Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

coala cu clasele I-VIII...


Data: 20.05.2011
Clasa: a VIII- a B
Profesor: ...
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea: mbinarea genurilor
Subiectul: Genurile literare (recapitulare)- Receptarea unui text la prima vedere
Tipul leciei: de recapitulare i consolidare a cunotinelor
Competene generale:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare dialogat i monologat;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Competene specifice:
3.1 Dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date;
4.1 Redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaia de comunicare concret;
4.3 Redactarea unui text argumentativ.
Obiective cognitive:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:
-sdefineasc i s precizeze trsturile fiecrui gen n parte;
-s analizeze o secven liric, prin raportare la particularitile acesteia;
-s analizeze o secven epic, prin raportare la particularitile acesteia;
- s analizeze o secven dramatic, prin raportare la particularitile acesteia;
-s recunoasc modalitile de organizare a textului;
-s argumenteze apartenena unui text la genul liric, epic sau dramatic;
-s i exprime, oral i n scris,opiniile, sentimentele i atitudinile;
-s citeasc fluent, corect i expresiv textul aparinnd genurilor studiate.
Obiective afective:
-s se exprime nuanat, potrivit diferitelor situaii;
-s valorifice noiunile acumulate;
-s i exprime, oral i n scris, opiniile, sentimentele i atitudinile;
Obiective psihomotorii:
-s selecteze din textul literar, pasajele semnificative folosite ca argumente care s susin unele
afirmaii;
-s automatizeze metodele eficiente de lucru propuse.

Strategii didactice:
Metode i procedee: spargerea gheii, lectura expresiv, conversaia euristic, nvarea prin
descoperire, brainstorming-ul, gndii / lucrai n perechi / comunicai, activitatea pe grupe,
exerciiul, dezbaterea, metoda ciorchinelui, problematizarea, analiza lexical, prezentare
PowerPoint.
Materiale i mijloace: manualul, portofoliile elevilor, fiele de lucru, schemele, textele literare,
tabla, calculatorul, videoproiectorul, flipchartul.
Forme de organizare: activitate frontal alternat cu activitatea independent individual / n
grup / perechi.
Forme de evaluare: oral i scris (aprecierea rspunsurilor, observaia sistematic, aprecierea
verbal, fiele de lucru)
Resurse: - colectivul eterogen de elevi;
-timp: 50 minute
Condiii prealabile:
Elevii sunt familiarizai cu elementele caracteristice operelor lirice, epice i
dramatice, astfel c activitatea se va baza pe strategii de nvare dirijat, dnd posibilitatea
elevilor de a se implica ct mai mult pe parcursul activitii.
Material bibliografic:
1. Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, 2003, Casa Crii de
tiin, Cluj-Napoca;
2. Crian, Alexandru, Dobra, Sofia, Smihian, Florentina, Limba i literatura romn,
Manual pentru clasa a VIII-a, 2002, Editura Humanitas, Bucureti;
3. Pamfil, Alina, Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise,
2003, Editura Paralela 45, Bucureti;
4. Crciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii n gimnaziu i liceu, 2004,
Editura Emia, Deva;
5. Apetrei, Dorina, Boboc, Elena, Orientri n analiza textului epic, liric i dramatic, 2005,
Iai, Petrodeva;
6. Cerghit, Ioan, Metode de nvmnt, Editura Polirom, Iai, 2006;
7. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, 2002,
Cluj-Napoca, Editura Dacia;

Etapele leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

1. Momentul
organizatoric

Salutul;
Notarea absenelor;
Pregtirea pentru lecie.

Elevii se pregtesc pentru


lecie.

2.Verificarea
cunotinelor
anterioare

Recapitularea noiunilor despre genurile


literare se va realiza prin ntrebri i
prezentarea materialelor de ctre elevi.
Fiind la sfritul unui capitol, s
actualizm cunotinele acumulate la
genurile literare.
La sfritul leciei vei recunoate texte
epice, lirice sau dramatice cu
particularitile lor.
Definii genul literar.
Definii specia literar.
Cte genuri literare am studiat?
Care sunt trsturile genului
liric?
Care sunt trsturile genului
epic?
Care sunt trsturile genului
dramatic?
Precizai ce specii ai nvat la
fiecare gen n parte.
Numii operele literare studiate
pentru fiecare specie n parte.

Elevii au avut de pregtit


prezentarea caracteristicilor
genurilor literare, prin diferite
metode: metoda ciorchinelui,
scheme, portofolii, prezentri
PPT.

3.Anunarea noii
lecii i a
obiectivelor

Elevii vor prezenta trsturile


genurilor literare.
Elevii urmresc prezentrile.
Elevii rspund la ntrebrile
adresate direct.

Pentru a fixa i consolida cunotinele


Elevii noteaz n caiete noua
acumulate pn acum, vizavi de genurile lecie.
literare, vom interpreta texte la prima
vedere.

4.Dirijarea nvrii

Activitatea pe grupe:
Elevii vor fi mprii pe trei grupe , i
se va alege de la fiecare grup cte un
lider.
Profesorul specific regulile lucrului n
echip i mparte fiele de lucru pentru
fiecare grup n parte.

Elevii primesc pe fie de


lucru.

Profesorul dirijeaz nvarea.


Timpul efectiv de munc independent
va fi de 15 minute.
Profesorul va dirija rspunsurile elevilor. Din fiecare grup, vor fi
desemnai elevi care s
citeasc textul expresiv i s
rspund cerinelor.
5.Asigurarea feedback-ului

6.Evaluarea

7.Asigurarea
reteniei i
transferului

Se cere elevilor s-i exprime opinia n


legtur cu mesajul textelor date.
Feed-back-ul se realizeaz pe toat
durata orei.

Elevii i exprim opinia,


formuleaz argumente,
demonstrnd apartenena
textelor date la un gen literar.

Evaluarea se realizeaz permanent pe tot


parcursul leciei prin aprecieri verbale.
Vor fi notai elevii care s-au remarcat
prin rspunsurile date i prin
participarea activ la lecie.

Tema pentru acas: Argumentai, ntr-o


compunere de 1-2 pagini, apartenena
textului dat la un gen literar.

Elevii i noteaz tema pentru


acas.

S-ar putea să vă placă și