Sunteți pe pagina 1din 3

APLICAIE III

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT


TOAMNA A VENIT LA NOI

DATA:15.10.2009
GRUPA: Combinat
GRDINIA: G.P.N. OARDA DE JOS-ALBA
EDUCATOARE: RUS FLOARE
TEMA: Toamna a venit la noi
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat
TIPUL DE ACTIVITATE:

Consolidare i evaluare de cunotine

FORME DE ORGANIZARE: n grupuri,individual, frontal


CATEGORII DE ACTIVITI:

Cunoaterea mediului (Nivel I i II)

Educarea limbajului (Nivel I i II) joc didactic-

Activitate matematic (Nivel II)

Ne jucm cu toamna

CENTRE:

tiin: Senzorial-Ghicete ce ai gustat!

Art: tiere dup conturFructe i legume de toamn(nivel II)


colaj: Preparate de toamn (Nivel I i II)

Biblioteca:Ghicitori cu fructe i legume de toamn

SCOP:

Consolidarea i evaluarea cunotinelor despre fructe i legume de toamn

OBIECTIVE OPERAIONALE:

La centre:

OI s alctuiasc ghicitori despre fructe i legume(biblioteca)(Nivel II);


OII s ghiceasc fructul sau leguma pe baza descrierilor (biblioteca) sau a simului gustativ (tiin)(Nivel
I i II);
OIII s taie dup contur fructe i legume de hrtie (art)(Nivel II);
OIV s lipeasc fructele i legumele respectnd tema dat (Nivel I i II);

La activitile expereniale:
O1 s ghiceasc fructul sau leguma descris;
O2 s descrie un fruct sau o legum;
O3 s ghiceasc ce fruct sau legum a gustat;
O4; s enune o ghicitoare despre un fruct sau o legum ;
O5 s precizeze foloasele fructului sau legumei alese;
O6 s compare dou fructe, dou legume sau un fruct i o legum ;
O7 s formeze mulimi de obiecte dup mrime, culoare, form, fel (Nivel II).
O8 s respecte regulile jocului i partenerii de joc;

STRATEGII DIDACTICE

METODE I PROCEDEE:metoda cubului, ghicitoarea, conversaia, explicaia, jocul didactic,


exerciiul, demonstraia,munca independent, munca n echip, turul galeriei, problematizarea,
aplicaia, tiere dup contur, lipire.

MATERIAL DIDACTIC: jetoane cu fructe i legume, fructe, legume, cartoane mari , foarfeci, imagini
cu fructe si legume pentru decupat mari i mici, lipici, cuitae, vesel, mere cu surprize pentru
recompense, o ppu reprezentnd Toamna, calendarul naturii

Bibliografie:
Revista nvmntului precolar,Nr.1-2/2008, Bucureti
Noul curriculum naional ptr. Invmntul precolar 2008

SCENARIUL ZILEI
Copiii vor fi invitai s intre n sala de grup.
n zona tiin, unde i ateapt ppua reprezentnd Toamna, nconjurat de o mulime de fructe i
legume, v-a avea loc ntlnirea de grup. In cadrul acesteia, Toamna se prezint i spune copiilor c este
trist deoarece se apropie Ziua Recoltei i nu a reuit s-i termine treaba. De aceea a venit la grdini
pentru a primi sprijin de la copii. V-a avea loc un dialog pe tema legumelor i fructelor, care va fi orientat
spre modul cum ar putea ei s o ajute. Tot la acest secotor copiii vor completa Calendarul Naturii.
Copiii sunt invitai de ctre educatoare s treac pe la zonele din clas unde se gsesc materialele care
au legtur cu tema. Ei pot s-i aleag locul unde i vor desfura activitatea. Astfel, n zona tiin copiii
vor gusta legumele i fructele i le vor ghici, n zona art copii vor tia dup contur fructe i legume, apoi
le vor lipi n coulee sau borcane de hrtie, la sectorul bibliotec copiii vor spune ghicitori despre fructe i
legume. ncntat de munca micuilor, Zna le druiete o Cutiu fermecat, cu ajutorul ei Zna
aflnd cte tiu copiii despre fructe i legume. La final ei vor fii invitai s cnte i s se joace diferite
jocuri propuse de Zn. n timpul lucrului, Zna mpreun cu copiii recit poezii, spun ghicitori i
interpreteaz cntece despre toamn. Zna mulumete copiilor pentru ajutorul dat i le ofer cte un mr
cu surprize.