Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 16-03-15
Instituia: Liceul Teoretic ,,Grtieti
Profesor: Vinaru Cristina
Clasa: a V-a
Aria curicular: Limba i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul:Figura de stil-epitetul.
Forme de lucru: frontal,individual, n perechi, n grup.
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine
Competene generale i subcompetene:
1.Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris.
1.1 Identificarea expresiilor i a cuvintelor noi ntr-un text literar sau nonliterarfigurile de stil.Epitetul.
1.2 Selectarea elementelor de lexic adecvate situaiilor de comunicare ,sensul unor
cuvinte n diferite contexte utilizarea, n contexte diferite, a achiziiilor lexicale
noi.
1.3 Redactarea unor texte imaginative i reflexive.
Obiective operaionale:
O1 S defineasc noiunea de epitet din power-point,manual
O2 S cunoasc ce pri de vorbire sunt determinate de epitet din powerpoint,manual
O3 S recunoasc epitetele dup numrul de termeni din care este alctuit,manual
i power-point.
Strategia didactic:Conversaia euristic,explicaia,descoperirea,metoda
exerciiului,metoda stiloului n pahar,lucrul cu manualul.
Mijloace de lucru:Manualul,power-point,imagini,fie de lucru.
Bibliografie:

Limba i literatura romn, Manual pentru clasa IX-a, EDP, Bucureti, 2004;

Parfenie, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Ed.Polirom, 1999

Limba i literatura romn ,Manual pentru clasa V-a,tiina, Chiinu;


Humanitas,Bucureti,2010;
1

Parcursul didactic
Cadrul

Obiective

Activitatea profesorului
Absene, discipline,
pregtirea de activitate.

Activitatea elevilor
Pregtirea de activitate.

Timp

Baza de
date

Profesorul prezint elevilor


imagini cu:O casa
O pasre
O fat
O floare
Propun 2-3 nsuiri
Conform acestor imagini
elevii vor trebui s propun
nsuiri extraordinare
elementelor prezentate.
Ex:Cas mic,pasre
rnit,fat frumoas,floare
mirositoare.
Profesorul le aduce la
cunotin elevilor c
cuvintele care ofer nsuiri
deosebite obiectelor se
numete ,,Epitet
La tabl se prezint
harta ,,iu!Vreau s tiu!
Completeaz tebelul
Am nvtat
Elevii vor scrie n rubrica
tiu-ceea ce tiu despre
,epitet din clasele
anterioare,n rubrica Vreauceea ce doresc s cunoasc.
Apoi profesoara le spune c
la finalul orei vor completa
i rubrica ,,Am nvat i
pentru aceasta i ndeamn
s fie ateni la materialul
prezentat in power-point

Evocarea

Strategii

3 min
Frontal
Conversaie
Introductiv

Harta
,,tiu!
Vreau s
tiu! Am
nvat

3 min

Power-point

O1

Noiunea despre epitet


prezentat n power-point.
Epitetul-este un cuvnt sau
o fraz cu rol descriptiv care
prin alturarea la un
substantiv sau la un verb
exprim o nsuire deosebit
a unui
obiect,fiin,idee,fenomen
,stare.

Elevii ascult noiunea de


epitet
Scriu noiunea de epitet

4 min
Individual

Realizare
a sensului

O2

O3

1 elev va repeta din nou


noiunea i o va dicta
colegilor de clas.
Le sugerez s priveasc
nc odat la exemplele din
prima nsrcinare i s
rspund ce parte de
vorbire st pe lng
nsuirea propus de ei?
Ex: O floare,cas,fat ,sunt
substantive.
Le explic n continuare c
aceste (nsuiri deosebite)
cu numele de epitete
determin un substantiv sau
un verb i le prezint slide-ul
din power-point cu
exemple.
Jocul stiloul n pahar
1. dou propoziii:
a) n care epitetul s
determine un verb
b) n care epitetul s
determine un substantiv
2.Scriu pe tabl
propoziiile:
Vnt puternic i rece
Soare arztor i mare
Brad mpodobit i frumos
Rog elevii s mi enumere
epitetele prezentate n
enunuri.
Dup cum vedei epitetele
din enunuri sunt duble ,le
prezint clasificarea
epitetelor n dependen de
nr.de termeni din care sunt
alctuite n powerpoint:Duble.Triple.Simple
Iar epitetele care se refer
la culoare sunt
cromatice,aducndu-le
exemple.

Lucrul cu
imaginile

6 min

Alctuiesc propoziii
Jocul stiloul
n pahar

10
min

Conversaia

Enumer epitetele

Noteaz clasificarea
epitetelor

Reflecie

Completarea rubricii ,,Am


nvat cu cunotinele
acumulate.

Completeaz rubrica
,,Am nvat

Tema
pentru
acas

Completarea fiei 1.

Noteaz tema pentru acas

Power-point 10
min

Lucrul cu
tabelul

5 min

3min

Tema
pentru acas

S-ar putea să vă placă și