Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a XII-a
ARIA CURRICULAR: Limba i comunicare
DOMENIUL: Literatura romn
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
UNITATEA DE INVATARE: Romanul postbelic
SUBIECTUL LECTIEI: Moromeii de Marin Preda
TIPUL LECIEI: lecie de dobndire de cunotine
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la curente/ literare
4. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare
VALORI SI ATITUDINI
Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a gustului estetic n domeniul
literaturii
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate
Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n propriile abilit i de
comunicare
Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali
Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba matern i recunoaterea rolului acesteia pentru
dezvoltarea personal i mbogirea orizontului cultural
Dezvoltarea interesului fa de comunicarea intercultural
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Aplicarea achiziiilor lingvistice n receptarea mesajelor orale i scrise, cu explicarea rolului
acestora n reliefarea mesajului
1.3. Folosirea adecvat a strategiilor de comunicare oral n monolog i dialog, n vederea realizrii unei
comunicri eficiente i personalizate;
1.4. Utilizarea adecvat a tehnicilor de redactare, n vederea realizrii unei comunicri eficiente i
personalizate;
2.1. Adecvarea strategiilor de lectur la specificul textelor literare studiate, n vederea nelegerii i
interpretrii personalizate
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiia uman
sau despre art reflectate n textele studiate;
2.3. Compararea propriei interpretri a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici i
istorici literari;
3.1. Analiza relaiilor dintre o oper studiat i contextul cultural n care a aprut aceasta
3.2. Integrarea cunotinelor privind limba i literatura romn ntr-o viziune coerent asupra culturii
romneti.
4.1. Adecvarea tehnicilor si strategiilor argumentative la situaii de comunicare diverse (scrise sau orale)
4.2. Compararea i evaluarea unor argumente diferite, pentru a formula unor judeci proprii
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- COGNITIVE:
O1 - s prezinte succint coordonatele eseniale ale romanului Moromeii de Marin Preda;
O2 - s comenteze fragmentele date;

O3 s surprind reperele eseniale ale evoluiei familiei, aa cum apar n volumul I al


romanului Moromeii de Marin Preda;
O4 s-i exprime prerea referitor la cerinele date
- PSIHO-MOTORII:
- S demonstreze originalitatea actului narativ;
- S-i menin poziia corect n timpul orei.
- AFECTIVE:
- S manifeste interes fa de receptarea textelor narative
- S participe activ pe parcursul ntregii lecii.
STRATEGIA DIDACTIC
1. METODE I PROCEDEE:
conversaia catehetic
conversaia euristic
analiza structural
activitatea pe grupe
nvarea prin descoperire
problematizarea
schema
2. MIJLOACE DIDACTICE:
textul literar
fie de lucru (ntocmite de profesor)
tabla
P.C., videoproiector, ecran;
3. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII
activitate individual
activitate pe grupe
activitate frontal
4. RESURSE
capacitile normale ale elevilor
sala de clas
timp de lucru: o or didactic (50 de minute)
5. BIBLIOGRAFIE
Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a XII-a, Autori: A. Costache, F. Ioni,
M. N. Lascr, A. Svoiu, Ed. Art, Bucureti, 2007
Marin Preda, Moromeii, Editura Cartea Serv, Bucureti, 2006;
Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, Editura Gramar, Bucureti, 2002;
Nicolae Manolescu, Literatura romn postbelic. Proza. Teatrul, vol. II, Editura Aula,
Braov, 2001.
Cornel Ungureanu, Proz i reflexivitate, cap. Moromeii, moromeienii i ceilali, Ed.
Eminescu, Bucureti, 1977.

DESFURAREA ACTIVITII
1.
2.
-

MOMENT ORGANIZATORIC (2 minute)


asigurarea cu cele necesare orei: fiele de lucru, textul, tabla
notarea absenelor
REACTUALIZAREA CUNOTINELOR (15 minute)
actualizarea cunotinelor privind ncadrarea romanului n contextul epocii, tem, problematic,
structur i compoziie etc.;
3. CAPTAREA ATENIEI (3 minute)
- Elevii au avut ca tem extragerea unor fragmente din roman ce vor fi folosite ca suport n
evidenierea unor trsturi ale romanului. Se anun obiectivele urmrite i se scrie titlul leciei pe
tabl.
4. CONDUCEREA PROCESULUI DE NVARE (25 minute)
- Elevii sunt mprii n 5 grupe, au ca timp de lucru 15 minute, dup care, reprezentantul fiecrei
grupe prezint ideile formulate care vor fi discutate cu ntreaga clas, idei ce vor fi notate pe tabl
i n caietele elevilor. (Anexa 1)
5. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI
se face pe parcursul ntregii ore (Da!, Bine!, Mai departe!, Sigur!, Continu! etc.)
- eseu de 5 minute: exprimarea unei opinii argumentate despre modul n care tema i viziunea
despre lume sunt reflectate n roman.
6. OBINEREA PERFORMANELOR:
- Se concluzioneaz, enunndu-se ideile ce se desprind din argumentrile elevilor i se scriu pe
tabl.
7. ASIGURAREA RETENIEI I TRANSFERULUI (5 minute)
- se noteaz elevii care au avut o contribuie considerabil la desfurarea orei;
- se d tema pentru acasla alegere un eseu din cele 4 (Anexa 2), aplicnd Fi a-tip pentru
caracterizarea unui personaj literar (Anexa 3)

Anexa 1
Grupa 1 Scena cinei
1. Ce poziie ocup Moromete n familia sa hibrid i ce reprezint cina pentru voi?
2. Precizai modul de gndire al unui ef de familie i cum sunt aezai la mas membrii familiei
Moromete utiliznd citate.
3. Autoritatea lui Ilie Moromete duce la destramarea familiei?
4. Revolta bieilor reprezint un caz izolat n roman, sau este doar expresia conflictului dintre
generaii?
5. Atitudinea autoritar vine cumva dintr-o tradiie ndelungat i care nchide n ea un adevr
esenial al vieii: dac autoritatea patern decade, societatea se destram? Argumentai.

Grupa 2 Scena tierii salcmului


1. Cu ce pom se poate asemna salcmul?
Geneza 2 i a fcut Dumnezeu s rsar din pmnt tot soiul de pomi, plcui la vedere i cu roade
bune de mncat; iar n mijlocul Raiului era pomul vieii i pomul cunotinei binelui si rului. []
Iar femeia a zis ctre arpe <<roade din pomii raiului putem sa mncm, numai din rodul pomului
celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: S nu mnci din el, nici s v atingei de el, ca s nu
murii!>> Atunci arpele a zis : hotrt c nu vei muri ()
2. Ce reprezint salcmul n mentalitatea satului i cine dorea s-l cumpere?
3. Extragei din fraza de mai jos alte semnificaii ale salcmului: Acesta pare o fiin magic,
martor i pstrtor al attor tainice manifestri ale vieii rneti nescrise. El face parte din viaa
familiei Moromete i viaa satului Toat lumea cunotea acest salcm. Salcmul este pentru
Moromete un veritabil axis mundi, un simbol al independenei lui, personajul identificndu-se
cu acest arbore. Salcmul lui Moromete este un semn de hotar, este un simbol sacru.
4. Justificai c prbuirea salcmului are ca efect imediat instaurarea haosului, referindu-v la
metamorfoza ntregii lumi (grdina, caii, satul, omul nsui).
5. Tierea salcmului poate fi interpretat ca execuie sau ca jertf? Argumentai.
Grupa 3 Scena pltirii fonciirei
1. Cum se comport Moromete la vederea agenilor fiscali?
2. Credei c Jupuitu procedeaz corect atunci cnd insist?Argumentai.
3. Ce modaliti de caracterizare identificai? Argumentei!
4. Precizai trei trsturi ale personajului principal Ilie Moromete ce se regsesc i n alte scene
din roman.
5. Ce este fonciirea?

Grupa 4 Scena discuiilor din poiana lui Iocan


1. Precizai rolul ntlnirilor de la fierria lui Iocan;
2. Cum sunt grupai ranii la fierria lui Iocan?
3. Identificai metafora care exist n articolul citit de rani, apoi urmrind comentariile ranilor
artai dac ei neleg metafora.
4. Ce rol aveau Moromete i Cocoil n aceste ntlniri?
5. Cum se ncheie adunarea de la fierria lui Iocan?

Grupa 5 Scena de la Piatra alb de hotar


1.Motiveaz hotrrea personajului de a-i alege lotul su de pmnt pentru a sta de vorb cu
sine nsui.
2. Comenteaz ntrebarea fundamental pe care i-o pune personajul Cum s trieti dac nu
eti linitit?
3. Stabilete diferena dintre cele dou lumi (aa cum apar n finalul scenei): lumea lor (a
copiilor din prima cstorie ce vor s se rzleeasc de familie i de sat) i lumea lui (a lui Ilie
Moromete, cea a unei economii autarhice, care cu alte cuvinte triete doar din ce produce).
4. Dei a stat cteva momente n cumpn, Moromete prin concluzia pe care o trage, dovede te
c refuz realitatea, refuz s accepte prbuirea lumii n care el rmne cel din urm ran.
Explic de ce personajul continu s rmn pe o asemenea poziie.
5. Cine credei c se face vinovat de ruptura fiilor de tat: Moromete, fii sau timpul
nerbdtor?

Anexa 2
1. Scrie un eseu de 2 - 3 pagini, despre particularitile de construcie a unui personaj dintr-un
text narativ studiat, aparinnd lui Marin Preda. n elaborarea eseului, vei avea n vedere urmtoarele
repere:
- prezentarea a patru elemente ale textului narativ, semnificative pentru realizarea personajului ales (de
exemplu: aciune, conflict, relaii temporale i spaiale, construcia subiectului, perspectiv narativ,
modaliti de caracterizare, limbaj etc.);
- prezentarea statutului social, psihologic, moral etc. al personajului ales, prin raportare la conflictul/
conflictele textului narativ studiat;
- relevarea principalei trsturi a personajului ales, ilustrat prin dou episoade/ secvene narative/
situaii semnificative sau prin citate comentate;
- exprimarea unui punct de vedere argumentat, despre modul n care se reflect o idee sau tema textului
narativ n construcia personajului pentru care ai optat.
2. Scrie un eseu de 2 - 3 pagini, despre particularitile de construcie a unui personaj dintr-un
roman studiat, aparinnd perioadei postbelice. n elaborarea eseului, vei avea n vedere urmtoarele
repere:
- prezentarea a patru elemente ale textului narativ, semnificative pentru realizarea personajului ales (de
exemplu: aciune, conflict, relaii temporale i spaiale, construcia subiectului, perspectiv narativ,
modaliti de caracterizare, limbaj etc.);
- prezentarea statutului social, psihologic, moral etc. al personajului ales, prin raportare la conflictul/
conflictele romanului studiat;
- relevarea principalei trsturi a personajului ales, ilustrat prin dou episoade/ secvene narative/
situaii semnificative sau prin citate comentate;
- exprimarea unui punct de vedere argumentat, despre modul n care se reflect o idee sau tema
romanului n construcia personajului pentru care ai optat.
3. Scrie un eseu de 2 3 pagini, despre relaiile dintre dou personaje ale unui roman studiat,
aparinnd perioadei postbelice. n elaborarea eseului, vei avea n vedere urmtoarele repere:
- prezentarea a patru elemente ale textului narativ, semnificative pentru construcia personajelor alese
(de exemplu: tem, perspectiv narativ, aciune, conflict, relaii temporale i spaiale, construcia
subiectului, modaliti de caracterizare, limbaj etc.);
- evidenierea situaiei iniiale a celor dou personaje, din perspectiva tipologiei n care se ncadreaz, a
statutului lor social, psihologic, moral etc.;
- relevarea trsturilor celor dou personaje, semnificative pentru ilustrarea relaiilor, prin raportare la
dou episoade/ secvene narative ale romanului ales;
- exprimarea unei opinii argumentate despre relaiile dintre cele dou personaje, din perspectiva situaiei
finale/ a deznodmntului.
4. Scrie un eseu de 2 3 pagini, despre relaiile dintre dou personaje ale unui text narativ
studiat, aparinnd lui Marin Preda. n elaborarea eseului, vei avea n vedere urmtoarele repere:
- prezentarea a patru elemente ale textului narativ, semnificative pentru construcia personajelor alese
(de exemplu: tem, perspectiv narativ, aciune, conflict, relaii temporale i spaiale, construcia
subiectului, modaliti de caracterizare, limbaj etc.);
- evidenierea situaiei iniiale a celor dou personaje, din perspectiva tipologiei n care se ncadreaz, a
statutului lor social, psihologic, moral etc.;
- relevarea trsturilor celor dou personaje, semnificative pentru ilustrarea relaiilor, prin raportare la
dou episoade/ secvene narative ale textului narativ ales;

- exprimarea unei opinii argumentate despre relaiile dintre cele dou personaje, din perspectiva situaiei
finale/ a deznodmntului.
Anexa 3
FI-TIP PENTRU CARACTERIZAREA UNUI PERSONAJ LITERAR

I.

INTRODUCERE

Date despre autor i oper


Locul personajului n oper
Stabilirea tipologiei personajului
erou/ figur/ actor/ actant;
principal (central)/ secundar/ episodic/ figurant (criteriu: locul ocupat n aciune);
protagonist/ antagonist/ spectator/ comentator (criteriu: rolul avut n aciune);
erou/ antierou;
plat (unilateral, liniar, simplu, ale crui aciuni sunt previzibile)/ rotund (complex);
realist/ romantic/ simbolic;
istoric/ fictiv/ legendar/ fabulos/ mitic/ alegoric (criteriu: raportul cu realitatea);
excepional/ contradictoriu n romantism;
titular (eponim)/ sugerat prin titlu;
individual/ colectiv;
pozitiv/ negativ (criteriu: etic);
uman (adult; copil)/ animalier;
prezent/ absent;
feminin/ masculin;
suprapersonaj (ex. pdurea spnzurailor);
personaj-reflector (cel care particip sau numai asist la evenimente, n ipostaza unui observator care
exprim punctul de vedere al naratorului i comenteaz, de pe o poziie relativ obiectiv, actele altor
personaje);
personaj-martor;
personaj-narator;
rufctor/ donator (furnizor)/ ajutor/ fata de mprat (personajul cutat) i tatl ei/trimitorul/ falsul
erou/ eroul n basm.
Statutul social (apartenena la o anumit clas social, meserie etc.; ex: intelectual, ran, aristocrat,
sclav etc.)
Semnificaia numelui
II.

CUPRINS

Evidenierea portretului fizic (fizionomie, vestimentaie, vrst, mimic, gestic etc.) prin:
Caracterizare direct fcut de ctre narator, de ctre alte personaje (n genul epic), de ctre
dramaturg n didascalii (n genul dramatic);
Caracterizare indirect;

Autocaracterizare.
Evidenierea portretului moral prin:
Caracterizare direct de ctre narator sau de ctre alte personaje (n genul epic), de ctre
dramaturg n didascalii (n genul dramatic);
Caracterizare indirect care reiese din: meditaii interioare, gnduri, aciuni, fapte, gesturi,
mediul n care personajul triete, locuin, relaia cu celelalte personaje, comportament,
limbaj, vestimentaie, nume etc.
Autocaracterizare;
Evidenierea trsturii dominante a caracterului i natura personajului, tipul uman pe care l reprezint
(personaj tip n realism; caractere n clasicism, construite n jurul unei singure idei sau trsturi de
caracter: avarul, arivistul etc.)
Constana atitudinii personajului: dac pstreaz aceleai trsturi pe tot parcursul operei literare,
dac sufer anumite modificri sau transformri evolutive, uneori spectaculoase i ce anume le
determin (personaj static sau dinamic)
III.

CONCLUZIE

Locul personajului n umanitatea operei scriitorului, n contextul literaturii naionale i universale (dac
a mai aprut la ali scriitori, n alte opere)
Caracterul de noutate adus de personaj
Not: Aprecierile critice pot aprea la nceputul sau la sfritul unei caracterizri