Sunteți pe pagina 1din 2

Granekaia Lilia, doctor n pedagogie,

grad didactic superior


Tetelea Margarita, doctor n pedagogie,
grad didactic superior

PROIECT DIDACTIC
Profesorul Chilari Angela
Disciplina Pian
Eleva Jurjiu A., Clasa VII, M G.Enescu, Bli
Data 18. O2. 2012
Tipul leciei mixt
Subiectul leciei Tehnologii de integrare a aspectelor tehnice i artistice n interpretarea
sonatei i a liedului instrumental.
Competena specific Interpretarea fidel, autentic a muzicii. Relevarea coninutului
imagistic al lucrrii i ptrunderea n particularitile de form a acesteia.
Finaliti (obiective de referin -cunotine, capaciti, atitudini)
1. Cunoaterea particularitilor specifice ale stilului clasic i romantic;
2. Re-crearea artistic a imaginii muzicale prin interpretarea la pian;
3. Formarea/dezvoltarea gustului estetic elevat.
Obiective operaionale
s numeasc particularitile stilistice ale sonatei clasice i ale liedului romantic;
s determine rolul limbajului muzical n re-crearea imaginii muzicale;
s contientizeze i s sistematizeze mijloacele expresive ale interpretului;
s interpreteze repertoriul studiat n tempo-uri respective;
s demonstreze emitere sonor artistic;
s posede diferite tipuri de atac pianistic (haur);
s interpreteze studiul cu diferite formule ritmice;
s interpreteze piesele expresiv, respectnd dezvoltarea dramatic;
s aprecieze de pe poziii estetice, artistice, tehnice arta interpretativ a celebrilor pianiti.
Tehnologii didactice
A) Metode
- general-didactice - conversaia, demonstrarea, povestirea, descrierea, explicaia, metoda
euristic.
- specifice (muzical-pedagogice) - caracterizarea poetic a muzicii, metoda stimulrii
imaginaiei, interpretarea, melogestica, metoda analizei muzicale i sintezei.
B) Mijloace
- intuitive C.Czerny Studiu nr. 21, c-moll, op.299, J.Haydn Sonata nr. 7, D-dur m.I,
I.Lascovski .
- tehnice: instrument muzical (pian), notebook, CD, literatura interpretativ-didactic
C) Activiti muzical-didactice audierea muzicii; nsuirea cunotinelor muzicale i despre
muzic, caracterizarea artistic a muzicii; interpretarea muzicii, privirea fragmentelor video.
Bibliografie

1.
2.
3.
4.

Solomon G., Metodica predrii pianului, Bucureti, 1966, 204 p.


Tnase V., Psihopedagogia interpretrii muzicale, Iai, Nol, 1997, 98 p.
Rducanu M.D., Pedala sufletul pianului, Iai, 2007.
Rducanu M.D., Introducere n teoria interpretrii muzicale, Ed. Dan, Iai, 2003, 188 p.
5. .., , -, 2010, 432 .
6. .., . -, 2007, 488 .

Scenariul leciei
1

Dramaturgia
Expoziie
Dezvoltare

Etapele
leciei

Abordri de coninut

S interpreteze
(Moment
studiul cu diferite
organizatoric,
formule ritmice;
verificarea
S posede diferite
lucrului
tipuri de atac
realizat acas)
Realizarea S numeasc
sensului
particularitile
(coninutul
stilistice a sonatei
specific al
clasice i liedului
leciei)
romantic;
S determine rolul
limbajului muzical n
re-crearea
imaginii
muzicale;

C.Czerny Studiu nr. 21, c-moll, op.299


Eleva interpreteaz studiul n:
- diferite formule ritmice: punctat, sincopat, triolete
etc.;
- touche-uri: staccato, legato, non legato;
-J.Haydn
nuane dinamice:
piano,
forte,m.I
crescendo,
Sonata nr.
7, D-dur
Eleva interpreteaz sonata integral.
Se analizeaz stilistic-interpretativ expoziia (numete
raportul limbaj muzical-imagine: tonalitatea, modul,
haura)
Se realizeaz preciziunea i contrastul n interpretarea
ornamentelor: mordentului i a apogiaturilor scurte
(vorshlag); se contientizeaz diversitatea mesajului
dramatic n tema principal, secundar, de ncheiere.

S contientizeze i
s sistematizeze
mijloacele expresive
ale interpretului;
S demonstreze
emitere sonor
artistic
S valorifice aspectul
estetic,
artistic,
tehnic,
n
arta
interpretativ
a
celebrilor pianiti.

Se evideniaz motivul ascuns n tema secundar pe


fondalul aisprezecimilor;
Se lucreaz asupra realizrii culminaiilor, contrastulu
evident n intensitatea sonor.
Se propune interpretarea n tempo-uri diferite: lent,
mediu, vioi.
Se audiaz i analizeaz stilurile interpretative ale lui
V.Gorovitz, S. Richter, D.Matsuev.
I.Lascovski .
Se lucreaz asupra sesizrii imaginii artistice n
muzica cantilen. Se atrage atenia la profunzimea
bailor, crearea fondalului sonor n acompaniament
uniform; respectarea frazrii, respectarea dramaturgie
n lina melodic a propoziiei. Se lucreaz asupra
respiraiei, asupra achiziionrii procedeelor
tehnice/artistice (salturi, plasticitate n octave,
belcanto n emisie sonor, uniformitate, agilitate n
arpeggiato etc.)
Eleva interpreteaz creaiile muzicale integral. Se
atrage atenia la autocontrolul emoional.

Evocare

Reflecie
Repriz

Obiective
operaionale

Indicarea
lucrului
pentru
acas

S interpreteze
piesele expresiv,
respectnd
dezvoltarea
De
interpretat creaiile muzicale conform imaginii muzical re-c
dinamice/expresive, tempoului adecvat.
De memorat mai temeinic textul muzical al creaiilor studiate.
De studiat n sursele web despre stilurile epocii clasicismului vienez i a epoc
2

S-ar putea să vă placă și