Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Modul: AUTOCUNOATERE I DEZVOLTARE PERSONAL


Tema: Cine sunt eu?
Data: S1 / 20.IX.2007
Clasa: a VII-a A
Prof. diriginte: DORINA COCARI
Loc de desfurare: sala de clas
I. STRATEGIA DIDACTIC
Obiectiv fundamental: dezvoltarea abilitilor de autocunoatere i intercunoatere
Obiective operaionale:
O1 s observe elemente de auto- i intercunoatere;
O2 s enumere trsturi pozitive despre sine;
O3 s intuiasc sensul conceptelor de imagine de sine, stim de sine;
O4 s demonstreze atitundini pozitive fa de sine i fa de alii;
O5 s identifice modaliti de dezvoltare a imaginii de sine.
Concepte cheie: cunoaterea de sine, imaginea de sine, autocunoatere i
intercunoatere, stim de sine.
Resurse procedurale: joc de rol, expunerea, conversaia euristic, brainstorming,
activitate pe grupe
Resurse materiale: Flipchart / foi, marker(e), fie de lucru
Bibliografie:
Egan, G. (1994). The Skilled Helper. A Problem Managenet Approach to Helping.
Pacific Grove, CA: Brooks/Cole Publishing Company.
Dudley, C.D. (1996). Threating Depressed Children. A Therapeutic Manual of
Cognitive-Behavioral Interventions. Oakland, CA: New Harbinger.
Hunter, M. C. & Carlson, P. (1993). Improving Your Childs Behavior. Theory Into
Practice Publications.
McKay, M. & Fanning, P. (2000). Self-Esteem. New Harbinger Publications.
Simons, J., Kalichman, S., Santroch, J. W. (1994). Human Adjustment. Brown &
Benchmark.
Forme de evaluare: activitate de munc independent, n grup, observare sistematic,
analiza rspunsurilor

II. SCENARIUL DIDACTIC


1. Spargerea gheii
Cine sunt eu?
a) Fiecare copil i scrie numele cu litere mari de tipar, pe coli format A 3 dup
care i decoreaz numele i spaiul rmas liber ntre ele cu simboluri ale unor lucruri
i activiti care le plac (prieteni, membri ai familiei, jocuri preferate, haine, cri,
mncruri preferate etc.).
Desenul va fi prezentat n faa clasei sugerndu-se celorlali elevi s pun ntrebri
celui ce i-a prezentat desenul.
b) Proba Cine sunt eu? se poate transforma dintr-un instrument de
autocunoatere ntr-unul de educare a capacitii de intercunoatere, procedndu-se
astfel: se citete una dintre autocaracterizri, atrgnd atenia elevului care a scris-o s
nu se demate prin nimic; apoi se cere celorlali elevi s noteze pe o foaie de hrtie
numele elevului a crui caracterizare cred c le-a fost citit. Dup ce se adun
rspunsurile, se vede n ce msur aprecierile celorlali au fost corecte sau nu.
2. Evocarea
Aplicaie: Cercurile sinelui
Etape:
Se distribuie foile de lucru Cercurile sinelui i se explic faptul c activitatea
va fi centrat pe problema identitii. Identitatea unei persoane include mai
multe aspecte diferite: fizice, intelectuale, spirituale, emoionale, sociale.
Se cere elevilor s se descrie prin identificarea a trei cuvinte sau fraze pentru
fiecare dintre categoriile de pe foaia de lucru.
Discuii: Exist vreo relaie ntre aceste categorii?, Dac ai ncerca s descriei
cuiva cum suntei , n ce fel ai face-o?
3. Realizarea sensului
Definirea conceptelor de imagine de sine, stim de sine
a. Istorioar:
Leul, regele animalelor, stpnul de necontestat, se plimba prin savan. Deodat
ntlni un iepure slbatic. Ridicndu-se la nlimea forei sale dominatoare l ntreb
pe acesta: Cine este regele animalelor?" Iepurele, nlemnit de groaz, rspunde: Tu,
mria ta! Atunci leu, binedispus, zmbi iepurelui fsticit i cu un gest mrinimos al
labei sale porunci : Poi pleca!
Leo ntlni apoi o gazel i jocul se repet. Din nou scosese un rget la bietul
animal, din nou i se confirm ct este el de atotputernic i din nou repet binedispus:
Poi pleca!.

Situaia se repet de mai multe ori, cu un cerb, cu o giraf. Toate aceste animale
erau mai mici, respectiv mai slabe dect leul, lucru recunoscut de acestea. Leul deveni
din ce n ce mai ndrzne. n cele din urm ntlni un rinocer. n mod normal ar trebui
s-l ocoleasc, dar acum el vzu altfel situaia. i de aceast dat leul, cu privirea-i
sigur, mersul grav rcni: Cine este regele animalelor? Firesc ar fi fost ca rinocerul
s nu-l bage n seam, dar azi, intimidat datorit siguranei cu care pea leul i a
tonului ridicat, rspunse: "Desigur dumneata, stpne!
Mergnd mai departe, leul ntlni un elefant. n nchipuirea sa de moment leul
se considera c arat mult mai mare dect el. i de aceast dat el i url ntrebarea
cunoscut. Dar elefantul avea o cu totul alt prere despre sine. n consecin elefantul
ripost. i ridic un picior, pe care l sprijini uor pe capul leului, aa nct acesta se
afund n nisip pn n gt, dup care i vzu mai departe de drum fr s se uite
napoi. Dezorientat i ncercnd s se elibereze, leul strig dup uriaul care se deprta
tacticos: Dar mai am voie s pun ntrebarea?
b. Analiza conceptelor pe baza textului:
Toi ne formm o imagine despre propria noastr persoan.
Acest imagine rezult ca urmare a faptului c ne comparm cu ceilali. Contient sau
nu, de fiecare dat stabilim dac cellalt este mai puternic, mai detept, mai bun, mai
instruit , mai scund sau la fel de nalt ca noi.
n aciunile noastre ne bazm pe aceast imagine.
Dac apreciem c interlocutorul nostru ne este superior, ne comportm cu totul diferit
dect n situaia n care l considerm ca fiind un partener egal. Interesant este faptul
c n demersul nostru nu lum n considerare realitatea, ci prerea proprie, ntruct
pentru noi aprecierea unei situaii are valoarea realitii. Att timp ct leul se
consaidera ca fiind cel mai mare, el aciona n consecin. Imediat ns dup ce s-a
lmurit ct de mic este n comparaie cu elefantul, i-a schimbat i prerea despre
sine.
Imaginea despre sine nu coincide ntotdeauna cu realitatea. Atunci cnd exist o
mare discrepan ntre imaginea despre sine i realitate, comunicarea are de suferit.
Atunci cnd comuncarea are de suferit, este lezat i sentimentul stimei de sine.
Dac elevii vor reui s transforme anumite gnduri negative n unele pozitive, ei
vor fi n stare s-i mbunteasc propria imagine de sine. Elevii cu o imagine de
sine mai bun vor fi n stare s abordeze n mod constructiv problemele cu care sunt
confruntai acas, la coal sau n alt parte.
Imaginea de sine este modul n care fiecare dintre noi se vede pe sine. Ea este
format din atitudinile, din percepiile i din ideile noastre despre noi nine. Fiecare
elev (i fiecare persoan din lume) are o imagine de sine unic, de aceea fiecare elev
este unic. Niciodat doi oameni nu vor vedea lucrurile n exact acelai fel. n acelai
fel, fiecare elev are o imagine de sine unic, bazat parial pe experiene pe care le-a
mprtit cu alii. Putem s participm cu toii la o activitate, dar nu vom avea cu toii
aceleai sentimente n timp ce activitatea are loc.

De asemenea, imaginea de sine ajut fiecare persoan s-i pstreze stabilitatea i


consistena (respectiv caracterul necontradictoriu al relaiei dintre felul de a fi i
aciune). De exemplu, dac cred c sunt o persoan bun, multe din aciuni vor purta
aceast amprent pozitiv, deoarece voi avea o imagine pozitiv despre mine.
Dimpotriv, dac imaginea mea despre mine ar fi rea sau dac m-a considera
inferior, reaciile mele vor fi n consecin, probabil ostile.
Stima de sine se refer la modul n care ne evalum pe noi nine, ct de bunine
considerm comparativ cu propriile expectane sau cu alii. Stima de sine reprezint
dimensiunea evaluativ i afectiv a imaginii de sine. O stim de sine pozitiv i
realist dezvolt capacitatea de a lua decizii responsabile i abilitatea de a face fa
presiunii grupului.
c. Aplicaie:
ntocmii o list cu cel puin cinci activiti care v fac plcere s le facei,
preciznd i motivele care le-ar determina:
mi place s .pentru c.

Dac vei analiza cu sim critic motivele pn la cele din urm consecine, vei
constata c absolut tot ceea ce facem ntreprindem n ideea de a menine sentimentul
stimei de sine, de a-l conserva sau de a-l mbunti. Aceasta nseamn c tot ceea ce
facem sau neglijm s facem, vizeaz n ultim instan faptul de a aprea ntr-o
lumin favorabil n ochii celor din jur. Cci numai datorit unor reacii pozitive ale
celor din jur (feedback pozitiv), i noi, la rndul nostru, ne vedem ntr-o lumin
favorabil. Semenii notri reprezint pentru noi o oglind i aceast funcie este
realizat numai prin comunicare.
4. Reflecia
Exerciiu: Cine sunt eu?
Completeaz urmtoarele fraze:
Oamenii de care mi pas cel masi mult sunt
M simt mndru de mine pentru c
Oamenii pe care i admir cel mai mult sunt................................................................
mi place mult s........................................................................................................
mi doresc s...............................................................................................................
Unul dintre cele mai bune lucruri fcute de mine este...............................................
Mi-ar plcea s devin.................................................................................................
mi propun s.............................................................................................................

Prefer s .....................................................dect s...................................................


tiu c pot s..............................................................................................................
Joc lingvistic (Eul puzzle - exerciiu metaforic): Gsii pentru fiecare liter a
numelui vostru corespondentul unei trsturi pozitive specifice unei personaliti
echilibrate.
Exemplu: Aamabilitate
ADI (A amabilitate; D druire; I iubitor)
Bbucurie
Ccreativitate
Ddruire
Eentuziasm
Ffermitate ...

S-ar putea să vă placă și