Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I-VIII Bogata


PROPUNTOR: Prof. Lenua Hlihor
DATA: 17 XI. 2009
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
CLASA: a VIII-a
SUBIECTUL LECIEI: Propoziia subordonat predicativ
TIPUL LECIEI: de nsuire (dobndire) de noi cunotine
DURATA: 50 de minute
COMPETENE SPECIFICE: 1.4. sesizarea particularitilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.3. utilizarea corect a relaiilor sintactice n textele orale proprii;
3.2. sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a vocabularului i a categoriilor semantice studiate;
4.2. utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfo-sintax, folosind adecvat
semnele ortografice i de punctuaie.
OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc propoziia subordonat predicativ;
O2 s identifice propoziiile subordonate predicative din diferite texte;
O3 s recunoasc elementele regente ale propoziiei subordonate predicative;
O4 s identifice elementele de relaiei (elementele introductive) ale propoziiei subordonate predicative;
O5 s sesizeze topica i punctuaia propoziiei subordonate predicative;
O6 s realizeze expansiunea numelui predicativ n propoziie subordonat predicativ;
Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Propoziia subordonat predicativ

O7 s realizeze contragerea propoziiei subordonate predicative n parte de propoziie corespunztoare (nume predicativ);
O8 s construiasc fraze (enunuri) cu subordonate predicative avnd diverse elemente regente i elemente introductive.
STRATEGIA DIDACTIC
METODE I PROCEDEE:
- conversaia euristic, observaia, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciii de expansiune, exerciii de contragere,
demonstraia, analiza gramatical, lucrul cu manualul, schema la tabl.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR:
- activitatea frontal combinat cu activitatea independent individual; activitate pe grupe (trei grupe de elevi).
RESURSE:
- capacitile de nvare ale elevilor; cunotinele lor anterioare.
MATERIALE DIDACTICE:
- texte lingvistice, fie de lucru, testul de evaluare formativ, tabla, cret colorat, caietele elevilor, manualul.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Crian, Alexandru; Dobra, Sofia; Smihian, Florentina Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas
Educaional, Bucureti, 2003;
- Goia, Vistian Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia Educaional, Cluj-Napoca, 2002;
- Pamfil, Alina - Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, 2006;
- Parfene, Constantin - Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Editura Polirom, Iai, 1999
- Popescu, tefania Gramatica practic a limbii romne, Ediia a XIII-a, Editura TEDIT FZH, Bucureti, 2005
LOCUL DE DESFURARE:
- cabinetul de limba i literatura romn
SCENARIUL DIDACTIC
Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Propoziia subordonat predicativ

Nr.
Secvenele
Crt. instruirii

Coninutul informaional i demersul didactic

Activitatea profesorului
1

Moment
organizatoric
1 min.

Asigur ordinea i pregtete


materialele necesare pentru lecie

Reactualizarea
cunotinelor
nvate
anterior
3 min.

Profesorul pune ntrebri legate de


predicatul nominal, de numele
predicativ:
Care este componena predicatului
nominal?

Activitatea elevilor
Se pregtesc pentru ora de limba
romn
Elevii rspund la ntrebri:

Verbele copulative prin excelen


sunt: a fi i a deveni.
Verbele copulative provenite din
verbe predicative sunt: a nsemna,
a rmne, a ajunge, a iei, a se
face, a prea.

De cte feluri este numele predicativ?

Numele predicativ este:


-simplu (format dintr-un singur
termen)
-multiplu (format din doi sau mai
muli termeni).
Numele predicativ se exprim prin:
1.adjectiv (propriu-zis sau provenit
din verb la participiu sau la
gerunziu) n cazul nominativ;

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Resurse
procedurale

Resurse
materiale

Evaluare

Forme de
organizare

Conversaia

Frontal

Conversaia
euristic
Explicaia

Frontal

Predicatul nominal este alctuit din


verb copulativ i nume predicativ.

Care sunt verbele copulative?

Prin ce pri de vorbire poate fi


exprimat numele predicativ?

Elemente de strategie didactic

Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Cunotinele
anterioare
ale elevilor

Propoziia subordonat predicativ

2.locuiune adjectival
3.substantiv n cazul: nominativ;
acuzativ cu prepoziie, dativ cu
prepoziie; genitiv cu prepoziie;
4.locuiune substantival;
5.pronume (personal, posesiv, demonstrativ, nehotrt etc) n cazul:
nominativ; acuzativ cu prepoziie;
dativ cu prepoziie; genitiv cu
prepoziie;
6.numeral cu valoare substantival
n cazul: nominativ; acuzativ cu
prepoziie; dativ cu prepoziie;
genitiv cu prepoziie;
7.verb la modul: infinitiv cu sau
fr prepoziie; supin cu sau fr
prepoziie
8.locuiune verbal la modul:
infinitiv; supin;
9.adverb (n construcii personale,
n construcii impersonale)
10.locuiune adverbial
11.interjecie
3

Captarea
ateniei/discuii
pregtitoare
2 min.

Profesorul creeaz o situaie de


comunicare, pretext pentru realizarea
unei atmosfere relaxante.
Profesorul discut cu elevii despre
sintaxa frazei.

Anunarea
subiectului
leciei noi i-a
obiectivelor

Profesorul scrie titlul leciei, pe


tabl: Propoziia subordonat
predicativ.
Va trebui, n final, s ... (se anun

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Ascult i scriu n caiete data i


titlul leciei.

Conversaia
euristic
Observaia

Manualul

Frontal

Observarea
sistematic a
elevilor

Conversaia
euristic

Tabla
Caietele
elevilor

Frontal

Observarea
sistematic a
elevilor

Propoziia subordonat predicativ

operaionale
urmrite
2 min.

obiectivele operaionale: O1, O2, O3,


O4, O5, O6, O7, O8).

Dirijarea
nvrii
35 min.

Profesorul scrie pe tabl cteva


fragmente de texte literare:
a)Era tare i totui trebuia s par
slab. (Mihail Sadoveanu,
Roxelana)
b)Jupn Rnic-Vulpoiul ... ajunse
om de frunte. (Alexandru Odobescu,
Jupn Rnic-Vulpoiul)
c)A avea la ndemn picioarele
unui cal nseamn a merge eznd ...
(Calistrat Hoga, Pe drumuri de
munte)
d)Cea mai mare plcere pentru noi
era de a clca pmntul eapn sub
picioare. (Alexandru Odobescu,
Tigrul pclit)
Profesorul solicit elevilor s
identifice numele predicative din
textele date i s precizeze, oral, prin
ce pri de vorbire sunt exprimate.

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Elevii scriu n caiete fragmentele


de texte literare de pe tabl.

Observaia
Conversaia
euristic

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Explicaia
Exerciiul
nvarea
prin
descoperire

Frontal i
individual

Lucrul cu
manualul
Elevii rspund la cerina
profesorului:
slab-nume predicativ exprimat
prin adjectiv propriu-zis (verbul
copulativ a prea);
om-nume predicativ exprimat
prin substantiv n nominativ
(verbul copulativ a ajunge);
a merge-nume predicativ
exprimat prin verb nepredicativ la
modul infinitiv (verbul copulativ a
nsemna);
de a clca-nume predicativ
5

Cunotinele
anterioare
ale elevilor

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Observarea
sistematic a
elevilor
Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Propoziia subordonat predicativ

Profesorul mpreun cu elevii transform numele predicative identificate


n propoziii subordonatoare cu pstrarea intact a sensului i, apoi, le scrie
pe tabl:
a)Era tare/ i totui trebuia/ s par/
c este slab./
b)Jupn Rnic-Vulpoiul ... ajunse/ s
fie om de frunte./
c)A avea la ndemn picioarele unui
cal nseamn/ s mergi eznd./
d)Cea mai mare plcere pentru noi
era/ s clcm pmntul eapn sub
picioare./
Profesorul solicit elevilor s identifice elemente regente (propoziiile
regente) ale propoziiilor subordonate
nou formate.

Profesorul cere elevilor s observe


ce rol ndeplinesc n fraze propoziiile
subordonate obinute n urma
transformrilor.
Profesorul mpreun cu elevii
definete propoziia predicativ:
Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

exprimat prin verb nepredicativ la


modul infintiv precedat de
prepoziia simpl de (verbul
copulativ a fi)
Elevii scriu n caiete enunurile de
pe tabl.

Observaia
Conversaia
euristic
Explicaia

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Frontal i
individual

Exerciiul

Observarea
sistematic a
elevilor
Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

nvarea
prin
descoperire
Lucrul cu
manualul
CunotinElevii identific elementele regen- ele
te i propoziiile regente: s par;
anterioare
ajunse (Jupn Rnic-Vulpoiul ...
ale elevilor
ajunse); nseamn (A avea la ndemn picioarele unui cal
nseamn ); era (Cea mai mare
plcere pentru noi era)
Observaia
Elevii, ndrumai de ctre profesor,
vor descoperi c, propoziiile obinute au rol de nume predicativ pe
lng verbele copulative din propoziiile regente.
Elevii, ndrumai de ctre profesor,
vor ncerca s dea definia propozi6

nvarea
prin
descoperire
Conversaia

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Frontal i
individual

Observarea
sistematic a
elevilor
Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Frontal i
individual

Propoziia subordonat predicativ

Propoziia care ndeplinete


funcia de nume predicativ al unei
propoziii regente se numete
propoziie subordonat predicativ.
Profesorul explic c transformrile
realizate de ctre elevi se numesc
expansiuni.
Profesorul d definiia expansiunii:
Expansiunea const n transformarea unei pri de propoziie n propoziie subordonat corespunztoare
cu pstrarea intact a sensului.

iei subordonate predicative.


Elevii scriu definia propoziiei
predicative n caiete.

Conversaia
euristic

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Explicaia
Elevii scriu n caiete definiia
expansiunii.

Exerciiul
nvarea
prin
descoperire

Profesorul completeaz urmtoarele: Propoziia predicativ poate avea


ca element regent i un verb copulativ
la un mod nepersonal:
Rmnnd/ cum l-am cunoscut,/
pare foarte tnr./

Elevii scriu n caiete urmtoarele:


P1- PP (Rmnnd...pare foarte
tnr)
P2- PR (cum l-am cunoscut)
Elevii vor observa c, propoziia
predicativ este intercalat n elementele propoziiei regente i are
ca element regent verbul copulativ
la modul gerunziu rmnnd.

Profesorul scrie pe tabl cteva


fragmente de texte literare:
a)Fata Chivului e/ cum arar se mai
afl sub soare./ (Barbu tefnescu
Delavrancea, Sultnica)
b)Cum sta (vulturul) nemicat ...,/
prea/ c-i colul ascuit al stncii
ncreme-nite acolo de veacuri./ (Emil
Grleanu, Vulturul)
c)Obiceiul lui era/ c citea cu glas

Elevii scriu n caiete fragmentele


de texte literare de pe tabl.

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Observaia

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul
Frontal i
individual

Lucrul cu
manualul

Observarea
sistematic a
elevilor

Exerciiul
Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!
Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Frontal i
individual

Propoziia subordonat predicativ

tare/ ce-i plcea./ (Ioan Slavici,


Amintiri)
Observaia
Profesorul cere elevilor s identifice Elevii rspund la solicitarea propropoziiile subordonate predicative,
fesorului, i anume, propoziiile
elementele regente i propoziiile
subordonate predicative sunt: cum
regente.
arar se mai afl sub soare; c-i
colul ascuit al stncii ncremenite acolo de veacuri; era c
citea cu glas tare; elementele
regente i propoziiile regente sunt:
e (Fata Chivului e); prea
(Cum sta (vulturul) nemicat ...
prea); era (Obiceiul lui era).
Profesorul solicit elevilor s
observe predicatul din propoziia
regent.
Profesorul explic c acest predicat
este un predicat nominal incomplet i
d definiia lui:
Predicatul nominal incomplet este
exprimat printr-un verb copulativ de
care depinde o propoziie subordonat predicativ corespunztoare unui
nume predicativ.

Elevii vor observa c acest


predicat din propoziia regent este
format doar din verb copulativ.

Profesorul solicit elevilor s ncerce s transforme propoziiile subordonatoare predicative n nume predicative cu pstrarea intact a sensului.

Elevii realizeaz transformrile


solicitate de ctre profesor.

Profesorul scrie pe tabl transformrile realizate de ctre elevi:

Elevii scriu n caiete enunurile de


pe tabl.

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Conversaia
euristic

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Frontal i
individual

Observarea
sistematic a
elevilor

Explicaia
Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Exerciiul
nvarea
prin
descoperire
Lucrul cu
manualul

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Frontal i
individual

Elevii scriu definiia predicatului


nominal incomplet n caiete.
Observarea
sistematic a
elevilor

Exerciiul

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Frontal i
individual

Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Propoziia subordonat predicativ

a) Fata Chivului e foarte frumoas.


b) Cum sta (vulturul) nemicat ...,
prea colul ascuit al stncii ncremenite acolo de veacuri.
c) Obiceiul lui era de a citi cu glas
tare ce-i plcea.
Profesorul cere elevilor s identifice
predicatele nominale i numele predicative din enunurile nou formate i s
precizeze prin ce pri de vorbire sunt
exprimate.

Profesorul explic c transformrile


realizate de ctre elevi se numesc
contrageri.
Profesorul d definiia contragerii:
Contragerea const n transformarea unei propoziii n partea de
propoziie corespunztoare cu
pstrarea intact a sensului.
Profesorul repartizeaz elevii n trei
Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Observaia
Conversaia
euristic
Elevii identific predicatele nominale i numele predicative i precizeaz prin ce parte de vorbire sunt
exprimate: e foarte frumoaspredicat nominal format din verbul
copulativ a fii nume predicativ
exprimat printr-un adjectiv propriuzis la gradul superlativ absolut;
prea colul-predicat nominal
format din verbul copulativ a
prea i nume predicativ exprimat prin substantiv n nominativ;
era de a citi-predicat nominal
format din verbul copultiv a fi i
nume predicativ exprimat prin verb
nepredicativ la modul infinitiv
precedat de prepoziia simpl de.

Elevii scriu definiia contragerii


n caiete.

Explicaia
Exerciiul

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

nvarea
prin
descoperire

Frontal i
individual

Observarea
sistematic a
elevilor
Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Elevii rezolv cerinele din fiele


9

Propoziia subordonat predicativ

grupe, distribuie fiele de lucru i


solicit s rezolve cerinele:

date de ctre profesor:


Observaia

GRUPA I
Citii, cu atenie, textele de mai jos:
a)ntrebarea era/ ce caut el acolo/
i de ce-l privete pe furi, n
asemenea chip, acest boier btrn./
(Mihail Sadoveanu, Fraii Jderi)
b)Doar s te pori de acum tare
bine,/ s mai fiu/ ceea ce am fost
pentru tine./ (Ion Creang, Amintiri
din copilrie)
c)Subiectul dezbaterii era/ care roman
citit reflecta mai bine realiatatea./
d)Banul din nego este/ al oricui ar
voi s te nele./ (Barbu tefnescu
Delavrancea, Hagi-Tudose)
e)Ctigtoarea cupei devine /orice
echip care va rezista nenvins cinci
etape./
Cerine:
1.Delimitai frazele n propoziii.
2.Identificai propoziiile predicative.
3. Identificai elementele introductive
(de relaie).

GRUPA a II-a
Citii, cu atenie, textele de mai jos:
a)Dar Ipate acum nici de treab
nu-i mai cuta (...),/ era/ cum e mai
ru./ (Ion Creang, Povestea lui
Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

GRUPA I
1 i 2:
a) P1- PP; P2- PR; P3- PR
b) P1- PP; P2- PS; P3- PR
c) P1- PP; P2- PR
d) P1- PP; P2- PR
e) P1- PP; P2- PR

Conversaia
euristic

Activitate
pe grupe
de elevi

Observarea
sistematic a
elevilor

Explicaia
Exerciiul

3. Elementele introductive sunt:


nvarea
-pronumele relativ ce; pronumele prin
relativ n Ac. cu prepoziie de ce; descoperire
-pronumele relativ compus ceea
ce;
-adjectivul pronominal relativ
care;
-pronumele nehotrt al oricui;
-adjectivul pronominal nehotrt
orice
Observaia
Elevii vor observa c, propoziiile
predicative se introduc n fraz prin Conversaia
pronume relative, adjective prono- euristic
minale relative, pronume nehotrte, adjective pronominale
Explicaia
nehotrte.
Exerciiul
GRUPA a II-a
1 i 2:
nvarea
a) P1- PP; P2- PP; P3- PR
prin
b) P1- PP; P2- PP; P3- PR; P4- PS
descoperire
c) P1- PP; P2- PR
10

Fie de
lucru

Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Fie de
lucru

Activitate
pe grupe
de elevi

Observarea
sistematic a
elevilor

Propoziia subordonat predicativ

Stan Pitul)
b)A cere cuiva s fie erou n mprejurrile josnice ale unei societi deczute/ i /ca i cum ai cere unui vultur
nchis ntr-o odi/ s zboare la o
mie de metri deasupra pmntului./
(Nicolae Iorga, Cugetri)
c)Norocu-i/ dup cum i-l face
omul./ (Folclor)
d)Scena cea mai frumoas era/ cnd
se ntorcea cu banii de la Finane./
(Ion Alexandru Brtescu-Voineti,
Microbul)
e)- Las, mam,/ c lumea asta nu-i/
numai ct se vede cu ochii./ (Ion
Creang, Amintiri din copilrie)
Cerine:
1.Delimitai frazele n propoziii.
2.Identificai propoziiile predicative.
3. Identificai elementele introductive
(de relaie).

d) P1- PP; P2- PR


e) P1- PP; P2- PS; P3- PR

Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Observaia
3. Elementele introductive sunt:
-adverbul relativ cum;
-locuiunea conjuncional
subordonatoare ca i cum;
-locuiunea conjuncional
subordonatoare dup cum;
-adverbul relativ cnd;
-adverbul relativ ct;
Elevii vor observa c, propoziiile
predicative se introduc n fraz i
prin adverbe relative, adverbe comparative, locuiuni conjuncionale
comparative.

Conversaia
euristic
Explicaia
Exerciiul
nvarea
prin
descoperire

Observaia
GRUPA a III-a
Citii, cu atenie, textele de mai jos:
a)Ridicnd ochii i clipind, Vitoriei i
se pru/ c brazii sunt mai negri
dect de obicei./ (Mihail Sadoveanu,
Baltagul)
b)nelegerea a fost/ s ne atepte la
drumul Pstrvenilor./ (Mihail
Sadoveanu, Nicoar Potcoav)
c)i au slujit a din stpn n stProf. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

GRUPA a III-a
1 i 2:
a) P1- PP; P2- PR
b) P1- PP; P2- PR
c) P1- PP; P2- PS; P3- PR
d) P1- PP; P2- PR; P3- PR
e) P1- PP; P2- PR
3. Elementele introductive sunt:
-conjunciile subordonatoare c,
11

Conversaia
euristic
Explicaia

Fie de
lucru

Activitate
pe grupe
de elevi

Observarea
sistematic a
elevilor

Exerciiul
nvarea
prin
descoperire

Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!
Propoziia subordonat predicativ

pn,/ pn au agiuns/ de era pa./


(Ion Neculce, O sam de cuvinte)
d)Scopul societii este/ ca Romnia
s fie bine/ i (ca) tot romnul s
prospere./ (Ion Luca Caragiale)
e)ntrebarea este/ dac vine i el./
Cerine:
1.Delimitai frazele n propoziii.
2.Identificai propoziiile predicative.
3. Identificai elementele introductive
(de relaie).

s, de, ca...s, dac


Elevii vor observa c, propoziiile
predicative se introduc n fraz i
prin conjuncii subordonatoare.

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

Conversaia
euristic
Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Explicaia
Exerciiul

Profesorul solicit elevilor s-i


Elevii scriu n caiete noiunile
noteze urmtoarele noiuni:
predate de ctre profesor.
Propoziiile subordonate predicative
se introduc n fraz prin:
a) pronume relative (n N., Ac. cu sau
fr prepoziie, D., G.) i adjective
pronominale relative: cine, ce, ceea
ce, cui, care;
b) pronume nehotrte (n N., Ac. cu
sau fr prepoziie, G.) i adjective
pronominale nehotrte: oricine,
orice, oricare;
c) adverbe relative: cnd, unde, cum,
ct;
e) locuiuni conjuncionale
subordonatoare: ca i cum, dup cum,
ca i cnd;
f) conjuncii subordonatoare: s, c,
ca...s, dac, de.
Profesorul solicit elevilor s observe situarea propoziilor predicative i

Observarea
sistematic a
elevilor

Observaia

Elevii vor observa c, propoziiile


predicative stau de obicei dup
12

nvarea
prin
descoperire

Observaia

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Caietele
elevilor

Frontal i
individual

Frontal i
individual

Observarea
sistematic a
elevilor

Propoziia subordonat predicativ

punctuaia lor, avnd ca suport textele


din fiele date anterior.

Profesorul solicit elevilor s-i


noteze urmtoarele noiuni:
Topica: Propoziia subordonat
predicativ st de obicei dup
propoziia regent.
Cnd este scoas n eviden propoziia subordonat predicativ poate sta
naintea propoziiei regente:
Cum a acesta/ e i cellalt./
S nvei/ i s iei note mari/ este
problema./
Punctuaia: Indiferent de locul fa
de regent, propoziia subordonat
predicativ nu se desparte prin virgul
de aceasta.
Profesorul scrie pe tabl
urmtoarele texte:
a) Convingerea noastr este/ c a
neles/ i c i va face datoria./
b) i (motanul) cuget: Fericirea e/
s nu fii al nimnui,/ nimeni s nu
fie al tu,/ s trieti singur: tu i
cerul deasupra./ (Emil Grleanu,
Filozoful)
Profesorul solicit elevilor s delimiteze textele n propoziii, s identifice elementele regente, propoziiile
Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

regent.
Elevii vor observa c, propoziia
predicativ nu se desparte prin
virgul de regent.

nvarea
prin
descoperire

Elevii scriu n caiete noiunile


predate de ctre profesor.

Tabla
Manualul

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Frontal i
individual

Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Observaia
Conversaia
euristic
Explicaia
Exerciiul
Elevii scriu n caiete textele de pe
tabl.
Elevii rezolv cerinele trasate de
ctre profesor:
a) P1- PP; P2- PR; P3- PR
-elementul regent este predicatul
nominal incomplet este.
Elevii vor observa c, cele dou
propoziii predicative au acelai
element regent i sunt n relaie de
coordonare prin conjuncia coordonatoare copulativ i.
13

nvarea
prin
descoperire

Observaia
Exerciiul

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Individual

Individual

Observarea
sistematic a
elevilor
Aprecieri
verbale:
Bine!, Foarte
bine!,
Corect!, Da!

Propoziia subordonat predicativ

subordonatoare predicative i relaiile


dintre ele.

Evaluare
formativ
5 min.

Profesorul d elevilor un test


(Anexa 2) cu rolul de-a fixa noiunile
studiate n clas.

Asigurarea
reteniei i a
transferului
2 min.

Profesorul transmite elevilor tema


pentru acas: Exerciiile 1, 2, 3, 4
pagina 85 (din manual).

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

b) P1- PP; P2- PR; P3- PR; P4- PR


-elementul regent este predicatul
nominal incomplet e.
Elevii vor observa c, cele trei
propoziii predicative au acelai
element regent i sunt n relaie de
juxtapunere prin virgul.
Elevii vor rezolva testul.

Elevii scriu n caiete tema pentru


acas.

14

nvarea
prin
descoperire

Caietele
elevilor
Tabla
Manualul

Exerciiul

Testul
formativ

IndepenAprecieri
dent
verbale
individual

Conversaia

Caietele
elevilor

Independent
individual

Individual

Propoziia subordonat predicativ

Anexa 1
FI DE LUCRU

GRUPA I
Citii, cu atenie, textele de mai jos:
a)ntrebarea era ce caut el acolo i de ce-l privete pe furi, n asemenea chip, acest boier btrn. (Mihail Sadoveanu, Fraii Jderi)
b)Doar s te pori de acum tare bine, s mai fiu/ ceea ce am fost pentru tine. (Ion Creang, Amintiri din copilrie)
c)Subiectul dezbaterii era care roman citit reflecta mai bine realiatatea.
d)Banul din nego este al oricui ar voi s te nele. (Barbu tefnescu Delavrancea, Hagi-Tudose)
e)Ctigtoarea cupei devine orice echip care va rezista nenvins cinci etape.
Cerine:
1.Delimitai frazele n propoziii.
2.Identificai propoziiile predicative.
3. Identificai elementele introductive (de relaie).

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

15

Propoziia subordonat predicativ

Anexa 1
FI DE LUCRU

GRUPA a II-a
Citii, cu atenie, textele de mai jos:
a)Dar Ipate acum nici de treab nu-i mai cuta (...), era cum e mai ru. (Ion Creang, Povestea lui Stan Pitul)
b)A cere cuiva s fie erou n mprejurrile josnice ale unei societi deczute i ca i cum ai cere unui vultur nchis ntr-o odi s zboare la o mie de metri
deasupra pmntului. (Nicolae Iorga, Cugetri)
c)Norocu-i dup cum i-l face omul. (Folclor)
d)Scena cea mai frumoas era cnd se ntorcea cu banii de la Finane. (Ion Alexandru Brtescu-Voineti, Microbul)
e)- Las, mam, c lumea asta nu-i numai ct se vede cu ochii. (Ion Creang, Amintiri din copilrie)
Cerine:
1.Delimitai frazele n propoziii.
2.Identificai propoziiile predicative.
3. Identificai elementele introductive (de relaie).

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

16

Propoziia subordonat predicativ

Anexa 1
FI DE LUCRU

GRUPA a III-a
Citii, cu atenie, textele de mai jos:
a)Ridicnd ochii i clipind, Vitoriei i se pru c brazii sunt mai negri dect de obicei. (Mihail Sadoveanu, Baltagul)
b)nelegerea a fost s ne atepte la drumul Pstrvenilor. (Mihail Sadoveanu, Nicoar Potcoav)
c)i au slujit a din stpn n stapn, pn au agiuns de era pa. (Ion Neculce, O sam de cuvinte)
d)Scopul societii este ca Romnia s fie bine i (ca) tot romnul s prospere. (Ion Luca Caragiale)
e)ntrebarea este dac vine i el.
Cerine:
1.Delimitai frazele n propoziii.
2.Identificai propoziiile predicative.
3. Identificai elementele introductive (de relaie).

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

17

Propoziia subordonat predicativ

Anexa 2
TEST DE EVALUARE

1. Identific, prin rescriere, propoziia subordonat predicativ din textul:


Natalia pru c-i d seama de cele ntmplate.

(Duiliu Zamfirescu, n rzboi)

.................................................................................................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................................................................
....
2. Completeaz enunul de mai jos mai nti cu un nume predicativ i apoi cu o propoziie predicativ:
Marius se va face ..................................................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................................................
3. Citete, cu atenie, textul urmtor pentru a rezolva cerinele (prin ncercuirea literei corespunztoare rspunsului corect):
Iar Lic era vesel, era precum nu fusese mai nainte... (Ioan Slavici, Moara cu noroc)
- cuvntul precum este: a) conjuncie subordonatoare
b) pronume relativ
c) adverb relativ
- cuvntul era este: a) predicat nominal
b) element regent, predicat nominal incomplet
c) verb copulativ

Prof. Lenua Hlihor coala cu clasele I-VIII Bogata

18

Propoziia subordonat predicativ