Sunteți pe pagina 1din 5

PLANUL LECIEI

Student: Muja-Dan Claudia


Clasa : a IX-a
Profil: Servicii
Disciplina : Studiul calitatii produselor si seviciilor
Lectia : Marca-definitie si semne folosite ca marci
Tipul lectiei : de comunicare de noi cunostinte
Obiective operationale :
- sa sesizeze rolul si importanta marcarii produselor ;
- sa defineasca marca;
- sa identifice principalele semne folosite ca marci ;
- sa evidentieze exemple reale pentru fiecare categorie de semne pentru
marcare.
Obiective afective :
- sa participe activ si cu interes la lectie ;
- sa-si exprime sentimentele deschis, transpunandu-se intr-un
consumator care are de ales bunurile care ii satisfac cel mai bine
nevoile.
Metode si procedee didactice: explicatia, problematizarea, conversatia
Modul de lucru cu elevii : frontal, in echipa sau individual.
Mijloace de invatamant :
- Videoproiectorul si laptopul
- Manualul de Studiul calitatii produselor si seviciilor, clasa a IX-a
Locul de desfurare: sala de clas
Durata: 1 or
Data: 9 martie 2009

PROIECT DIDACTIC

Student: Muja-Dan Claudia


Scoala : Colegiul Economic, Rm. Valcea
Clasa : a IX-a
Profil: Servicii
Disciplina : Studiul calitatii produselor si seviciilor
Lectia : Ambalarea produselor
Tipul lectiei : de recapitulare i sistematizare a cunotinelor
Obiective operationale :
- sa sesizeze rolul ambalajului;
- sa identifice principalele functii ale ambalajului ;
- sa caracterizeze principalele tipuri de ambalaje si metode de ambalare.
Obiective afective :
- sa participe activ si cu interes la lectie ;
- sa-si exprime sentimentele deschis, transpunandu-se intr-un agent
economic care analizeaza ambalarea marfurilor marfurilor.
Metode si procedee : explicatia, problematizarea, conversatia
Modul de lucru cu elevii : frontal, in echipa sau individual.
Mijloace didactice :
- test de evaluare
- manualul de Studiul calitatii produselor si seviciilor, clasa a IX-a
Locul de desfurare: sala de clas
Durata: 1 or
Data: 26 februarie 2009

DESFASURAREA LECTIEI
Momentele lectiei
I. Momentul
oraganizatoric
II. Verificarea orala a
cunostintelor predate
anterior
III. Legatura cu
cunostintele anterioare
IV. Prezentarea noii
unitati de continut
V. Fixarea cunostintelor

VI.Tema pentru acasa

Strategia didactica

Metode si
mijloace de
invatamant

Voi asigura linistea pentru buna desfasurare a lectiei si voi


capta atentia elevilor
Voi verifica prezenta

- Ce este ambalajul ecologic?


- Ce rol are ambalajul ecologic?
Pentru ca este foarte important sa recunoastem produsele
care ne satisfac cel mai bine nevoile trebuie sa analizam
eticheta si ambalajul acestora. Vom discuta despre
marcarea produselor.
Voi prezenta noua unitate tematica, Marca-definitie si
simboluri folosite pentru marcare

- Cum putem defini marca?


- Care este rolul marcii?
- Care sunt semnele folosite pentru marcarea
produselor?
Sa studieze lectia din manual
Sa consulte ideile importante de la sfarsitul lectiei din
manual, pag 122 si 130.
Sa rezolve tema nr. 1 de la pagina 132

Conversatia

Activitatea
Observatii
elevilor
Elevul de
serviciu
prezinta
absentii
Raspund la
intrebari

Explicatia

Asculta si
noteaza

Problematizarea
Prelegerea
Conversatia

Asculta si
noteaza
Participa la
discutie
Raspund la
intrebari

Conversatia

Noteaza pe
caiet tema
pentru acasa

DESFASURAREA LECTIEI

Momentele lectiei
I. Momentul
oraganizatoric
II. Precizarea
continutului ce
urmeaza a fi
verificat
III. Verificarea
cunostintelor
IV. Aprecierea
rezultatelor
V.Tema pentru
acasa

Strategia didactica
Voi asigura linistea pentru buna desfasurare a
lectiei.
Voi verifica prezenta

Metode si
mijloace de
invatamant

Activitatea
Observatii
elevilor

Elevul de
serviciu
prezinta
absentii
Se va prezenta testul scris care urmeaza sa-l
Conversatia
Elevii pun
primeasca elevii. El se refera la ambalarea
intrebari
produselor.
pentru
eventualel
e
nelamuriri
Testul de verificare a cunostintelor este Problematizarea Rezolva
prezent in anexa urmatoare
testul scris
Pe baza testului scris se vor discuta raspunsurile Conversatia
Raspund la
pe care trebuia sa le dea elevii. Aprecierea
intrebari
facandu-se in urmatoarea intalnire cu elevii
Sa identifice simboluri folosite la marcarea
Noteaza pe
ecologica a produselor
caiet tema
pentru
acasa

S-ar putea să vă placă și