Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

PRACTICANT:Atasiei Georgiana
SCOALA cu clasele I-IV Gheorghe Asachi, Iasi
CLASA a II a
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE INVATARE : Adunarea si scaderea numerelor naturale in
concentrul 0-100 fara trecere peste ordin
SUBIECTUL LECTIEI : Adunarea a doua numere formate din zeci si
unitati
TEMA LECTIEI:* Probleme care se rezolva cu cel putin doua operatii
(curriculum extins)
TIPUL LECTIEI: Consolidarea

SCOPUL LECTIEI:

-Consolidarea priceperilor si deprinderilor de a efectua adunari cu numere


naturale in concentrul 0-100, fara trecere peste ordin
- Dezvoltarea capacitatii de a rezolva probleme.
- Educarea limbajului matematic.
- Dezvoltarea gandirii logice si a spiritului competitiv.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:
O 1 – sa scrie corect numerele naturale de la 0-100
O 2 – sa efectueze corect operatii de adunare in concentrul 0-100 fara trecere
peste ordin
O 3 – sa compuna oral probleme dupa exercitiul dat
O 4 – sa rezolve corect probleme care propun doua operatii
O 5 – sa formuleze oral exercitii si probleme cu numere naturale mai mici de
100

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode: conversatia,explicatia,demonstratia,jocul
didactic,problematizarea
b) Materiale didactice: fise de lucru,culegere de matematica 
c) Forma de organizare:frontal,pe perechi,pe grupe,individual

DESFASURAREA LECTIEI

SECVENTELE OB CONTINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV SRATEGII EVALUARE


LECTIEI . DIDACTICE
Op.
1.Moment -Asigurarea conditiilor optime pentru -frontal
organizatori desfasurarea lectiei;
c -pregatirea materialelor de lucru;
-exercitii de spargere a ghetii.
2.Reactualiz O1 Verificarea notiunilor: -frontal -observarea
area O6 -termeni,suma sistematica
cunostintelor -descazut,scazator,diferenta -evaluare
Exercitii de calcul mintal: orala.
-Afla nr. cu 7 mai mare decat 6.
-Micsoreaza cu 15 nr. 50.
-Ma gandesc la un nr.,il adun cu 25
si obtin 40.La ce nr. m-am gandit?
-Mareste nr. 35cu 25.
3.Captarea O2 -Se realizeaza prin jocul-surpriza -plansa
atentiei “Cati copiii au tras la tinta in -fisa
OMUL DE ZAPADA?” -jocul
didactic
-pe perechi
4.Anuntarea -Comunicarea accesibila a temei si a
temei obiectivelor
-Scrierea titlului pe tabla si in caiete.
5.Dirijarea O2 -Se deschid caietele, se scrie titlul -observarea
invatarii O3 lecţiei sistematica
-evaluare
Se rezolva urmatoarea formativa
O4 problema scrisa pe tabla  :
O5 Pe patinoar, duminica
dimineata, erau 36 de baieti, iar observarea
fete cu 16 mai multe. sistemica
Cati copii erau la patinoar
duminica dimineata ?
Elevii, care termina problema,
vor compune o problema dupa
urmatorul exercitiu, scris pe tabla : evaluare
42 + (35 – 20) = orala
Se rezolva apoi urmatoarea
problema din culegere pag .70 :
Andreea cumpara 11 caiete evaluare in
dictando si 7 caiete de matematica. perechi
Ea ii da fratelui ei 6 caiete dictando
si 3caiete de matematica.
Cate caiete (rechizite) ii raman
Andreei ?

6.Obtinerea O2 Se identifica si al doilea mod de -fise de -evaluare


performante rezolvare lucru scrisa
i -individual
7.Realizarea Se rezolva fisa de munca -frontal -evaluare
feed-back- independenta orala
ului -formativa
8.Asigurare -tema pt acasa Fisa de
a lucru
transferului
9.Incheierea -aprecieri generale si individuale -diplome
activitatii

S-ar putea să vă placă și