Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

nvtoare : Carajia Maria

Data : 21 ianuarie 2015


Forma de organizare : training
Unitatea de nvmnt : Liceul Teoretic Mihai Eminescu
Subiectul: Formarea
Obiectiv cadru : Exersarea abilitilor de management al unui stil de via de
calitate
Obiective operaionale :
O1: s explice noiunea ,, conflict;
O2: s identifice tipuri i surse de conflict, ci de rezolvare i evitare a
conflictelor;
O3: s evidenieze importana comunicrii n evitarea i rezolvrii conflictului.
Strategia didactic :
a) Metode i procedee : conversaia catehetic i euristic , exerciiul,
explicaia, exemplificarea, comparaia, lucrul cu textul, problematizarea,
munca independent, demonstraia
b) Mijloace de nvmnt : schema la tabl, coli, fie de lucru, texte
literare ( Balada unui greier mic de George Toprceanu , Greierele i
furnica deMarin Sorescu )
c) Forme de organizare :activitate frontal, activitate pe grupe de 4
elevi,activitate individual.
Bibliografie :
Consiliere i orientare, Curriculum clasele V VIII, Bucureti, 2006
Gabriela Lemeni, Mircea Miclea, Consiliere i orientare - Ghid de educaie
pentru carier, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004
Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb, Consiliere i orientare- Ghid de educaie
pentru carier.Activiti pentru clasele V-VIII, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004
Conflictele i comunicarea.Un ghid prin labirintul artei de a face fa
conflictelor, Ed. ARC, 1998
Internet : www.didactic.ro, www.altastiinta.ro
George Toprceanu, Versuri i proz, Ed. Porto-Franco, 1991
Marin Sorescu, Singur printre poei, Ed. Junimea

Desfurarea activitii

I. Moment organizatoric
Pregtirea materialelor pentru nceperea training-ului.Se distribuie fiele de lucru.
II. Captarea ateniei
nvtorii sunt solicitai s descrie ce observ n desenele de pe fia de lucru 1,
Surse ale conflictelor ( vezi anexa). Se solicit s identifice elemente componente
ale unei imagini. Se evideniaz faptul c se pot percepe imagini diferite n acelai
desen,ceea ce poate duce la contraziceri ntre diferite persoane i, deci, la conflict,
dac nu exist comunicare, pentru a-l face pe interlocutor s adopte punctul tu de
vedere.
III. Anunarea subiectului activitii, a tipului ei i precizarea obiectivelor
IV. Conducerea nvrii
a) Discuie despre conflicte
- Ce nseamn conflict? ncercai s formulai o definiie.
- Ce imagine v vine n minte cnd cineva pronun acest cuvnt ?
b) Prezentarea sarcinilor de nvare
nvtorii sunt mprii n 4 grupe.Se stabilete modalitatea de rezolvare a
sarcinilor date pe fia de lucru 2 : rspunsuri formulate prin lucru n grup i
redactate pe o singur foaie de ctre fiecare grup.
Se citesc cele dou texte literare de pe fia de lucru 2 ( vezi anexa ).
c) Dirijarea procesului de nvare
Rezolvarea sarcinii de lucru de ctre fiecare grup, care ofer explicaii i
ndrumri suplimentare acolo unde este nevoie.
V.Evaluarea formativ
Se discut variantele de rspuns date i se sintetizeaz informaiile n fia de
lucru 3, Arborele lui Sapiro (vezi anexa),evideniindu-se elementele conflictului
identificat.Se caut modaliti de evitare i de rezolvare a conflictului,cutndu-se
modaliti de conciliere prin contientizarea cauzelor.
Este analizat pro i contra comportamentul fiecruia dintre cele dou
personaje.
VI. Asigurarea reteniei i a transferului
- Bifai pe fia de lucru 1 verbele asociate ideii de conflict.
- Cnd apar conflictele ntre oameni ? Dai exemple de situaii.
Elevii sunt ndemnai s observe pe fia de lucru 1 clasificarea surselor de
conflict.
- Discuia despre desene de la nceputul activitii ar fi putut fi o surs de conflict
ntre noi. Ce tip ar fi?
- Ce asemnri importante exist ntre diferite tipuri de conflict ?
- Cum sunt soluionate conflictele care au loc: n noi nine? / n clasa noastr ? /
n coal ? / n familie ? / n comunitate ? / ntre noi i prietenii notri ?
- Ar trebui s evitm s fim implicai n conflicte ?
- Cum v-ai simit evitnd conflictele ?
Se fac aprecieri asupra activitii. Se anun tema pentru urmtoarea ntilnire.

CONFLICTUL

Elevul trebuie s se adapteze mereu la mediul n care trieste, la


evenimentele de via cu care este confruntat. El trebuie s nfrunte piedici,
s nving fustrri sau s depeasc situaiile stresante.
De cele mai multe ori, elevul urmrete realizarea mai multori
scopuri, aspiraii, dorine. Resursele endogene sau exogene de care
dispune persoana uman sunt ns limitate. Astfel, realizarea unor scopuri
blocheaz sau anihileaz realizarea altora. Din punct de vedere psihologic,
atunci cnd se npune o alegere ntre motive diferite, mutual exclusive,
apare un conflict. n acest caz, asupra individului se exercit dou sau mai
multe fore cu valene diferite, dar de intensitate aproximativ egal. n
funcie de caracterul (valenele) acestor fore se pot distinge trei tipuri de
situaii conflictuale.
Conflictul atracie- atracie ( A-A )
Este situaia n care alternativele puse n faa individului sunt la fel
de dezirabile, adic ambele valene sunt pozitive. De obicei n cazul acestui
tip de conflict, deciziile sunt luate rapid, dup o scurt perioad de oscilaie.
Uneori, ns, cnd alegerea este foarte important (alegerea profesiunii,
partenerului de via etc.), conflictul atracie-atracie poate genera
comportamente neadaptative.
Conflictul evitare evitare ( E- E )
Apare n cazul n care subiectul trebuie s aleag ntre variante la
fel de indezirabile (ambele valene sunt negative). Uneori se caut rul cel
mai mic, alteori soluia apare n evaziunea fizic sau imaginar ori n
comportare agresiv.
Conflictul atracie evitare ( A E )
Apare atunci cnd un scop/alternativ are att aspecte (valene)
pozitive ct i negative. n psihologia animal, s-a constatat experimental c
administrarea concomitent a hranei i a unui oc electric duce la apariia de
conflictte A E. Ca urmare, subiectul i dezvolt o atitudine ambivalent,
simndu-se n acelai timp atras i respins de un obiectiv-scop sau o
sarcin. Acest tip de conflict este cel mai frecvent n viaa de zi de zi. El
apare mai ales sub forma alegerii ntre dou sau mai multe balternative care
au simultan att valene pozitive ct i negative.
Pentru cercetarea situaiilor conflictuale s-a propus noiunea de
gradient. El desemneaz variaia triei rspunsului n funcie de distana
pn la obiectul-scop. Deci, el exprim modificrile n intensitatea motivaiei
nregistrate pe msura apropierii de scopul vizat. Investigaiile asupra
gradientului au pus n eviden o serie de regulariti:
Atracia crete pe msura apropierii de obiectul- scop; cu ct suntem
mai
aproape de realizarea unui scop cu att crete
motivaia elevului pentru obinerea lui.
Evitarea (respingerea) crete odat cu apropierea de situaia
indezirabil. Proximitatea unui stimul sau situaii negative crete motivaia
elevului pentru evitarea ei. Imiena pedepsei, de pild, stimuleaz
comportamentele de eludarea ei.
Gradientul eviterii crete mai rapid dect gradientul de atracie
(apropiere). Acest principiu explic comportamentul ambivalent ce apare n
situaiile conflictuale de atracie-evitare.
Fazele de evoluie a conflictului n grup

Analistul Donelson a descris modelul de dezvoltare a conflictului in


grup prin 5 etape relative distincte:
# Dezacordul debuteaz prin:- simple neitelegeri,- diferenierea
indivizilor sau grupului prin modul lor de a fi i a gndi pseudoinelegeridivergente minore, nesemnificative pentru interaciunea sociala, de grup, dar
care necontrolate la timp, pot degenera in conflicte reale.
# Confruntarea- adnceste diferenele intre indivizi, grupuri, clase,
acestea fiind percepute de ctre prile in conflict ca importante pentru
interactiunea de grup, ca ameninnd unitatea grupului,- in aceast faz
fiecare parte ii susine poziia sa, accentund-o pe baza unei ideologii
justificative,- fiecare parte subliniaz erorile din gndirea celeilalte,persuasiunea devine exagerat, poate degenera in aciuni de for cu efect
de bumerang asupra prilor.- este faza n care fiecare parte se convinge pe
ea nsi ca trebuie s conving adversarul s-i schimbe prerea, s
renune la poziia lui, acceptnd argumentele sale- expresia emoional
domin asupra argumentelor logice- sunt antrenate mecanisme psihologice
i interpersonale ale luptei care duc la stres crescut, tensiuni, frustrri
succesive ce antreneaz n lan: ostiliti, forme de violen (fizic/de
limbaj).- rata comunicarii in grup scade- lipsa de ncredere crete- apare
necesitatea unei soluii.
# Escaladarea- distruge normele reciprocitii pozitive, inlocuindu-le
cu unele de tip negative care susin un comportament concurenial exagerattensiunea i ostilitile din grup sunt scpate de sub control- reacia de autoaprare a fiecrei pri strnete violene fizice i simbolice, agresitatea
maxim
- in aceast etap conflictul atinge punctul culminant de vrf care
poate distruge total interaciunea de grup, ajungnd uneori chiar pna la
distrugerea fizic a prilor sau poate reface interaciunea de grup printr-o
schimbare structurala.
# De-Escaladarea Escaladarea conflictului e urmat firesc de
orientarea spre soluii raionale de rezolvare a conflictului prin:- intervenii
legale de tip instituional- negocieri i compromisuri treptate- stimularea
posibilitilor de comunicare deschis ntre pri- captarea bunvoinei prii
adverse- apariia celei de a treia pri in calitate de mediator, moderator,
facilitator, diplomat, sftuitor etc
# Rezolvarea compromisul final cerut de rezolvarea conflictului nu
trebuie s fie privit de nici una din prile ca un semn al slbiciunii sale,
trebuie doar apreciat prin funcia sa pozitiv integrativ, pentru unitatea,
echilibrul sistemului i pacea social.; rezovarea prin crearea unui echilibru
instabil nu este o soluie constructiv, acesta, la cel mai mic semn de
tensiune va reaciona destructiv asupra prilor i va genera un nou conflict.
Fiecare cadru didactic trebuie s cunoasc factorii care conduc la
conflict, frustrare (agenii acestora), cum poate fi identificat acesta i ce se
poate face pentru eliminarea sau reducerea lui. Lucrnd mpreun cu elevii i
utiliznd tehnici moderne de recunoatere i de redresare, pot fi evitate
aceste probleme.