Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Profesor: Trsn Nadejda


Liceul Teoretic: tefan cel Mare, or.Chiinu
Data: 01.10.2014
Clasa: VI-a
Disciplina: Limba i literatura romn
Timpul: 45 minute
Subiectul leciei: Comunicarea.Situaii de comunicare. Funciile comunicrii.
Tipul leciei: mixt
Competena: 10. Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romne literare, n diferite
situaii de comunicare oral i scris.
Subcompetena: 10.Utilizarea formulelor de iniiere, meninere i ncheiere a dialogului
(susinut direct cu o alt persoan. Susinut la telefon).
Obiective operaionale:
La sfritul orei elevul va fi capabil:
O1 S defineasc noiunea de comunicare;
O2 S precizeze elementele situaiei de comunicare;
O3 S enumere tipurile de comunicare, n funcie de codul folosit, modul n care se
transmite mesajul, relaia dintre emitor i receptor;
O4 S identifice funciile comunicrii.
O5 S aplice cunotinele referitoare la comunicare n rezolvarea unor exerciii diverse.
O6- S argumenteze necesitatea comunicrii n viaa omului n baza propriei experiene.

Obiective afective
O1. S manifeste interes pentru studiul temei;
O2. S contientizeze necesitatea cunotinelor;
O3. S-i dezvolte deprinderi de exprimare corect oral i scris;

Materiale didactice: texte lingvistice; tabla ; postere ;Explozia stelara ;Ciorchinele.


Strategii didactice: expunerea, conversaia ghidat, explicaia, observaia, lucrul individual,
lucrul n grup.

Bibliografie:
1

Curriculum colar pentru disciplina Limba i literatura romn. Clasele a V- a a IX- a, Chiinu, 2010.

Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a VI-a / Angela Grama-Tomia


[.a]; CARTIER Educaional. Chiinu, 2012,. 195 p.

Dobra, Sofia, Limba romn. Exerciii de comunicare, Ed. Humanitas, Bucureti,


2008;

Etapele leciei

Obiectivele
operaionale
.

Coninutul
leciei
-

Organizarea clasei.

Notarea absenelor.

Asigurarea unui climat


favorabil pentru o
desfurare productiv
a leciei.

Captarea
ateniei

Profesorul adreseaz
ntrebri elevilor cu
privire la imaginile
propuse.

Ce reprezint aceste
imagini?

Ce mesaj ne comunic
aceste imagini?

Se ajunge la ideea c
oricrui om i este
necesar comunicarea.

Anunarea temei i a
obiectivelor.

Elevii, formuleaz
noiunea de
comunicare.

Comunicarea procesul de
transmitere a unui
mesaj de la o surs
ctre o destinaie,
folosind un anumit

5 min

Evocare

O. 1

Pe tabl sunt diferite


imagini ce redau
diferite chipuri de
oameni. (vezi anexa
X1, X2, X3)

Strategii
didactice

Evaluarea

Analiza
rspunsurilor oferite i
observarea
comportamentului.

Conversaia

Conversaia
ghidat

Explozia

Evaluarea
oral
sistematizat

cod i un anumit
canal.
-

Care este scopul


comunicrii?
stelar
Anexa 1

O.3

Realizarea
sensului

Enumer tipurile de
comunicare.

O2

O4

Se prezint elevilor
elementele situaiei de
comunicare :
1.Emitorul
transmite mesajul
2.Receptorul
primete mesajul
3.Mesajul secvena
de semnale (verbale
sau nonverbale) pe
care E o transmite R
4.Codul tipul de
semnale utilizat
(lingvistic, gestual,
sonor etc.)
5.Canalul mediul
prin care mesajul
ajunge de la E la R
6.Contextul
(referentul) aspectul
la care se refer
mesajul, subiectul
acestuia.
Enumer funciile
comunicrii:
Funcia referenial
(informativ); i

Ciorchinele
Anexa 2

Conversaia
ghidat

SchemaRoman
Iacobson

Conversaia
ghidat

Evaluarea
oral

aparin enunurile
neutru-informative.
Funcia emotiv (expresiv/
interjecional) centrat
asupra emitorului,
marcheaz participarea
afectiv a vorbitorului (pers I
a pronumelui i verbului).
Funcia conativ
(persuasiv), orienteaz
enunul ctre destinatar
(receptor), este marcat de
persoana a II-a a pronumelui
i verbului.
Funcia fatic asigur
meninerea contactu-lui dintre
vorbitor/i i interlocutor/i.
Funcia metalingvistic este
predominat de fraze care
aparin metalimbajului, care
transmit informaii despre un
anumit cod.
Funcia poetic (estetic)
este concentrat asupra
mesajului, constituind funcia
predominant a artei verbale.
(Cf. lui Roman Jakobson)

Reflexia
O5

Pracizeaz scopul
comunicrii:
Doi cretini i patrioi vor
scpa ara de hoi. (slogan
politic)- convingerea n
scopul obinerii voturilor
D.A.- te-a furat n ultimii
patru ani. (slogan politic)convingerea n scopul
obinerii voturilor
Radio de pici. (slogan
publicitar al unui post de
radio condus de copii)informare/persuasiune n
scopul cuceririi audienei
Ciuc, nc una i m duc!
(slogan publicitar)- .

Lucru n grup
Evaluare
oral

convingerea n scopul
consumului/creterea
vnzrilor.
Se d textul:
Eminescul meu scump,
Astzi sunt pline
dou luni de cnd am
ndeplinit un vis visat atta
timp, un dor purtat cu atta
amar i suferin ; nu tiu
dac pentru tine nu a
disprut tot farmecul
nchipuit de bogata ta
fantezie, dup ce realitatea
lucrurilor a nlocuit zborul
imaginaiunei; ct pentru
mine, tu eti i vei fi pururea
iubitul meu ideal, visat i
dorit ntr-un chip vag,
nehotrt chiard in
copilria mea. Mne e ziua
Lucru
numelui tu ; mi pare
individual
destul de ru c nu pot
mcar s te srut pe ochii
ti cei frumoi; f-mi s pot
s-i pot sruta ct mai n
grab i s pot a-i cere
iertare dac poate din
prostie te-am jignit cu ceva;
tu de m iubeti, desigur c
m vei ierta, i vei veni la
Iai, s ne mai mbtm
unul de altul.Telegrafia-zmi de vii, te srut dorindu-i
toat fericirea lumii.
Veronica
Precizeaz elementele
situaiile de comunicare
(emitor, receptor, cod,
canal), precum i scopul
comunicrii.

Evaluare
oral

Extinderea

O. 6

Elaboreaz un eseu de
0,5 pagini la tema
Fr comunicare
omul n-ar putea
exista.

Lucru
individual

Evaluarea
oral