Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Profesor n nv. primar: Griga Valeria


coala Gimnazial Ilva Mare
Clasa: a III-a
Data: 19.02.2015
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Obiectul: Matematic
Unitatea de nvare: nmulirea i mprirea numerelor naturale 0-100
Subiectul: Ordinea efecturii operaiilor
Tipul leciei: Consolidare i sistematizare
Durata: 50 minute
OBIECTIVE CADRU:

1. Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii.


2. Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme.
3. Formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic.
4.

Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n


contexte variate.

OBIECTIVE DE REFERIN:
1.3 S efectueze operaii de adunare i scdere cu numere mai mici de 1000;
1.4 S efectueze operaii de nmulire i mprire cu numere naturale mai mici dect
100;
2.6 S rezolve i s compun probleme de tipul ?a=b sau ?ab,a i b numere mai
mici ca 1000 sau de tipul ?c=d;? unde c,d este multiplu al lui c,n intervalul de numere
naturale de la 0 la 100;
3.1 S exprime clar i concis semnificaia calculelor fcute n rezolvarea unei
probleme;
4.3 S manifeste un comportament adecvat n relaiile cu colegii dintr-un grup de
lucru n cadrul activitilor practice de rezolvare de probleme.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili s:
COGNITIVE:
OC1 : S utilizeze terminologia specific celor patru operaii matematice nvate;
OC2: S efectueze exerciii cu mai multe operaii,respectnd ordinea efecturii lor;
OC3: S transpun formulrile matematice n limbaj matematic i invers;
OC4: S rezolve exerciii i probleme gndind logic.
AFECTIVE:
OA1:S dovedeasc interes concretizat n participare activ;
OA2:S manifeste cooperare n perechi/in cadrul grupului.
MOTRICE:
OM1: S pstreze poziia corect a corpului,a caietului i a stiloului n timpul scrierii.

STRATEGII DIDACTICE:
I. Metode i procedee:conversaia,explicaia,ciorchinele,RAI,jocul
didactic,problematizarea,exerciiul.
II. Mijloace didactice :copcel cu flori i frunze pe care sunt scrise exerciii,barz i
horn,ou din poliestiren,coulet cu imagini de primvar,diplome,caiete,tabl,fie de lucru.

III. Forme de organizare :pe grupe,individual,frontal,pe echipe.

EVALUARE
Metode :observarea sistematic,tema de lucru n clas
Forme de evaluare :formativ
Instrumente de evaluare :fie de lucru

Bibliografie:
M.E.C.T, C.N.F.-,,Programa colar pentru clasele a III-a i a IV-a
2004,Bucureti
M. Boco, I. Albulescu, V. Chis ,,Tradiii, valori si perspective n pedagogia
nvmntului primar,, Cluj-Napoca 2006
PIPP Cercetri-aciune vol.1 coord. M. Boco, H. Catalano,Presa Universitar Clujean
2008.

Etapele
leciei

Timp Ob.
aloca op.
t
.

1.Moment organizatoric

3 min
2.Discuii pentru
introducerea noului
coninut.

Coninut
instructiv/educativ

Metode i Mijlo Forme de Forme de Metode de


ace organizar evaluare evaluare
procedee
didact
e
ice

Asigur un climat de ordine


i disciplin necesar
desfurrii n bune condiii
a leciei.Verific existenta
explicaia
materialelor necesare
desfurrii orei de
matematic.Prezint invitaii
i scopul vizitei lor.
Se va purta o conversaie conversaia
cu elevii, pentru a introduce
noul coninut(despre
explicaia
anotimpul actual i
viitor).Prin metoda
ciorchinelui,vom completa metoda
ciorchinelui
la tabl cteva lucruri
despre primvar.

Frontal

Observarea
Formativ sistematic
a elevilor

frontal

formativ

tabla
creta

5 min
3.Captarea ateniei

Se va realiza cu ajutorul
Explicatia
unei berze din poliestiren
avnd cuib pe un horn
realizat din cutii de
carton ,o barz despre care
am invat la ora de limba
romn :,,O carte potal,
Drag doamn
barz",Marcela Pene. Le
voi spune elevilor c ea a
rspuns dorinei psrii de
a veni n ar pentru a
aduce primvara i
cldura,dar.din pcate,a
gsit ger i zpad i nu
poate suporta aceste
fenomene ale naturii.( un
copil va recita poezia )
Barza va avea n cioc un
plic in care se afl un bilet: explicaia
,,Dragi copii,
Sunt trist!i mi-e team
c Zna Iarna nu va mai
pleca,eu i celelalte psri
o ateptm cu nerbdare
pe Zna Primvar.Vei
reui sa readucei
primvara,doar dac vei
rezolva corect exerciiile
propuse pe frunzulie i
flori.
Ce zicei,m ajutai?

Barz
din
Frontal
poliesti
ren

horn
din
carton

Formativ

Formativ

Observarea
sistematic
a elevilor

Observarea
sistematic
a elevilor

Spargerea gheii:
grupa adunrii
Explicia
7min O1
4.Reactualizarea
grupa scderii
cunotinelor anterioare
grupa nmulirii
grupa impririi
exerciiul
Le voi adresa diferite
ntrebri legate de
terminologia
matematic.Fiecare lider
din grup va trebui sa ridice jocul didactic
jetonul potrivit operaiei pe
care o reprezint.
O1
Voi solicita elevilor s
calculeze oral exerciii de
nmulire i mprire,printrexerciiul
un joc didactic:,,Oul
berzei,,Un copil va
arunca ,,oul,, unui copil din RAI
jocul didactic
alt grup,cel care
rspunde corect are dreptul
s formuleze el alt
ntrebare.Dac rspunde
incorect,napoiaz oul fr
ntrebare.

Jetoan
e cu Activitate
Tem de
cele pe grupe Formativ lucru n
patru
clas
operai
i

individual
ou din
Evaluare
poliesti
curent
ren
activitate
pe grupe

observarea
sistematic

,Astzi,la ora de

5.Anunarea temei i a 3min


obiectivelor

matematic,vom rezolva
exerciii cu mai multe
operaii, cu i fr
paranteze, ne vom reaminti
terminologia specific
operaiilor matematice
Explicaia

Tabla
Frontal
formativ
caiete

Tema de
lucru n
clas

nvate,vom rezolva
probleme,vom lucra pe
grupe,de aceea va trebui s
colaborai pentru a rezolva
sarcinile de lucru.
Se va scrie data i titlul la
tabl:
Exerciii i probleme
recapitulative),iar elevii vor
scrie pe caietele de clas.

6.Dirijarea nvrii

Elevii vor iei cate unul din


fiecare grup la tabl i vor
rezolva exerciiile care se
gsesc pe fiele de lucru Exerciiul
sub form de frunzulie i
O2 floricele din copcelul
nflorit.Pentru fiecare
exerciiu rezolvat
20min
corect,elevii vor lua din
,,Couleul Primverii,, cte
o imagine i o vor lipi pe un problematiO3 panou.
zarea
Apoi, fiecare grup va primi
cte o fia cu o problem
care se rezolv prin toate
cele patru operaii nvate.

individual

creioa
ne

Copac
el
cu flori
i
frunzul Individual
ie

frontal

fia de activitate
lucru pe grupe

Evaluare
curent

Observarea
sistematic

O4

7.Asigurarea feedback-ului

8.ncheierea leciei

Vom desfura un concurs


fulger:,,Cine rspunde
repede si bine,,! Se vor
adresa ntrebri cu diferite
O1 sarcini.Grupele vor deveni Problemati10min O2 echipe .Echipa care va
zarea
ajunge
prima
la
5
O3
rspunsuri corecte, va
joc didactic
catiga concursul.Vor primi
diplome pentru fiecare
echip.

2 min

Voi face aprecieri orale cu Conversaia


privire la modul in care s-a
desfurat lecia i vor primiexplicaia
i cte o recompens dulce
din partea berzei.

Activitate formativ
pe echipe

concurs

Formativ
Frontal
individual aprecieri
verbale

Observarea
sistematic