Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECIE

Prof. Dr. Ing. CARMEN BAL

Cursant: ZOIKA MONICA

2014 - 2015

Profesor ( instructor) : Zoika Monica


Curs Calificare, nivel 2, Infirmiere
Domeniul : Sntate
Calificarea: Infirmier
Modul: Acordarea ngrijirilor de igien persoanelor ngrijite
Tema: Splarea minilor
Tipul leciei: Lecia de formare de priceperi i deprinderi
Obiective : Aplic msuri de igien personal
Obiective operaionale:
La finalul leciei cursanii vor fi capabili :
O1. S precizeze cele trei nivele de decontaminare a minilor.
O2. S execute corect tehnica de splare a minilor conform planei
O3. S identifice cele 5 momente-cheie pentru splarea minilor, conform
planei.
Forma de activitate: Frontal.
Metode : Conversaia euristic, Demonstraia , Metoda R.A.I. ( rspunde arunc
interogheaz)
Mijloace : sala de clas, proiector, ecran de proiecie, plane i fie, efectuarea tehnicii, manual, o
minge uoar.
Desfurarea leciei:
Momentul organizatoric: sunt consemnate eventualele absene i se stabilesc detalii
privind activitatea ce urmeaz a se desfura.
Precizarea temei i a obiectivelor :
Anunarea temei
Enunarea obiectivelor
Prezentarea mijloacelor ce vor fi folosite n
timpul leciei
nsuirea unor cunotine necesare desfurrii activitii:
Splarea minilor salveaz viei este motto-ul lunii Mai lansat in 2009
de OMS ( Organizaia Mondial a Sntii).
Splarea regulat a minilor si folosirea unor bariere de protecie precum
mnuile sau mtile pot fi mai eficiente dect medicamentele n prevenirea infectrii cu diveri
virui.
Deci, splatul pe mini, un gest att de simplu si de banal, reprezint cea
mai eficient cale de a preveni i stopa rspndirea germenilor i a infeciilor.
Minile sunt cea mai expus parte a corpului la germenii care pot produce
diverse tipuri de boli. Datorit faptului c n timpul zilei atingem foarte multe obiecte (haine,
telefon, cri, clane, toalete, bani, etc.) i efectum diverse activiti care chiar dac nu

murdresc minile, le pot contamina cu diveri germeni. Prin atingerea cu minile mai puin
curate a gurii, nasului, ochilor sau alimentelor pe care le consumm, germenii pot ajunge n
organismul nostru i declana diferite boli.
Prezentarea celor trei nivele de decontaminare a minilor:
- Splarea simpl a minilor
- Splarea chirurgical a minilor
- Dezinfectarea minilor
Vizualizarea filmuleelor cu splarea minilor.
Prezentarea planei cu tehnica corect de splare a minilor. Fiecare
cursant primete o fi identic cu plana.
Discuii pe seama planei cu cele 5 momente-cheie ale splrii minilor.
Fiecare cursant primete o fi identic cu plana.
Demonstraia sau execuia model :
Durata minim 20 de secunde
Tehnica: 1. Udai minile
2. Aplicai spun suficient pentru a acoperi toat suprafaa minilor
3. frecai minile palm peste palm
4. palm peste palm cu degetele mpletite
5. palma dreapt peste dosul palmei stngi cu mpletirea degetelor i
viceversa
6. frecri rotative cu degetul mare stng prins n palma dreapt i
viceversa
7. dosul degetelor pep alma opus, cu degetele mpreunate
8. frecri rotative cu degetele mpreunateale minii drepte, pep alma
stng i viceversa
9. splarea ncheieturii minilor
10. uscai minile cu un prosop de unic folosin
11. inchidei robinetul cu ajutorul unui prosop de unic folosin.
Antrenarea cursanilor n realizarea activitii cu ajutorul profesorului: fiecare
cursant execut tehnica corect de splare a minilor.
Metoda R.A.I. : pentru o mai bun cunoatere i nelegere a noilor cunotine.
Este un joc de aruncare a unei mingi mici i uoare de la un elev la altul.
Cel care arunc mingea trebuie s pun o ntrebare din lecia predat celui care o prinde. Cel care
prinde mingea rspunde la ntrebare i apoi arunc mai departe altui coleg, punnd o nou
ntrebare. Evident interogatorul trebuie s cunoasc i rspunsul ntrebrii adresate. Elevul care
nu cunoate rspunsul iese din joc, iar rspunsul va veni din partea celui care a pus ntrebarea.
Acesta are ocazia de a mai arunca nc o dat mingea, i, deci, de a mai pune o ntrebare. n cazul
n care, cel care interogheaz este descoperit c nu cunoate rspunsul la propria ntrebare, este
scos din joc, n favoarea celui cruia i-a adresat ntrebarea. Eliminarea celor care nu au rspuns
corect sau a celor care nu au dat niciun rspuns, conduce treptat la rmnerea n grup a celor mai
bine pregtii.
Posibile ntrebri:
Ce sunt fluidele corporale?
Care credei c sunt principale boli care se pot transmite cu
ajutorul minilor murdare?

Crezi c bijuteriile trebuie ndeprtate de pe degete n timpul


splrii minilor?
Metoda R.A.I. este un joc de constatare reciproc a rezultatelor obinute,
modalitate care se constituie n acelai timp i ca o strategie de nvare ce mbin cooperarea cu
competiia. Este o metod de a realiza un feedback rapid, ntr-un mod plcut, energizant i mai
puin stresant dect metodele clasice de evaluare. Se desfoar n scopuri constatativ
ameliorative i nu n vederea sancionrii prin not sau calificativ.
Institutorul supravegheaz desfurarea jocului i n final lmurete
problemele la care nu s-au gsit soluii.

S-ar putea să vă placă și