Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

Data:
Unitatea de nvtmnt:
Grupa: Mic
Domeniu experienial: DEC- Estetic i creatic
Tema anual: Cum a fost, este i va fi aici pe pmnt?
Proiect tematic : Magie de iarn
Subtema: Obiceiuri de iarn
Categoria de activitate: Educaie muzical
Varianta de realizare: Cntec - colind ,,Sorcova nvare
Joc cu text si cnt-Bat din palme-repetare
Durata: 15 minute
Obiectivele operationale:
O1: S interpreteze corect melodia cntecului, respectnd durata i nlimea sunetelor muzicale, ritmul i
intensitatea lor;
O2: S respecte poziia corect de cnt n vederea realizrii respiraiei costodiafragmatice i a unei emisii
corespunztoare a sunetelor;
O3: S execute corect jocul cu text i cnt Bat din palme , respectnd linia melodic i sarcinile acestuia,
sincroniznd micrile cu textul i ritmul melodiei;

Strategii didactice:
1. Metode si procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.
2. Mijloace de nvtmant: plane i imagini cu copii la colindat, retroproiector, cd-player, sorcove.
3. Forme de organizare: frontal, individual.
Metode evaluare: oral, scris.
Tipul leciei: predare-nvare de noi cunotine
DEMERSUL DIDACTIC
Nr.
Crt.

Momentele
activitii

Ob.
Op.

1.

Momentul
organizatoric

2.

Captarea ateniei

Coninutul esentializat al
activitii

Strategii didactice
Metode si
procedee
-

Aerisirea slii de clas.


Aranjarea mobilierului n
careu deschis.
Pregtirea i aranjarea
materialului necesar pentru
activitate.
Intrarea ordonat a copiilor
n sala de grup.
Captarea ateniei se va face
prin apariia n sala de
Conversatia
grup a Znei Iarna care

Mijloace de
invtmant
-

Sorcove

Forme de
organizare
-

Frontal

Metode
de
evaluare
-

Oral

3.

4.

Reactualizarea
cunotintelor

Anuntarea temei
si a obiectivelor

este suprat, deoarece


copiii din ziua de astzi nu
mai tiu colinde i nu are
cine s o colinde de
srbtori. Zna Iarna le-a
adus copiilor sorcove, dar
le va nmna doar dac vor
nva colindul Sorcova.
Zna Iarna este suprat,
deoarece copiii din ziua de
astzi nu mai tiu colinde
i nu are cine s o colinde
de srbtori.Voi adresa
ntrebri copiilor:
- Voi cunoatei colinde?
- Ce colinde?
- Cu ce ocazie se cnt
colindele?
- Vrei s nvm un nou
colind i s o colindm noi
pe Zna Iarna, pentru a-i
mai trece din suprare?
Vom nva un colind care
se numete Sorcova,
apoi vom repeta jocul cu
text i cnt Bat din

Plane i
imagini cu
copii la
colindat

Oral
Frontal i
individual

Conversaia

Frontal

5.

Dirijarea nvtrii

O2

palme, ca s-o mai


nveselim puin pe Zna
Iarna i o invitm s ia
parte
la
srbtoarea
noastr.
Voi prezenta copiilor la
retroproiector cntecul ce
urmeaz s fie nvat.
Pentru a avea o activitate
ct mai reuit va trebui s
facem cteva exerciii de
nclzire i omogenizare a Explicatia
vocii.
Exerciii
de
cultur
muzical:
1. Exerciii de respiraie:
a) Suflm spre frunza
care cade din copac- se
trage aer adnc n piept i Demonstraia
se sufl uor spre o frunz
Exerciiul
imaginar;
b)
Umflm
baloane
colorate pentu srbtoarea
toamnei-se trage aer
adnc n piept i se elimin
puternic aerul printr-o

Frontala
Oral
Individual

O2

singur expiraie;
c) Facem valuri n
paharul cu ap- se trage
aer adnc n piept i se
sufl uor ntr-un pahar cu
ap, imaginar.
Exerciiile
se
repet
,fiecare de dou ori.
2. Exerciii de dicie:
Nas, pas, n balans.
Demonstraia
Huri, turi ,ruri, muri,
Exerciiul
Toc, poc, hai la joc.
Pe timpul 1 se trage aer n
piept , iar pe timpul 2 se
spun versurile respective.
3.Exerciii melodice de
nclzire a vocii:
- sunete joase: Bat
ciocanele
Cio-ca, bo-ca, poc,
poc!
Cio-ca, bo-ca, poc,
poc!

Frontal
Oral
Individual

-sunete nalte:Clopoelul

O1

6.

Obtinerea
performanei
O1

Cling, cling, cling, cling,


cling,cling.
Exerciiul
Dup efectuarea acestor
exerciii se va trece la Conversaia
nvarea cntecului.
Copiii vor audia cntecul
integral prezentat i pe
retroproiector, apoi se va
purta o discuie pe
marginea textului . Se
nva textul pe fragmente
logice, apoi se va intona
linia
melodic
a
cntecului, dup care se va
trece la mbinarea textului
cu melodia.
ntrecere pe grupuri: se
vor alege doi copii din
fiecare grup. Acetia
trebuie
s
continuie
cntecul atunci cnd l voi Exercitiul
opri. Verificarea se va face
pe loc, realizndu-se astfel
o atmosfer de ntrecere

Retroproiector
CD-player

Frontal

Individual

Frontala
Individual

Oral

O3

7.

8.

Asigurarea feedback-ului
Evaluare

colegial.
Va
ctiga
echipa care a reuit s
cnte mai multe fragmente
corecte.
n continuare se va repeta
jocul cu text i cnt Bat
din palme.
Copiii vor executa jocul
fiind ateni la micri i la Exercitiul
intonarea corect a liniei
melodice, avnd o inut
vesel, de srbtoare.
Zna Iarna este i ea
invitat s intre n joc:
Zn Iarn, intr-n joc
i ne-arat tot ce poi!.
Voi adresa ntrebari
suplimentare despre Anul
Conversaia
Nou i colindatul cu
sorcova.
Copiii se vor aeza jos, pe
covor i vom realiza
mpreun
evaluarea
ntregii activiti prin Exercitiul

Individual Oral

Individual Oral

Individual Oral

completarea
versurilor
eliptice
din
textul
cntecului nou nvtat.
Se fac aprecieri colective
i individuale.
9.

Retentia si
transferul

O3

- Ce am nvat astzi?
- Cnd mergem s
colindm cu sorcova ?
Zna Iarn este bucuroas
i i recompenseaz pe
copii cu sorcove.

Conversatia

Frontal
Oral
Individual

S-ar putea să vă placă și