Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data : 09.12.2014
Unitatea de nvmnt : Liceul Teoretic Mihai Eminescu Cluj-Napoca
Clasa : a-XII-a
Propuntor: Ciascai Andreea Alexandra
Disciplina de nvmnt: Psihologia Educatiei
Subiectul leciei : Imaginea de sine
Tipul leciei : Lecie de transmitere i nsuire de noi cunotine
Obiective operaionale :
O1 : s defineasc noiunea de "imagine de sine" ca urmare a discuiei cu profesorul;
O2 : s diferenieze componentele imaginii de sine i dimensiunile acestora;
O3 : s neleag c suntem creai n mod deosebit, n ciuda faptului c nu suntem perfeci;
O4 : s-i identifice punctele tari i punctele slabe;
O5 : s contientizeze importana unei imagini de sine pozitive.
Metode i procedee didactice : conversaia, expunerea, explicaia
Forme de organizare a activitii : frontal, individual
Materiale didactice : fie de lucru, film
Durata : 50 de minute

Desfurarea activitii

Etapele activitii

Obiective

didactice

operaionale

Strategia instruirii

Coninutul instruirii

Evaluarea activitii i
alte observaii

1.Moment
organizatoric

- se verific dac toi elevii


sunt pregtii pentru
nceperea leciei i se asigur
condiiile propice pentru
desfurarea acesteia;
- se introduce un joc de
spargere a gheii "Jocul
Numelui", n care elevii
trebuie s i spun prenumele
nsoit de un adjectiv care s nceap
cu prima liter din pronume (ex :
Cristina cea curioas pentru c i
place s cunoasc multe lucruri) ;

2.Captarea ateniei

Conversaie

3.Anunarea temei i a
obiectivelor

Expunere

- se va introduce titlul leciei


i vor fi precizate obiectivele
operaionale;

Conversaie

- este introdus tema discuiei Aprecieri verbale


prin prezentarea unui filmule
despre anorexie din care ne
putem da seama ce este
imaginea de sine i ct de
imortant este s avem o
imagine de sine pozitiv ;
-se chestioneaz elevii cu
privire la ceea ce cred ei c
nseamn imaginea de sine;
- se definete noiunea de
imagine de sine i anume

4.Dirijarea nvrii

O1

Expunere

O2
Explicaia

Observarea gradului
de activism i
relevana exemplelor
prezentate

O3, O4

"Imaginea de sine este modul


n care o persoan i percepe
propriile caracteristici fizice,
cognitive, emoionale, sociale
i spirituale.";
- se enumer componentele
imaginii de sine:
a) eul actual - este modul n
care persoana i percepe
propriile caracteristici fizice,
cognitive, emoionale, sociale
i spirituale la un moment
dat ;
b) eul ideal - este modul n
care o persoan i reprezint
mental ceea ce ar dori s fie,
dar este n acelai timp
contient c nu are n
prezent resursele reale s
devin;
c) eul viitor - este modul n
care o persoan i reprezint
mental ceea ce poate deveni
n viitor, folosind resursele de
care dispune n prezent.
- se enumera dimensiunile
eului actual i anume:
eul fizic - este modul n
care persoana i
percepe propriile
trsturi fizice, n
special cele referitoare
la propriul

corp(imaginea
corporal) i la
apartenena
sexual( identitatea
sexual).

O5

Imaginea corporal se
refer la
modul n care persoana se
percepe pe sine i la modul n
care ea crede c este
perceput de ceilali, din puct
de vedere fizic.
Identitatea sexual se
refer la reprezentarea
mental a trsturilor i
comportamentelor specifice
sexului cruia persoana i
aparine.
eul cognitiv - este
modul n care persoana
i percepe propriul mod
de a gndi, memora i
opera mental cu
informaiile despre sine
i despre lume;
eul emoional - este
modul n care persoana
i percepe propriile
afecte, sentimente,
emoii ;
eul social - este modul
n care persoana crede

c este perceput de
cei din jurul su;
eul spiritual - este ceea
ce persoana percepe ca
fiind valoros i
important n via.
- se prezint metodele de
manifestare a imaginii de sine
negative i anume:
evitarea;
agresivitatea defensiv;
compensarea;
motivaia sczut;
rezistena;
- se prezint consecinele
imaginii de sine
pozitive/negative.
- se face o scurt recapitulare
a activitii desfurate

5.Fixarea cunotinelor

6. Evaluarea activitii.

O4

- li se mparte elevilor o fi
pe care trebuie s o
completeze .

Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și