Sunteți pe pagina 1din 10

MICROPROIECT DIDACTIC

DATA : 12.XII.2006
OBIECT :Geografie fizica generala
CLASA : a Va B
SUBIECTUL LECTIEI : Fenomene climatice deosebite
TIPUL LECTIEI: mixta
SCOALA: S.A.M. Potlogi
PROFESOR: Stanciu Liliana
OBIECTIVE DE REFERINTA -R1- sa dovedeasca noi cunostinte cu privire la elemntele de baza ale geografiei fizice generale;
R2-sa dezvolta capacitate de analiza, intelegere, comparatie;
R3-cultivarea unei atitudini de cunoastere a mediului;
OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa inteleaga termenul de fenomen climatic cu efecte deosebite;
O2-sa identifice sis a cunoasce cel putin doua din astfel de fenomene;
O3-sa realizeze cel putin o deosebire intre doua fenomene clinatice deosebite;
O4-sa identifice cel putin doua deosebiri intre ciclonii tropicali si tornade;
O5-sa identifice cel putin trei fenomene climatice deosebite care se produc in tara noastra.
STRATEGIA: inductive, dirijata, cognitive etc.
METODE: expunerea, explicatia, lucrul cu harta, comparatia, problematizarea, exercitiul;
MATERIALE DIDACTICE: harta fizica a lumii, manualul de geografie, atlasul scolar, lectura geografica, desenul geographic, pliante etc;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:Didactica geografiei( 2000), Nicolae Ilinca, National Geographic-Romania( iunie 2005)

Obiective
operationa
-le

Dozare

Moment.
lectiei

2
1 min

3
Organiz.
clasei

15 min Verificarea
cunostintelor
anterioare

Activitatea de predare-invatare

Stategii
didactice

evaluare

Activitatea profesorului
4
Atentioneaza elevii ,pregatirea clasei pentru
lectiese face prezenta, se stabileste ordinea

Activitatea elevului
5
Pregatesc caietele,manualele.

6
Observatia

7
Atentionare
Apreciere

Se realizeaza prin efectuarea unor exercitii si


aplicatii in grupe;se imparte clasa in patru
grupe; sarcinile puse in plicuri sunt trase la
sorti de elevii-cooronatori ai acestora;
Grupa nr. 1:se dau urmatoarele elemente
climatice:a) calme ecuatoriale:

Elevii asculta , aleg sarcinile de


lucru si lucreaza in echipe;

Expunere
Sistematica

Aprecierea
Atentionare

2 min.

Pregatirea
aperceptiva

b)alizee, temperaturi ridicate , precipitatii


foarte reduse;
c)musonul de vara
d) se situaza intre 5 si 12 grade latitudine
nordica si sudica;
Sarcini:-identificati tipurile de clima care
prezinta aceste elemente climatice
- Carei zone de clima apartin aceste
tipuri de clima si intre ce coordonate
matematice se intinde ;
Grupa nr. 2
a)Se dau urmatoarele elemente: tarmul vestic
al Americii de Nord, tarmul vestic al Europei,
litoralul mediteranean, Asia de Est.
Sarcini:Precizati pentru fiecare din ele
climatul corespunzator;
Precizati o deosebire intre clima temperat
continentala si clima temperat oceanica;
Grupa nr. 3
a)se dau elementele:precipitatii numai sub
forma de ninsoare;
b)se desfasaoara intre 600 si 900 latitudine
Nordica si Sudica;
c) nopti polare
Sarcini:-la ce zona climatica se face referire
-care sunt tipurile de clima care fac parte din
aceasta;
-dati o deosebire intre cele doua tipuri de
clima;

Grupa I identifica: elementele


prezente sunt caracteristice zonei
calde care se intinde intre 0-300 lat.
N si S;climei ecuatoriale,climei
tropical uscate, climei musonice,
climei subecuatoriala.
Elevii competeaza tabelul din fata
clasei si marcheaza si pe harta cele
precizate;

Enumera cateva fenomene geografice:


inundatii, secete, avalanse etc.
Ce credeti ca sunt acestea..

Elevii asculta, analizeaza si raspund:


fenomene climatice

Exercitiul
Conversatia

Analiza
raspunsurilo
r
Stimularea
participarii
elevilor;

Descoperire
Elevii identifica tipurile de clima
pentru tinuturile date, astfel avem
clima temperat oceanica ( tarmul de
V al Americii de N si al Europei),
clima mediteraneana pe litoralul
mediteranean, subtropicala umeda in
Asia de E

Analiza
raspunsurilor ;

Elevii grupei III identifica zona rece


cu principalele sale climate subpolar
si polar.
Deosebirea dintre cele doua climate
consta in faptul ca in climatul
subpolar exista o vara scurta dar
racoroasa pe cand in climatul polar
nu exista.

Observarea
cmportamen
tului elevilor

1 min
O1

5min

Anuntarea
temei
Dirijarea
invatarii

Dar cum sunt percepute pentru forta si


efectele lor..
Sunt precizate obiectivele si conditiile de
lucru
De ce considerati ca aceste fenomene sunt
deosebite;
Care sunt cele mai des intalnite fenomene
deosebite. Furtunile.
Acestea sunt vanturi puternice , care se
produc pe tot Globul , mai putin in zonele
ecuatoriale.
Principalele furtuni se numesc cicloni.

Sunt fenomene rare, deci deosebite


Elevii scriu titlul lectiei in caiete.
Pentru ca se desfasoara cu mare
intensitate , aducand mari pagube
materiale si umane;

Expunere
Sistematica

Stimularea
participarii
Elevilor

Elevii asculta si noteaza.


Exercitiul
Conversatia

O2

10min

O5

2min

O3

7 min

O4

10 min

Actiunea acestora in zona temperata este mai


redusa in comparatie cu actiunea celor din
zona calda.
1.In zona temperate produc innorari, ploi,
ninsori. Ex. Ciclonii care se formeaza deasupra Oceanului Atlantic si patrund deasupra Europei. Ce aduc acestia.
Furtunile de acest fel aduc, mai ales ,pagube
materiale.
Recunoasteti fenomene deosebite in
Romania ?
Spre deosebire de ciclonii din zona
temperata , cum credeti ca sunt cei din zona
calda.?
2.Se manifesta intre 100-200 lat N si S.
Au suprafete mai reduse, dar au viteze de 200
km/h.Produc precipitatii si inundatii
catastrofale.
Cum mai sunt numiti acesti cicloni?
Da , in America de Nord se numesc uragane,
taifunuri in Asia de SE, cicloni in Oceanul
Indian.

Ciclonii ce vin dinspre ocen spre


uscat aduc ploi abundente , furtuni
cu descarcari electrice.
Descoperire
Elevii
raspund :secetele,inundatiile,ploile
torentiale ;
Elevii se gandesc,, compara si
raspund ,, mai puternice
Uragane , taifunuri.

Stimularea
activitatii
elevilor;

3.Tornadele sunt cele mai violente furtuni ,


avand forma de palnie, si viteze de pana la
800km/h. partea inferioara a tornadelor
distrug tot ce intalnesc in cale.
Se produc in S.U.A., in zona fluviului
Mississippi.

Elevii noteaza in caiete.


Observarea
comportame
ntului
elevilor;

5. Furtunile de zapada se produc in partea de


N a Europei, Canadei si Asiei si au loc
datorita intalnirii maselor de aer mai reci din
N cu cele mai calde din S ( mediteraneene).
Obtinerea
performantei
Precizarea
activitatii pe
care elevii o
vor desfasura
acasa;

Se realizaeaza prin intrebari puse elevilor din


lectia de zi ;
Comunica sugestiile si continuturile parcurse
spre studiu ;

Selecteaza informatiile pentru a da


raspunsuri corecte
Asculta si noteaza ;

Dialogul
Explicare ;

Evaluare
finala

MICROPROIEC DIDACTIC

DATA: 12.XII.2006
OBIECT: Geografia continentelor extraeuropene
CLASA:a VII-a B
SUBIECTUL LECTIEI: India
TIPUL LECTIEI :de insusire de noi cunostinte
SCOALA: S.A.M. Potlogi
PROFESOR: Stanciu Liliana
OBIECTIVE DE REFERINTA -R1- sa dovedeasca noi cunostinte cu privire la elemntele de baza ale geografiei continenetelor
R2-sa dezvolta capacitate de analiza, intelegere, comparatie;
R3-cultivarea unei atitudini de cunoastere a mediului;
OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa identifice localizarea pe harta Asiei a statului India
O2-sa identifice vecinii acestei tari;
O3-sa poata arata pe harta cel putin trei elemente ale cadrului natural;
O4-sa identifice pe orice suport( harta, text, )cel putin doua orase importante ale Indiei;
O5-sa enumere , analizand harta economica a acestei tari, cel putin trei resurse naturale de sol si subsol,
precum sic el putin doua centre industriale;
O6-sa recunoasca plante agricole specifice climatului musonic;
O7-sa identifice dupa imagini cel putin doua elemente ale peisajului musonic;
O8-sa identifice, in corelatie cu bogatiile tarii, pricipalele fluxuri ale comertului acestei tari ;
STRATEGIA: inductive, dirijata, cognitive etc.
METODE: expunerea, explicatia, lucrul cu harta, comparatia, problematizarea, exercitiul;
MATERIALE DIDACTICE: harta fizica a lumii, harta fizica a Asiei, manualul de geografie, atlasul scolar, lectura geografica, desenul
geographic, pliante , flipchart, fise-puzzle etc;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Didactica geografiei ( 2000), Nicolae Ilinca, National Geographic-Romania( iunie 2005),Silviu Negut, Gabriela
Apostol( 2000), Geografia continentelor extraeuropene;

Obiective
operationa
-le

Dozare

Moment.
lectiei

2
1 min

3
Organiz.
clasei

4
Atentioneaza elevii ,pregatirea clasei pentru
lectiese face prezenta, se stabileste ordinea

2 min.

Pregatirea
aperceptiva

Se face trecerea catre lectia ce urmeaza a fi


prezentata, printr-o scurta verificare a
notiunilor precedente., la care adauga o scurta
,, lectura. Dupa ce se citeste , intreaba pe
elevi despre ce cred ei ca este vorba.

Activitatea profesorului

Desfasurarea
lectiei.

O1,O2

Activitatea de predare-invatare

5min

Scrie titlul lectiei pe tabla.


Se adreseaza urmatoarele interogatii: Priviti
cu atentie harta si incercati sa precizati locul
acestei tari pe harta Asiei, vecinii sai.
Ce consecinta are aceasta pozitie asupra
celorlalte elemente geografice naturale?
Profesorul scrie pe tabla cele identificate.
De ce este musonic?

O3,O7

10min

Activitatea elevului
5
Pregatesc caietele,manualele.

Elevii asculta lectura, gandesc si


raspund ca este vorba despre India.

Stategii
didactice
6
Observatia

evaluare

7
Apreciere
Atentionare

Expunere
Sistematica
Analiza
raspunsurilo
r
Exercitiul

Elevii se uita pe harta , gandesc,


analizeaza , raspund: India este
situate in partea de S a Asiei , fiind
marginita pe latura de V si E de
Oceanul Indian , iar in partea de N,
NE, NV de o parte
continentala( China, pachistan,
Nepal, Buthan, Bangladesh.
Urmarile se vad in climatul acestei
tari care este musonic.

Acesta regiune se mai numeste musonica


Relieful
Priviti harta din manual sau cea de la tabla .
observam ca relieful este variat avand lanturi
muntoase si campii.
Identificati-le pe harta:

Pentru ca in partea de S a Asiei se


manifesta vanturile periodice numite
musoni.
Elevii privesc harta si identifica:
Munti: Himalaya, in partea de N ,
Gatii de Vest, Gatii de Est ce cuprind
in interiorul lor Podisul Deccan.
Elevii identifica:Campia IndoGangetica

Ce campii recunoasteti pe harta?

Elevii noteaza in caiete ceea ce scrie

Conversatia

Stimularea
participarii
elevilor ;
Descoperire

Analiza
raspunsuri ;

profesorul pe tabla.
Profesorul le scrie pe tabla. Podisul Deccan
este o platforma veche ce face parte din
vechiul continent Gondwana.
Clima :
Cum se manifesta clima musonica?

Apele
Cele mai importante rauri sunt cele care au
creat si campiile roditoare ale Indiei. Aratatile la harta.

Vegetatia
Care este factorul important care influenteaza
vegetatia?
Vegetatia musonica este formata din vegetatie
de savana, arbori de teck, santal, palmieri,
vegetatie de mangrove.In desertul Thar este
prezenta o vegetatie saraca de desert.In muntii
Himalaya sunt prezente padurile de conifere.
Vegetatia este habtatul unei faune diverse de
lea reptile, maimute pana la pasari.

O4

10min

Populatia si asezarile umane


India este a doua tara din lume , dupa China,
ca populatie , depasind 1 miliard de locuitori ,
cunoscand o crestere spectaculoasa mai ales
in decursul secolului XX.Cele mai mari
densitati se intalnesc in Delta Gangelui si pe
litoralul estic al Indiei.La polul opus se afla
desertul Thar, precum si Podisul Deccan si
culmile muntoase.
Priviti harta si identificati cateva din cele mai
importante orase.
In India exista peste 20 de orase cu peste 1

Clima musonica este dominata de


musoni, care sunt niste vanturi
periodice ce bat vara dinspre ocean
aducand ploi bogate, iarna dinspre
continent spre ocean aducand
secete.
Elevii analizeaza harta si arata:
Gange cu afluentul Brahmaputra,
Godavari.

Observarea
comportame
ntului
elevilor ;

Elevii raspund: factorul important


pentru vegetatie este clima , astfel ]n
acesta zona cu clima musonica
intalnim vegetatie musonica .
Stimularea
participarii
elevilor

Elevii asculta, gandesc si-si noteaza


in caiete cele predate de profesor.

Elevii citesc harta si identifica :


Calcutta, Madras, Bombay,
Delhi,Kampur etc.

O5

7min

mil. de loc.

Capitala Indiei este New Delhi.

Resursele naturale
Pe harta sunt trecute, in simboluri, cele mai
importante resurse naturale. Va rog sa le cititi
pe harta fizica a Asiei si incercati sa faceti o
corelatie cu existnta principalelor ramuri
industriale existente in acesta tara.

Elevii fac apel la legenda hartii si cu


ajutorul acesteia citesc simbolurile
care reprezinta resursele naturale.
Acestea sunt : petrol, carbuni,
mangan, minereuri neferoase.
Pe baza acestora s-au dezvoltat ind.
Siderurgica, ind. Energetica, ind.
Constructoare de masini.

Da acestea sunt importantele resurse si


ramurile pe care le genereaza.
La acestea se mai adauga si cele traditionale
ca : ind. textila( pe baza de bumbac, locul II
pe Glob), ind. alimentara( mai ales zahar si
unt-loc. I pe Glob).
De asemenea este dezvoltata ind.
cinematografiei ( locul II pe Glob) , Mombay
fiin denumit Hollywood-ului Indiei.
Agricultura
O6

7min

Va rog sa va amintiti ce clima este


predominnata in India
Credeti ca influenteaza in vreun fel culturile
agricole ?
In India predomina cultura cerealelor( loc. III
pe Glob) in special sorg, mei( loc. I), orez,
grau( loc. II).Se mai cultiva ceai , trestie de
zahar, bananieri, citrice.
Se cresc bovine si bubaline pentru lapte, lana,
transport, mai putin carne, pentru ca acest
animal in India este conssiderat sfant.
Transporturile

Elevii noteaza.

Elevii gandesc. Clima musonica.


Da , influenteaza. Culturile agricole
Sunt diferite pe glob in functie de
conditiile climatice.
Elevii noteaza.

Elevii noteaza.
Cele mai importante cai de transport sunt cele
feroviare si cele navale. Reteaua rutiera este

Observarea
comportame
ntului
elevilor ;

stab dezvoltata si nu acopera toata suprafata


tarii.In principalele orase sunt localizate si
aeroporturi.
O8

Comertul si turismul.
Ce poate oferi India pentru lumea intreaga din
punct de vedere al negotului.

5min

Elevii se gandesc . Principalele


produse exportate de India sunt iuta,
ceaiul, bumbacul,zahar, unt, frctele
tropicale.

Cele mai importante produse exportate sunt


produsele alimentare si materia prima iar cele
importate sunt utilajele si bunurile de consum.
Turismul.
India este o tara cu un potential turistic bogat ,
si din ce in ce mai valorificat in ultima vreme, Elevii noteaza.
precum :orasele in sine-Delhi, Agra( cu Taj
Mahalul),Madurai etc.
-parcuri si statiuni montane din Muntii
Himalaya.
2min

Obtinerea
performant.

La final trebuie sa rezolavati un puzzele :


India

Elevii au timp doar 2 minute sa-l


rezolve.