Sunteți pe pagina 1din 2

INSTITUTOR I NICULESCU VASILICA

GRDINIA P.P. NR. 10 ARAD

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT GRUPA PREGTITOARE


TEMA: CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM?
SUBTEMA: N LUMEA POVETILOR
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare-verificare de cunotine
JOCURI I ACTIVITATI ALESE J.A.A.
SECTOR ART 1
Coninut conceptual: MTILE PITICILOR
Mijloc de realizare: pictur
Obiectiv operaional: s execute lucrri individuale cu efecte plastice
Mijloace de nvmnt: criteriul mtilor, acuarele, pensule
SECTOR ART 2
Coninut conceptual: S GRUPM PERECHI PERSONAJELE
Mijloc de realizare: aplicaie
Obiectiv operaional: s decupeze corect dup contur i s lipeasc personajele, lucrnd n
perechi
Mijloace de nvmnt: personaje din poveti, foarfece, coli de desen, past de lipit
SECTOR - JOCURI DE MAS
Coninut conceptual: N LUMEA POVETILOR
Mijloc de realizare: reconstituire de imagini
Obiectiv operaional: s reconstituie imagini din poveti, lucrnd n perechi
Mijloace de nvare: imagini cu personaje din poveti
DENUMIREA ACTIVITII : JOC INTERACTIV
TEMA: SALVAI PERSONAJELE
SCOP: O incursiune n lumea povetilor i dezvoltarea capacitii copiilor de a-i exprima ideile
i sentimentele, prin limbaj.
OBIECTIVE DE REFERIN VIZATE:
1. S participe la activitile de grup n calitate de vorbitor, ct i de auditor.
2. S recunoasc personajele i povetile din care acestea fac parte.
3. S alctuiasc propoziii simple i dezvoltate despre obiectele i personajele ce reprezint
povetile cunoscute.
4. S identifice personaje pozitive i negative din poveti i s imite strile sufleteti ale acestora
5. S coopereze politicos i dezinvolt n grupul din care face parte.
SARCINA DIDACTIC: recunoaterea personajelor din povetile cunoscute i identificarea cu
unul din personajele preferate
REGULILE JOCULUI:

copilul ales de echip va rezolva sarcina primit;

raspunsurile corecte vor fi apreciate prin aplauze i echipa va fi recompensat.


ELEMENTE DE JOC: versuri, momente surpriza, miscare, aplauze.
Ajutat de bagheta fermecat,/Magicianul la treab acum pornete,
Si la grupa................... /Din drum el se opreste.
1

METODE SI PROCEDEE: brainstorming-ul, expunerea, povestirea, munca n echip,


aprecierea verbal, explicaia, problematizarea, exerciiul, conversaia, piramida, 6-3-5;
MIJLOACE DE INVATAMANT: decorul, magicianul, imagini din poveti, planse, castelul
vrjitoarei, tabl magnetic, acuarele, past de lipit, ecusoane, recompense;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, lucrul n perechi, lucrul n grup;
BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.T.-2008
Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari.
Didactica Publishing House 2008
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editia a II-a revizuita.
M.E.C./Bucuresti 2005
MOMENTELE PROIECTRII DIDACTICE
1.CAPTAREA ATENIEI
Se realizeaz prin prezentarea decorului din sala de grup, a magicianului i a castelului
machet.Se prezint o mic povestire despre o vrjitoare, care a inchis personajele unor poveti n
turnul unui castel.
2. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR
Vom ncerca s recuperm personajele, prin jocul Salvai personajele
3. EXPLICAREA JOCULUI
Pentru ca jocul nostru s fie distractiv va trebui s rspund doar copilul atins cu bagheta de
ctre magician.
Rspunsurile bune vor fi aplaudate i echipa va fi recompensat.
4. DESFURAREA PROPRIU-ZIS A JOCULUI
Jocul se desfoar prin rezolvarea sarcinilor primite .
Copiii sunt mprii n trei echipe echipa ursuleilor, a iepurailor, a piticilor- i printr-un jocconcurs, vor rezolva mai multe probe: vor recunoate din ce poveti fac parte imaginile
prezentate, vor recunoate personajele din poveti, vor formula propoziii i vor despri n silabe
cuvinte date, vor enumera personaje positive i negative cunoscute i se vor identifica cu
personajele preferate.
5. OBINEREA PERFORMANELOR.
Fiecare copil i ndeplinete sarcinile de lucru n cadrul grupului, demonstrnd c s-au atins
obiectivele propuse.Echipa ctigtoare va reui s salveze personajele nchise n turnul
castelului.
6. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI
Se realizeaz prin rezolvarea celor trei piramide cu personajele din cele trei poveti-Motanul
nclat, Capra cu trei iezi i Pungua cu doi bani.
7. EVALUAREA PERFORMANELOR
I. Feedback-ul s-a realizat prin recunoaterea povetilor i a personajelor din piramidele de
poveti.
II. Evaluarea s-a realizat prin aprecieri individuale i colective i realizarea unei cri cu
personajele disprute i cu imagini din poveti .
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL
Tema: N LUMEA BASMELOR I A POVETILOR.
Mijloc de realizare: Dans ritmic.
Obiective operaionale: S execute micrile sugerate de linia melodic.
Mijloace de nvmnt: CD Player, clown, magician.

S-ar putea să vă placă și