Sunteți pe pagina 1din 70

Cursul 1

1
Introducere
Mediul fizic
4 octombrie 2011

Obiective

Ce este o reea de calculatoare?


Dispozitive de reea
Topologii de reele
Stiva de protocoale
Funciile nivelului fizic
Medii de transmisie
Exemple de codificri

Internet
Getting information off the Internet is like taking a drink from a fire
hydrant.
Mitchell Kapor

The Internet is the first thing that humanity has built that humanity
doesn't understand, the largest experiment in anarchy that we
have ever had.
Eric Schmidt

Ce este o reea de calculatoare?


Sistem de interconectare a mai multor sisteme de calcul
Conexiunea ntre componentele unui calculator se realizeaz prin
magistrale (circuite electrice pe placa de baz) i chipset-uri
Conexiunea ntre sisteme de calcul diferite se realizeaz prin
intermediul unor dispozitive (plci de reea, switch-uri, rutere) i
a unor medii de comunicaie (cabluri electrice, fibr optic)
dedicate

Avantajele reelelor de calculatoare


Spaiu de
stocare

Putere de
procesare

Divertisment

Avantaje
Acces de la
distan

Comunicare

Partajare
echipamente

Dimensiunea fizic a unei reele


Distana ntre procesoare

Localizare procesoare

Reea

1 mm

Centimetru ptrat

Micro nw (pe siliciu)

1 cm

Decimetru ptrat

Platform multiprocesor

1m

Metru ptrat

Personal Area Network

10 m

Camer

100 m

Cldire

1 km

Campus

10 km

Ora

100 km

ar

1000 km

Continent

10 000 km

Planet

Local Area Network

Metropolitan Area Net


Wide Area Network
Internet

LAN, MAN, WAN

Clasificare n funcie de distana ntre nodurile reelei, concretizat printr-un numr de


protocoale specifice fiecrui tip de reea

LAN Local Area Network


Standardele dominante sunt Ethernet i WLAN (IEEE 802.11)
Separaia (conectarea) ntre LAN i MAN/WAN se realizeaz cu un ruter
(gateway)

MAN Metropolitan Area Network


rar ntlnite n reelele actuale

WAN Wide Area Network


Numeroase protocoale: MPLS, ATM, Frame Relay, PPP
7

Dispozitive de reea

Plac de reea network card, network adapter, NIC (Network


Interface Controller)
Permite sistemului s comunice cu un altul aflat n aceeai reea

Repetor, hub folosit pentru regenerarea i amplificarea


semnalului
Switch folosit pentru interconectarea sistemelor de calcul dintro reea (topologie stea)
Ruter folosit pentru interconectarea mai multor reele de
calculatoare (LAN); folosit n WAN

Dispozitive de reea - imagine


Host

Server

Internet

Router

Switch

Interfaa de reea
Network interface
Se refer la un punct de comunicaie cu o reea de calculatoare (o plac de
reea, un port al unui dispozitiv avansat de reea)
Un calculator cu o plac de reea are o singur interfa de reea; un calculator
cu dou plci are dou interfee
Un switch/ruter are mai multe interfee de reea mai multe porturi de
comunicaie
Denumirea de interfa de reea se refer i la abstracia dat de sistemul de
operare
configurarea unei plci de reea sau a unui port al unui ruter se numete
configurarea unei interfee
pe un sistem Unix/Linux, interfeele de plci de reea Ethernet sunt denumite eth0,
eth1, etc.
o interfa virtual denumit interfa de loopback este folosit pentru a referi
staia curent ca i cum aceasta s-ar afla ntr-o reea (dei aceasta nu exist fizic)

10

Protocol

Comunicaia ntre dou entiti necesit existena unui protocol


Ce este un protocol?
Un set de reguli care guverneaz modul n care dou dispozitive schimb informaie ntr-o
reea

??!

Ambele capete ale unei


transmisii trebuie s
foloseasc acelai protocol

11

Stiva de protocoale OSI


Pentru a abstractiza complexitatea lucrului cu reeaua, se stabilete o stiv de
protocoale; protocolul de nivel inferior ofer servicii celui de nivel superior
7. Aplicaie
6. Prezentare
5. Sesiune
4. Transport
3. Reea
2. Legtur de date
1. Fizic

Servicii de reele,
aplicaii
Reprezentarea
datelor
Controlul
sesiunilor
Controlul fluxului
de date
Determinarea cii
ctre destinaie
Acces la mediu
Transmisie binar
12

Stiva de protocoale TCP/IP

Aplicaie

Transport

Reea

Stiva de protocoale utilizat n


Internet este stiva TCP/IP
IP este protocolul esenial de la
nivelul Reea, iar TCP de la nivelul
Transport
Nivelul Aplicaie este cel care ofer
servicii utilizatorului (transfer de
fiiere, control de la distan,
transmitere e-mail, etc.)
Nivelul Transport este responsabil cu
asigurarea controlului fluxului
(pachetele s ajung n ordine i
nealterate)

Acces la mediu

Mediul
fizic
13

Stiva OSI vs Stiva TCP/IP


OSI

TCP/IP

7. Aplicaie
6. Prezentare

IMAP

DNS
HTTP

Aplicaie

SSH

POP3

5. Sesiune
4. Transport

Transport

3. Reea

Internet

2. Legtur de date
Acces la mediu
1. Fizic

Protocoale

TCP

UDP
IP

PPP
Ethernet

14

Cursul 1

Nivelul fizic

Roluri
Transmisii analogice
Transmisii digitale
Transmiterea datelor digitale cu carrier analog
Medii de transmisie
Multiplexare
Exemple

Nivelul fizic
Transformare
Bit semnal

Multiplexare

Roluri

Controlul
vitezei

Sincronizare
bii

16

Cursul 1

Transmisii analogice
Caracteristici
AM
FM

Transmisii analogice
Folosesc valori continue pentru a transmite informaia
Caracteristici
Amplitudine nivelul maxim al semnalului
Perioada/frecvena viteza de schimbare raportat la timp
Faza poziia formei de und raportat la momentul de timp zero

18

Transmisie analogic - AM

Amplitudine

AM = Amplitude modulation
Folosete valori continue ale amplitudinii pentru a transmite
informaia
Folosit n special n transmisii radio

Baseband
Carrier

timp

19

Transmisie analogic - FM

Amplitudine

FM = Frequency modulation
Folosete valori continue ale frecvenei pentru a transmite
informaia
Folosit n special n transmisii radio

Baseband
Carrier

timp

20

Cursul 1

Transmisii digitale

Caracteristici
Manchester
Manchester diferenial
NRZ-L
NRZ-I
MLT-3
PAM-5
Exemplu: Fast Ethernet
Exemplu: Gigabit Ethernet

Transmisii digitale
Folosesc valori discrete pentru a transmite informaie
Caracteristici:
Bit interval (echivalent perioad)
Bit rate (echivalent frecven)

Line coding este denumit i digital baseband modulation


Unipolar un singur nivel de tensiune care reprezint 1; absena
nseamn 0
Polar dou niveluri de tensiune
Bipolar trei niveluri: pozitiv, negativ i zero

22

Codificare Manchester IEEE 802.3


IEEE 802.3 10 Base-T
IR protocols
RFID

1 - tranziie jos - sus


0 - tranziie sus -jos

Ceas

Manchester
802.3

1
23

Codificare Manchester Diferenial


Linia este iniial n HIGH. Transmisia este iniiat prin trecerea liniei n LOW.
0 - schimb polaritate (HIGH -> LOW, sau LOW -> HIGH)
1 - lasa polaritatea neschimbat
Apare o schimbare de polaritate (pentru sincronizare) la transmiterea oricrui bit.

Ceas

Manchester
Diferenial

1
24

Codificare Non-Return-To-Zero Level


RS-232
1 - [-12 V; -5 V]
0 - [+5 V; +12 V]

1 - un nivel fizic (aici LOW)


0 - alt nivel fizic (aici HIGH)

Ceas

NRZ-L

1
25

Codificare Non-Return-To-Zero Inverted


1 - tranziie
0 - rmne la nivel

Invers fa de USB

Ceas

NRZ-I

1
26

Codificare Multi-Level Transmit 3


1 - tranziie
0 - rmne la nivel

Ceas

MLT-3

1
27

Codificare Pulse-Amplitude Modulation 5


Un nivel din cele 5 poate fi folosit pentru corecia erorilor
Transmite doi bii ntr-o perioad de ceas

Ceas

Fiecare nivel reprezint o succesiune de 2 bii.


+2
+1

PAM-5
-1

-2

1
28

Codificare 4B5B

Convertete blocuri de 4 bii n blocuri de 5


Folosit n combinaie cu NRZ-I (fibr optic) sau MLT-3 (100BASE-TX, FDDI peste cupru)
Blocurile de 5 au suficient de muli bii de 1 a.. NRZ-I/MLT-3 s nu piard sincronizarea
Nu se pot obine mai mult de 3 bii de 0 consecutivi

Nume

4b

5b

Nume

4b

5b

Nume

4b

5b

0000

11110

1000

10010

00000

0001

01001

1001

10011

11111

0010

10100

1010

10110

11000

0011

10101

1011

10111

10001

0100

01010

1100

11010

01101

0101

01011

1101

11011

00111

0110

01110

1110

11100

11001

0111

01111

1111

11101

00100
29

Exemplu: Fast Ethernet


100BASE-FX/SX/BX
Fast Ethernet peste fibr optic
Date

4B5B

NRZI

100BASE-TX
Fast Ethernet peste cablu torsadat
Date

4B5B

NRZI

MLT-3

(Tehnologiile Ethernet vor fi studiate n detaliu n cadrul cursului 2)


30

Exemplu: Gigabit Ethernet


1000BASE-CX/LX/SX
Gigabit Ethernet peste cablu coaxial sau fibr optic
Date

8B10B

NRZ

http://en.wikipedia.org/wiki/Gigabit_Ethernet

1000BASE-T
Gigabit Ethernet peste cablu torsadat
Date

PAM-5

(Tehnologiile Ethernet vor fi studiate n detaliu n cadrul cursului 2)


31

Cursul 1

Transmiterea datelor digitale cu


carrier analog

Caracteristici
ASK
PSK
FSK
Diagrame de constelaii

Transmisie analogic a datelor digitale

33

Modulare ASK

34

Modulare PSK

35

Modulare FSK

36

Combinaie PSK-ASK

37

Diagrame de constelaii

90

Cod

Cod

000

0:

100

180:

001

0:

101

180:

010

90:

110

270:

011

90:

111

270:

180

270

38

Exemple de constelaii
90

90

180

180

QAM-64
90

270

270

QAM-16

QPSK
180

270

39

Exerciiu
Se consider o linie cu o capacitate de 2400 baud. Ci bii de date
pot fi trimii pe secund dac se folosete QAM-16 pentru
modulare?
R: Sunt folosite 16 puncte de constelaie pentru a trimite 4 bii
per simbol, ceea ce nseamn:
90

180

270

40

Modem
MOdulator/DEModulator

41

Cursul 1

Multiplexare

FDM
WDM
TDM
Exemplu: DSL

Multiplexare

Const n gruparea mai multor fluxuri de date ntr-un singur


semnal peste un singur mediu partajat
Analogic
FDM frequency division multiplexing
WDM wavelength division multiplexing (mediu optic)

Digital
TDM time division multiplexing

43

Multiplexare - FDM

44

Multiplexare - WDM
http://www.linktionary.com/w/wdm.html

45

Multiplexare - TDM

46

Linii telefonice

47

High Speed Digital Access: DSL


Digital Subsriber Line
ADSL Asymmetric DSL: destinata utilizatorilor; nepotrivit pentru
mediu business
Limea de band poate ajunge la 1.1 MHz

48

DSL (2)

49

Cursul 1

Medii de transmisie

Cablu coaxial
Cablu torsadat
Fibr optic
Wireless

Medii de transmisie
Cu fir (ghidat)
Cablu coaxial
Cablu torsadat (twisted-pair cable)
UTP
STP / FTP
ScTP

Fibr optic
Multimode
Singlemode

Fara fir (neghidat)


Unde radio
Microunde
Infraroii

51

Cablu coaxial

Category

Impedance

Use

RG-59

75

Cable TV

RG-58

50

Thin Ethernet

RG-11

50

Thick Ethernet
52

Cablu torsadat

53

Categorii de cablu torsadat


Categorie

Frecven

Vitez

Standard

Cat 1

1Mbps

Telefonia clasic

Cat 2

4Mbps

Transmisiuni seriale

Cat 3

16MHz

10 Mbps
100 Mbps

Cat 4

20MHz

16 Mbps
100 Mbps

Cat 5

100MHz

Cat 5e

155MHz

Cat 6

250MHz

Cat 6a

10 Mbps
100 Mbps
10 Mbps
100 Mbps
1 Gbps
100Mbps
1 Gbps

TokenRing
10BaseT
100BaseT4
TokenRing
10BaseT
100BaseT4
TokenRing,
10BaseT
100BaseTX
10BaseT,
100BaseTX,
1000BaseT
100BaseTX
1000BaseT

500MHz

10 Gbps

10GBaseT

Cat 7

625MHz

10 Gbps

10GbaseT

Cat 8

1200Mhz

10 Gbps

10GbaseT
54

Cablri twisted-pair: Straight-through

TIA/EIA-568B

TIA/EIA-568A
55

Cablri twisted-pair: Crossover

TIA/EIA-568B

TIA/EIA-568A
56

Cablri twisted-pair: Rollover

TIA/EIA-568B

TIA/EIA-568A
57

Fibr optic

58

Fibr optic (2)

Type

Core

Cladding

50/125

50

125

62.5/125

62.5

125

100/125
7/125

100

125

125

Mode

Multimode, gradedindex
Multimode, gradedindex
Multimode, gradedindex
Single-mode
59

Fibr optic (3)

60

Splicers

Tip splice

Loss

Mecanic

0,2 dB

Sudur

0,05 dB
61

Wireless

62

Wireless
Unde radio comunicaii multicast: radio si televiziune
Microunde comunicaii unicast: telefoane mobile, retele de
sateliti, Wireless LAN
Infraroii transmisii pe distan scurt

63

Spectrul electomagnetic

f(Hz) 10 0

10 2

10 4

10 6
Radio

104

10 5

10 6

10 7

108

10 10

10 12

10 14

Microwave

Infrared

10 8

10 10

10 9

1011

10 16
UV

10 12

Satellite

10 18

10 20

X ray

10 13

10 14

10 22

10 24

Gamma ray

10 15

10 16

Fiber optics

Coax
AM

FM

Terrestrial microwave

TV

64

Probleme la transmisie

Atenuare

Soluie: Repetor

Crosstalk

Soluie: Torsadare

Zgomot

Soluie: Ecranare
65

Media converter

Electric - electric

Electric - optic

Electric - wireless

66

Repetor

Repetor electric

Repetor optic

Repetor wireless

67

Performana unei reele


Throughput
Cantitatea de date transmise n unitatea de timp
Uniti de msur:
KB = 210 bytes
Mbps = 106 bits per second

Latena
Timpul necesar pentru ca un semnal (sau bit) s ajung din punctul A n
punctul B
one-way vs round-trip time (RTT)
Componente:
Timpul de propagare
Latena introdus de echipamente

68

Cuvinte cheie
Fibr
optic

MAN
LAN
Reea de
calculatoare

Cablu
torsadat
Medii de
transmisie

Plac de
reea

WAN

Cablu
coaxial

Wireless

Stiv de
protocoale

Hub
Modem

Semnal
analogic

Switch

Dispozitive
de reea

Modulare

Zgomot

Router
Atenuare

Repetor
Throughput

Laten

Semnal
digital

Multiplexare

Bandwidth
Crosstalk

The End

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Lotus_1-2-3
[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Baseband
[3] http://www.pcbheaven.com/wikipages/manchester_coding/
[4] http://www.edn.com/design/test-and-measurement/4382926/What-PAM5-means-to-you
[5] http://en.wikipedia.org/wiki/Gigabit_Ethernet
[6] http://www.linktionary.com/w/wdm.html
[7] http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Electromagnetic-Spectrum.svg

70