Sunteți pe pagina 1din 3

Cerine fa de proiectul didactic publicat n revista nvtorul

Modern

SUBIECTUL LECIEI (se va scrie subiectul curricular)


Proiect didactic
Numele, prenumele autorului, gradul didactic,
instituia n care activeaz i localitatea
Clasa:
Numrul leciei n modul (conform proiectrii de lung durat): de ex. 3/40
Numrul leciei conform orarului: 4
Durata leciei: 45 minute
Modulul:
Subiectul leciei:
Subcompetenele curriculare:
Obiectivele leciei. La finele leciei elevii vor fi capabili:
O1 :
O2 :
O3 :
O4:
O5:
Tipul leciei: alegei din lista de mai jos:
I. Lecia de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor
II. Lecia de formare a capacitilor de nelegere a cunotinelor
III. Lecia de formare a capacitilor de aplicare a cunotinelor
IV. Lecia de formare a capacitilor de analiz-sintez a cunotinelor
V. Lecia de formare a capacitilor de evaluare a cunotinelor
VI. Lecia mixt
N. B. Etapele s corespund tipului de lecie, a se vedea anexa 1.
Tehnologii didactice:
) forme:
- frontal; - n perechi; - individual; n grup
) metode: .
) materiale didactice:
1. Curriculum colar, clasele I -IV, Chiinu, 2010.
2. Ghid metodologic la manualul colar, autori Maria Buruian, Silvia Cotelea . a.
3. Buruian M., Cotelea S., Ermicioi A., etc. Abecedar. Ed. Prut Internaional, 2010.

Secvene
le leciei

Obiective

Timpul

Evaluarea: formativ, evaluare oral i n scris, lucrare independent (fr apreciere cu note).
SCENARIUL LECIEI
Activitatea nvtorului i a
elevilor

Strategia
didactic
(metode,
procedee,
forme, mijloace

Evaluarea
(metode,
procedee,
forme)

Anexa 1. Clasificarea tipurilor de lecii dup criteriul competenei:


TIPUL
LECIEI
de formare a
capacitilor
de dobndire
a
cunotinelor

CARACTERISTICA

de formare a
capacitilor
de nelegere
a
cunotinelor

vizeaz prioritar
formarea
capacitilor de
nelegere a
cunotinelor
dobndite anterior

de formare a
capacitilor
de aplicare a
cunotinelor

vizeaz prioritar
formarea
capacitilor de
aplicare a
cunotinelor
dobndite i
nelese anterior);

de formare a
capacitilor
de analizsintez a
cunotinelor

de formare a
capacitilor
de evaluare a

vizeaz prioritar
formarea
capacitilor de
dobndire a
cunotinelor

SECVENELE LECIEI

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)


2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea
temei pentru acas
3. Prezentarea optim a coninutului nou
4. Dirijarea nvrii
5. Consolidarea materiei i formarea capacitilor (la
nivel de reproducere)
6. Evaluarea (curent, instructiv, fr aprecieri cu
note)
7. Bilanul leciei. Concluzii
8. Anunarea temei pentru acas.
1. Organizarea clasei (moment organizatoric)
2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea
temei pentru acas
3. Consolidarea materiei i formarea capacitilor:
a) la nivel de reproducere;
b) la nivel productiv.
4. Evaluarea (curent, instructiv, fr aprecieri cu
note)
5. Bilanul leciei. Concluzii
6. Anunarea temei pentru acas.

1. Organizarea clasei (moment organizatoric)


2. Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea
temei pentru acas
3. consolidarea materiei i formarea capacitilor:
a) la nivel productiv;
b) la nivel de transferuri n alte domenii.
4. Evaluarea (formativ de tip sumativ, cu aprecieri cu
note)
5. Bilanul leciei. Concluzii
6. Anunarea temei pentru acas.
vizeaz prioritar
1. Organizarea clasei (moment organizatoric)
formarea
2. Verificarea temei pentru acas
capacitilor de
3. Analiza-sinteza materiei teoretice studiate
analiz-sintez a
(sistematizarea, clasificarea, generalizarea)
cunotinelor
4. Analiza-sinteza metodelor de rezolvare
dobndite, nelese studiate:
i aplicate anterior
a. la nivel productiv, cu transferuri n alte domenii;
b. la nivel creativ.
5. Evaluarea (formativ de tip sumativ, cu
aprecieri cu note)
6. Bilanul leciei. Concluzii
7. Anunarea temei pentru acas.
vizeaz prioritar
1. Organizarea clasei (moment organizatoric)
formarea
2.
Instruciuni privind realizarea lucrrii de
capacitilor de
evaluare

cunotinelor

mixt

evaluare critic a
cunotinelor
dobndite, nelese,
aplicate i
interpretate
analitico-sintetic
anterior
lecie centrat
1.
prioritar pe
2.
realizarea
interdependenei 3.
obiective
4.
coninuturi
a.
metodologie b.
evaluare i a
corelaiilor
5.
pedagogice
a.
nvtor-elev, elevelev, elev-nvtor.b.

3. Realizarea lucrrii de evaluare (testul, lucrarea


practic,
lucrarea
de
laborator,
proiectul,
autoevaluarea etc.)
4. Bilanul leciei. Concluzii
5. Anunarea temei pentru acas.

Organizarea clasei (moment organizatoric)


Reactualizarea structurilor anterioare, verificarea
temei pentru acas
Prezentarea optim a coninutului
Consolidarea materiei i formarea capacitilor:
la nivel de reproducere;
la nivel productiv, cu unele transferuri n alte
domenii
Evaluarea:
curent, fr aprecieri cu note pentru materia
nou;
sumativ, cu aprecieri cu note pentru materia
studiat anterior.
6. Bilanul leciei. Concluzii
7. Anunarea temei pentru acas.

Observaii:
1. n structura leciei, secvenele Bilanul leciei. Concluzii i Anunarea temei pentru acas
pot fi, la dorin, schimbate ntre ele.
2.

n funcie de necesitate, verificarea temei pentru acas poate fi att cantitativ, ct i


calitativ.

3. Concluziile leciei vor conine att aspecte cantitative, ct i aspecte calitative.

S-ar putea să vă placă și