Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Educatoare:Barbu Nicoleta Ctlina


Grdinia cu program normal Iazu-Cojasca
Nivel: II
Tema anual:Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema sptmnii/zilei: Insecte
Tipul activitii:Consolidare
Mijloc de realizare:Activitate integrat: ADP+ALA+ADE(DS:AM+DOS:AP)
Forma de realizare:frontal, pe grupuri, individual
Categorii de activiti de nvare:
ADP:
-ntlnirea de diminea:Prietenii florilor
-Salutul:Metoda Amestec, nghea, formeaz perechi!
-Calendarul naturii;Agenda zilei
-Tranziii:-Albinia mea-cntec
-Fluturaul meu-joc cu text si cnt
ADE: DS-AM:-se va desfura la centrul tiine
-Micii msurtori-exercitiu cu material individual(consolidarea cunotinelor privind
msurarea lungimii,masei i volumului)
DOS:AP:
- Realizm insectarul-colorare,decupare i lipire de insecte mici si mari
ALA I:
Construcii:Stupi mari si mici(mbinare, suprapunere, alturare)
Joc de rol:De-a albinuele-interpretare roluri
Biblioteca:In lumea insectelor-fie individuale (Anexa 1)
ALA II:
-Greiera la csua ta!-joc de micare
-Ursul i albinele-joc distractiv
-Concurs de ghicitori pe tema insectelor
Scopul activittii:
-consolidarea cunotinelor matematice , privind msurarea lungimii, masei si volumului;
-consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare motric.
Obiective de referin:
-s msoare lungimea, masa si volumul utiliznd uniti de msur nestandardizate;
-s fie capabili s realizeze lucrri practice, valorificnd deprinderile de lucru nsuite.

Obiective operaionale:
-ADE:D-AM
O1-s msoare lungimea, masa si volumul folosind unitti nestandardizate;
O2- s nregistreze datele msurrii lungimii si volumului n tabel cu ajutorul bulinutelor;
O3- s afle care obiect este mai uor i care este mai greu utiliznd balana improvizat.
Sarcina de lucru:
Copiii trebuie s scoat intruii din stup(ex.fluturi,grgrie, omizi), s compare greutatea
intruilor cu cea a albinelor rmase n stup,sa masoare stupii cu ajutorul creionului si a
grgriei i s msoare mierea produs de albinuele de la Jocul de rol cu ajutorul phrelelor
mici si mari.
ADE:DOS-AP
O1-s deseneze insectele(mici si mari); (Anexa 2)
O2-s decupeze i s lipeasc insectele n funcie de numrul indicat de fila din insectar;
Obiective operaionale:ALA I
Construcii:
O1-s construiasc prin mbinare, suprapunere, alaturare stupi de albine mari si mici;
02-s colaboreze cu colegii de la acest centru, pentru a analiza mpreuna tema dat.
Joc de rol:
O1-s interpreteze roluri de albinu i floare;
O2- s culeag nectarul din flori;
O3-s pun nectarul n stup.
Biblioteca:
O1-s despart n silabe apoi s traseze attea linii cte silabe are cuvntul;
O2-s denumeasc insecta i s trag o linie pna la litera cu care ncepe cuvntul ce a denumit
insecta;
O3-s decoreze cu 8 bulinue grgria si cu 9 liniue fluturaul.
ALA II:
O1-s respecte regulile jocului;
O2-s manifeste atitudini de cooperare, spirit de echip, de competiie si fair-play;
O3-s rspund corect la ghicitori.(Anexa 3)
Strategii didactice
Metode si procedee:Jocul, explicaia, demonstraia,observaia, lucrul in grup,
exerciiul,lucrul individual, MetodaAmestec, nghea,
formeaz perechi! MetodaTurul galeriei.
Resurse materiale: cuburi din plastic pentru construit,fie de lucru, stupi de albine
din carton,insecte colorate, balan improvizat,phrele,can,

creioane de scris, creioane colorate ,lipici, coli


colorate, foarfeci,ecusoane,cosulete din hartie,coli A3.
Bibliografie:-Programa activitilor instructive educative n grdinia de
copii;
-Revista Invatmntul precolar 2009
-Precolaritatea-ntre teorie si practic:, editura Gimnasium;
-Metode interactive de grup, editura Anves,Bucureti

SCENARIUL ACTIVITII
Activitatea zilei ncepe cu ntlnirea de diminea Prietenii florilor.
Salutul se realizeaz prin metoda Amestec, nghea, formeaz perechi!Copiii sunt aezai
n dou cercuri concentrice avnd ecusoane n piept cu insecte.La comanda Amestec!, copiii
din cercul din interior se mic spre dreapta.La comanda Inghea!, copiii se opresc, iar apoi
formeaz perechi cu cei din exterior i se salut utiliznd urmtoarea formul de adresare:Salut,
eu sunt...(ex. furnica, fluturele, omida, albinua).Se completeaz Calendarul naturii si Agenda
zilei.In cadrul Tranziiilor se va cnta cntecul Albinia mea i Fluturaul meu-joc cu text i
cnt.
Dup tranziie, educatoarea le povestete copiilor,c diminea, venind spre grdini a
ntalnit-o pe Regina Albin, care era foarte suprat i agitat.Cunoscndu-i firea vesel a
ntrebat-o de ce este aa de abtut i dac poate s o ajute cu ceva.Regina i-a povestit c n
stupul su , n care se aflau albinele care aezau nectarul n faguri, au intrat nite intrui,alte
insecte, perturbnd munca albinelor.
Educatoarea tiind de ntlnirea de astzi i c n grup sunt nite copii foarte istei, s-a oferit
ca mpreun cu ei s o ajute pe Regina Albin.
Educatoarea descoper mpreun cu copiii materialele i sarcinile de la fiecare sector.
La sectorul Construcii copiii o vor ajuta pe Regin n construirea unor stupi.
La Joc de rol se vor juca de-a Albinuele unde copiii vor interpreta roluri de albine care vor
aduna nectar din flori pentru producerea mierii.
La sectorul Bibliotec copiii vor despri n silabe,vor denumi insecte i vor identifica litera
corespunztoare sunetului iniial al insectelor denumite i vor decora insecte.
La sectorul tiin copiii o vor ajuta pe Regin s scoat intruiidin stup, s compare
greutatea intruilor cu cea a albinelor rmase, s msoare mierea produs de albinele de la
Jocul de rol,s msoare stupii i s nregistreze datele n tabel.
Aprecierea rezultatelor se va face prin metoda Turul galeriei.
Dup ce copiii au indeplinit sarcinile de la fiecare centru, educatoarea le va da drept
recompensa din partea Reginei Albin bomboane i le propune copiilor cteva jocuri prin care
s se relaxeze:
Joc de micare:Greiera, la csua ta!
Joc distractiv:Ursul i albinele
Concurs de ghicitori despre insecte

Demersul didactic

Evenimentul
didactic
Momentul
organizatoric

Captarea ateniei

Prezentarea
optima a
coninutului si
obinerea
performanelor

Coninutul tiinific

Se vor organiza
condiiile necesare
pentru desfurarea
optim a activitii:
-aerisirea slii de grup
-distribuirea mijloacelor
de nvare.
Intlnirea de
diminea:Prietenii
florilor;copiii primesc
ecusoane cu insecte.
Salutul se realizeaz
prin metoda Amestec,
nghea, formeaz
perechi!, joc prin care
copiii formeaz perechi.
Prezena:Cine nu a
venit astzi la
grdini?
Calendarul
naturii:Cum este
vremea astzi?
Tranziii:-Albinita
mea-cntec
-Fluturaul meu-joc
cu text si cnt
Se realizeaz prin
anunarea copiilor,de
ntalnirea pe care am
avut-o cu Regina
Albin.
ALA I
Impreun cu copiii trec
pe la fiecare centru,
unde ei denumesc
materialele prezentate,
le explic modul de

Strategii

didactice

Metode i
Procedee
Conversaia

Mijloace de
nvmnt
Ecusoane cu
Oral
imaginea unor
insecte

Explicaia

Calendarul
naturii

Evaluarea

Participarea
activ la
discuii

Metoda:Amestec
, nghea,
formeaz perechi
Catalogul
Completarea
corect a
calendarului
naturii

Conversaia
Explicaia
Jocul

lucru, sarcina pe care o


au de ndeplinit.
La centrul Construcii
copiii vor construi prin
mbinare,
suprapunere,alturare
stupi mari si mici din
cuburi de plastic de
diferite mrimi.
La centrul Joc de rol
copiii se vor juca De-a
albinutele, interpretnd
rolul de albin, care va
culege nectarul din flori
i-l va pune n stup.
La centrul Bibliotec
vor despri n silabe,
vor reprezenta grafic
numrul de silabe, vor
identifica litera
corespunzatoare
sunetului iniial al
insectelor pe care le vor
denumi si vor decora
grgria i fluturaul.
La centrul Stiine se va
desfura Activitatea
matematic.Copiii vor
trebui s scoat
intruii din
stupi(fluturi, grgrie,
omizi),s msoare i s
compare greutatea
albinelor cu cea a
intruilors msoare
stupii folosind creionul
si grgria, s msoare
mierea produs de
albinuele de la Jocul de
rol(cu pahare mici si
mari) i s nregistreze
n tabel datele msurrii
stupilor(mici si mari) i
a mierii.
DOS:AP-aceast
activitate se va

Jocul

Cuburi din
plastic pentru
construit

Individual

Lucrul individual
Stup,
nectar(frimitu
ri de
pine),coule
e din carton

Fie de lucru
individuale

Individual

Explicatia
Demonstraia

Insecte de
carton
Coli A3
Carioca
Balan
improvizat
Phrele mari
i mici

Individual

Evaluarea

Incheierea
activitii

desfura frontal.Copiii
vor trebui s deseneze
insecte,s le decupeze i
s le lipeasc
pe fila de insectar
respectnd cifra
indicat de numarul
filei.
Vor fi aezate toate
Conversaia
lucrrile, astfel nct
toi copiii s le poat
vedea,comenta.
Se va trece pe la
fiecare centru, se va
discuta despre ce au
realizat .
La Activitate practic
voi emite aprecieri
verbale i voi invita
copiii s fac
Metoda:Turul
aprecieri asupra
galeriei
modului de lucru, a
calittii estetice a
produselor, n funcie
de criteriile stabilite de
la nceput.
La Jocul de rol voi face
aprecieri asupra
comportamentului
copiilor n timpul
jocului.
La Construcii voi
emite aprecieri verbale
i voi invita copiii s
fac aprecieri asupra
calittii estetice a
produselor realizate.
La tiine voi aprecia
modul cum au fost
rezolvate sarcinile de
ctre toi copiii.
Copiii vor fi apreciai
pentru efortul depus i
vor fi recompensai.

Explicaia

Aprecieri
generale si
individuale
Lucrrile
copiilor

Analiza
produselor
activitii

Rspunsurile
copiilor
Recompense

ALA II
Captarea si
orientarea
ateniei
Anunarea
temei i a
obiectivelor

Prezentarea
optim a
coninutului si
dirijarea
nvrii

Voi aduce dou casue mici


pentru greierai i vor
descoperi pe mochet desenai
niste faguri.
Copiii sunt anunai ce jocuri
se vor desfura cu aceste
csue si faguri de pe
mochet.
-Joc de micare:Greiera, la
casua ta!
-Joc distractiv:Ursul si
albinele
-Concurs de ghicitori despre
insecte
Pentru jocul Greiera, la
csua ta! copiii vor fi
mprii n echipe de cte
5.Fiecare copil va avea n
piept ecusoane cu insecte.
Fiecare echip va desemna un
copil care st pitit.Acesta
reprezint greieraul.La
semnalul Greiaraii pleac la
plimbare!,greieraii din
fiecare csua vor pleca prin
sal plimbndu-se.La cel de-al
doilea semnal Greieraii au
obosit,greieraii i pun
minile la ochi iar casuele i
schimb locurile ntre ele.La
cel de-al treilea semnal
Greiera, la csua ta!,
fiecare greiera va trebui s
reintre n csua lui.Cstig
echipa care ajunge prima la
casu.
Se desfoar jocul de prob
iar apoi jocul propriu-zis de 23 ori.
Elementele de joc sunt:
deplasarea,surpriza,semnalele
de plecare,de oprire si de
finalizare,aplauzele.

Observarea
comportamentului
iniial

Observaia
Conversaia

Conversaia
Ghicitori
despre
insecte i
imagini cu
insecte
Explicaia

Observarea
comportamentului
Ecusoane cu
insecte

Demonstraia

Conversaia

Antrenarea
copiilor n joc

La jocul Ursul si
albinele,grupa este mprit
n trei echipe,aezate n
interiorul unor faguri desenai
pe mochet cu creta.Copiii
sunt albinele,iar fagurii
stupii. Un copil care
reprezint ursul st ghemuit
ntr-un col al terenului de joc,
iar n jurul lui se traseaz un
cerc care reprezint brlogul
ursului.La o distan nu prea
mare, se delimiteaza cu creta
un spaiu care reprezint
grdina cu flori.
Albinele ies din stupi
zumzind i dnd din aripi,ca
atunci cnd zboar prin
gradin s culeag
nectar.Ursul,
tiptil,leganndu-se se
ndreapt spre unul din stupi
pentru a mnca
miere.Albinele, n alergare
revin la stup pentru a-l
ndeparta peurs,nepndul.Acesta alearg spre
brlog,urmrit de
albine.Dac albinele prind
ursul nainte ca el s ajung
la brlog,cel care la atins i ia
locul, iar el ia locul
albinei.In caz contrar jocul
continu n aceeai formaie.
Se defasoar jocul de prob
iar apoi jocul propriu-zis de 23 ori.
Elementele de joc sunt:
micarea,surpriza,semnal
sonor si tactil.
In cadrului concursului de
ghicitori copiii vor fi mpartiti
n dou echipe:echipa
albinuelor i echipa
fluturailor.Li sa va spune
fiecrei echipe n parte

Demonstraia

Jocul

Conversaia
Demonstraia

Jocul
Ghicitori pe
tema
insectelor
Explicaia

Conversaia

ghicitori despre insecte.


Echipa care va rspunde la ct
mai multe ghicitori va fi
cstigtoare.
Obinerea
performanei

Evaluarea

Incheierea
activitii

Dup explicarea tuturor


regulilor de joc se trece la
realizarea jocurilor de prob,
elemementele de joc
fiind:micarea, semnalul,
ntrecerea aplauzele.In
desfurarea jocurilor se pune
accentul pe respectarea
regulilor de joc precum i pe
crearea de bun dispoziie.
Se vor face aprecieri colective
asupra desfurrii activitii,
asupra comportamentului
individual i colectiv a
copiilor, asupra respectrii
regulilor de joc.
Sunt recompensai cu
bomboane din partea Reginei
Albin.
Copiii ies din sala de grup.

Demonstraia
Jocul

Aprecieri verbale

Explicaia

Conversaia
Antrenarea
copiilor in
aprecieri si
autoaprecieri