Sunteți pe pagina 1din 40

VERBUL (Fiil-Eylem)

Verbul este partea de vorbire care se conjug i care exprim aciuni sau stri ale fiinelor, obiectelor i
fenomenelor. Structura morfologic a verbului comport, la fel ca i aceea a numelui, urmtoarele
elemente: rdcina (sau radicalul), plus unul sau mai multe sufixe derivative (n rndul crora intr i
sufixele diatezelor), plus unul sau mai multe sufixe desineniale (sufixele modurilor i timpurilor
verbale i sufixele personale-predicative).
La fel ca i n cazul numelui, rdcina constituie baza elementar a verbului. Ea poate fi ntrebuinat
ca element independent n vorbire, cu valoare de imperativ, persoana a II-a singular, la diateza activ
(de exemplu: gr- ,,a vedea = gr! ,,vezi!). Rdcina plus sufixul derivativ (sau sufixele derivative)
constituie baza derivativ sau secundar a verbului (de exemplu: gr--tr- ,,a face s se vad, s se
ntlneasc, care este format din baza elementar gr-, plus sufixele derivative , al reciprocitii, i
-tr, factitiv). Baza verbal derivativ poate avea, ca i baza elementar, valoare de imperativ,
persoana a II-a, singular (grtr! ,,f s se ntlneasc).
n sfrit, sufixele desineniale constituie elementele variabile ale verbului, servind la schimbarea
acestuia dup mod, timp, numr i persoan, adic la conjugarea i la declinarea formelor verbale (de
exemplu: grtr-d-m ,,(eu) am fcut s se ntlneasc, unde d este sufixul desinenial al
perfectului determinat indicativ, iar m este sufixul personal-predicativ, persoana I, singular.
Verbul din limba turc, ca de altfel i din celelalte limbi turcice, cunoate dou categorii de
forme:

1.
Formele verbale personale, care exprim toate noiunile pe care poate s le
comporte verbul: diateza, modul, timpul, persoana i numrul; de exemplu: grdm- diateza activ,
modul indicativ, timpul trecut determinat, persoana I, numrul singular.
2.
Formele verbale nepersonale nu pot exprima simultan toate noiunile pe
care le comport formele verbale personale: ele nu exprim, prin ele nsele, persoana (de aceea se
numesc nepersonale), i numai unele dintre ele conin o noiune de timp. Aceste forme se mai numesc
i forme verbale nominale, datorit caracterului lor hibrid: aparin att categoriei verbului, ct i
categoriei numelui; pe de o parte, ele exprim noiunile de ,,aciune sau ,,existen i posed
facultatea de a avea un subiect i complemente; pe de alt parte, formele verbale nepersonale sau
nominale au rolul de a prezenta verbul sub aspectul unui nume (n sensul cel mai larg al acestui
termen), adic de a-i conferi posibilitatea de a juca n fraz acelai rol i de a primi, dup necesiti,
aceleai sufixe desineniale ca i numele. n consecin, formele nominale ale verbului sunt adeseori
declinabile i pot primi sufixe posesive. Formele nominale ale verbului se mpart n urmtoarele trei
categorii:
1.Formele substantivale sau declinabile (infinitivul i numele de aciune), care exprim ntr-un mod
abstract i absolut aciunea nsi; de exemplu: sevmek ,,a iubi, sevme ,,faptul de a iubi, iubire.
2.Formele adjectivale (participiile), datorit crora o aciune exercitat sau suferit de subiect poate s
determine un concept, la fel ca i un adjectiv; de exemplu: uyuyan ocuk ,,copilul care doarme i
uyumu ocuk ,,copilul care a adormit, unde particpiile uyuyan i uyumu determin substantivul
ocuk, la fel ca i adjectivul uykulu ,,somnoros din sintagma uykulu ocuk ,,copil somnoros.
3.Formele adverbiale (gerunziile sau converbele), care ne permit s privim aciunea ca pe o
circumstan de mod, de timp, de cauz etc.; de exemplu: koarak eve dnd ,,s-a ntors acas
alergnd, paray alnca gitti ,,cum (de ndat ce) a primit banii, a plecat.
Infinitivul i numele de aciune sunt variabile, adic se declin; participiile sunt invariabile n
principiu, dar cnd se substantivizeaz devin declinabile; gerunziile sunt de asemenea invariabile, dar
n anumite cazuri izolate i bine determinate pot fi parial declinate (de exemplu: ben seni lnceye
kadar seveceim ,,te voi iubi pn la moarte).

Infinitivul i numele de aciune (Mastar fiil)

Orice aciune sau stare are un nume care se exprim printr-o form verbal nepersonal, numit
infinitiv. n limba turc, infinitivul se formeaz cu ajutorul sufixului accentuat -mak/-mek : forma
-mak se alipete la rdcinile verbale care au n ultima silab o vocal posterioar, iar forma - mek, la
cele care au n ultima silab o vocal anterioar; de exemplu: al-mak ,,a munci, oyna-mak ,,a (se)
juca, oku-mak ,,a citi, a studia, sor-mak ,,a ntreba, gel-mek ,,a veni, git-mek ,,a pleca, a se duce,
dn-mek ,,a se ntoarce; a se nvrti, gl-mek ,,a rde.
La fel ca i n cazul numelui, rdcina verbal, adic partea rmas prin ndeprtarea sufixului
-mak/-mek, constituie baza elementar a verbului, putnd fi ntrebuinat ca element independent n
vorbire, cu valoarea de imperativ, persoana a doua, singular, la diateza activ; de exemplu: uyumak ,,a
dormi uyu! ,,dormi!, susmak ,,a tcea sus! ,,taci!, grmek ,,a vedea gr! ,,vezi!, inmek ,,a
cobor in! ,,coboar!, glmek ,,a rde! gl ,,rzi!.
Infinitivul negativ se formeaz prin adugarea la rdcina verbal a sufixului de negaie - ma/me; forma -ma se adaug la rdcinile care au n ultima silab o vocal posterioar, iar forma -me se
adaug la acele rdcini verbale care au n ultima silab o vocal anterioar. Accentul cade pe silaba
dinaintea sufixului negaiei; de exemplu: alimak ,,a munci almamak ,,a nu munci, gitmek ,,a
merge, a se duce gitmemek ,,a nu merge, a nu se duce, grmek ,,a vedea grmemek ,,a nu
vedea, glmek ,,a rde glmemek ,,a nu rde.
Rdcina verbal cu sufixul negaiei, dar fr sufixul infinitivului -mak/-mek coincide cu forma
negativ a modului imperativ la persoana a II-a, singular; de exemplu: al ,,muncete! alma
,,nu
munci!,
gl
,,rzi!

glme
,,nu
rde!,
bak
,,uit-te!
-bakma ,,nu te uita!, gez ,,plimb-te! gezme ,,nu te plimba!.
Infinitivul i numele de aciune, care se formeaz cu ajutorul sufixului accentuat ma/-me (gelmek a veni gel-me ,,venire, sosire, al-mak ,,a lua al-ma ,,luare, primire; acestea sunt, spre
deosebire de participii (care sunt forme adjectivale) i gerunzii (forme adverbiale), forme substantivale
sau declinabile ale verbului; de exemplu: balamak-tan ,,de la nceperea (caz abl.), balamann ,,al
nceputului (caz gen.).

Categoriile gramaticale ale verbului


(Fiilin ats, kipi, zaman, ekli, ahs ve says)
Verbul i schimb forma n conjugare dup diatez, mod, timp, aspect, persoan
i numr.

Diateza verbului (Fiilin ats)


Este o form pe care o poate lua un verb pentru a arta raportul dintre subiect i complementul
direct exprimat sau subneles. n limba turc sunt cinci diateze: activ (temel at, etken fiil), factitiv
(ettirgen at), pasiv (edilgen at), reflexiv (dnl at) i reciproc (a reciprocitii) (ite at).

a. Diateza activ (Etken fiil) arat c subiectul poate ndeplini aciunea exprimat de verb. Ea are
desinena zero, iar apartenena unui verb la aceast diatez se determin pe cale lexical. Avnd n
vedere raportul dintre aciunea verbal i obiect, verbele aparinnd acestei diateze se mpart n
tranzitive i intranzitive.
Verbul a crui aciune se rsfrnge nemijlocit asupra unui obiect sau care are ca rezultat un
obiect, numit complement direct, este tranzitiv (geili fiil); de exemplu: yazmak ,,a scrie, almak ,,a
lua, satmak ,,a vinde, atmak ,,a arunca, temizlemek ,,a cura, beklemek ,,a atepta, dokumak ,,a
ese, grmek ,,a vedea.
Verbul a crui aciune nu se rsfrnge asupra unui obiect este intranzitiv ( geisiz fiil). O
categorie nsemnat de verbe intranzitive poate fi uor recunoscut dup ceea ce exprim. Verbele de
micare (gelmek ,,a veni, gitmek ,,a pleca, dnmek ,,a se ntoarce, binmek ,,a(se)urca, inmek ,,a
cobor, girmek ,,a intra, kmak ,,a iei, yrmek ,,a pi, a merge, sramak ,,a ni, a sri etc.),
cele care exprim o stare (oturmak ,,a sta, a edea, a fi aezat, durmak ,,a sta, olmak ,,a exista, a fi,

bulunmak ,,a se afla etc.) sunt intranzitive, pentru c ele nu exprim aciuni care se exercit asupra
unui obiect.
Unele verbe intranzitive, aparinnd diatezei active, se traduc cu forme specifice altor diateze;
ele sunt considerate ca aparinnd diatezei active numai datorit desinenei zero; de exemplu: binmek
,,a(se)urca, dalmak ,,a se scufunda, danmak ,,a se consulta, dmek ,,a cdea, kanmak ,,a se
convinge, amak ,,a se mira, tapmak ,,a se nchina, uymak ,,a se potrivi, yaklamak ,,a se
apropia, yapmak ,,a se lipi, yaramak ,,a fi util, a fi folositor, holanmak ,,a-i face plcere,
irenmek ,,a-i fi sil, utanmak ,,a se ruina, ksalmak ,,a se scurta, glmek ,,a rde, alamak ,,a
plnge, ksrmek ,,a tui, lmek ,,a muri, dirilmek ,,a nvia, susamak ,,a-i fi sete, a fi nsetat,
ackmak ,,a-i fi foame, patlamak ,,a exploda etc.
Spre deosebire de limba romn, unde puine verbe pot fi tranzitive i, totodat, intranzitive, n
limba turc foarte multe verbe sunt folosite att ca tranzitive, ct i ca intranzitive; de exemplu:
gezmek ,,a se plimba, dar i ,,a vizita (o ar, o expoziie): mzeyi gezdik ,,am vzut muzeul,
dnmek ,,a se nvrti, dar i ,,a ocoli: ocuk keyi dnd ,,copilul a ocolit (a fcut) colul, okumak
,,a nva, a studia (a fi elev sau student), dar i ,,a citi: Bu gen lisede okuyor, ,,Acest tnr nva la
liceu (intranzitiv) i Bu gen bir dergi okuyor ,,Acest tnr citete o revist, amak ,,a se deschide, a
se nsenina, dar i ,,a deschide: Hava at ,,Vremea s-a deschis i Kapy atm ,,Am deschis ua,
kmak ,,a iei, dar i ,,a urca, a escalada: renciler merdivenleri ktlar ,,Elevii au urcat scrile
etc.
Att verbele tranzitive, ct i cele intranzitive sunt propriu-zise i derivate. Toate verbele
intranzitive (dar i cele tranzitive, pentru a deveni dublu sau triplu tranzitive), primind sufixele diatezei
reflexive, pasive i a reciprocitii, devin verbe intranzitive derivate. n situaia cnd un verb i
schimb caracterul intranzitiv sau tranzitiv, el i schimb, n general, i sensul lexical sau, cel puin,
capt o alt nuan de sens.

b. Diateza reflexiv (Dnl Fiil). Verbul reflexiv arat c subiectul sufer el nsui efectele
aciunii pe care o exercit (giy-in- ,,a se mbrca, tara-n- ,,a se pieptna) sau c particip la aciunea
exprimat de verb (sev-in ,,a se bucura).
Uneori, verbul reflex exprim, n comparaie cu baza elementar, o aciune prelungit (gez-in,,a se plimba, fa de gez- ,,a vizita), iar alteori se confund cu forma reciproc (dolan- i dola- ,,a
circula).
Diateza reflexiv se formeaz cu ajutorul urmtoarelor sufixe:
1.-n de la verbe terminate n vocal; de exemplu: ykamak ,,a spla yka-n-mak ,,a se spla,
gizlemek ,,a ascunde gizle-n-mek ,,a se ascunde, korumak ,,a apra, a proteja koru-n-mak ,,a se
apra, ,,a se proteja, sslemek ,,a mpodobi, a gti ssle-n-mek ,,a se mpodobi, a se gti etc.
2.-n (-in, -un, -n) i -l (-il, -ul, -l), dup rdcini terminate n consoan; de exemplu:
a) cu -n (-in, -un, -n): rpmak ,,a scutura, a lovi rp-n-mak ,,a se zbate, silkmek ,,a
scutura silk-in-mek ,,a se scutura, vmek ,,a luda v-n-mek ,,a se luda, b) cu -l(-il, -ul, -l):
krmak ,,a sparge kr-l-mak ,,a se sparge, emek ,,a ndoi, a apleca e-il-mek ,,a se ndoi, a se
apleca, yormak ,,a obosi yor-ul-mak ,,a se obosi, zmek ,,a supra z-l-mek ,,a se supra.
Pe lng mijlocul morfologic de redare a diatezei reflexive artat mai sus (cu ajutorul sufixelor
-n, -n (-in, -un, -n) i l (il, -ul, -l), n limba turc mai exist i un mijloc sintactic de exprimare a
acestei diateze, cnd verbul la forma tranzitiv este precedat de acuzativul pronumelui reflexiv kendi.
Acest procedeu de redare a reflexivului are n vedere mai ales acele verbe care nu sunt apte de a avea o
form reflexiv; de exemplu: gstermek ,,a arta kendini/kendisini gstermek ,,a se afirma
kendini/kendisini doktora gstermek ,,a se arta/prezenta medicului, asmak ,,a atrna kendi(si)ni
asmak ,,a se spnzura, yermek ,,a critica kendini yermek ,,a-i face autocritica, beenmek ,,a-i
plcea kendini beenmek ,,a se plcea (pe sine), yormak ,,a obosi kendini yormak ,,a se obosi,
bilmek ,,a ti kendini bilmek ,,a-i cunoate msura, satmak ,,a vinde kendini satmak ,,a se
vinde, zmek ,,a necji kendini zmek ,,a se necji, ldrmek ,,a omor kendini ldrmek ,,a se
sinucide etc.
Mai trebuie menionat i faptul c verbul capt un sens reflexiv mai accentuat prin folosirea
reduplicat a lui kendi, n cazul absolut, urmat de forma n acuzativ i de verbul tranzitiv ( kendi
kendini); de exemplu: kendini yormak ,,a se obosi kendi kendini yormak ,,a se obosi (mult),

kendini zmek ,,a se necji kendi kendini zmek ,,a se necji (mult), kendini korkutmak ,,a se
speria kendi kendini korkutmak ,,a se speria (pe sine) etc.

c. Diateza pasiv (Edilgen at) arat c aciunea svrit de altcineva este suferit de subiectul
gramatical; ea se formeaz de la rdcini sau teme verbale tranzitive, i, de asemenea, de la un numr
redus de verbe intranzitive, cu ajutorul urmtoarelor sufixe:
-l (-il, -ul, -l), de la rdcini sau teme verbale terminate n consoan (cu excepia lui l); de
exemplu: yaz- ,,a scrie - yazl- ,,a fi scris, sev- ,,a iubi sevil- ,,a fi iubit, vur- ,,a mpuca
vurul- ,,a fi mpucat, l- ,,a msura ll- ,,a fi msurat, sat- ,,a vinde satl- ,,a fi vndut,
gr- ,,a vedea grl- ,,a fi vzut etc.
-n, de la rdcini sau teme verbale terminate n vocal; de exemplu: boya- ,,a vopsi boyan- ,,a fi
vopsit, ye- a mnca yen- ,,a fi mncat, ile- ,,a prelucra ilen- ,,a fi prelucrat, koru- ,,a apra
korun- ,,a fi aprat, de- ,,a zice den- ,,a fi zis, a se zice etc.
-n (-in, -un, -n), de la verbe terminate n l; de exemplu: al- ,,a lua aln- ,,a fi luat, bil- ,,a ti
bilin- ,,a fi tiut, bul- ,,a gsi bulun- ,,a fi gsit, bl- ,,a mpri bln- ,,a fi mprit etc.
Diatezele pasiv i reflexiv formate de la rdcinile verbale terminate n vocal i consoana l
au aceeai form. Pentru a se evita confuzia dintre acest sufix i sufixul reflexiv, de obicei se
ntrebuineaz ambele sufixe pasive, mpreun (-nl, -nil, -nul, -nl); de exemplu: sakla- ,,a ascunde
saklan- ,,a se ascunde i ,,a fi ascuns saklanl- ,,a fi ascuns, de- ,,a zice, a spune den- ,,a se
spune i ,,a fi spus denil- ,,a fi spus, ye- ,,a mnca yen- ,,a se mnca i ,,a fi mncat yenil,,a fi mncat, koru- ,,a apra korun- ,,a se apra i ,,a fi aprat korunul- ,,a fi aprat, v- ,,a
luda vn- ,,a se luda i ,,a fi ludat vnl- ,,a fi ludat.
Avnd n vedere faptul c verbele la diateza factitiv sunt verbe tranzitive, diateza pasiv se
formeaz i de la aceste verbe, cu aceleai sufixe; de exemplu: uyan- ,,a se trezi uyan-dr- ,,a trezi
uyan-dr-l- ,,a fi trezit, kuru- ,,a se usca kuru-t- ,,a usca kuru-t-ul- ,,a fi uscat, in- ,,a cobor
in-dir- ,,a cobor indir-il- ,,a fi cobort, l- ,,a muri, l-dr- ,,a omor l-dr-l- ,,a fi
omort etc.
Aa cum s-a menionat mai sus, diateza pasiv se poate forma i de la unele verbe intranzitive, cu
deosebire de la cele de micare, cu condiia ca nelesul lexical al verbului (care red un sens impersonal)
s permit acest lucru: git- ,,a merge gid-il- ,,a se merge, k- ,,a iei k-l- ,,a se iei, gel- ,,a
veni gel-in- ,,a se veni, dn- ,,a se ntoarce dn-l- ,,a se ntoarce; de exemplu: Dn tiyatroya
gidildi ,,Ieri s-a mers la teatru; Bir saat sonra dersten klacak ,,Peste o or se va iei de la ore; Bu
duruma gelindi ,,S-a ajuns la aceast situaie; Uakla dnlecek ,,ntoarcerea se va realiza cu avionul.
Subiectul logic adic nu cel care este autorul aciunii, ci cel care sufer aciunea specific
construciilor verbale pasive, este exprimat de un substantiv la cazul absolut, urmat de cuvntul
taraf ,,parte, prevzut cu sufixul posesiv de persoana a III-a, singular i cu sufixul ablativ (tarafndan
,,de ctre, ,,de) sau de un substantiv sau pronume prevzute cu sufixul autorului aciunii verbale,
-ca, -ce (-a, -e), traducndu-se n limba romn prin de i de ctre; de exemplu: Bu neri dekanmz
tarafndan yaplmtr ,,Aceast propunere a fost fcut de ctre decanul nostru, renci retmen
tarafndan vld ,,Elevul a fost ludat de ctre profesor, Bu arkadamz hepimiz tarafndan ok
seviliyor ,,Acest coleg al nostru este foarte iubit de ctre noi toi, Anayasa millete kabul edildi
,,Constituia a fost adoptat de ctre popor, Buna kurulca karar verildi ,,Aceasta a fost hotrt de
ctre consiliu, Bu yardm hepinizce yaplmtr ,,Acest ajutor a fost acordat de ctre voi toi etc.
Subiectul logic poate s fie exprimat i de un pronume posesiv. n acest caz, pronumele posesiv
se acord cu cuvntul taraf, dup persoan; de exemplu:
Kitap benim tarafmdan okundu ,,Cartea a fost citit de mine.
Kitap senin tarafndan okundu ,,Cartea a fost citit de tine.
Kitap onun tarafndan okundu ,,Cartea a fost citit de el(ea).
Kitap bizim tarafmzdan okundu ,,Cartea a fost citit de noi.
Kitap sizin tarafnzdan okundu ,,Cartea a fost citit de voi.
Kitap onlar(n) tarafndan okundu ,,Cartea a fost citit de ei(ele).

d. Diateza factitiv sau cauzativ (Ettirgen fiil) exprim o aciune tranzitiv, artnd c
subiectul provoac ndeplinirea unei aciuni. Dup modul cum subiectul particip la svrirea
aciunii, aceast diatez prezint dou aspecte:
a) Aciunea este svrit de subiectul gramatical. n aceast situaie, diateza factitiv se formeaz de
la verbe intranzitive, care astfel devin verbe tranzitive; de exemplu: durmak ,,a sta, ,,a se opri
durdurmak ,,a opri, a ine pe loc, kaynamak ,,a fierbe kaynatmak ,,a fierbe, a face s fiarb,
kzmak ,,a se supra kzdrmak ,,a supra, a provoca suprare cuiva, snmek ,,a se stinge
sndrmek ,,a stinge, kamak ,,a fugi karmak ,,a scpa, dnmek ,,a se nvrti; a se ntoarce
dndrmek ,,a nvrti, a face s se ntoarc etc.
b) Aciunea este svrit de subiectul logic, care are funcia de complement direct n cazul dativ. n
aceast situaie, diateza factitiv se formeaz de la verbe tranzitive, exprimnd imixtiunea unui subiect
n aciunea altui subiect, iar acest situaie poate s mearg, de la o simpl impulsionare, pn la
constrngere (a ruga, a implora, a impune, a ordona, a obliga s fac ceva): almak ,,a lua aldrmak
,,a face/a obliga/a pune s ia, beklemek ,,a atepta bekletmek ,,a lsa/a ruga/a pune/a obliga s
atepte, yazmak ,,a scrie yazdrmak ,,a ruga/a pune/a obliga s scrie etc.
Cele mai obinuite sufixe cu ajutorul crora se formeaz aceast diatez sunt:
1) -dr, -dir, -dur, -dr (-tr, -tir, -tur, -tr), care se folosete pentru toate rdcinile monosilabice (cu
excepia ctorva verbe, terminate n , , , t, z) i pentru bazele polisilabice terminate ntr-o consoan,
cu excepia lui l i r; de exemplu:
a) cu verbe monosilabice n consoan i vocal:
yazmak ,,a scrie yazdrmak ,,a pune/a ruga/a obliga s scrie.
vermek ,,a da verdirmek ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s dea.
sormak ,,a ntreba sordurmak ,,a face/a ruga/a obliga s ntrebe.
vmek ,,a luda vdrmek ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s laude.
amak ,,a deschide atrmak ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s deschid.
etmek ,,a face ettirmek ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s fac.
tutmak ,,a prinde tutturmak ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s prind.
pmek ,,a sruta ptrmek ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s srute.
demek ,,a spune, a zice dedirmek ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s spun.
yemek ,,a mnca yedirmek ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s mnnce.
b) cu verbe polisilabice terminate n consoan (cu excepia bazelor verbale terminate n l i r), de
exemplu:
inanmak ,,a crede inandrmak ,,a face/a pune/a ruga/a obliga s cread; a convinge
uyanmak ,,a se trezi uyandrmak ,,a trezi
kazanmak ,,a ctiga kazandrmak ,,a face/a lsa/a pune s ctige
affetmek ,,a ierta affettirmek ,,a face/a ruga/a obliga s ierte
ayaklanmak ,,a se rscula ayaklandrmak ,,a face/a incita s se rscoale
gecikmek ,,a ntrzia geciktirmek ,,a face/a lsa s ntrzie
deimek ,,a se schimba deitirmek ,,a face s se schimbe, a schimba
almak ,,a munci altrmak ,,a face/a pune s munceasc
2) -t, care se folosete pentru toate verbele polisilabice terminate n vocal i pentru verbele
polisilabice terminate n l i r; de exemplu:
a) cu verbe polisilabice terminate n vocal:
boyamak ,,a vopsi boyatmak ,,a face s vopseasc, a da la vopsit
uyumak ,,a dormi uyutmak ,,a adormi (pe cineva)
beklemek ,,a atepta bekletmek ,,a lsa /face s atepte
rmek ,,a putrezi rtmek ,,a lsa/face s putrezeasc
yavalamak ,,a-i micora viteza yavalatmak ,,a ncetini (ceva/pe cineva)
bymek ,,a crete bytmek ,,a face s creasc, a crete
b) cu verbe polisilabice terminate n l i r:
onarmak ,,a repara onartmak ,,a face/a pune s repare
oalmak ,,a se nmuli oaltmak ,,a nmuli, a multiplica
azalmak ,,a se mpuina azaltmak ,,a mpuina, a diminua
evirmek ,,a ntoarce/rsuci; a traduce evirtmek ,,a pune s traduc
ksrmek ,,a tui ksrtmek ,,a face s tueasc

3) -r, -ir, -ur, -r, care se folosete pentru o mare parte a bazelor verbale terminate n , , , t, y; de
exemplu:
imek ,,a bea iirmek ,,a da s bea
domak ,,a se nate dourmak ,,a nate, a da natere
dmek ,,a cdea drmek ,,lsa s cad
doymak ,,a se stura doyurmak ,,a stura
kamak ,,a fugi karmak ,,a scpa
tamak ,,a se revrsa tarmak ,,a face s se reverse; a face s dea pe foc
bitmek ,,a se termina bitirmek ,,a termina, a sfri
imek ,,a se umfla iirmek ,,a umfla
umak ,,a zbura uurmak ,,a face/a lsa s zboare
yitmek ,,a se pierde yitirmek ,,a pierde
duymak ,,a simi, a auzi duyurmak ,,a da de tire, a anuna
artmak ,,a crete artrmak ,,a spori
4) -ar, -er, care este varianta fonetic a lui -r (-ir), formeaz diateza factitiv de la un numr redus de
verbe monosilabice; de exemplu:
kmak ,,a iei karmak ,,a scoate
kopmak ,,a se rupe koparmak ,,a rupe
5) -t, -it, -ut, -t, care se folosete cu un numr limitat de verbe monosilabice, de cele mai multe ori
terminate n k sau rk; de exemplu:
akmak ,,a curge aktmak ,,a lsa/a face s curg
korkmak ,,a se teme, a se speria korkutmak ,,a speria
rkmek ,,a se speria rktmek ,,a speria (tare)
sapmak ,,a devia saptmak ,,a abate (din drum)
kokmak ,,a mirosi kokutmak ,,a face s miroas, a lsa s se strice
sarkmak ,,a atrna sarktmak ,,a suspenda.
Unele dintre sufixele menionate pot s se combine dou cte dou, n aa fel nct, dac baza verbal
n cauz este intranzitiv, acel verb devine tranzitiv, dar dac este tranzitiv, devine dublu sau chiar
triplu tranzitiv; de exemplu:
kmak (intr.) ,,a iei karmak ,,a scoate kartmak ,,a pune s scoat
lmek (intr.) ,,a muri ldrmek ,,a omor ldrtmek ,,a pune/a ordona s omoare
kamak (intr.) ,,a fugi karmak ,,a lsa/face s scape kartmak ,,a determina s-l lase s fug
anlamak (tranz.) ,,a nelege anlatmak ,,a povesti/relata anlattrmak ,,a pune (pe cineva) s
povesteasc/relateze
yemek (tranz.) ,,a mnca yedirmek ,,a da s mnnce yedirtmek ,,a pune (pe cineva) s dea s
mnnce.

e. Diateza reciproc/reciprocitii (te/karlkl at)


Diateza reciproc se formeaz cu ajutorul sufixului -, dup vocal, i -, -i, -u,
-, dup conson; de exemplu:
dvmek ,,a bate dvmek ,,a se bate
pmek ,,a sruta pmek ,,a se sruta
vurmak ,,a lovi vurumak ,,a se lovi; a se lupta
alamak ,,a plnge alamak ,,a boci (n cor)
koklamak ,,a mirosi koklamak ,,a se mirosi (reciproc)
kucaklamak ,,a mbria kucaklamak ,,a se mbria
Verbul reciproc arat c mai multe subiecte contribuie la ndeplinirea aciunii exprimate de verb, fie
exercitnd-o reciproc unele asupra altora: sev-i-mek ,,a se iubi (unul pe cellalt), vur-u-mak ,,a se
lovi unul pe cellalt, boazla--mak ,,a se nciera, dv--mek ,,a se bate, fie ndeplinind-o
mpreun, simultan: gl--mek ,,a rde cu toii mpreun, deodat, ko-u-mak ,,a alerga mai muli n
acelai timp, a fi un du-te-vino permanent, ka-mak ,,a fugi care, ncotro, t--mek ,,a ciripi toate
mpreun, deodat (n cor), u-u-mak ,,a zbura care, ncotro.

Uneori, verbul reciproc arat c un singur subiect particip la o aciune: almak ,,a lucra, yapmak
,,a se lipi, yatmak ,,a se liniti, gelimek ,,a se dezvolta, deimek ,,a se schimba, kalkmak ,,a
inteniona, kavumak ,,a se regsi, a se revedea, barmak ,,a se mpca, bitimek ,,a se uni.
n sfrit, n unele cazuri, verbul reciproc are acelai sens cu forma verbal de baz: yetimek yetmek
,,a ajunge, a fi suficient, erimek ermek ,,a ajunge, a atinge, girimek girmek ,,a intra.

Modul, timpul i persoana verbului


(Fiilde kip, zaman ve kii anlam)
Modul exprim raportul pe care-l stabilete vorbitorul ntre o aciune i realitate. Altfel spus,
modul este forma pe care o ia verbul pentru a indica felul n care apreciaz vorbitorul aciunea: real,
realizabil, dorit sau condiionat de o alt aciune.
Modurile verbului se mpart n dou grupuri: personale (ekimli) i nepersonale (ekimsiz). n
limba turc sunt cinci moduri personale: imperativul (emir kipi), indicativul (haber kipi), subjonctivul
(istek kipi), necesitativul (gereklik kipi) i condiional-optativul dilek-art kipi), i trei moduri
nepersonale: infinitivul (mastar fiil-isim fiiller), participiul (sfat fiiller-ortalar) i gerunziul (ba
fiiller-ulalar).
Modurile personale, adic cele care i schimb forma dup persoane, sunt moduri predicative:
ocuklar mzeyi gezdiler ,,Copiii au vizitat muzeul, iar cele nepersonale sunt nepredicative:
ocuklar bu mzeyi de gezmek istediklerini bildirdiler ,,Copiii i-au exprimat dorina de a vizita i
acest muzeu. n aceast propoziie, verbul gezmek ,,a vizita nu ndeplinete funcia de predicat, ci de
atribut al substantivului istediklerini.
Timpul arat momentul sau perioada n care se petrece aciunea exprimat de verb; altfel spus,
timpul este forma pe care o ia verbul pentru a arta momentul n care se realizeaz aciunea: n prezent
(momentul vorbirii): seviyorum ,,iubesc, n trecut (nainte de momentul vorbirii): sevdim ,,am iubit,
n viitor (dup momentul vorbirii): seveceim ,,voi iubi. Pe lng aceste trei timpuri de baz, verbul
mai exprim i diferitele nuane ale acestora, care pot fi numite timpuri secundare, n opoziie cu cele
trei timpuri de baz.
Persoana este forma pe care o ia verbul pentru a arta c aciunea este ndeplinit de cel care
vorbete (persoana I), de cel cruia i se adreseaz vorbitorul (persoana a 2-a) sau de o alt persoan
sau de un alt obiect, animat sau inanimat (persoana a 3-a).
Orice form verbal predicativ se formeaz de la o baz verbal proprie, constituit cu ajutorul
unui sufix de timp, de mod, de diatez i de aspect.
Astfel, n limba turc, baza prezentului indicativ este constituit cu ajutorul sufixului -yor, baza
trecutului determinat cu ajutorul sufixului -d (-di, -du, -d), baza condiionalului cu ajutorul
sufixului -sa/-se .a.m.d. Dar, numai bazele verbale nu sunt suficiente pentru realizarea conjugrii, a
predicativitii; redarea verbal a unei aciuni, a unei stri sau a unei nsuiri din realitate nu este
posibil dect prin mbinarea unei baze verbale cu indicele morfologic care s indice persoana care
svrete aciunea sau care are nsuirea exprimat de verbul respectiv: alyor-um ,,iau, alyor-sun
,,iei etc.; ald-m ,,am luat, alsa-n ,,dac iei etc.
Bazele verbale pot s constituie, singure, predicatul propoziiei numai la persoana a III-a, caz n
care subiectul aciunii este totdeauna exprimat printr-un substantiv sau un substitut al lui (un
pronume, un adjectiv substantivizat etc.).
Totalitatea formelor verbale predicative constituie sistemul conjugrii, care include att verbul,
ct i numele acesta din urm exprimnd un predicat nominal (geliyorum ,,vin, dar i yorgun-um
,,sunt obosit). Conjugarea, ca sistem de schimbare (sau de flexiune) a cuvintelor, este forma de
exprimare a relaiei sintactice dintre subiect i predicat, adic a relaiei care se exprim prin acordul
celor dou pri principale ale propoziiei n ceea ce privete persoana. Categoria persoanei i indicii
personali sunt, n propoziia din limba turc, mijlocul caracteristic i unic de redare a acestei relaii
sintactice. De aceea, aceste elemente sunt indispensabile pentru exprimarea oricrei determinri
posesive. Indicii morfologici prin care se realizeaz conjugarea (predicativitatea) sunt constituii de

sufixe speciale; este vorba de sufixele personale predicative, care exprim persoana subiectului,
modificnd, n acelai timp, forma verbului sau a numelui care formeaz predicatul propoziiei.
n limba turc, sufixele personale-predicative au dou categorii formale:
1) Sufixele personale-predicative de ctaegoria I:
Singular
1.-(y)m/-(y)im/-(y)um/-(y)m
2.-sn/-sin/-sun/-sn
3.coincide cu tema timpului respectiv, avnd, din acest punct de vedere, desinena zero.
Plural
1.-(y)z/-(y)iz/-(y)uz/-(y)z
2.-snz/-siniz/-sunuz/-snz
3.-lar/-ler
Sufixele personale-predicative din prima categorie i au originea n formele pronumelor personale.
Astfel, sufixul -(y)m i are originea n pronumele personal ben ,,eu, care a suferit urmtoarele
schimbri fonetice: consoana iniial b>v>w>y. Consoana y se menine atunci cnd sufixul se adaug
la o baz terminat n vocal i cade atunci cnd sufixul se adaug la o baz terminat n consoan.
Prin urmare, ben>-(y)n/-(y)in/-(y)un/ -(y)n; cu alte cuvinte, cuvntul independent ben s-a transformat
n sufix i i-a pierdut stabilitatea structurii sale fonetice, supunndu-se legii armoniei vocalice palatale
i labiale. Asemenea forme ale acestui sufix, adic cu n final se pstreaz n monumentele vechi ale
literaturii turce. Apoi, datorit unei pronunii mai labializate a consoanei n final, aceasta a nceput s
se pronune m. Sufixul personal-predicativ de persoana a II-a, singular, i are originea n sen. Sufixul
personal predicativ de persoana I plural, -(y)z, i are originea n pronumele personal biz ,,noi, a crui
consoan iniial, b, a suferit aceleai transformri ca i n cazul lui b iniial din pronumele personal
ben.
Sufixul personal-predicativ de persoana a II-a plural, snz, este alctuit din -sn (sufixul personalpredicativ de persoana a II-a, singular) i -z, veche marc a pluralului dual -sn+z
n toate limbile turcice sunt larg rspndite, pentru formarea diverselor timpuri i moduri,
sufixele de origine pronominal. n vechea turc, ntr-o serie de texte turcice medii, precum i n unele
limbi turcice contemporane, pronumele personale n poziie enclitic au rolul de a marca persoana
subiectului care svrete aciunea sau care poart o nsuire; de exemplu, n vechea turc mn dg
mn ,,eu sunt bun, sn dg biz ,,noi suntem buni; n cuman, men kii men ,,eu sunt om, men alr
man ,,eu iau etc. Cu timpul, pronumele personale n poziie enclitic i-au pierdut caracterul de
cuvinte independente, fuzionnd cu formele predicatului; n felul acesta, ele au trecut n categoria
sufixelor, pierzndu-i autonomia fonetic i dobndind, la fel ca orice sufix, diverse variante fonetice,
detrminate de regulile vocalice. n acelai timp, pronumele personale i-au pierdut accentul propriu,
devenind, datorit poziiei lor enclitice, neaccentuate. Toate aceste procese au dus la modificri, mai
mult sau mai puin importante, dar uneori profunde, ale formelor originale ale pronumelor personale
care stau la baza sufixelor personale predicative. Din marea varietate de forme ale acestor sufixe, vom
releva doar cteva dintre cele mai rspndite:
Persoana I singular: -man/-mn men apare n cele mai vechi limbi turcice (nscripiile orhonoieniseice, vechea uigur, ceagatai, cuman) i ntr-un mare numr de limbi cu caracter mai arhaic (n
anumite limbi cpceace, n uzbec, n uigur etc.); de exemplu, n ttara dobrogean, ala-man ,,eu
iau, bere-men ,,eu dau; alr-man ,,eu iau/voi lua, berr-men ,,eu dau/voi da, alacak-man ,,eu voi
lua, berecek-men ,,voi da. Dintre celelalte forme ale sufixului, cea mai rspndit este forma -mn/min
(-mun/
-mn), ntrebuinat n ttara de pe Volga i n dialectele sale, n cazah, chirghiz, bachir .a.; de
exemplu n cazah: ala-mn, biremin.
Persoana a II-a singular: forma cea mai apropiat de pronumele personal o are sufixul -san/-sn/sen
(n inscripiile orhono-ieniseice, n vechea uigur, ceagatai, cuman, azer, uzbec .a.); de exemplu:
n azer, alrsan ,,tu iei, verir-sn ,,tu dai. A doua form a acestui sufix, i mai rspndit dect
prima,
se
prezint
sub
dou
variante:
-sn/-sin (-sun/-sn) i -s/-si (-su/-s); de exemplu: n turc, alr-sn, verir-sin,
bulur-sun, grr-sn; alyor-sun, veriyor-sun; alacak-sn, verecek-sin; n ttara crimean, ala-s
,,iei, bere-s ,,dai, alacaq-s ,,vei lua, berecek-s ,,vei da etc.

Persoana a III-a, singular, nu are indici personali, coinciznd cu tema timpului respectiv (de
exemplu: alyor, alr, alacak).
Persoana I plural. Forma cea mai veche i cea mai apropiat de pronumele personal (biz) este -bz/biz, ~bz (-bz/-bz), care se ntlnete n vechea uigur, n ceagatai, n unele limbi cpceace etc.; de
exemplu n ttara din Kazan: bara-bz ,,mergem, berebz ,,dm. O alt form rspndit a sufixului
este
-mz/-miz
~
-mz/
-muz/-mz (n inscripiile orhono-ieniseice, vechea uigur, ttara crimean: ala-mz ,,noi lum, kelemz ,,noi venim, qalacak-mz ,,noi vom rmne, berecek-mz ,,noi vom da.
Persoana a II-a plural. Forma cea mai veche i mai apropiat de pronumele personal (siz ~ sz) este
-sz/-siz ~ -sz (-suz/-sz) (n vechea turc, n ceagatai i n majoritatea limbilor cpceace); de exemplu
n caracalpac: ala-sz ,,luai, kele-sz ,,venii, ala-caq-sz ,,vei lua, kele-cek-sz ,,vei veni, algansz ,,ai luat, kelgen-sz ,,ai venit.
Dintre celelalte forme ale acestui sufix, cea mai rspndit este forma snz/-siniz
(-sunuz/-snz), cu varianta -sz/-siiz ~ -sz; de exemplu: n turc, alyor-sunuz ,,luai, verir-siniz
,,dai, grr-snz ,,vedei, gelecek-siniz ,,vei veni; n ttara dobrogean, ala-sz ,,luai, beresz ,,dai, alacak-sz ,,vei lua, berecek-sz ,,vei da.
Persoana a III-a plural este identic cu persoana a III-a singular, sau, n unele cazuri, primete
sufixul pluralului -lar/-ler (n turc, alyor ~ alyorlar ,,ei iau, alr ~ alrlar ,,ei iau/vor lua, verecek
~ verecek-ler ,,vor da.
2) Sufixele personale predicative de categoria a II-a
Singular
1.-m
2.-n
3.coincide cu tema timpului, astfel c, din acest punct de vedere, se poate spune c are
desinena zero.
Plural
1.-k
2.-nz/-niz/-nuz/-nz
3.fa de persoana a III-a, singular, are n plus sufixul pluralului: -lar/-ler.
Absena unui indiciu morfologic al persoanei i al predicativitii la persoana a III-a singular este prin
ea nsi un indiciu al persoanei respective. Sensul persoanei fiind inclus n forma verbal, folosirea
pronumelui personal este facultativ, ea avnd fie funcia de a accentua, de a evidenia o anumit
persoan, fie funcia de a exprima o opoziie privind persoanele; de exemplu: Biz alyoruz, onlar ise
bize bakyorlar ,,Noi muncim, iar ei se uit la noi.
Persoana I singular: -m, trecut determinat i condiional, n toate limbile (de exemplu, n ttara
dobrogean: ald-m ,,am luat, berd-m ,,am dat, alsa-m ,,dac iau, berse-m ,,dac dau etc.).
Persoana a II-a singular: -n (n turc i n alte cteva limbi) ~ - (n majoritatea limbilor, de exemplu
n cele cpceace); formeaz, de asemenea, trecutul determinat i condiionalul (de exemplu, n turc:
ald-n ,,ai luat, alsa-n ,,dac iei; n ttara dobrogean: ald- ,,ai luat, alsa- ,,dac iei).
Din forma - s-a dezvoltat, n unele texte din vechea turc, forma -/-g (de exemplu: sn ald- ,,tu ai
luat, sn brdi-g ,,tu ai dat).
Persoana a III-a singular are sufixul personal zero (de exemplu: ald ,,a luat, alsa ,,dac ia etc.).
Persoana I plural. La trecutul determinat i la condiional avem sufixul k, iar n vechea osmanlie se
ntrebuina (ca i n vechea turc i n alte cteva limbi turcice) sufixul -mz/-miz/-muz/-mz (de
exemplu: n turc, trecutul determinat ald-k ,,am luat, verdi-k ,,noi am dat, buldu-k ,,noi am gsit,
grd-k ,,noi am vzut; n vechea osmanlie: ald-mz ,,noi am luat, verdi-miz ,,noi am dat, buldumuz ,,noi am gsit, grd-mz ,,noi am vzut, condiionalul: alsa-k ,,dac lum, verse-k ,,dac
dm).
Persoana a II-a plural are, la perfect i la condiional, sufixul -nz/-niz/-nuz/-nz, care n cele mai
multe limbi are varianta -z/-iz (n turc, ald-nz ,,ai luat, verdi-niz ,,ai dat, buldu-nuz ,,ai gsit,
grd-nz ,,ai vzut, alsa-nz ,,dac luai, verse-niz ,,dac dai; ttara dobrogean: ald-z ,,ai
luat, berd-z ,,ai dat, alsa-z ,,dac luai, berse-z ,,dac dai etc.).

Persoana a III-a plural este identic cu persoana a III-a, singular, sau, de cele mai multe ori,
folosete sufixul de plural -lar/-ler (de exemplu: ald ~ ald-lar ,,au luat, grd ~ grd-ler ,,au
vzut, alsa ~ alsalar ,,dac (ei) iau, grse ~ grse-ler ,,dac (ei) vd).

Modurile personale (ekimli fiiller)


A. Modul imperativ (Emir kipi) are dou forme personale proprii: persoana a II-a,
singular i persoana a II-a plural. El se deosebete de toate celelalte
forme personale prin desinena zero, adic prin absena desinenei tematice: la persoana a II-a,
singular este identic cu rdcina sau cu baza verbal ( al! ,,ia! = almak ,,a
lua) iar la persoana a II-a plural, el primete sufixul personal-predicativ -n(z)/
-in(iz)/-un(uz)/-n(z).
Persoana a treia, singular se folosete sufixul -sn/-sin/-sun/-sn (un sufix de conjunctiv-imperativ),
care se regsete n diverse variante n toate limbile turcice i care provine din varianta -s/-si a
sufixului posesiv, persoana a III-a. La plural, acestui sufix i se adaug sufixul pluralului - lar/-ler: alsn ,,el s ia! -al-sn-lar ,,ei s ia!
Pentru persoana I imperativul se folosete (ca i n alte limbi, de exemplu n limba romn) de forme
ale conjunctivului; de exemplu: al-aym ,,(eu) s iau!, al-alm ,,(noi) s lum!, ver-eyim ,,(eu) s
dau!, ver-elim ,,(noi) s dm!.
Este adevrat faptul c persoana I singular are o folosire limitat, fapt pentru care multe lucrri de
specialitate nici nu o menioneaz la modul imperativ.
Sintetiznd cele afirmate mai sus, prezentm n continuare sufixele modului imperativ, la toate
persoanele, mai puin persoana I singular:
Singular
1. n unele limbi vechi turcice, i persoana a II-a singular avea un sufix special:
l-gl/-gil; de exemplu: n cuman, al--l, vechea osmanlie, al-gl ,,ia!; n cuman,
ber-gil, n vechea osmanlie, ver-gil ,,d!.
2 (coincide cu rdcina/tema verbal, adic cu verbul fr sufixul infinitivului mak/-mek):
al ,,ia!, git ,,du-te!.
3. -sn/-sin/-sun/-sn
Plural
1. -(y)alm, -(y)elim
2. a) forma scurt: -(y)n/-(y)in/-(y)un/-(y)n
b) forma lung: -(y) nz/-(y)iniz/-(y)unuz/-(y)nz
3. -snlar/-sinler/-sunlar/-snler
1) Forma pozitiv (Olumlu ekli) a modului imperativ:
a) Verbe terminate n consoan
almak ,,a lua
1.
2. al ,,ia!
3. alsn ,,s ia!
4. alalm ,,s lum!
5.ln(z) ,,s luai!
6.alsnlar ,,(ei) s ia!
gelmek ,,a veni
1.
2. gel ,,vino!
3. gelsn ,,s vin!
4. gelelm ,,s venim!
5. glin(iz) ,,venii!
6. gelsnler ,,(ei) s vin!

b) Verbe terminate n vocal:


anlamak ,,a nelege
1.
2. anl ,,nelege!
3. anlasn ,,s neleag!
4. anlaylm ,,s nelegem!
5. anlynz ,,nelegei!
6. anlasnlar ,,s neleag!
beklemek ,,a atepta
1.
2. bekl ,,ateapt!
3. beklesn ,,s atepte!
4. bekleylim ,,s ateptm!
5. beklyiniz ,,s ateptai!
6. beklesnler ,,(ei) s atepte!

durmak ,,a sta


1.
2. dur ,,stai!
3. dursn ,,s stea!
4. duralm ,,s stm!
5. drun(uz) ,,stai!
6. dursnlar ,,(ei) s stea!

korumak ,,a apra


1.
2. kor ,,apr!
3. korusn ,,s apere!
4. koruylm ,,s aprm!
5. koryun(uz) ,,aprai!
6. korusnlar ,,(ei) s apere!

grmek ,,a vedea


1.
2. gr ,,vezi!
3. grsn ,,s vad!
4. grelim ,,s vedem!
5. grn(z) ,,vedei!
6. grsnler ,,(ei) s vad!

Bymek ,,a crete


1.
2. by ,,crete!
3. bysn ,,s creasc!
4. byyelim ,,s cretem!
5. byyn(z) ,,cretei!
6. bysnler ,,(ei) s creasc!

2) Forma negativ (Olumsuz ekli) a modului imperativ se red cu ajutorul sufixelor acestui
mod, care se alipesc la tema negativ a verbului de conjugat, adic la rdcina verbal urmat de
sufixul negaiei -ma/-me). Accentul cade pe silaba dinaintea sufixului negaiei; de exemplu:
3)
Singular
Plural
almamak ,,a nu lua
beklememek ,,a nu atepta
1.
1.
2. lma ,,nu lua!
2. beklme ,,nu atepta!
3. lmasn ,,s nu ia!
3. beklmesin ,,s nu atepte!
4. lmayalm ,,s nu lum!
4. beklmeyelim ,,s nu ateptm!
5. lmayn(z) ,,nu luai!
5. beklmeyin(iz) ,,nu ateptai!
6. lmasnlar ,,s nu ia!
6. beklmesinler ,,(ei) s nu atepte!
Not. Persoanele a II-a i a III-a, la singular i, mai rar, la plural, se ntrebuineaz i pentru
redarea diferitelor tipuri de urri de bine (i de ru), nlocuind vechile forme ale modului optativ; de
exemplu: sa ol! ,,fii sntos!, sa olun! ,,fii sntoi!, yaa ,,fii sntos!, ,,bravo!, hoa kal (n)!
,,rmi/rmnei cu bine!, eksik olma! ,,fii sntos!, ,,mulumesc!, var ol! ,,s trieti!, a!
,,triasc! (prescurtarea lui yaasn!, strigat de trei ori de ctre sportivi pe terenurile de sport, cu
sensul de ,,triasc!, triasc! triasc!) kolay gelsin! (kolay gele!) ,,spor la treab!, bereket versin!
,,mulumesc (bogdaproste!), banz sa olsun! ,,condoleanele mele!, gemi olsun ,,nsntoire
grabnic!, kahrol!, kahrolsun!, kahrolsunlar! ,,jos, afar!, gz/gzleri ksn! ,,s-i crape ochii!,
eli/elleri krlsn! ,,s i se usuce minile!, Allah versin! ,,s dea Domnul!, Allah gstermesin!
,,Doamne ferete!, Allah korusun! ,,fereasc Sfntul!, Allah balasn! ,,fereasc Dumnezeu!,
Allah utandrmasn! ,,Doamne ajut! etc.
Unele urri de ru augur se redau i cu ajutorul sufixelor -as/-esi (asca/-esice); de exemplu: eli
krlas! ,,vedea-te-a ciung!, gz kas!, kr olas! ,,vedea-te-a orb!, yere batas(ca) ,,nghii-te-ar
pmntul!, Allah cann alas! ,,vedea-te-a mort! etc.
Sunt totui situaii cnd acest sufix se folosete pentru exprimarea unei urri
de bine; de exemplu: elleri plesi anneler ,,(acele) mame care merit s le
srutm minile.
B. Modul indicativ (Haber veya bildirme kipi) exprim, prin formele sale temporale, o
aciune sigur, real. Altfel spus, modul indicativ este un mod al certitudinii, al realitii, exprimnd
raportul pe care-l stabilete vorbitorul ntre o aciune i realitate. Nu are o marc formal special,
deosebindu-se, din acest punct de vedere, de toate celelalte moduri verbale.

Modul indicativ se exprim prin cele trei timpuri de baz: prezent, trecut i viitor. Din punctul de
vedere al alctuirii lor morfologice, formele personale se mpart n dou categorii mari: 1. forme
simple i 2. forme compuse (cu ajutorul unor verbe auxiliare). Conjugarea tuturor acestor forme se
face prin adugarea sufixelor personale-predicative la temele verbale respective.
Din considerente didactice, acolo unde este cazul, vom analiza mpreun formele simple i cele
compuse, specificnd ns, de fiecare dat, din ce categorie face parte acea form de conjugare.
Prezentul (imdiki zaman)
n limba turc indicativul prezent are trei forme: 1) prezentul I (sau prezentul n
-yor), prezentul-viitor (sau aoristul) i prezentul durativ.
Prezentul I (sau n -yor) (imdiki zaman) se formeaz de la rdcina sau tema verbului, la care se
adaug sufixul -yor, urmat de sufixele personale din prima categorie (adic de acelea care indic
persoana care svrete aciunea exprimat de verb). La bazele verbale terminate n consoan, ntre
baza verbului i sufixul yor se intercaleaz o vocal de legtur, conform armoniei vocalice (-+yor/i+yor/-u+yor/-+yor). Tema acestui timp este, deci, format dintr-o rdcin sau tem verbal, plus
sufixul -yor, care, n aceast alctuire (fr sufixul personal, adic cu desinena zero) coincide cu
forma de persoana a III-a, singular.
Pentru c sufixul -yor are o singur variant fonetic i sufixele personale au tot o singur
variant, cea cu vocala labial u; de exemplu:
Singular
Plural
1. -um
1. -uz
2. -sun
2. -sunuz
3.
3. -lar
1. La forma afirmativ, prezentul I se conjug astfel:
almak ,,a lua
1. al+-yor-um ,,eu iau
(alyorum)
2. al+-yor-sun ,,iei
(alyorsun)
3. al+-yor ,,ia
(alyor)

1. al+-yor-uz ,,lum
(alyoruz)
2. al+-yor-sunuz ,,luai
(alyorsunuz)
3. al+-yor-lar ,,ei (ele) iau
(alyorlar)

vermek ,,a da
1. ver+i-yor-um ,,eu dau
(veriyorum)
2. ver+i-yor-sun ,,dai
(veriyorsun)
3. ver+i-yor ,,d
(veriyor)

1. ver+i-yor-uz ,,dm
(veriyoruz)
2. ver+i-yor-sunuz ,,dai
(veriyorsunuz)
3. ver+i-yor-lar ,,dau
(veriyorlar)

sormak ,,a ntreba


1. sor+-yor-um ,,eu ntreb
(soryorum)
2. sor+-yor-sun ,,tu ntrebi
(soryorsun)
3. sor+-yor ,,el ntreab
(soryor)

1. sor+-yor-uz ,,noi ntrebm


(soryoruz)
2. sor+-yor-sun-uz ,,voi ntrebai
(soryorsunuz)
3. sor+-yor-lar ,,el(ele)ntreab
(soryorlar)

grmek ,,a vedea


1. gr+-yor-um ,,eu vd
(gryorum)
2. gr+-yor-sun ,,vezi
(gryorsun)

1. gr+-yor-uz ,,vedem
(gryoruz)
2. gr+-yor-sunuz ,,vedei
(gryorsunuz)

3. gor+-yor ,,vede
(gryor)

3. gr+-yor-lar ,,ei(ele)vd
(gryorlar)

Dac rdcina sau tema verbului se termin n a sau e, sub influena lui y din -yor, aceste vocale
se schimb n i respectiv, n i; de exemplu:
Singular
1. bala (>)-yor-um (balyorum) ,,eu ncep
2. bala (>)-yor-sun (balyorsun) ,,tu ncepi
3. bala (>)-yor (balyor) ,,el ncepe
Plural
1. bala (>)-yor-uz (balyoruz) ,,noi ncepem
2. bala (>)-yor-sunuz (balyorsunuz) ,,voi ncepei
3. bala (>)-yor-lar (balyorlar ,,ei (ele) ncep
demek ,,a zice, a spune
Singular
1. de (>i)-yor-um (diyorum) ,,eu zic
2. de (>i)-yor-sun (diyorsun) ,,tu zici
3. de (>i)-yor (diyor) ,,el zice
Plural
1. de (>i)-yor-uz (diyoruz) ,, zicem
2. de (>i)-yor-sunuz (diyorsunuz) ,,zicei
3. de (>i)-yor-lar (diyorlar) ,, zic
Dac rdcina verbal se termin n vocalele labiale u sau , acestea nu sufer nici o schimbare; de
exemplu:
okumak ,,a citi
Singular
1. ok-yorum ,,eu citesc
2. ok-yorsun ,,tu citeti
3. ok-yor ,,el citete

Plural
1. ok-yoruz ,,noi citim
2. ok-yorsunuz ,,voi citii
3. ok-yorlar ,,ei(ele) citesc

yrmek ,,a merge


1. yr-yorum, ,,eu marg
2. yr-yorsun, ,,tu marg
3. yr-yor, ,, merge

1. yr-yoruz, ,, margem
2. yr-yorsunuz, ,,mergei
3. yr-yorlar, ,,ei(ele) marg

Tot aa, dac verbele terminate n a sau e au una din consoanele labiale (o, , u, ) n silaba
premergtoare celei cu una din cele dou vocale, a final, n loc de trece n u, iar e final, n loc de i
trece n ; de exemplu:
koklamak ,,a mirosi
Singular
1. kokla (>u)-yorum (kokluyorum) ,,eu miros
2. kokla (>u)-yorsun (kokluyorsun) ,,tu miroi
3. kokla (>u)-yor (kokluyor) ,, miroase
Plural
1. kokla (>u)-yoruz (kokluyoruz) ,, mirosim
2. kokla (>u)-yosunuz (kokluyorsunuz) ,, mirosii
3. kokla (>u)-yorlar (kokluyorlar) ,,ei(ele) miros
sylemek ,,a spune
Singular
1. syle (>)-yorum (sylyorum) ,,eu spun
2. syle (>)-yorsun (sylyorsun) ,,tu spui
3. syle (>)-yor (sylyor) ,, spune

Plural
1. syle (>)-yoruz (sylyoruz) ,, spunem
2. syle (>)-yorsunuz (sylyorsunuz) ,, spunei
3. syle (>)-yorlar (sylyorlar) ,,ei(ele) spun.
2. Forma negativ (Olumsuz ekli) a timpului prezent I se red cu ajutorul temei negative a
verbului (adic rdcina verbal, cu sufixul negaiei verbale, care, conform armoniei vocalice palatale,
are dou variante: -ma i -me), la care se adaug sufixele personale-predicative. n timpul conjugrii,
vocalele a i e ale sufixului negaiei se schimb n i, respectiv n i. Excepie fac acele vocale care au
n silaba dinaintea sufixului negaiei una din vocalele labiale o, u, u , n care caz a trece n u i e n .
Deci, conjugarea verbului la timpul prezent I, forma negativ, se prezint astfel:
al + ma-mak (lmamak) ,,a nu lua
Singular
1. al+m-yorum ,,nu iau
(lmyorum)
2. al+m-yorsun ,,nu iei
(lmyorsun)
3. al+m-yor ,,nu ia
(lmyor)

Plural
1. al+m-yoruz ,,nu lum
(lmyoruz)
2. al+m-yorsunuz ,,nu luai
(lmyorsunuz)
3. al+m-yorlar ,,nu iau
(lmyorlar)

gel+me-mek (glmemek) ,,a nu veni


Singular
1. gel+mi-yorum ,,nu vin
(glmiyorum)
2. gel+mi-yorsun ,,nu vii
(glmiyorsun)
3. gel+mi-yor ,,nu vine
(glmiyor)

Plural
1. gel+mi-yoruz ,,nu venim
(glmiyoruz)
2. gel+mi-yorsunuz ,,nu venii
(glmiyorsunuz)
3. gel+mi-yorlar ,,nu vin
(glmiyorlar)

sor+ma-mak (sormamak) ,,a nu ntreba


Singular
1. sor+mu-yorum ,,nu ntreb
(srmuyorum)
2. sor+mu-yorsun ,,nu ntrebi
(srmuyorsun)
3. sor+mu-yor ,,nu ntreab
(srmuyor)

Plural
1. sor+mu-yoruz ,,nu ntrebm
(srmuyoruz)
2. sor+mu-yorsunuz ,,nu ntrebai
(srmuyorsunuz)
3. sor+mu-yorum ,,nu ntreab
(srmuyorum)

gr+me-mek (grmemek) ,,a nu vedea


Singular
Plural
1. gr+m-yorum ,,nu vd
1. gr+m-yoruz ,,nu vedem
(grmyorum)
(grmyoruz)
2. gr+m-yorsun ,,nu vezi
2. gr+m-yorsunuz ,,nu vedei
(grmyorsun)
(grmyorsunuz)
3. gr+m-yor ,,nu vede
3. gr+m-yorlar ,,nu vd
(grmyor)
(grmyorlar)
3. Forma interogativ (Soru ekli) a prezentului I se formeaz de la tema acestui timp, cu
ajutorul particulei interogative mu, la care se adaug sufixele personale cunoscute. Ea nu se scrie, ns
se citete mpreun cu tema timpului prezent. La persoana a III-a plural se ntrebuineaz varianta m a
particulei interogative, iar la persoana I, singular i plural, ntre particula interogativ i sufixul
personal se intercaleaz consoana de legtur y; de exemplu:
yazmak ,,a scrie

Singular
1. yazyor mu-y-um? ,,eu scriu?
(yazyor muyum?)
2. yazyor mu-sun? ,,tu scrii?
(yazyor musun?)
3. yazyor mu? ,,el scrie?
(yazyor mu?)

Plural
1. yazyor mu-y-uz? ,,noi scriem?
(yazyor muyuz?)
2. yazyor mu-sunuz? ,,voi scriei?
(yazyor musunuz?)
3. yazyor-lar m? ,,ei (ele) scriu?
(yazyorlar m?)

beklemek ,,a atepta


Singular
1. bekliyor mu-y-um? ,,eu atept?
(bekliyor mu-y-um?)
2. bekliyor mu-sun? ,,tu atepi?
(bekliyor musun?)
3. bekliyor mu? ,,el ateapt?
(bekliyor mu?)

Plural
1. bekliyor mu-y-uz? ,,noi ateptm?
(bekliyor muyuz?)
2. bekliyor mu-sunuz? ,,voi ateptai?
(bekliyor musunuz?)
3. bekliyor + lar m? ,,ei ateapt?
(bekliyorlar m?)

4. Forma interogativ-negativ (Olumsuz soru ekli) a prezentului I se formeaz de la tema


negativ a acestui timp, cu ajutorul particulei interogative mu (i m, la persoana a III-a plural), la care
se adaug sufixele personale cunoscute; de exemplu:
almamak ,,a nu lua
Singular
1. lmyor muyum? ,,eu nu iau?
2. lmyor musun? ,,tu nu iei?
3. lmyor mu? ,,el nu ia?

Plural
1. lmyor muyuz? ,,noi nu lum?
2. lmyor muyuz? ,,noi nu lum?
3. lmyolar m? ,,ei nu iau?

grmemek ,,a nu vedea


Singular
1. grmyor muyum? ,,eu nu vd?
2. grmyor musun? ,,tu nu vezi?
3. grmyor mu? ,,el nu vede?

Plural
1. grmyor muyuz? ,,noi nu vedem?
2. grmyor musunuz? ,,voi nu vedei?
3. grmyorlar m? ,,ei nu vd?

Prezentul I (n -yor) exprim:


a) o aciune n curs de desfurare, simultan cu momentul cnd este exprimat; de exemplu: ocuklar
satran oynuyorlar ,,Copiii joac ah; Babam bir kitap okuyor, annem ise gazeteleri kartryor
,,Tata citete o carte, iar mama rsfoiete ziarele;
b) o aciune repetat sau permanent, apropiindu-se n acest caz de sensul timpului prezent-viitor
(aorist); de exemplu: Gnlerini almakla geiriyor ,,i petrece zilele muncind; ocuklar her hafta
sinemaya gidiyorlar ,,Copiii merg la cinema n fiecare sptmn;
c) o aciune n trecut (ntr-o naraiune); de exemplu: Pazarlk yapyorum. Arabay istediim fiyata
alyorum. ,,M tocmesc. Cumpr maina la preul care mi convine;
d) o aciune viitoare (cu deosebire cnd verbul este nsoit de determinri temporale care exprim
posterioritatea); de exemplu: ki gn sonra tiyatroya gidiyoruz ,,Peste dou zile mergem (vom merge)
la teatru.

Prezentul-viitor sau aoristul (Geni zaman) are la baz participiul aorist n -r ~ -ar/er ~ -r/ir/-ur/r, care coincide cu persoana a III-a, singular.
a. Sufixul -r se ataeaz la rdcinile verbale terminate n vocal; de exemplu: bala- ,,a ncepe
bala + r ,,el ncepe, anla- ,,a nelege, anla+r ,,el nelege, dinle- ,,a asculta dinle + r ,,el
ascult, bekle- ,,a atepta bekle + r ,,el ateapt, oku- ,,a citi oku + r ,,el citete, doku- ,,a
ese doku + r ,,el ese, yr- ,,a merge yr+r ,,el merge, by- ,,a crete by + r ,,el
crete etc.;

b. Sufixul -ar/-er se ataeaz la rdcinile verbale monosilabice terminate n consoan; de


exemplu: bak- ,,a se uita bak + ar ,,el/ea se uit, kalk- ,,a se scula kalk + ar ,,el/ea se scoal,
don- ,,a nghea don + ar ,,el/ea nghea, gez- ,,a se plimba gez + er ,,el/ea se plimb, bil- ,,a
ti bil + er ,,el/ea tie, dn- ,,a se ntoarce dn + er ,,el/ea se ntoarce, yz- ,,a nota yz +
er ,,el/ea noat;
c. Sufixul -r/-ir/-ur/-r se ataeaz la rdcinile verbale plurisilabice terminate n consoan; de
exemplu: al- ,,a munci al + r ,,el/ea muncete, al- ,,a se obinui al + r ,,el/ea se
obinuiete, geli- ,,a se dezvolta geli + ir ,,el/ea se dezvolt, sevin- ,,a se bucura sevin + ir
,,el/ea se bucur, konu- ,,a vorbi konu + ur ,,el/ea vorbete, olu- ,,a se forma olu + ur
,,el/ea se formeaz, gr- ,,a se vedea gr + r ,,el/ea se vede (se ntlnete), zl- ,,a se
supra

zl
+
r
,,el/ea
se supr.
Tot acest sufix (-r/-ir/-ur/+ r) formeaz aoristul de la un numr de 15 verbe monosilabice.
Aceste verbe sunt al- ,,a lua al + r ,,ia, bil- ,,a ti bil + ir ,,tie, bul- ,,a gsi bul + ur
,,gsete, den- ,,a se spune den+ir ,,se spune, dur- ,,a sta dur + ur ,,st, gel- ,,a veni gel +
ir ,,vine, gr- ,,a vedea gr + r ,,vede, kal- ,,a rmne kal + r ,,rmne, ol- ,,a fi ol + ur
,,se face, l- ,,a muri l + r ,,moare, san- ,,a crede, a presupune san + r ,,crede, presupune,
ver- ,,a da ver + ir ,,d, vur- ,,a lovi vur + ur ,,lovete, yen- ,,a se mnca, a fi comestibil
yen + ir ,,se mnnc, este comestibil.
Conjugarea verbului la timpul prezent-viitor:
1. Forma afirmativ (Olumlu ekli) se realizeaz prin adugarea la participiul sau tema timpului a
sufixelor personale din prima categorie (-m/-sn/-z/-snz/-lar); de exemplu:
anlamak ,,a nelege
Singular
Plural
1. anlar + m (anlrm) ,,neleg,
1. anla + r-z (anlrz) ,,nelegem,
,,voi nelege
,,vom nelege
bekle + r-im (beklrim) ,,atept,
bekle + r-iz (beklriz) ,,ateptm,
,,voi atepta
,,vom atepta
ka + ar-m (karm) ,,fug, ,,voi fugi
ka + ar-z (karz) ,,fugim,
dn + er-im (dnrim) ,,m ntorc,
,,vom fugi
,,m voi ntoarce
dn + er-iz (dnriz) ,,ne
al + r-m (alrm) ,,muncesc,
ntoarcem, ,,ne vom ntoarce
,,voi munci
al + r-z (alrz) ,,muncim,
konu + ur-um (konurum) ,,vorbesc,
,,vom munci
,,voi vorbi
konu + ur-uz (konuruz)
bl + er-im (blrim) ,,mpart,
,,vorbim, ,,vom vorbi
,,voi mpri
bl + er-iz (blriz) ,,mprim,
2. anla + r-sin (anlrsn) ,,nelegi,
,,vom mpri
,,vei nelege
2. anla + r-snz (anlrsnz)
bekle + r-sn (beklrsin) ,,atepi,
,,nelegei, ,,vei nelege
,,vei atepta
bekle + r-siniz (beklrsiniz) ,,ateptai,
ka + ar-sn (karsn) ,,fugi, ,,vei fugi
,,vei atepta
dn + er-sin (dnrsin) ,,te ntorci,
ka + ar-snz (karsnz) ,,fugii,
,,te vei ntoarce
,,vei fugi
al + r-sn (alrsn) ,,munceti,
dn + er-siniz (dnrsiniz) ,,v
,,vei munci
ntoarcei, ,,v vei ntoarce
konu + ur-sun (konursun)
al + r-snz (alrsnz) ,,muncii,
,,vorbeti, ,,vei vorbi
,,vei munci
bl + er-sin (blrsin) ,,mpari,
konu + ur-sunuz (konursunuz)
,,vei mpri
,,vorbii, ,,vei vorbi
3. anla + r (anlr) ,,nelege, ,,va nelege
bl + er-siniz (blrsiniz)
bekle + r (beklr) ,,ateapt, ,,va atepta
,,mprii, ,,vei mpri

ka + ar (kar) ,,fuge, ,,va fugi


dn + er (dnr) ,,se ntoarce,
,,se va ntoarce
al + r (alr) ,,muncete,
,,va munci
konu +ur (konur) ,,vorbete,
,,va vorbi
bl + er (blr) ,,mparte, ,,va mpri.

3. anla + r-lar (anlrlar) ,,neleg,


,,vor nelege
bekle + r-ler (beklrler) ,,ateapt,
,,vor atepta
ka + ar-lar (karlar) ,,fug,
,,vor fugi
dn + er-ler (dnrler) ,,se ntorc,
,,se vor ntoarce
al + r-lar (alrlar) ,,muncesc,
,,vor munci
konu + ur-lar (konurlar) ,,vorbesc,
,,vor vorbi
bl + er-ler (blrler) ,,mpart,
,,vor mpri.
2. La forma negativ (Olumsuz ekli) a aoristului, apare -z n loc de r, ceea ce face ca tema negativ a
acestui timp (forma de persoana a III-a, singular) s nu fie forma ateptat -mar/-mer ci -maz/-mez
(nu al+mar, ci al+maz ,,nu ia). Mai mult, la persoana I, singular i plural, n locul formelor ateptate,
-maz+z/-mez+iz, avem formele -ma+m/-me+m i, respectiv, -ma+yz/-me+yiz. Iat cum arat
conjugarea complet a verbului la timpul prezent-viitor, forma negativ:
almamak ,,a nu lua
Singular
1. al+ma-m (almm) ,,nu iau,
,,nu voi lua
2. al+maz-sn (almzsn) ,,nu iei,
,,nu vei lua
3. al+maz (almz) ,,nu ia, ,,nu va lua

Plural
1. al+ma-yz (almyz) ,,nu lum,
,,nu vom lua
2. al+maz-snz (almzsnz) ,,nu luai,
,,nu vei lua
3. al+maz-lar (almzlar) ,,nu iau,
,,nu vor lua.

vermemek ,,a nu da
Singular
1. ver+me-m (vermm) ,,nu dau,
,,nu voi da
2. ver+mez-sin (vermzsin) ,,nu dai,
,,nu vei da
3. ver-mez (vermz) ,,nu d,
,,nu va da

Plural
1. ver+me-yiz (vermyiz) ,,nu dm, ,,nu
vom da
2. ver+mez-siniz (vermzsiniz) ,,nu
dai, ,,nu vei da
3. ver+mez-ler (vermzler) ,,nu dau,
,,nu vor da

3. Forma interogativ (Sorulu ekli) a timpului prezent-viitor se red cu ajutorul particulei


interogative m/mi/mu/m, prevzut cu sufixele personale, particul care nu se scrie, ns, se citete
mpreun cu tema (persoana a III-a) a acestui timp; de exemplu:
almak ,,a lua
Singular
1. alr mym? ,,eu iau?, ,,eu voi lua?
2. alr msn? ,,tu iei?, ,,tu vei lua?
3. alr m? ,,el ia?, ,,el va lua?

Plural
1. alr myz? ,,noi lum?, ,,noi vom lua?
2. alr msnz? ,,voi luai?, ,,voi vei lua?
3. alrlar m? ,,ei iau?, ,,ei vor lua?

gelmek ,,a veni


Singular
1. gelir miyim? ,,eu vin?, ,,eu voi veni?
2. gelir misin? ,,tu vii?, ,,tu vei veni?
3. gelir mi? ,,el vine?, ,,el va veni?
okumak ,,a citi

Plural
1. gelir miyiz? ,,noi venim?, ,,noi vom
veni?
2. gelir misiniz? ,,voi venii?, ,,voi vei veni?
3. gelirler mi? ,,ei vin?, ,,ei vor veni?

Singular
Plural
1. okur muyum? ,,eu citesc?, ,,eu voi citi? 1. okur muyuz? ,,noi citim?, ,,noi vom citi?
2. okur musun? ,,tu citeti?, ,,tu vei citi? 2. okur musunuz? ,,voi citii?, ,,voi vei citi?
3. okur mu? ,,el citete?, ,,el va citi?
3. okurlar mu? ,,ei citesc?, ,,ei vor citi?
grmek ,,a vedea
Singular
1. grr mym? ,,eu vd?,
,,eu voi vedea?
2. grr msn? ,,tu vezi?,
,,tu vei vedea?
3. grr m? ,,el vede?, ,,el va vedea?

Plural
1. grr myz? ,,noi vedem?,
,,noi vom vedea?
2. grr msnz? ,,voi vedei?,
,,voi vei vedea?
3. grrler mi? ,,ei vd?, ,,ei vor
vedea?.

4. Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli) are urmtoarea componen: tema timpului
prezent-viitor la forma negativ (cu -maz/-mez), plus particula interogativ (doar variantele m/mi),
prevzut cu sufixul personal la persoana corespunztoare, care, la fel ca n cazurile anterioare, nu se
scrie, ns se citete mpreun cu tema acestui timp; de exemplu:
kmamak ,,a nu iei
Singular
1. kmaz mym? ,,eu nu ies?,
,,eu nu voi iei?
2. kmaz msn? ,,tu nu iei?,
,,tu nu vei iei?
3. kmaz m? ,,el nu iese?,
,,el nu va iei?

Plural
1. kmaz myz? ,,noi nu ieim?,
,,noi nu vom iei?
2. kmaz msnz? ,,voi nu ieii?,
,,voi nu vei iei?
3. kmazlar m? ,,ei nu ies?,
,,ei nu vor iei?.

Verbele la forma posibilitativ i imposibilitativ, la timpul prezent-viitor se conjug ca i celelalte


forme ale verbului; de exemplu:
a) Forma posibilitativ (yeterlik ekli):
al-a-bilmek (alabilmek) ,,a putea lua
Singular
1. alabilirim ,,pot lua
2. alabilirsin ,,poi lua
3. alabilir ,,poate lua

Plural
1. alabiliriz ,,putem lua
2. alabilirsiniz ,,putei lua
3. alabilirler ,,pot lua

Forma interogativ (Sorulu ekli):


satabilmek ,,a putea vinde
Singular
Plural
1. satabilir miyim? ,,pot vinde?,
1. satabilir miyiz? ,,putem vinde?,
,,voi putea vinde?
,,vom putea vinde?
2. satabilir misin ,,poi vinde?,
2. satabilir misiniz? ,,putei vinde?,
vei putea vinde?
,,vei putea vinde?
3. satabilir mi? ,,poate vinde?,
3. satabilirler mi? ,,pot vinde?,
,,va putea vinde?
,,vor putea vinde?.
b) Forma imposibilitativ (Yeterlik eklinin olumsuzluu):
al-a-ma-mak (alamamak) ,,a nu putea lua
Singular
1. alamm ,,nu pot lua,
,,nu voi putea lua
2. alamzsn ,,nu poi lua,

Plural
1. alamyz ,,nu putem lua,
,,nu vom putea lua
2. alamzsnz ,,nu putei lua,

,,nu vei putea lua


3. alamz ,,nu poate lua,
,,nu va putea lua

,,nu vei putea lua


3. alamzlar ,,nu pot lua,
,,nu vor putea lua.

Forma interogativ:
konuamamak ,,a nu putea vorbi
Singular
1. konuamam m? ,,nu pot vorbi?
2. konuamaz msn? ,,nu poi vorbi?
3. konuamaz m? ,,nu poate vorbi?

Plural
1. konuamaz myz? ,,nu putem vorbi?
2. konuamaz msnz? ,,nu putei vorbi?
3. konuamazlar m? ,,nu pot vorbi?.

Timpul prezent-viitor (aoristul) exprim:


1. O aciune n desfurare, fr raportarea ei la un timp determinat, sau o aciune care se repet n
mod regulat, conform unor legi ale naturii, ale tiinei sau unor obiceiuri, gusturi etc.; de exemplu:
Balk suda yaar ,,Petele triete n ap; Yazn scak olur ,,Vara este cald; Kn sular donar ,,Iarna
apele nghea; Dnya gnein etrafnda dner ,,Pmntul se rotete n jurul soarelui; Kular uar
,,Psrile zboar; Okullar eyllde alr ,,colile se deschid n luna septembrie; Herkes bu pahal
arabalar satn alamaz ,,Nu toat lumea poate cumpra aceste maini scumpe; Annem her gn saat
altda kalkar, namazn klar ve bize kahvalty hazrlar ,,Mama se scoal n fiecare zi la ora ase, i
face rugciunea i pregtete micul dejun pentru noi; Dersler sabah saat sekizde balar, leden
sonra saat ikide biter ,,Cursurile ncep dimineaa la ora opt i se termin la ora dou dup-amiaza.
2. O aciune posibil, intenionat, dorit, adic o aciune care poate s aib loc n viitor. n general,
acest neles de viitor poate fi susinut n propoziie de anumite cuvinte sau de context; de exemplu:
Korkma, her ey dzelir ,,Nu te teme, totul se va ndrepta; Yarn beraber oraya gideriz ,,Mine
mergem (vom merge) mpreun acolo; Bunlar babanla konuamazsn ,,Nu vei putea discuta aceste
lucruri cu tatl tu; Bu kitaplar okur, iki gn sonra getirirsin ,,Vei citi aceste cri i le vei aduce
peste dou zile; Yarn size gelebilirim ,,Mine pot veni la voi.
Timpul prezent-viitor se folosete frecvent n proverbe i ghicitori i n formulele uzuale de politee,
care exprim o rugminte, o urare, o scuz, o mulumire etc.; de exemplu: yi dost kara gnde belli
olur ,,Prietenul bun se cunoate la greu (la zile negre); Ate dt yeri yakar ,,Focul arde (locul)
acolo unde cade; Dost alatr, dman gldrr ,,Prietenul te face s plngi, iar duamnul s rzi;
Altn pas tutmaz ,,Aurul nu prinde rugin; Isran it diini gstermez ,,Cinele care muc nu i arat
colii; Yazn giyinir, kn soyunur ,,Vara se mbrac, iarna se dezbrac; Teekkr ederim!
,,Mulumesc!; Tebrik ederim sizi! ,,Felicitri!; Rica ederim! ,,V rog!; Affedersiniz! ,,Scuzai-m!;
zr dilerim! ,,V cer iertare!; Baarlar dilerim! ,,V doresc mult succes!.
3. O politee deosebit, un respect aparte se red nu numai cu forma interogativ, ci mai ales cu forma
interogativ-negativ; de exemplu: Bana yardm edebilir misiniz? ,,Putei s m ajutai?; Burada
sigara iilir mi? ,,Se fumeaz aici (se poate fuma)?; yle buyurmaz msnz? ,,V rog, poftii!;
Sayn Bay eref vermezler mi? ,,Nu dorete s ne onoreze i domnul?; eri buyurur/buyurmaz
msnz!? ,,Dorii/nu dorii s poftii nuntru!?; Beni arkadanzla tantrr/tantrmaz msnz?!
,,Vrei/nu vrei s mi facei i mie cunotin cu prietenul Dvs.?; Yazdnz son kitabnz bana da
verir/vermez misiniz?! ,,Vrei/nu vrei s mi dai i mie ultima carte pe care ai scris-o?!; Msaade
eder misiniz? ,,Permitei!? etc.
III. Timpul prezent-durativ (Sreklik bildiren imdiki zaman) exprim o aciune care are o
anumit durat n prezent, se petrece chiar n momentul vorbirii. El este alctuit din infinitivul n
-mak/-mek prevzut cu sufixul cazului locativ (doar variantele -ta/-te), la care se ataeaz sufixele
personale-predicative; de exemplu:
1. Forma afirmativ (Olumlu ekli):
almak ,,a lua

Singular
1. al+mak-ta+ym ,,iau (acum)
(almaktaym)
2. al+mak-ta-sn ,,iei
(almaktasn)
3. al+mak-ta-dr ,,ia
(almaktadr)

Plural
1. al+mak-ta-yz ,,lum
(almaktayz)
2. al+mak-ta-snz ,,luai
(almaktasnz)
3. al+mak-ta-drlar ,,iau
(almaktadrlar).

gezmek ,,a se plimba


Singular
1. gez+mek-te-yim ,,m plimb
(gezmekteyim)
2. gez+mek-te-sin ,,te plimbi
(gezmektesin)
3. gez+mek-te-dir ,,se plimb
(gezmektedir)

Plural
1. gez+mek-te-yiz ,,ne plimbm
(gezmekteyiz)
2. gez+mek-te-siniz ,,v plimbai
(gezmektesiniz)
3. gez+mek-te-dirler ,,se plimb
(gezmektedirler)

2. Forma negativ (Olumsuz ekli) este format din infinitivul negativ, n cazul locativ (-ta/-te), plus
sufixele personale; de exemplu:
almamak ,,a nu lua
Singular
Plural
1. lmamaktaym ,,nu iau
1. lmamaktayz ,,nu lum
2. lmamaktasn ,,nu iei
2. lmamaktasnz ,,nu luai
3. lmamaktadr ,,nu ia
3. lmamaktadrlar ,,nu iau.
3. Forma interogativ (Soru ekli) se formeaz cu ajutorul particulei interogative (doar variantele
m/mi), prevzut cu sufixele personale-predicative; aceasta nu se scrie, ns se citete mpreun cu
verbul la infinitiv i la cazul locativ (-ta/-te); de exemplu:
gelmek ,,a veni
Singular
1. gelmekt miyim? ,,vin?
2. gelmekt misin? ,,vii?
3. gelmekt midir? ,,vine?

Plural
1. gelmekt miyiz? ,,venim?
2. gelmekt misiniz? ,,venii?
3. gelmektler mi? ,,vin?.

4. Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli) se red cu ajutorul particulei interogative (doar
variantele m/mi), care, fiind prevzut cu sufixele personale predicative, se citete mpreun cu verbul la
infinitiv-negativ i n cazul locativ; de exemplu:
almamak ,,a nu lua
Singular
1. lmamakta mym? ,,nu iau?
2. lmamakta msn? ,,nu iei?
3. lmamakta mdr? ,,nu ia?

Plural
1. lmamakta myz? ,,nu lum?
2. lmamakta msnz? ,,nu luai?
3. lmamakta mdrlar? ,,nu iau?.

5. Forma posibilitativ (Yeterlik ekli): gelebilmekteyim ,,pot veni (acum), gelebilmektesin ,,poi veni
(acum), gelebilmektedir ,,poate veni (acum), gelebilmekteyiz ,,putem veni (acum), gelebilmektesiniz
,,putei veni (acum), gelebilmektedirler ,,((ei/ele) pot veni (acum). Forma interogativ: gelebilmekte
miyim?, gelebilmekte misin?, gelebilmekte midir?, gelebilmekte miyiz?, gelebilmekte misiniz?,
gelebilmekte midirler?
Forma imposibilitativ (Yeterlik eyleminin olumsuzluumek): gelemekteyim ,,nu pot veni,
gelememektesin ,,nu poi veni, gelememekte(dir) ,,nu poate veni, gelememekteyiz ,,nu putem veni,
gelememektesiniz ,,nu putei veni, gelememekteler ,,nu pot veni.

Trecutul (Gemi zaman)

n limba turc, modul indicativ are urmtoarele forme la trecut:


1) timpul trecut categoric (sau determinat); 2) preteritul (sau trecutul nedeterminat); 3) imperfectul
determinat; 4) imperfectul nedeterminat; 5) mai mult ca perfectul I; 6) mai mult ca perfectul II; 7)
timpul trecut durativ.
I. Timpul trecut determinat (Belirli gemi zaman) se formeaz cu ajutorul sufixului -d/-di/-du/-d
(-t/-ti/-tu/-t, dup o consoan surd), sufix care se adaug direct la baza verbal; de exemplu: al+d ,,a
luat, ver+di ,,a dat, bul+du ,,a gsit, gr+d ,,a vzut, bak+t ,,s-a uitat, git+ti ,,a plecat, kop+tu
,,s-a rupt, p+t ,,a srutat.
n ceea ce privete sufixele personale predicative care se folosesc la acest timp, trebuie reinut c
acestea sunt sufixele reduse (cele de categoria a II-a)
-m, -n, -nz/-niz/
-nuz/-nz (rezultate din sufixele posesive) i c pentru persoana I, plural, se ntrebuineaz, spre
deosebire de celelalte timpuri, dar la fel ca i la modul condiional, sufixul -k. Prin urmare, sufixele
timpului trecut determinat sunt:
persoana
singular
plural
1.
-dm/-dim/-dum/-dm
(dup o consoan sonor sau vocal)
-dk/-dik/-duk/-dk
-tm/-tim/-tum/tm
(dup o consoan surd)
-tk/-tik/-tuk/-tk
2.
-dn/-din/-dun/-dn
-dnz/-diniz/-dunuz/-dnz
-tn/-tin/-tun/-tn
-tnz/-tiniz/-tunuz/-tnz
3.
-d/-di/-du/-d
-dlar -diler/-dular/-dler
-t/-ti/-tu/-t
-tlar/-tiler/-tular/-tler
1. Forma afirmativ (Olumlu ekli):
almak ,,a lua
Singular
1. aldm ,,am luat
2. aldn ,,ai luat
3. ald ,,a luat

Plural
1. aldk ,,am luat
2. aldnz ,,ai luat
3. aldlar ,,au luat.

gelmek ,,a veni


Singular
1. geldim ,,am venit
2. geldin ,,ai venit
3. geldi ,,a venit

Plural
1. geldik ,,am venit
2. geldiniz ,,ai venit
3. geldiler ,,au venit.

bulmak ,,a gsi


Singular
1. buldum ,,am gsit
2. buldun ,,ai gsit
3. buldu ,,a gsit
grmek ,,a vedea
Singular
1. grdm ,,am vzut
2. grdn ,,ai vzut
3. grd ,,a vzut

Plural
1. bulduk ,,am gsit
2. buldunuz ,,ai gsit
3. buldular ,,au gsit.
Plural
1. grdk ,,am vzut
2. grdnz ,,ai vzut
3. grdler ,,au vzut.

kmak ,,a iei


Singular
1. ktm ,,am ieit
2. ktn ,,ai ieit
3. kt ,,a ieit
gitmek ,,a pleca

Plural
1. ktk ,,am ieit
2. ktnz ,,ai ieit
3. ktlar ,,au ieit.

Singular
1. gittim ,,am plecat
2. gittin ,,ai plecat
3. gitti ,,a plecat

Plural
1. gittik ,,am plecat
2. gittiniz ,,ai plecat
3. gittiler ,,au plecat.

susmak ,,a tcea


Singular
1. sustum ,,am tcut
2. sustun ,,ai tcut
3. sustu ,,a tcut

Plural
1. sustuk ,,am tcut
2. sustunuz ,,ai tcut
3. sustular ,,au tcut.

2. Forma negativ (Olumsuz ekli) se formeaz prin adugarea sufixelor personale-predicative (de
categoria a II-a), la tema negativ a timpului trecut determinat. Accentul cade pe silaba dinaintea
sufixului negaiei (-ma/-me), de exemplu:
bulmamak ,,a nu gsi
Singular
1. bulmadm ,,n-am gsit
2. bulmadn ,,n-ai gsit
3. bulmad ,,n-a gsit

Plural
1. bulmadk ,,n-am gsit
2. bulmadnz ,,n-ai gsit
3. bulmadlar ,,n-au gsit.

grmemek ,,a nu vedea


Singular
1. grmedim ,,n-am vzut
2. grmedin ,,n-ai vzut
3. grmedi ,,n-a vzut

Plural
1. grmedik ,,n-am vzut
2. grmediniz ,,n-ai vzut
3. grmediler ,,n-au vzut.

3. Forma interogativ (Soru ekli) a acestui timp se red cu ajutorul particulei interogative
m/mi/mu/m, care se scrie, ns se citete mpreun cu formele personale ale verbului la trecutul
determinat; de exemplu:
yazmak ,,a scrie
Singular
1. yazdm m? ,,am scris?
2. yazdn m? ,,ai scris?
3. yazd m? ,,a scris?

Plural
1. yazdk m? ,,am scris?
2. yazdnz m? ,,ai scris?
3. yazdlar m? ,,au scris?.

dkmek ,,a vrsa


Singular
1. dktm m? ,,am vrsat?
2. dktn m? ,,ai vrsat?
3. dkt m? ,,a vrsat?

Plural
1. dktk m? ,,am vrsat?
2. dktnz m? ,,ai vrsat?
3. dktler mi? ,,au vrsat?.

4. Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli) se red cu ajutorul particulei interogative


m/mi/mu/m, care nu se scrie, ns se citete mpreun cu formele personale ale verbului la trecut
determinat, la forma negativ (cu sufixul ma/me); de exemplu:
sormamak ,,a nu ntreba
Singular
1. sormadm m? ,,n-am ntrebat?
2. sormadn m? ,,n-ai ntrebat?
3. sormad m? ,,n-a ntrebat?
girmemek ,,a nu intra

Plural
1. sormadk m? ,,n-am ntrebat?
2. sormadnz m? ,,n-ai ntrebat?
3. sormadlar m? ,,n-au ntrebat?

Singular
1. girmedim mi? ,,n-am intrat?
2. girmedin mi? ,,n-ai intrat?
3. girmedi mi? ,,n-a intrat?

Plural
1. girmedik mi? ,,n-am intrat?
2. girmediniz mi? ,,n-ai intrat?
3. girmediler mi? ,,n-au intrat?.

5. Forma posibilitativ-afirmativ (Yeterliin olumlu ekli): okuyabildim ,,am putut citi, okuyabildin
,,ai putut citi, okuyabildi ,,a putut citi, okuyabildik ,,am putut citi, okuyabildiniz ,,ai putut citi,
okuyabildiler ,,au putut citi. Forma posibilitativ-interogativ (Yeterliin soru ekli):
okuyabildim mi? ,,am putut citi?, okuyabildin mi? ,,ai putut citi?, okuyabildi mi? ,,a putut citi?,
okuyabildik mi? ,,am putut citi?, okuyabildiniz mi? ,,ai putut citi?, okuyabildiler mi? ,,au putut
citi?.
6. Forma imposibilitativ (Yeterliin olumsuzu): okuyamadm ,,n-am putut citi, okuyamadn ,,n-ai
putut citi; okyamad ,,n-a putut citi, okuyamadk ,,n-am putut citi, okuyamadnz ,,n-ai putut citit,
okuyamadlar ,,n-am putut citi i forma interogativ: okuyamadm m ,,n-am putut citi?, okuyamadn
m
,,n-ai
putut
citi?,
okuyamadk
m
,,n-am putut citi?, okuyamadnz m ,,n-ai putu citi?, okuyamadlar m ,,n-au putut citi?.
ntrebuinare. Timpul trecut determinat (sau categoric) exprim o aciune sau o stare desvrit,
complet terminat, care a avut loc ntr-un moment trecut determinat sau ntr-o perioad de timp
trecut, determinat. n toate situaiile, aciunea sau starea la care se refer este complet separat de
prezent printr-un interval de timp; de exemplu: Dn akam dalara kar yad ,,Asear a nins n
muni; Annemden mektup aldm ,,Am primit o scrisoare de la mama; Tren vaktinde kalkt ,,Trenul
a plecat la timp; Saat ikide yola ktk ,,La ora dou am pornit la drum; altk muvaffak olduk
,,Am muncit i am reuit; Sen onlar grmedin ,,Tu nu i-ai vzut; Daha yatmadlar m? ,,Nu s-au
culcat nc? etc.

Timpul trecut nedeterminat sau preteritul


(Belirsiz gemi zaman)
Timpul trecut nedeterminat, ca i timpul trecut determinat, exprim o aciune sau o stare complet
terminat, care a avut loc ntr-un moment trecut determinat sau ntr-o perioad de timp trecut,
determinat, dar, spre deosebire de timpul trecut determinat, acesta exprim o aciune n trecut la care
interlocutorul nu a fost martor, sau o aciune care a avut loc fr participarea contient a vorbitorului; n
ultimul caz menionat, vorbitorul, avnd, totui, cunotin de aceast aciune, i exprim prerea n
legtur cu ea.
Timpul trecut nedeterminat nu are corespondent n limba romn, de aceea se poate traduce n
romnete cu verbul la perfectul compus, nsoit, obligatoriu, de unul din cuvintele: ,,cic, ,,se spune
c, ,,se pare c, ,,probabil, ,,dup toate probabilitile, ,,fr s vreau, ,,fr s-mi dau seama,
,,chipurile etc.
Tema acestui timp (care corespunde cu persoana a III-a singular, avnd i valoare de participiu
trecut) se red cu ajutorul sufixului -m/-mi/-mu/-m, la care se alipesc sufixele personale de
categoria I:
1. Forma afirmativ (Olumlu ekli):
yazmak ,,a scrie
Singular
Plural
1. yazmm ,,(se spune c, cic) am scris 1. yazmz ,,(cic, se spune c) am scris
2. yazmsn ,,(se spune c, cic) ai scris 2. yazmsnz ,,(se spune c, cic) ai scris
3. yazm ,,(se spune c, cic) a scris
3. yazmlar ,,(se spune c, cic) au
scris.
gelmek ,,a veni

Singular
1. gelmiim ,,(se spune c, cic) am venit
2. gelmisin ,,(se spune c, cic) ai venit
3. gelmi ,,(se spune c, cic) a venit
sormak ,,a ntreba
Singular
1. sormuum ,,(se spune c, cic) am
ntrebat
2. sormusun ,,(se spune c, cic) ai
ntrebat
3. sormu ,,(se spune c, cic) a ntrebat

Plural
1. gelmiiz ,,(se spune c, cic) am venit
2. gelmisiniz ,,(se spune c, cic) ai venit
3. gelmiler ,,(se spune c, cic) au venit.
Plural
1. sormuuz ,,(se spune c, cic) am
ntrebat
2. sormusunuz ,,(se spune c, cic) ai
ntrebat
3. sormular ,,(se spune c, cic) au
ntrebat.

grmek ,,a vedea


Singular
Plural
1. grmm ,,(se spune c, cic) am vzut 1. grmz ,,(se spune c, cic) am vzut
2. grmsn ,,(se spune c, cic) ai vzut 2. grmsnz ,,(se spune c, cic) ai vzut
3. grm ,,(se spune c, cic) a vzut
3. grmler ,,(se spune c, cic) au vzut.
2. Forma negativ (Olumsuz ekli) se red prin alipirea sufixelor personale la tema negativ a acestui
timp. Accentul cade pe silaba dinaintea sufixului negaiei; de exemplu:
almamak ,,a nu lua
Singular
Plural
1. lmamm ,,(se spune c, cic) nu am luat 1. lmamz ,,(se spune c, cic) nu am luat
2. lmamsn ,,(se spune c, cic) nu ai luat 2. lmamsnz ,,(se spune c, cic) nu ai luat
3. lmam ,,(se spune c, cic) nu a luat
3. lmamlar ,,(se spune c, cic) nu au luat.
glmemek ,,a nu rde
Singular
Plural
1. glmemiim ,,(se spune c, cic) nu am rs 1. glmemiiz ,,(se spune c, cic) nu am rs
2. glmemisin ,,(se spune c, cic) nu ai rs 2. glmemisiniz ,,(se spune c, cic) nu ai rs
3. glmemi ,,(cic, se spune c) nu a rs
3. glmemiler ,,(cic, se spune c) nu au rs.
3. Forma interogativ (Soru ekli) se red cu ajutorul particulei interogative -m/
-mi/-mu/-m, la care se alipesc sufixele personale: aceastea nu se scriu, ns se citesc mpreun cu
tema acestui timp. La persoana I, singular i plural, ntre aceast particul i sufixul personal se
intercaleaz consoana y, iar la persoana a III-a plural, variantele palatale (m/mi) urmeaz dup sufixul
pluralului; de exemplu:
okumak ,,a citi
1.
2.
3.

Singular
okumu muyum? ,,am citit?
okumu musun? ,,ai citit?
okumu mu ? ,,a citit?

1.
2.
3.

Plural
okumu muyuz ? ,,am citit?
okumu musunuz ? ,,ai citit?
okumular m ? ,,au citit?.

1.
2.
3.

vm myz? ,,am ludat?


vm msnz? ,,ai ludat?
vmler mi? ,,au ludat?.

vmek ,,a luda


1.
2.
3.

vm mym? ,,am ludat?


vm msn? ,,ai ludat?
vm m? ,,a ludat?

4. Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli) se red cu ajutorul particulei


interogative, prevzut cu sufixele personale; ea se scrie separat, dar se citete mpreun cu tema
negativ a acestui timp. Tot aa, la persoana I, singular i plural, ntre particul i sufixul personal se
intercaleaz consoana de legtur y , iar la persoana a III-a plural, particula interogativ se succede
dup sufixul pluralului; de exemplu:

almamak ,,a nu lua


Singular
1. almam mym? ,,n-am luat?
2. almam msn? ,,n-ai luat?
3. almam m ,,n-a luat?

Plural
1. almam myz ,,n-am luat?
2. almam msnz? ,,n-ai luat?
3. almamlar m? ,,n-au luat?.

5. Forma posibilitativ (Yeterlik ekli): alabilmiim ,,(se spune c, cic) am putut lua, alabilmisin ,,
(se spune c, cic) ai putut lua, alabilmi ,,(se spune c, cic) a putut lua, alabilmiiz ,,(se spune c,
cic) am putut lua, alabilmisiniz ,,(se spune c, cic) ai putut lua, alabilmiler ,,(se spune c, cic)
au putut lua i forma interogativ: alabilmi miyim? ,,am putut lua?, alabilmi misin? ,,ai putut
lua?, alabilmi mi? ,,a putut lua?, alabilmi miyiz? ,,am putut lua?, alabilmi misiniz? ,,ai putut
lua?, alabilmiler mi? ,,au putut lua?.
6. Forma imposibilitativ (Yeterliin olumsuzu): gelememiim ,,(se spune c, cic) n-am putut veni,
gelememisin ,,(se spune c, cic) n-ai putut veni, gelememi ,,(se spune c, cic) n-a putut veni,
gelememiiz ,,(se spune c, cic) n-am putut veni, gelememisiniz ,,(se spune c, cic) n-ai putut veni,
gelememiler ,,(se spune c, cic) n-au putut veni i forma interogativ: gelememi miyim? ,,n-am putut
veni?, gelememi misin? ,,n-ai putut veni?, gelememi mi? ,,n-a putut veni?, gelememi miyiz? ,,n-am
putut veni?, gelememi misiniz? ,,n-ai putut veni?, gelememiler mi? ,,n-au putut veni?.
Datorit faptului c aceast aciune la trecut are un caracter subiectiv, timpul la care ne referim se mai
numete timpul trecut subiectiv, iar pentru c se folosete ntr-o comunicare cu caracter pur narativ, fiind
timpul de preferin al naraiunii, al descrierii, al aciunii n desfurare i al reproducerii succesiunii
naraiunilor, se mai numete i timpul trecut narativ. Din acest punct de vedere, timpul amintit este
corespondentul perfectului simplu din limba romn, de exemplu: ,,Sandalye alalmaa belam.
Alalm Alalm Alalm Odadaki yerine konmu (Naci Tezel, Trk Masallari I) ,,Scaunul
ncepu s se lase se ls se ls se ls Se aez la locul su din odaie; Kendimi otobste
tmm ,,(Dup toate probabilitile) am rcit n autobuz; Televizyondaki filmi izlerken uyuyakalmm
,,(Fr s mi dau seama) am aipit vizionnd un film la televizor etc.

Imperfectul determinat (imdiki zamann hikyesi)


Se formeaz de la tema timpului prezent I (n -yor), care este o form simpl i fundamental, cu
ajutorul verbului defectiv i- ,,a fi, la timpul trecut determinat (idi ,,a fost) i, bineneles, cu
adugarea sufixelor personale (idim ,,am fost, idin ,,ai fost, idi ,,a fost, idik ,,am fost, idiniz ,,ai
fost, idiler ,,au fost). Aceste forme verbale dobndesc aspectul unor sufixe, conform legii armoniei
vocalice labiale, cu o singur variant fonetic; de exemplu:
1. Forma afirmativ (Olumlu eklii)
yazmak ,,a scrie
Singular
yazyor+du-m ,,scriam
(yazyordum)
yazyor+du-n ,,scriai
(yazyordun)
yazyor+du ,,scria
(yazyordu)

Plural
1. yazyor+du-k ,,scriam
(yazyorduk)
2. yazyor+du-nuz ,,scriai
(yazyordunuz)
3. yazor+du-lar ,,scriau
(yazyordular)

grmek ,,a vedea


1.
gryordum ,,vedeam
2.
gryordun ,,vedeai
3.
gryordu ,,vedea

1. gryorduk ,,vedeam
2. gryordunuz ,,vedeai
3. gryordular ,,vedeau.

1.
2.
3.

2. Forma negativ (olumsuz ekli) se red prin adugarea sufixului timpului trecut determinat,
doar varianta cu vocala labial postpalatal u(-du), prevzut cu sufixele personale, tot cu varianta
labial dur (-dum, -dun, -du, -duk, -dunuz, -dular), la tema negativ a prezentului I; de exemplu:

komamak ,,a nu alerga


Singular
1. komuyordum ,,nu alergam
2. komuyordun ,,nu alergai
3. komuyordu ,,nu alerga

Plural
1. komuyorduk ,,nu alergam
2. komuyordunuz ,,nu alergai
3. komuyorlard ,,nu alergau.

glmemek ,,a nu rde


1. glmyordum ,,nu rdeam
1. glmyorduk ,,nu rdeam
2. glmyordun ,,nu rdeai
2. glmyordunuz ,,nu rdeai
3. glmyordu ,,nu rdea
3. glmyorlard ,,nu rdeau.
3. Forma interogativ (Soru ekli) se red cu ajutorul particulei interogative (varianta -mu, iar la
persoana a III-a plural, m), prevzut cu sufixul trecutului determinat (-du) i cu sufixele personale; ea
nu se scrie, dar se citete mpreun cu tema timpului prezent I (n -yor). ntre particula interogativ i
sufixul trecutului determinat se intercaleaz consoana de legtur y; de exemplu:
almak ,,a lua
Singular
1. alyor muydum? ,,luam?
2. alyor muydun? ,,luai?
3. alyor muydu? ,,lua?

Plural
1. alyor muyduk? ,,luam?
2. alyor muydunuz? ,,luai?
3. alyorlar myd? ,,luau?.

bilmek ,,a ti
1. biliyor muydum? ,,tiam?
2. biliyor muydun? ,,tiai?
3. biliyor muydu? ,,tia?

1. biliyor muyduk? ,,tiam?


2. biliyor muydunuz? ,,tiai?
3. biliyolar myd? ,,tiau?.

4.Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli) se formeaz cu ajutorul particulei


interogative (varianta -mu, iar la persoana a III-a plural, varianta m), prevzut cu sufixul timpului
trecut determinat (-du) i cu sufixele personale; ea nu se scrie, dar se citete mpreun cu tema
negativ a timpului prezent I (n -yor). Tot la fel ca i nainte, ntre particula interogativ i sufixul
trecutului se intercaleaz consoana de legtur y; de exemplu:
komamak ,,a nu alerga
Singular
1. komuyor muydum? ,,nu alergam?
2. komuyor muydum?,,nu alergai?
3. komuyor muydu? ,,nu alerga?

Plural
1. komuyor muyduk? ,,nu alergam?
2. komuyor muydunuz? ,,nu alergai?
3. komuyorlar myd? ,,nu alergau?

grmemek ,,a nu vedea


Singular
1. grmyor muydum? ,,nu vedeam?
2. grmyor muydun? ,,nu vedeai?
3. grmyor muydu? ,,nu vedea?

Plural
1. grmyor muyduk ,,nu vedeam?
2. grmyor muydunuz? ,,nu vedeai?
3. grmyolar myd? ,,nu vedeau?.

5. Forma posibilitativ (Yeterlik ekli): grebiliyordum ,,puteam vedea, grebiliyordun ,,puteai


vedea, grebiliyordu ,,putea vedea, grebiliyorduk ,,puteam vedea, grebiliyordunuz ,,puteai
vedea, grebiliyordular ,,puteau vedea i forma posibilitativ-interogativ (Yeterliin sorulu
ekli): grebiliyor muydum? ,,puteam vedea?, grebiliyor muydun? ,,puteai vedea?, grebiliyor
muydu? ,,putea vedea?, grebiliyor muyduk? ,,puteam vedea?, grebiliyor muydunuz? ,,puteai
vedea?, grebiliyolar myd? ,,puteau vedea?.
6. Forma imposibilitativ (Yeterliin olumsuzu): gremiyordum ,,nu puteam vedea, gremiyordun
,,nu puteai vedea, gremiyordu ,,nu putea vedea, gremiyorduk ,,nu puteam vedea,
gremiyordunuz ,,nu puteai vedea, gremiyordular ,,nu puteau vedea i forma imposibilitativ-

interogativ: gremiyor muydum? ,,nu puteam vedea?, gremiyor muydun? ,,nu puteai vedea?,
gremiyor muydu? ,,nu putea vedea?, gremiyor muyduk? ,,nu puteam vedea?, gremiyor
muydunuz? ,,nu puteai vedea?, gremiyorlar myd? ,,nu puteau vedea?.
ntrebuinare. Imperfectul determinat, spre deosebire de imperfectul nedeterminat (care exprim o
aciune durativ sau iterativ n trecut), exprim o aciune n desfurare plasat n trecut. Altfel spus,
acest timp exprim o aciune svrit n trecut, ntr-un interval de timp determinat, dar o aciune
neterminat, n desfurare. Este un timp al simultaneitii; de exemplu: alrken kimseyle
konumuyordu ,,n timp ce muncea, nu vorbea cu nimeni, Sulu olduundan annesinin gzne
bakamyordu ,,Din cauz c era vinovat, nu putea s se uite n ochii mamei sale, Ne yaptn
bilmiyordu ,,Nu tia ce face, Evden ktmda yamur yayordu ,,Atunci cnd am ieit din cas
ploua, Grlt durmadan artyordu, bundan dolay onun sesini zor duyabiliyorlard ,,Zgomotul se
nteea fr ncetare, de aceea nu-i puteau auzi vocea.

Imperfectul nedeterminat (Geni zamann hikyesi)

se red cu ajutorul verbului


defectiv i- ,,a fi, la timpul trecut determinat (i-di ,,a fost, era) sau la timpul trecut nedeterminat (i-mi ,,
(cic) a fost, era), care capt form de sufix, cu patru variante fonetice, conform legii armoniei
vocalice palatale i labiale (-dm/-dim/-dum/-dm etc., -mm/-miim/-muum/-mm etc.); la acesta se
adaug sufixele personale de categoria a II-a, n cazul sufixului trecutului determinat, i sufixele
personale de categoria I, n cazul sufixului trecutului nedeterminat, persoana a III-a, singular; de
exemplu:
Forma afirmativ (olumlu ekli):
almak ,,a lua
Singular
1. alr+d-m ,,luam
(alrdm)
2. alr+d-n ,,luai
(alrdn)
3. alr+d ,,lua
(alrd)

Plural
1. alr+d-k ,,luam
(alrdk)
2. alr+d-nz ,,luai
(alrdnz)
3. alr+lar-d ,,luam
(alrlard).

gelmek ,,a veni


1. gelir+di-m ,,veneam
(gelirdim)
2. gelir+di-n ,,veneai
(gelirdin)
3. gelir+di ,,venea
(gelirdi)
durmak ,,a sta

1. gelir+di-k ,,veneam
(gelirdik)
2. gelir+di-niz ,,veneai
(gelirdiniz)
3. gelir+ler-di ,,veneau
(gelirlerdi).

1. durur+du-m ,,stteam
(dururdum)
2. durur+du-n ,,stteai
(dururdun)
3. durur+du ,,sttea
(dururdu)

1. durur+du-k ,,stteam
(dururduk)
2. durur+du-nuz ,,stteai
(dururdunuz)
3. durur+lar-d ,,stteau
(dururlard)

grmek ,,a vedea


1. grr+d-m ,,vedeam
(grrdm)
2. grr+d-n ,,vedeai
(grrdn)
3. grr+d ,,vedea
(grrd)

1. grr+d-k ,,vedeam
(grrdk)
2. grr+d-nz ,,vedeai
(grrdnz)
3. grr+ler-di ,,vedeau
(grrlerdi).

1. Forma negativ (Olumsuz ekli) se red tot astfel, cu sufixul trecutului determinat (-d),
prevzut cu sufixele personale, care, de data aceasta, se alipete la tema negativ a timpului prezentviitor (aorist). Accentul cade pe vocala sufixului -maz/-mez; de exemplu:
yazmamak ,,a nu scrie
Singular
1. yazmazdm ,,nu scriam
2. yazmazdn ,,nu scriai
3. yazmazd ,,nu scria

Plural
1. yazmazdk ,,nu scriam
2. yazmazdnz ,,nu scriai
3. yazmazlard ,,nu scriau.

grmemek ,,a nu vedea


1. grmezdim ,,nu vedeam
2. grmezdin ,,nu vedeai
3. grmezdi ,,nu vedea

1. grmezdik ,,nu vedeam


2. grmezdiniz ,,nu vedeai
3. grmezlerdi ,,nu vedeau.

3. Forma interogativ (soru ekli) se red cu ajutorul particulei interogative, prevzut cu


sufixele personale; ea nu se scrie, ns se citete mpreun cu tema timpului prezent-viitor (aorist); de
exemplu:
almak ,,a lua
Singular
1.alr mydm? ,,luam?
2.alr mydn? ,,luai?
3.alr myd? ,,lua?

Plural
1.alr mydk?,,luam?
2.alr mydniz?,,luai?
3.alr mydlar?,,luau?.

bilmek ,,a ti
1. bilir miydim? ,,tiam?
1. bilir miydik? ,,tiam?
2. bilir miydin? ,,tiai?
2. bilir miydinz? ,,tiai?
3. bilir miydi? ,,tia?
3. bilirler miydiler? ,,tiau?.
4. Forma interogativ-negativ (olumsuz sorulu ekli) se red cu ajutorul particulei interogative
(doar variantele m i mi), prevzut cu sufixele trecutului determinat i cu sufixele personale; ea nu
se scrie, ns se citete mpreun cu forma negativ a aoristului; de exemplu:
bulmamak ,,a nu gsi
Singular
1. bulmaz mydm? ,,nu gseam?
2. bulmaz mydn? ,,nu gseai?
3. bulmaz myd? ,,nu gsea?
grmemek ,,a nu vedea
1. grmez miydim? ,,nu vedeam?
2. grmez miydin? ,,nu vedeai?
3. grmez miydi? ,,nu vedea?

Plural
1. bulmaz mydk? ,,nu gseam?
2. bulmaz mydnz? ,,nu gseai?
3. bulmaz mydlar ,,nu gseau?.
1. grmez miydik? ,,nu vedeam?
2. grmez miydiniz? ,,nu vedeai?
3. grmez miydiler ,,nu vedeau?.

5. Forma posibilitiv (yeterlik ekli): okuyabilirdim ,,puteam citi, okuyabilirdin ,,puteai citi,
okuyabilirdi ,,putea citi, okuyabilirdik ,,puteam citi, okuyabilirdiniz ,,puteai citi, okuyabilirlerdi
,,puteau citi; forma interogativ: okuyabilir miydim? ,,puteam citi?, okuyabilir miydin? ,,puteai
citi?, okuyabilir miydi? ,,putea citi?, okuyabilir miydik? ,,puteam citi?, okuyabilir miydiniz?
,,puteai citi?, okuyabilirler miydi?,,puteau citi?
6. Forma imposibilitativ (yeterliin olumsuz ekli): okuyamazdm ,,nu puteam citi, okuyamazdn
,,nu puteai citi, okuyamazd ,,nu putea citi, okuyamazdk ,,nu puteam citi, okuyamazdnz ,,nu
puteai citi, okuyamazlard ,,nu puteau citi.

Forma interogativ: okuyamaz mydm? ,,nu puteam citi?, okuyamaz mydn? ,,nu puteai citi?,
okuyamaz myd? ,,nu putea citi?, okuyamaz mydk? ,,nu puteam citi?, okuyamaz mydnz? ,,nu
puteai citi?, okuyamaz mydlar? ,,nu puteau citi?.
ntrebuinare. Imperfectul nedeterminat exprim o aciune durativ sau iterativ n trecut. Prin acest
timp, vorbitorul exprim aciuni care dureaz sau care se repet n trecut; el mai poate exprima o
aciune posibil, presupus sau dorit; de exemplu: ocukken de ok st imezdim ,,Nici cnd eram
copil nu beam mult lapte, Arkadalarmla yalnz cumartesi gnleri goruurdum ,,M ntlneam cu
prietenii mei numai n zilele de smbt, Lise orencisiyken haftada bir roman okurdum ,,Pe cnd
eram elev de liceu, citeam un roman pe sptmn, Eskiden insanlar daha az yaard ,,nainte,
oamenii triau mai puin, Bu toplantlara retmenler de katlrlar myd? ,,La aceste edine
participau i profesorii?, Biz de senin misafirinle tanmak isterdik ,,i noi am fi vrut s facem
cunotin cu oaspeii ti, Arkadam bu haberi alnca ne yapard, bu acya nasl katlanrd ,,Ce ar fi
fcut colegul meu la primirea acestei veti, cum ar fi suportat aceast durere!.

Mai mult ca perfectul I (Belirli gecmi zamann hikyesi) din limba turc se red cu
ajutorul sufixului timpului trecut determinat (-d), prevzut cu sufixele personale de categoria a II-a,
care se ataeaz la tema timpului trecut determinat. ntre tema timpului trecut determinat i sufixul -d,
prevzut cu sufixele personale, se intercaleaz consoana de legtur y; de exemplu:
1. Forma afirmativ (olumlu ekli)
yazmak ,,a scrie
Singular
1. yazd+yd-m ,,scrisesem
(yazdydm)
2. yazd+yd-n ,,scrisesei
(yazdydn)
3. yazd+yd ,,scrisese
(yazdyd)

Plural
1. yazd+yd-k ,,scrisesem
(yazdydk)
2. yazd+yd-nz,,scriseseri
(yazdydnz)
3. yazd+yd-lar ,,scriseser
(yazdydlar).

gitmek ,,a merge


1. gittiydim ,,mersesem
2. gittiydin ,,mersesei
3. gittiydi ,,mersese

1. gittiydik ,,merseserm
2. gittiydiniz ,,merseseri
3. gittiydiler ,,merseser.

sormak ,,a ntreba


1. sorduydum ,,ntrebasem
2. sorduydun ,,ntrebasei
3. sorduydu ,,ntrebase

1.sorduyduk ,,ntrebaserm
2.sorduydunuz ,,ntrebaseri
3.sorduydular ,,ntrebaser.

dmek ,,a cdea


1. dtydm ,,czusem
2. dtydn ,,czusei
3. dtyd ,,czuse

1.dtydk ,,czuserm
2. dtydnz ,,czuseri
3. dtydler ,,czuser.

2. Forma negativ (olumsuz ekli) se red prin alipirea aceluiai sufix de trecut determinat -d,
prevzut cu sufixe personale, la tema timpului trecut determinat; de exemplu:
almamak ,,a nu lua
Singular
1. almadydm ,,nu luasem
2. almadydn ,,nu luasei
3. almadyd ,,nu luase

Plural
1. almadydk ,,nu luaserm
2. almadydnz ,,nu luaseri
3. almadydlar ,,nu luaser.

sevmemek ,,a nu iubi


1. sevmediydim ,,nu iubisem

1. sevmediydik ,,nu iubiserm

2. sevmediydin ,,nu iubisei


3. sevmediydi ,,nu iubise

2. sevmediydiniz ,,nu iubiseri


3. sevmediydiler ,,nu iubiser.

3. Forma interogativ (soru ekli) se red cu ajutorul particulei interogative -m (mi/mu/m),


prevzut cu sufixele timpului trecut determinat i cu sufixele personale; aceasta nu se scrie, dar se
citete mpreun cu tema timpului trecut determinat (-di). Ca de obicei, ntre particul i sufixul
acestui timp se intercaleaz consoana y; de exemplu:
okumak ,,a citi
Singular
1. okudu muydum?,,citisem?
2. okudu muydun?,,citisei?
3. okudu muydu? ,,citise?

Plural
1. okudu muyduk? ,,citiserm?
2. okudu muydunuz? ,,citiseri?
3. okudu muydular? ,,citiser?.

bymek ,,a crete


1. byd mydm? ,,crescusem?
2. byd mydn?,,crescusei?
3. byd myd? ,,crescuse?

1.

byd
,,crescuserm?
2.
byd
,,crescuseri?
3.
byd
,,crescuser?.

mydk?
mydnz?
mydler?

4. Forma interogativ-negativ (Olumsuz sorulu ekli) se formeaz cu ajutorul particulei


interogative, prevzut cu sufixul timpului trecut (-d) i cu sufixele personale; aceasta se alipete la
tema negativ a timpului trecut determinat; de exemplu:
kmamak ,,a nu iei
Singular
1.kmad mydm? ,,nu ieisem?
2.kmad mydn? ,,nu ieisei
3.kmad myd? ,,nu ieise?

Plural
1. kmad mydk? ,,nu ieiserm?
2. kmad mydnz? ,,nu ieiseri?
3. kmad mydlar? ,,nu ieiser?.

sormamak ,,a nu ntreba


1. sormad mydm? ,,nu ntrebasem?
2. sormad mydn? ,,nu ntrebasei?
3. sormad myd? ,,nu ntrebase?

1.

sormad
ntrebaserm?
2.
sormad
ntrebaseri?
3.
sormad
ntrebaser?.

mydk?

,,nu

mydnz?

,,nu

mydlar?

,,nu

5. Forma posibilitativ (Yeterlik ekli): atabildiydim ,,putusem arunca, atabildiydin ,,putusei


arunca, atabildiydin ,,putusei arunca, atabildiydi ,,putuse arunca, atabildiydik ,,putuserm arunca,
atabildiydiniz ,,putuseri arunca i forma interogativ (Sorulu ekli): atabildi miydim?,,putusem
arunca?, atabildi miydin? ,,putusei arunca?, atabildi miydi? ,,putuse arunca?, atabildi miydik?
,,putuserm arunca?, atabildi miydiniz? ,,putuseri arunca?, atabildi miydiler? ,,putuser arunca?.
6. Forma imposibilitativ (Yeterliin olumsuzu): anlayamadydm ,,nu putusem nelege,
anlayamadydn ,,nu putusei nelege, anlayamadyd ,,nu putuse nelege, anlayamadydk ,,nu
putuserm nelege, anlayamadydnz ,,nu putuseri nelege, anlayamadydlar ,,nu putuser
nelege i forma interogativ (Sorulu ekli): konuamad mydm? ,,nu putusem vorbi?, konuamad
mydn? ,,nu putusei vorbi?, konuamad myd? ,,nu putuse vorbi, konuamad mydk? ,,nu
putuserm vorbi?, konuamad mydnz? ,,nu putuseri vorbi?, konuamad mydlar? ,,nu putuser
vorbi?.
ntrebuinare. Acest timp, ca i mai mult ca perfectul din limba romn, exprim o aciune trecut,
anterioar altei aciuni trecute sau unui moment trecut. Acest mai mult ca perfect din limba turc, spre
deosebire de mai mult ca perfectul II, indic, pe de o parte, c aciunea se ntmpl cndva, ntr-un timp
ndeprtat, n trecut, iar pe de alta implic o nuan de reamintire sau chiar de repro; de exemplu: ocuk

evden gitmeden nce yediydi, yine mi ackm ,,Copilul (doar) mncase, nainte de a pleca de acas, iar i
e foame!?, Bunun yolsuzluk yaptn sen de kendin grdydn! ,,(Doar) vzusei cu ochii ti
ilegalitile pe care le-a fcut!, Arkadalarmla gitmediydim, fakat onlarn yaptklarn renmitim ,,
Nu mersesem mpreun cu prietenii mei, dar aflasem ce au fcut; tiraz ettiydik, ama kimse bunu
dikkate almad ,,Obiectasem, dar nimeni nu a acordat atenie acestui lucru.

Mai mult ca perfectul II (Belirsiz gemi zamann hikyesi) se red cu ajutorul


timpului trecut determinat (-t), prevzut cu sufixele personale de categoria a II-a; aceast marc se
alipete la tema timpului trecut nedeterminat; de exemplu:
Forma afirmativ (Olumlu ekli)
almak ,,a lua
Singular
1. alm+t-m ,,luasem
(almtm)
2. alm+t-n ,,luasei
(almtn)
3. alm+t ,,luase
(almt)

Plural
1. alm+t-k ,,luaserm
(almtk)
2. alm+t-nz ,,luaseri
(almtnz)
3. alm+t-lar ,,luaser
(almtlar).

demek ,,a zice, a spune


1. demitim ,,spusesem
2. demitin ,,spusesei
3. demiti ,,spusese

1. demitik ,,spuseserm
2. demitiniz ,,spuseseri
3. demitiler ,,spuseser
(demilerdi).

sormak ,,a ntreba


1. sormutum ,,ntrebasem
2. sormutun ,,ntrebasei
3. sormutu ,,ntrebase

yzmek ,,a nota


1. yzmtm ,,notasem
2. yzmtn ,,notasei
3. yzmt ,,notase

1. sormutuk ,,ntrebaserm
2. sormutunuz ,,ntrebaseri
3. sormutular,,ntrebaser
(sormulard)
1. yzmtk ,,notaserm
2. yzmtnz ,,notaseri
3. yzmtler ,,notaser
(yzmlerdi).

2. Forma negativ (Olumsuz ekli) se red cu ajutorul sufixului trecutului determinat (doar variantele
-t i -ti), prevzut cu sufixele personale, sufixe care se alipesc la tema negativ a trecutului
nedeterminat; de exemplu:
atmamak ,,a nu arunca
Singular
1. atmamtm ,,nu aruncasem
2. atmamtn ,,nu aruncasei
3. atmamt ,,nu aruncase
grmemek ,,a nu vedea
1. grmemitim ,,nu vzusem
2. grmemitin ,,nu vzusei
3. grmemiti ,,nu vzuse

Plural
1. atmamtk ,,nu aruncaserm
2. atmamtnz ,,nu aruncaseri
3. atmamtlar (atmamlard) ,,nu aruncaser.
1. grmemitik ,,nu vzuserm
2. grmemitiniz ,,nu vzuseri
3. grmemitiler ,,nu vzuser.

3. Forma interogativ (Soru ekli) se red cu ajutorul particulei interogative (toate cele patru
variante), prevzut cu sufixul trecutului determinat (-d/-di/-du/-d) i cu sufixele personale; aceasta
se alipete la tema timpului trecut nedeterminat i nu se scrie, dar se citete mpreun cu tema

timpului. ntre particul i sufixul trecutului determinat (-d) se intercaleaz consoana de legtur y; de
exemplu:
Singular
yazmak ,,a scrie
1. yazm mydm?,,scrisesem?
2. yazm mydn? ,,scrisesei?
3. yazm myd? ,,scrisese?

Plural
1. yazm mydk? ,,scriseserm?
2. yazm mydnz? ,,scriseseri?
3. yazm mydlar? (yazmlar myd?) ,,scriseser?.

imek ,,a bea


1. imi miydim? ,,busem?
2. imi miydin? ,,busei?
3. imi miydi? ,,buse?

1. imi miydik ,,buserm?


2. imi miydiniz? ,,buseri?
3. imi miydiler? (imiler miydi?) ,,buser?.

4. Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli) se red la fel, cu ajutorul particulei


interogative (doar variantele m/mi), prevzut cu sufixele personale, care nu se scriu, ns se citesc
mpreun cu tema negativ a acestui timp; de exemplu:
Singular
sormamak ,,a nu ntreba
1. sormam mydm? ,,nu ntrebasem?
2. sormam mydn? ,,nu ntrebasei?
3. sormam myd? ,,nu ntrebase?
grmemek ,,a nu vedea
1. grmemi miydim? ,,nu vzusem?
2. grmemi miydin? ,,nu vzusei?
3. grmemi miydi? ,,nu vzuse?

Plural
1. sormam mydk? ,,nu ntrebaserm?
2. sormam mydnz? ,,nu ntrebaser?
3. sormam mydlar? (sormamlar myd?)
,,nu ntrebaser?.
1. grmemi miydik? ,,nu vzuserm?
2. grmemi miydiniz? ,,nu vzuseri?
3. grmemi miydiler? (grmemiler miydi?)
,,nu vzuser?.

5. Forma posibilitativ (Yeterlik ekli)


a) Forma afirmativ (Olumlu ekli):
yazabilmek ,,a putea scrie
Singular
1.yazabilmitim ,,putusem s scriu
2.yazabilmitin ,,putusei s scrii
3.yazabilmiti ,,putuse s scrie

Plural
1. yazabilmitik ,,putuserm s scriem
2. yazabilmitiniz ,,putuseri s scriei
3. yazabilmitiler (yazabilmilerdi) ,,putuser
scrie.

b) Forma interogativ (Soru ekli):


iebilmek ,,a putea bea
Singular
1. iebilmi miydim? ,,putusem s beau?
2. iebilmi miydin? ,,putusei s bei?
3. iebilmi miydi? ,,putuse s bea?

Plural
1. iebilmi miydik? ,,putuserm s bem?
2. iebilmi miydiniz? ,,putuseri s bei?
3. iebilmi miydiler? (iebilmiler miydi?)
,,putuser s bea?.

6. Forma imposibilitativ (Yeterliin olumsuzu): alamamtm ,,nu putusem lua, alamamtn ,,nu
putusei lua, alamamt ,,nu putuse lua, alamamtk ,,nu putuserm lua, alamamtnz ,,nu
putuseri lua, alamamtlar (alamamlard),,nu putuser lua.
Forma interogativ a imposibilitativului: girememi miydim? ,,putusem intra?, girememi miydin?
,,putusei intra?, girememi miydi? ,,putuse intra?, girememi miydik? ,,putuserm intra?,
girememi miydiniz? ,,putuseri intra?, girememi miydiler (girememiler miydi?) ,,putuser intra?.
ntrebuinare. Ca i mai mult ca perfectul din limba romn i, de asemenea, ca i mai mult ca
perfectul I din limba turc, aceast form de mai mult ca perfect exprim o aciune trecut, anterioar
altei aciuni trecute sau unui moment dat din trecut. Dup cum mai mult ca perfectul I este un timp al

ierarhizrii temporale a aciunilor, mai mult ca perfectul II este, cu deosebire, un timp al ndeprtrii
aciunii verbale de momentul vorbirii; de asemenea, el arat c aciunea verbal a fost nu numai
mplinit ntr-un trecut foarte ndeprtat, dar, posibil, i anulat, n rezultatele ei, din perspectiva
prezentului comunicrii. De exemplu: Zavall hayvanc kendi ellerimle yetitirmitim, imdi artk
yok ,,l crescusem cu propriile mele mini pe bietul animal, acum deja nu mai exist; Bize bir de
hediye getirmitiniz ,,Mai mult, ne aduseseri un cadou; Turgut o gece ok mt ,,n noaptea
aceea, lui Turgut i fusese foarte frig; Ankarada havalar birden bire soumutu ,,Vremea la Ankara
se rcise dintr-o dat; Lisede ngilizce okumamutum ,,La liceu nu nvasem englezete etc.

Timpul trecut durativ (Sureklik bildiren gemi zaman) se red cu ajutorul sufixului
timpului trecut determinat (doar variantele -d/-di), prevzut cu sufixele personale, care sufixe se
alipesc la forma de caz locativ a infinitivului lung (-makta/-mekte). ntre sufixul locativului i cel al
timpului trecut se intercaleaz, la toate persoanele, consoana de legtur y; de exemplu:
1. Forma afirmativ (Olumlu ekli):
okumak ,,a citi
Singular
1. okumaktaydm ,,citeam
2. okumaktaydn ,,citeai
3. okumaktayd ,,citea

Plural
1. okumaktaydk ,,citeam
2. okumaktaydnz ,,citeai
3. okumaktaydlar ,,citeau.

girmek ,,a intra


1. girmekteydim ,,intram
2. girmekteydin ,,intrai
3. girmekteydi ,,intra

1. girmekteydik ,,intram
2. girmekteydiniz ,,intrai
3. girmekteydiler ,,intrau.

2. Forma negativ (Olumsuz ekli):


bulmamak ,,a nu gsi
Singular
1. blmamaktaydm ,,nu gseam
2. blmamaktaydn ,,nu gseai
3. blmamaktayd ,,nu gsea

Plural
1. blmamaktaydk ,,nu gseam
2. blmamaktaydnz ,,nu gseai
3. blmamaktaydlar ,,nu gseau.

3. Forma interogativ (Soru ekli):


grmek ,,a vedea
1. grmekt miydim? ,,vedeam?
2. grmekt miydin? ,,vedeai?
3. grmekt miydi? ,,vedea?

1. grmekt miydik ,,vedeam?


2. grmekt miydiniz? ,,vedeai?
3. grmekt miydiler? ,,vedeau?.

4. Forma interogativ-negativ (Olumsuz sorulu ekli):


imemek ,,a nu bea
Singular
1. imemekte miydim? ,,nu beam?
2. imemekte miydin? ,,nu beai?
3. imemekte miydi? ,,nu bea?

Plural
1. imemekte miydik ,,nu beam?
2. imemekte miydiniz ,,nu beai?
3. imemekte miydiler?,,nu beau?.

5. Forma posibilitativ (Yeterlik ekli):


a) afirmativ: koabilmekteydim ,,puteam alerga, koabilmekteydin ,,puteai alerga,
koabilmekteydi ,,putea alerga, koabilmekteydi ,,putea alerga, koabilmekteydik ,,puteam alerga,
koabilmekteydiniz ,,puteai alerga, koabilmekteydiler ,,puteau alerga;

b) interogativ: gelebilmekte miydim? ,,puteam veni?, gelebilmekte miydin? ,,puteai veni?,


gelebilmekte miydi? ,,putea veni?, gelebilmekte miydik? ,,puteam veni?, gelebilmekte miydiniz?
,,puteai veni?, gelebilmekte miydiler? ,,puteau veni?.
6. Forma imposibilitativ (Yeterliin olumsuzu):
a) afirmativ: koamamaktaydm ,,nu puteam alerga, koamamaktaydn ,,nu puteai alerga,
koamamaktayd ,,nu putea alerga, koamamaktaydk ,,nu puteam alerga, koamamaktaydnz ,,nu
puteai alerga, koamamaktaydlar ,,nu puteau alerga;
b) interogativ: verememekte miydim? ,,nu puteam da?, verememekte miydin? ,,nu puteai
da? verememekte miydi? ,,nu putea da? verememekte miydik? ,,nu puteam da? verememekte
miydiniz? ,,nu puteai da?, verememekte miydiler? ,,nu puteau da?.
ntrebuinare. Aceast form de trecut exprim continuitatea unei aciuni sau a unei stri trecute, deci
i faptul c aceasta nu a fost ncheiat. Altfel spus, acest timp exprim o aciune nceput n trecut i
continuat pn la un moment dat, trecut. n limba romn, acest timp se poate traduce cu imperfectul;
de exemplu: Son grdm zaman ikinci romann yazmaktayd ,,Ultima dat cnd l-am vzut, i scria
cel de-al doilea roman; ocuklar dersi yksek sesle okumaktaydlar ,,Copiii citeau lecia cu voce
tare; Korkudan konuamamaktayd ,,De fric, nu putea s vorbeasc; Okula geldiimizde renciler
snflara girmekteydiler ,,Cnd am ajuns noi la coal, copiii intrau n clase; Hi ban kaldrp
kimsenin yzne bakmamaktayd ,,Nu-i ridica capul deloc i nu privea pe nimeni n fa.

Viitorul (Gelecek zaman)


n limba turc, modul indicativ are urmtoarele forme de viitor: 1) timpul viitor categoric (determinat);
2) timpul viitor n trecut; 3) timpul prezent-viitor (aoristul), analizat mpreun cu celelalte forme ale
prezentului.
I. Timpul viitor categoric (Gelecek zaman). Formele personale ale acestui timp se formeaz de la
rdcina sau tema verbal, cu ajutorul sufixului -acak/ecek (dup rdcini sau teme terminate ntr-o
consoan) i -yacak/-yecek (dup rdcini sau teme terminate ntr-o vocal), la care se adaug sufixele
personale. Consoane finale k, n poziie intervocalic, se transform n (la persoana I singular i
plural); de exemplu:
Verbe terminate n consoan:
1. Forma afirmativ (Olumlu ekli):
almak ,,a lua
Singular
1. al+ack(>)- m ,,voi lua
(alacm)
2. al+ack - sn ,,vei lua
(alacksn)
3. al+ack ,,va lua
(alack)

Plural
1. al+ack(>)- z ,,vom lua
(alacz)
2. al+ack-snz ,,vei lua
(alacksnz)
3. al+ack-lar ,,vor lua
(alacklar).

sevmek ,,a iubi


1. sevecim ,,voi iubi
2. sevecksin ,,vei iubi
3. seveck ,,va iubi

1. seveciz ,,vom iubi


2. sevecksiniz ,,vei iubi
3. seveckler ,,vor iubi.

bulmak ,,a gsi


1. bulacam ,,voi gsi
2. bulacaksn ,,vei gsi
3. bulacak ,,va gsi

1. bulacaz ,,vom gsi


2. bulacaksnz ,,vei gsi
3. bulacaklar ,,vor gsi.

glmek ,,a rde


1. gleceim ,,voi rde

1. gleceiz ,,vom rde

2. gleceksin ,,vei rde


3. glecek ,,va rde
Verbe terminate n vocal:

2. gleceksiniz ,,vei rde


3. glecekler ,,vor rde.

atamak ,,a numi


Singular
1. atayacam ,,voi numi
2. atayacaksn ,,vei numi
3. atayacak ,,va numi

Plural
1. atayacaz ,,vom numi
2. atayacaksnz ,,vei numi
3. atayacaklar ,,vor numi.

dinlemek ,,a asculta


1. dinleyeceim ,,voi asculta
2. dinleyeceksin ,,vei asculta
3. dinleyecek ,,va asculta

1. dinleyeceiz ,,vom asculta


2. dinleyeceksiniz ,,vei asculta
3. dinleyecekler ,,vor asculta.

korumak ,,a apra


1. koruyacam ,,voi apra
2. koruyacaksn ,,vei apra
3. koruyacak ,,va apra

1. koruyacaz ,,vom apra


2. koruyacaksnz ,,vei apra
3. koruyacaklar ,,vor apra.

yrmek ,,a merge, a pi


1. yryeceim ,,voi merge
2. yryeceksin ,,vei merge
3. yryecek ,,va merge

1. yryeceiz ,,vom merge


2. yryeceksiniz ,,vei merge
3. yryecekler ,,vor merge.

2. Forma negativ se red cu ajutorul sufixului timpului viitor, variantele


-yacak/-yacek i cu sufixele personale, care se alipesc la tema negativ a verbului (cu sufixul negaiei
verbale -ma sau -me). Dei vocalele a i e ale acestui sufix rmn neschimbate n scriere, ele se
pronun nchis, adic - i, respectiv -i.
kalmamak ,,a nu rmne
Singular
1. klmayacam ,,nu voi rmne
2. klmayacaksn ,,nu vei rmne
3. klmayacak ,,nu va rmne

Plural
1. klmayacaz ,,nu vom rmne
2. klmayacaksnz ,,nu vei rmne
3. klmayacaklar ,,nu vor rmne.

grmemek ,,a nu vedea


1. grmeyeceim ,,nu voi vedea
2. grmeyeceksin ,,nu vei vedea
3. grmeyecek ,,nu va vedea

1. grmeyeceiz ,,nu vom vedea


2. grmeyeceksiniz ,,nu vei vedea
3. grmeyecekler ,,nu vor vedea.

3. Forma interogativ (Soru ekli) se red cu ajutorul particulei interogative (doar variantele m i mi),
prevzut cu sufixele personale. Ea nu se scrie, dar se citete mpreun cu tema timpului viitor. La
persoana I, singular i plural, ntre particul i sufixul personal se intercaleaz consoana de legtur y;
de exemplu:
tanmak ,,a cunoate
Singular
1. tanyack mym? ,,voi cunoate?
2. tanyack msn? ,,vei cunoate?
3. tanyack m? ,,va cunoate?
grmek ,,a vedea
1.grecek miyim? ,,voi vedea?

Plural
1. tanyack myz? ,,vom cunoate?
2. tanyack msnz? ,,vei cunoate?
3. tanyacklar m? ,,vor cunoate?.
1. grecek miyiz? ,,vom vedea?
2. grecek misiniz? ,,vei vedea?

2.grecek misin? ,,vei vedea?


3.grecek mi? ,,va vedea?

3. grecekler mi? ,,vor vedea?.

4. Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli) se red, din nou, cu ajutorul particulei
interogative (-m/-mi), prevzut cu sufixele personale. Tot aa, ea nu se scrie, dar se citete mpreun
cu tema negativ a timpului viitor categoric; de exemplu:
almamak ,,a nu lua
Singular
1. lmayacak mym? ,,nu voi lua?
2. lmayacak msn? ,,nu vei lua?
3. lmayacak m? ,,nu va lua?
bilmemek ,,a nu ti
1. bilmeyecek miyim? ,,nu voi ti?
2. bilmeyecek misin? ,,nu vei ti?
3. bilmeyecek mi? ,,nu va ti?

Plural
1. lmayacak myz?,,nu vom lua?
2. lmayacak msnz?,,nu vei lua?
3. lmayacaklar m? ,,nu vor lua?.
1. bilmeyecek miyiz? ,,nu vom ti?
2. bilmeyecek misiniz? ,,nu vei ti?
3. bilmeyecekler mi? ,,nu vor ti?.

5. Forma posibilitativ (Yeterlik ekli): alabileceim ,,voi putea lua, alabileceksin ,,vei putea lua,
alabilecek ,,va putea lua, alabileceiz ,,vom putea lua, alabileceksiniz ,,vei putea lua, alabilecekler
,,vor putea lua.
Forma interogativ: bekleyebilecek miyim? ,,voi putea atepta?, bekleyebilecek misin? ,,vei putea
atepta?, bekleyebilecek mi? ,,va putea atepta?, bekleyebilecek miyiz? ,,vom putea atepta?,
bekleyebilecek misiniz? ,,vei putea atepta?, bekleyebilecekler mi? ,,vor putea atepta?.
6. Forma imposibilitativ (Yeterliin olumsuzu): kalmayacam ,,nu voi putea rmne,
kalmayacaksn ,,nu vei putea rmne, kalmayacak ,,nu va putea rmne, kalmayacaz ,,nu vom
putea rmne, kalmayacaksnz ,,nu vei putea rmne, kalmayacaklar ,,nu vor putea rmne.
Forma interogativ: giremeyecek miyim? ,,nu voi putea intra?, giremeyecek misin? ,,nu vei putea
intra?, giremeyecek mi? ,,nu va putea intra?, giremeyecek miyiz? ,,nu vom putea intra?,
giremeyecek misiniz? ,,nu vei putea intra?, giremeyecekler mi? ,,nu vor putea intra?.
ntrebuinare. Timpul viitor categoric prezint aciunea verbului ca urmnd s aib loc ntr-un
moment posterior momentului comunicrii verbale i, spre deosebire de timpul prezent-viitor (aorist),
nu are nici o legtur cu prezentul; de exemplu: Anneme gzel bir hediye alacam ,,i voi cumpra un
cadou frumos mamei mele; Snavlar iki gn sonra sona erecek ,,Examenele se vor termina peste dou
zile; Bu toplantya ancak bir ka arkadamz gidebilecek ,,La aceast adunare se vor putea duce doar
civa colegi, Siz de bu kitab okuyacak msnz? ,,Vei citi i voi aceast carte?.
Valoarea de imperativ a acestui timp se refer la faptul c el atenueaz sensul de porunc al
imperativului propriu-zis; de exemplu: Ders esnasnda kimse konumayacak ,,n timpul orei nu
vorbete nimeni, Yarna kadar onu bulup buraya getireceksin! ,,Caut-l i adu-l aici pn mine!,
Onun dediklerine aldr edilmeyecek! ,,Nu inei cont de spusele lui!, Yarna kadar buraya kimse
girmeyecek! ,,Pn mine nu va intra nimeni aici!.

Timpul viitor n trecut (Gelecek zamann hikyesi)

se red cu ajutorul sufixului


trecutului determinat (doar variantele -t i -ti), prevzut cu sufixele personale, care se adaug la tema
timpului viitor categoric. Uneori, cu deosebire atunci cnd accentul cade pe segmentul de trecut al
acestui timp complex, n locul sufixului se folosete forma de timp trecut determinat a verbului
defectiv i-(idim, idin, idi, idik, idiniz, idiler), ca n situaia cnd aceleai forme redau predicatul
nominal la timpul trecut determinat.
Acest timp, inexistent n limba romn, se poate reda cu ajutorul unor construcii ca: formele de
imperfect ale verbelor ,,a fi, ,,a avea, ,,a urma, nsoite de un alt verb la subjonctivul prezent sau de
expresiile ,,ct pe-aci/ct pe ce/gata-gata urmate de un verb, de asemenea, la forma de subjonctiv
prezent. Astfel:
1. Forma afirmativ (Olumlu ekli):
almak ,,a lua

Singular
1. alacaktm ,,era s iau
(alacak idim)
2. alacaktn ,,era s iei
(alacak idin)
3. alacakt ,,era s ia
(alacak idi)

Plural
1. alacaktk ,,era s lum
(alacak idik)
2. alacaktnz ,,era s luai
(alacak idiniz)
3. alacaktlar ,,era s ia
(alacak idiler).

gitmek ,,a pleca


1. gidecektim ,,era s plec
2. gidecektin,,era s pleci
3. gidecekti ,,era s plece

1. gidecektik ,,era s plecm


2. gidecektiniz ,,era s plecai
3. gidecektiler ,,era s plece.

2. Forma negativ (Olumsuz ekli):


yazmamak ,,a nu scrie
Singular
1. yzmayacaktm ,,nu era s scriu
2. yzmayacaktn,,nu era s scrii
3. yzmayacakt ,,nu era s scrie
3. Forma interogativ (Sorulu ekli):
grmek ,,a vedea
Singular
1. grecek miydim? ,,era s vd?
2. grecek miydin? ,,era s vezi?
3. grecek miydi? ,,era s vad?

Plural
1. yzmayacaktk ,nu era s scriem
2. yzmayacaktnz ,,nu era s scriei
3. yzmayacaktlar ,,nu era s scrie.

Plural
1. grecek miydik? ,,era s vedem?
2. grecek miydiniz? ,,era s vedei?
3. grecek miydiler? ,,era s vad?.

4. Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli):


kamamak ,,a nu fugi
1. kmayacak mydm? ,,nu era s fug?
2. kmayacak mydn? ,,nu era s fugi?
3. kmayacak myd? ,,nu era s fug?

1. kmayacak mydk? ,,nu era s fugim?


2. kmayacak mydnz? ,,nu era s fugii?
3. kmayacak mydlar? ,,nu era s
fug?.

5. Forma posibilitativ (Yeterlik ekli):


zebilmek ,,a putea rezolva
Singular
1.zebilecektim ,,a fi putut rezolva
2.zebilecektin ,,ai fi putut rezolva
3.zebilecekti ,,ar fi putut rezolva

Plural
1. zebilecektik ,,am fi putut rezolva
2. zebilecektiniz ,,ai fi putut rezolva
3. zebilecektiler ,,ar fi putut rezolva.

Forma interogativ a posibilitativului: satabilecek miydim? ,,a fi putut vinde?, satabilecek miydin?
,,ai fi putut vinde?, satabilecek miydi? ,,ar fi putut vinde?, satabilecek miydik? ,,am fi putut vinde?,
satabilecek miydiniz? ,,ai fi putut vinde?, satabilecek miydiler? ,,ar fi putut vinde?.
6. Forma imposibilitativ (Yeterliin olumsuzu): atamayacaktm ,,era s nu pot arunca,
atamayacaktn ,,era s nu poi arunca, atamayacakt ,,era s nu poat arunca, atamayacaktk ,,era s
nu putem arunca, atamayacaktnz ,,era s nu putei arunca, atamayacaktlar ,,era s nu poat
arunca.
Forma interogativ a imposibilitativului: atamayacak mydm? ,,era s nu pot arunca?, atamayacak
mydn? ,,era s nu poi arunca?, atamayacak myd? ,,era s nu poat arunca?, atamayacak
mydk? ,,era s nu putem arunca?, atamayacak mydnz? ,,era s nu putei arunca?, atamayacak
mydlar? ,,era s nu poat arunca?.

ntrebuinare
a) Exprim o aciune real, considerat ca viitoare fa de un moment oarecare din trecut. Altfel spus,
exprim o aciune care urma s se svreasc n trecut, ceea ce s-a i ntmplat; de exemplu:
Arkadam ktphaneye gidecekti, bunun iin bizimle daha fazla kalmad ,,Colegul meu urma (avea)
s mearg la bibliotec, de aceea nu a rmas mai mult cu noi; Az sonra ok sevdii snf arkadayla
evlenecekti ,,Nu peste mult timp urma (avea) s se nsoare cu colega sa, pe care o iubea foarte mult;
Kkken clz bir yaps olan bu gen, daha sonralar lkenin en iyi ar sklet greisi olacakt
,,Acest tnr care n copilrie a avut o constituie firav, avea s ajung mai trziu cel mai bun lupttor
al rii, la categoria grea; Bu anlamazlklar neticesinde her eyi yzst brakp gideceklerdi ,,Ca
urmare a acestor nenelegeri, aveau s plece, lsnd totul balt.
b) Exprim o aciune care nu s-a realizat n trecut, dei aceasta, n mod normal, urma (trebuia) s se
realizeze; de exemplu: Bize urayacaktn, ne oldu da gelmedin ,,Urma s treci pe la noi, ce anume s-a
ntmplat de n-ai mai venit?; Sabah saat yedide istasyona gidecektik, fakat bir taksi bulamadk ,,La ora
apte dimineaa urma s mergem la gar, dar n-am gsit taxi; Grseydik onu da dnme davet
edecektim ,,Dac ne-am fi vzut, l-a fi invitat i pe el la nunta mea.
c) Exprim o aciune care a fost foarte aproape de a se realiza. n acest caz, de cele mai multe ori,
verbul la acest timp este precedat de expresiile az daha/az kald/az kalsn ,,ct pe-aici; gata-gata; nc
puin; ocuk az kalsn kuu elinden karacakt ,,Copilul era ct pe ce s scape pasrea din mn;
Gemi az kalsn batacakt ,,Nava era ct pe-aici s se scufunde; Az daha arabalar arpacakt ,,nc
puin i mainile s-ar fi tamponat.
Not
Conjugarea turc, la modul indicativ, ca de altfel i la celelalte moduri personale, prezint unele
particulariti
care
nu
se
regsesc
n
multe
alte
limbi,
inclusiv
n
limba romn.
Formele timpurilor prezent, trecut (mai puin, timpul trecut determinat), imperfect I i II, mai mult ca
perfect I i viitor categoric ajung s dobndeasc, cu ajutorul sufixului -m/-mi/-mu/-m, prevzut
cu sufixele personale, un sens subiectiv-narativ, exprimnd o aciune n trecut sau care se va nfptui
n viitor, ns la care autorul nu este, nu a fost sau nu va fi martor sau, o aciune care are, a avut sau va
avea loc fr participarea contieht a vorbitorului, despre care el are totui cunotin, exprimndu-i
prerea n legtur cu ea. Aceste forme nu au corespondente n limba romn, de aceea pot fi traduse
n romnete cu formele adecvate la prezent, trecut i viitor, nsoite ns de expresiile: ,,cic, ,,se
spune c, ,,se pare c, ,,probabil, ,,chipurile etc. De exemplu:
1.Prezentul

n -yor. Cele dou forme, n paralel:

yaamak ,,a tri


1. yayorum ,,triesc
2. yayorsun ,,trieti
3. yayor ,,triete
4. yayoruz ,,trim
5. yayorsunuz ,,trii
6. yayorlar ,,triesc

1. yayormuum ,,(cic) triesc


2. yayormusun ,,cic) trieti
3. yayormu ,,(cic) triete
4. yayormuuz ,,(cic) trim
5. yayormusunuz ,,(cic) trii
6. yayormular (yayorlarm) ,,(cic) triesc.

2) Prezentul-viitor (aoristul). Cele dou forme, n paralel:


grmek ,,a vedea
1. grrm ,,vd
1. grrmm ,,(cic) vd
2. grrsn ,,vezi
2. grrmsn ,,(cic) vezi
3. grr ,,vede
3. grrm ,,(cic) vede
4. grrz ,,vedem
4. grrmz ,,(cic) vedem
5. grrsnz ,,vedei
5. grrmsnz ,,(cic) vedei
6. grrler ,,vd
6. grrlermi ,,(cic) vd.
3. Timpul trecut nedeterminat (preteritul). Cele dou forme, n paralel:
almak ,,a lua
1. almm ,,(cic) am luat

1. almmm ,,(cic, chipurile) am luat

2. almsn ,,(cic) ai luat


3. alm ,,(cic) a luat
4. almsz ,,(cic) am luat
5. almsnz ,,(cic) ai luat
6. almlar ,,(cic) au luat

2. almmsn ,,(cic, chipurile) ai luat


3. almm ,,(cic, chipurile) a luat
4. almmz ,,(cic, chipurile) noi am luat
5. almmsnz ,,(cic, chipurile) ai luat.
6. almmlar ,,(chipurile) ei au luat.

4. Timpul prezent durativ. Cele dou forme, n paralel:


semek ,,a alege
1. semekteyim ,,aleg
2. semektesin ,,alegi
3. semekte(dir) ,,alege
4. semekteyiz ,,alegem
5. semektesiniz ,,alegei
6. semekteler ,,aleg

1. semekteymiim ,,(cic) aleg


2. semekteymiin ,,(cic) alegi
3. semekteymi ,,(cic) alege
4. semekteymiiz ,,(cic) alegem
5. semekteymisiniz ,,(cic) alegei
6. semekteymiler ,,(cic) aleg.

5. Timpul viitor categoric:


bulmak ,,a gsi
1. bulacam ,,voi gsi
2. bulacaksn ,,vei gsi
3. bulacak ,,va gsi
4. bulacaz ,,vom gsi
5. bulacaksnz ,,vei gsi
6. bulacaklar ,,vor gsi

1. bulacakmm ,,(cic) voi gsi


2. bulacakmsn ,,(cic) vei gsi
3. bulacakm ,,(cic) va gsi
4. bulacakmz ,,(cic) vom gsi
5. bulacakmsnz ,,(cic) vei gsi
6. bulacakmlar (bulacaklarm) ,,(cic) vor gsi.

Modul condiional-optativ (Dilek art kipi) este denumit astfel deoarece, printr-o singur
form a verbului, se pot exprima dou moduri, condiionalul i optativul. De cele mai multe ori,
condiionalul se folosete mai mult n fraz, condiia fiind exprimat, de regul, printr-o alt
propoziie. Acest mod exprim o aciune a crei realizare depinde de ndeplinirea unei condiii.
Formele personale ale modului condiional-optativ se redau cu ajutorul sufixului
-sa/-se, prevzut cu sufixele personale, care se alipesc la rdcina verbal (al+sa-m ,,dac iau sau
,,dac a lua). Sufixele personale sunt cele de categoria a doua (-m, -n, -0, -k,
-nz/-niz, -lar/-ler). Acest mod are dou timpuri: prezent i trecut.
Trecutul are dou forme, att cu sufixul -d, ct i sufixul -m.
I. Timpul prezent al modului condiional-optativ (Dilek artn imdiki zaman) se red cu ajutorul
sufixului condiionalului, prevzut cu sufixele personale, care se alipesc la rdcina sau tema verbal.
a) Forma afirmativ (Olumlu ekli)
almak ,,a lua
Singular
1. al+sa-m (alsm) ,,dac iau,
dac a lua
2. al+sa-n (alsn) ,,dac iei,
,,dac ai lua
3. al+sa (als) ,,dac ia,
,,dac ar lua

Plural
1. al+sa-k (alsk) ,,dac lum,
,,dac am lua
2. al+sa-nz (alsnz) ,,dac luai,
,,dac ai lua
3. al+sa-lar (alslar) ,,dac iau,
,,dac ar lua

grmek ,,a vedea


1. grsem ,,dac vd, ,,dac a vedea
2. grsen ,,dac vezi, ,,dac ai vedea
3. grse ,,dac vede, ,,dac ar vedea

1. grsek ,,dac vedem, ,,dac am vedea


2. grseniz ,,dac vedei, ,,dac ai vedea
3. grseler ,,dac vd, ,,dac ar vedea

b) Forma negativ (Olumsuz ekli) se red cu acelai sufix, -se/-se, prevzut cu sufixele personale,
care, de data aceasta, se alipesc la tema negativ a verbului. Accentul cade pe silaba dinaintea
sufixului negaiei; de exemplu:
sormamak ,,a nu ntreba
Singular
1. srmasam ,,dac nu ntreb,
,,dac n-a ntreba
2. srmasan ,,dac nu ntrebi,
,,dac n-ai ntreba
3. srmasa ,,dac nu ntreab,
,,dac n-ar ntreba

Plural
1. srmasak ,,dac nu ntrebm,
,,dac n-am ntreba
2. srmasanz ,,dac nu ntrebai,
,,dac n-ai ntreba
3. srmasalar ,,dac nu ntreab,
,,dac n-ar ntreba

c) Forma interogativ (Soru ekli) se red cu ajutorul particulei interogative (conform legii armoniei
vocalice palatale, doar variantele -m i mi), care nu se scrie, dar care se citete mpreun cu formele
personale ale acestui timp. Accentul cade pe vocala sufixului condiionalului (-sa/-se); de exemplu:
gitmek ,,a pleca
Singular
1. gitsm mi? ,,dac plec?,
,,dac a pleca?
2. gitsn mi? ,,dac pleci?,
,,dac ai pleca?
3. gits mi? ,,dac pleac?,
,,dac ar pleca?

Plural
1. gitsk mi? ,,dac plecm?,
,,dac am pleca?
2. gitsniz mi? ,,dac plecai?,
,,dac ai pleca?
3. gitsler mi? ,,dac pleac?,
,,dac ar pleca?

d) Forma interogativ-negativ (Sorulu olumsuz ekli) se red, ca de obicei, cu ajutorul particulei


interogative, care nu se mai scrie, dar care se citete mpreun cu formele personale ale acestui timp, la
forma negativ. Accentul cade pe silaba dinaintea sufixului negaiei (-ma/-me); de exemplu:
kamamak ,,a nu fugi
Singular
1. kmasam m? ,,dac nu fug?,
,,dac n-a fugi?
2. kmasan m? ,,dac nu fugi?,
,,dac n-ai fugi?
3. kmasa m? ,,dac nu fuge?,
,,dac n-ar fugi?

Plural
1. kmasak m? ,,dac nu fugim?,
,,dac n-am fugi?
2. kmasanz m? ,,dac nu
fugii?, ,,dac n-ai fugi?
3. kmasalar m? ,,dac nu fug?,
,,dac n-ar fugi?

Formele posibilitativ i imposibilitativ prezint urmtoarele conjugri la condiionalul-optativ


prezent: forma posibilitativ: alabilsem ,,dac pot lua, ,,dac a putea lua; alabilsen ,,dac poi
lua, ,,dac ai putea lua; alabilse ,,dac poate lua, ,,dac ar putea lua; alabilsek ,,dac putem
lua, ,,dac am putea lua; alabilseniz ,,dac putei lua, ,,dac ai putea lua; alabilseler ,,dac pot
lua, ,,dac ar putea lua; forma imposibilitativ: alamasam ,,dac nu pot lua, ,,dac n-a putea lua;
alamasan ,,dac nu poi lua, ,,dac n-ai putea lua; alamasa ,,dac nu poate lua, ,,dac n-ar putea
lua; alamasak ,,dac nu putem lua, ,,dac n-am putea lua; alamasanz ,,dac nu putei lua, ,,dac
n-ai putea lua; alamasalar ,,dac nu pot lua, ,,dac n-ar putea lua.