Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
TINCA
PROIECT DIDACTIC
Scenariul zilei
ntlnirea de diminea:
Salutul
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup ntre copii i educatoare. Copiii se aaz n cerc , pe covor.
Bun dimineaa, fluturai i albinue!. Astzi suntem fluturai i albinue . V propun s v salutai
adresndu-v colegului de lng voi spunnd o nsuire a fluturaului/albinuei de lng voi (frumos, ginga,
colorat, harnic etc.)
Bun dimineaa, flutura vesel!
Bun dimineaa, albinu harnic !
Prezena
Se realizeaz cu ajutorul catalogului
Calendarul naturii
Se completeaz de ctre meteorologul de serviciu
Activitatea de grup
Voi formula ghicitori despre primvar, copiii alegnd variantele de rspuns din cteva cartonae ilustrate
Noutatea zilei
Anun prezena invitatei noastre de astzi, doamna Lia, care va observa felul n care ne vom juca astzi. O
vom saluta : Bine ai venit la noi!
Se anun activitile care se vor desfura n aceast zi.
Astzi vom colora insecte,vom forma mulimi cu flori, vom realiza un tablou cu flori de primvar, vom
construi grdini pentru flori, vom planta floricele i toate acestea jucndu-ne.
Avem pregtite, dup cum ai observat, patru centre. La centrul ART putem colora insecte-fluturai,
albinue, buburuze.La JOC DE MAS putem realiza fluturi, flori, buburuze cu ajutorul pieselor colorate ale
jocului Mozaic , la centrul NISIP I AP vom construi csua furnicii, adic muuroiul, iar la centrul JOC DE
ROL ne vom juca De-a albinuele. .Se aleg copiii pentru fiecare centru, in funcie de dorina fiecruia, cu
precizarea c fiecare se va juca i la celelalte centre puse la disppoziie. Dup rotirea copiilor pe centrele de interes,
se fixeaz cunotinele precolarilor prin ntrebri , apreciindu-li-se activitatea .
La activitatea matematic ne vom aminti s numrm n limita 1-5 , jucandu-ne cu flori,fluturai, albinue,
buburuze., iar mai apoi, la activitatea muzical vom repeta un cantec care ne aminteste de frumusetea anotimpului
primvara .
Rutin gustarea; copiii vor recita poezia urmtoare :
- Ceasu-i zece !
V-ai splat cu ap rece, dup cum ai nvat?
Ca i ursul Martinel,
Alergm ca iepuraii
i zburm ca fluturaii
Ca broscutele pe lac.
ns i mai bine-i c
Facem i gimnastic;
Unu, doi, unu, doi,
Facei toi la fel ca noi.
Centre de interes:
1. ART
Tema: Coloreaz dupa model-fluturai, buburuze, albinue
2. JOC DE MAS
Tema: Flori i insecte
3. NISIP I AP
Tema: Muuroiul de furnici
4. JOC DE ROL
Tema: De-a albinuele
I. Organizarea activitiilor pe centre de interes:
- se pregtete materialul necesar fiecrui centru;
ACTIVITATEA EDUCATOAREI
- anun tema i obiectivele
indrum intuirea materialelor
analizez coninutul fiei cu
explicndu-le sarcina de lucru
ACTIVITATEA COPIILOR
- ascult tema i obiectivele
- intuiesc materialele, ascult explicaiile i particip
2. JOC DE MAS
Tema: Flori i insecte
Forma de realizare: mbinare
Scopul: formarea deprinderii de a sorta i potrivi diferite forme i culori n vederea realizrii unui ntreg;
dezvoltarea ndemnrii, educarea perspicacitii i a spiritului de observaie.
Obiective operaionale:
- s asambleze piesele de mozaic in vederea realizrii imaginii unor fluturi i flori;
- s descrie amnunit i sistematic imaginea construit;
- s coopereze cu colegii n vederea rezolvrii sarcinii;
- s manifeste rbdare, atenie, interes pentru executarea sarcinilor date;
- s se bucure de reuita sa i a colegilor.
Strategia didactic:
Metode: conversaia, explicaia, exerciiul
Materiale didactice: jocul Mozaic .
ACTIVITATEA EDUCATOAREI
ACTIVITATEA COPIILOR
intuiesc materialele
3. NISIP I AP
Tema: Muuroiul de furnici
Scopul: consolidarea deprinderilor tehnice de lucru, stimularea originalitii, imaginaiei, gndirii creatoare a
copilului.
Obiective operaionale:
- s realizeze forma muuroiului folosindu-se de formele puse la dispoziie;
- s amenajeze spaiul de lucru, adugnd i iarb printre formele construite din nisip;
- s mnuiasc corect materialele;
- s respecte indicaiile educatoarei;
- s-i dezvolte simul estetic;
- s se bucure de reuita sa i a colegilor
Strategia didactic:
Metode: explicaia, demonstraia, exerciiul
Materiale didactice: nisip, ap, forme rotunde din plastic, iarb din carton verde
ACTIVITATEA EDUCATOAREI
ACTIVITATEA COPIILOR
intuiesc materialul
este cazul
4. JOC DE ROL
Tema: De-a albinuele
Scop: Dezvoltarea imaginaiei creatoare a copiilor prin stimularea proceselor cognitv-afective n activitatea de joc
cu ajutorul materialelor i jucriilor care reflect real i simbolic realitatea.
Obiective operaionale:
- s redea prin intermediul jocului calitile i preocuprile albinuelor ;
- s comunice verbal cu partenerii de joc folosind expresii adecvate;
- s mnuiasc corect materialele puse la dispoziie;
- s manifeste interes pentru activitate i respect fa de rezultatele muncii;
ACTIVITATEA EDUCATOAREI
ACTIVITATEA COPIILOR
mprirea
rolurilor
- i supraveghez n timpul jocului i intervin dac este
cazul
Activitatea integrat:
Domeniul tiin (Activitate matematic)
Domeniul estetic i creativ (Educatie muzical)
TEMA: Carnavalul primaverii
FORMA DE REALIZARE: joc - exerciiu /repetare cntec si joc muzical
TIPUL ACTIVITII: verificare i consolidare de cunotine
SCOPUL ACTIVITII:
D: verificarea i reactualizarea cunotinelor copiilor referitoare la numratul n limita 1-5; consolidarea
deprinderii de a
rspunde corect i complet la ntrebrile adresate; educarea ateniei, perspicacitii, a spiritului de
observaie i a
promptitudinii n gndire;
DEC: consolidarea deprinderii de a interpreta corect i expresiv o pies muzical.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
DOMENIUL TIIN:
- s recunoasc cifrele de la 1 la 5;
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru nvmntul precolar, 3-6/7 ani MECT, 2008
- Revista nvmntului precolar nr.1-2/2008 i nr.3-4/2008
- Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar-nivel 3-5 ani,Ed. Delta
- Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar, Ed. Didactica Publishing House 2009
- Educaia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea curriculumului precolar, Ed. Paralela 45
Evaluare
Etapele activitii
Coninutul tiinific
1.Moment
organizatoric
linitii
necesare
nceperii
activitii
integrate.
2. Captarea ateniei
de
astzi
se
numete
Carnavalul
4. Dirijarea nvrii
Conversaia
a. Reactualizarea cunostintelor
-se numara cu copiii de la 1 la 5
se realizeaza recunoasterea cifrelor in intervalul Exerciiul
Evaluare
oral
1-5
se completeaza fisele cu cifra sau obiectul lipsaConversaia
anexa 1
b.Desfurarea jocului
se vor imparti copiii in 3 grupe: grupa
fluturasilor,
grupa
buburuzelor
si
grupa Exerciiul
Evaluare
albinutelor.
oral
Exerciiul
Evaluare
oral
Conversaia
frontal
Exercitiul
a)exerciii de respiraie
*Mirosim florile din grdin.
*Suflm n ppdii
*Umflm baloane pentru carnaval
b) exerciii de nclzire a vocii
*vocalize pe sunetele arpegiului gamei DO
Explicaia
c)exerciii de dicie
La carnaval, muzicanii interpreteaz la diferte
Exerciiul
instrumente.Haidei s vedem cum bate toba:
Toba bate: bum!bum! bum!
Hai copii cu toi la drum!
Dar vioara, cum ne cnt...
La, la, la
Toi cntai cu mine...da.
Executarea cantecului de catre educatoare
Fredonez un fragment din cntec i cer copiilor s-i
aminteasc cntecul. Se trece la executarea cntecului
mpreun cu educatoarea, care interpreteaz cntecul o
dat cu copiii(se amintete poziia corect n timpul
Conversatia
5.Incheierea
activitatii