Sunteți pe pagina 1din 13

Invatatoare: Balaban Ionela - Nicoleta

Scoala cu Clasele I-VIII Nr.1 Turluianu

Proiect didactic
Data : 13.05.2011
Clasa : a III -a
Aria curricular : Limb i comunicare
Disciplina : Limba i literatura romn
Curriculum: nucleu
Unitatea de nvare : Vara
Subiectul: Pari principale de propoziie - SUBIECTUL SI PREDICATUL
Tipul lectiei : recapitulare i sistematizare de cunotine
Scopul leciei :
dezvoltarea capacitii de a opera cu structuri gramaticale morfologice i sintactice diverse;
activizarea vocabularului i dezvoltarea capacitii de exprimare corect, fluent, n propoziii logice;

Obiective operaionale :
a) cognitive:
OC1 - s defineasc prile de vorbire i de propoziie studiate;
OC2 - s identifice prile principale de propoziie , artnd ce exprim fiecare;
OC3 -s analizeze prile de propoziie principale indicate, preciznd partea de vorbire prin care sunt exprimate i categoriile
gramaticale corespunztoare acestora;
OC4 - s alctuiasc propoziii dupa imagini sau scheme gramaticale, respectnd indicatiile date ;
OC5 - s realizeze acordul gramatical ntre subiect i predicat;

b)psiho - motorii:
OPM1 -s pstreze pozitia corecta,atat a corpului cat si a caietului in banc pe tot parcursul lectiei;
OPM2 -s utilizeze mijloacele de nvmnt n mod corespunztor;
c)afective:
OA1 - vor participa activ la desfurarea leciei;
OA2 - vor manifesta spirit de iniiativ i cooperare n cadrul grupului;

Strategia didactic :
Metode i procedee: conversaia, exerciiul, lectura explicativa, obsevaia, explicaia, metoda ciorchinelui,
problematizarea, munca n echip, munca independent, jocul didactic;
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe ;

Mijloace de nvtmnt : plane cu pri de vorbire i de propoziie, fie de lucru i evaluare


Resurse umane :16 elevi
Resurse temporale: 50 minute
Resurse spatiale: sala de clas
Bibliografie :
-oficiale :
Curriculum National, Programa scolara - clasa a III- a, Bucuresti, 2004;
Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu, LIMBA I LITERATURA ROMN (manual pentru clasa a III-a), Editura Aramis ,
2005
-pedagogice :
Venera-Mihaela Cojocariu, Teoria si metodologia instruirii, Bucuresti, Editura Didactica si Pedagogica, 2008

-metodico-didactice:
Carmen Iordachescu, Sa dezlegam tainele textelor literare, Pitesti, Editura Carminis, 2005
Ecaterina Popistasu, Delia Spiridon, Gramatica pentru clasele II-IV, Iasi, Casa editoriala Regina, 2002

Momentele leciei

Ob.
op

Coninutul leciei

1.Moment
organizatoric

Se creeaz condiiile optime pentru


desfurarea leciei: pregtirea materialului
didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea
elevilor n activitatea de pregtire.
Elevii pregtesc manualele, caietele de
notie, caietele de teme, instrumentele de scris.

2.Verificarea
temei

Sunt verificate temele efectuate acas


urmrindu-se aspectul caietului, aranjarea n
pagin, dac tema este complet, forma
scrisului, corectitudinea coninutului.

3.Reactualizarea
cunotinelor

4.Captarea
ateniei

OC1

Reactualizarea cunotinelor se va face cu


ajutorul metodei ciorchinelui. Voi prezenta
elevilor o plan asemntoare cu fia lor .
(Anexa 1).
Elevii vor rspunde la ntrebrile adresate,
venind la plan i completnd rspunsurile
corecte.
n timpul completrii noiunilor pe plan,
elevii vor completa fia primit.
OC1
Captarea ateniei se va realiza cu ajutorul
unei plane didactice ce conine un rebus
OC2
(Anexa 2).
OPM1
Prin rezolvarea acestuia se va obine pe
verticala A-B cuvntul RECAPITULARE

Strategia didactic
Metode i
Mijloace de
Forma de
procedee
nvmnt
organizare
conversaia
frontal

Evaluare

caiete de
teme

individual

evaluare
continu

metoda
ciorchinelui

Fi de lucru

frontal

evaluare
continu

exerciiul

plan
didactic

conversaia
individual
exerciiul

plan
didactic

frontal

evaluare
continu
observarea
sistematic a
elevilor

5.Anunarea
temei i a
obiectivelor
6.Recapitularea
si sistematizarea
cunostintelor

OC4

OC3

Se va anuna tema leciei i obiectivele propuse.


Se va scrie titlul leciei pe tabl, respectiv n
caiete.

conversaia

Se prezint elevilor o plan.


Cere s se alctuiasc propoziii simple i
dezvoltate plecnd de la imaginea dat.
Numete elevi care s scrie propoziiile i s
identifice subiectele i predicatele.
Solicit elevilor s analizeze, n scris,
subiectul i predicatul din prima i ultima
propoziie, iar pe celelalte, oral.

observatia

caiete

exerciiul

plans
didactic

Propune s se rezolve oral urmtoarele


exerciii scrise pe flip-chart.
Schimbai locul subiectelor din propoziiile:
exercitiul
OC5
Florile au nflorit.
oral
OPM2
Ion Creang s-a nscut n Humuleti .
Mrul conine multe vitamine.
Ciripete vrbiua.
Se identifica si se analizeaza oral subiectele
OC3
si predicatele din aceste propozitii,utilizandu-se
intrebarile specifice:
Despre cine se vorbeste in propozitie? si
Cine?
OC4
exercitiul
Se aleg doua din aceste propozitii si se
realizeaza schema gramaticala a lor.

frontal

Observarea
sistematic a
elevilor

frontal

evaluare
formativcontinu

individual

flip-chart
carioci

individual

Elevii sunt mprii n 6 grupe.


Fiecare grup rostogolete cubul i apoi i
selecteaz cate o fi corespunztoare .Pe
fiecare fa a cubului este scris o cerin de
lucru.
OC1
OC2
OC3

DESCRIE
COMPAR
ASOCIAZ
ANALIZEAZ
APLIC
ARGUMENTEAZ

cubul
metoda
cubului

fise de lucru

pe grupe

observarea
sistematica

(Anexa 3)
Aplicand metoda ,,Turul galeriei vom evalua
rezultatele fiecarei grupe.
Conducatorul fiecarei grupe va analiza fetele
cubului lipite pe tabla si va nota rezultatele .
Castiga echipa care intruneste cele mai multe
puncte.
7.Obinerea
performanei.
8.Evaluarea

OC4

Fiecare grup va alctui cte dou propoziii , n


care cuvntul poart, pe rnd, s aib rol de
subiect , apoi , de predicat.

exercitiul

Se vor mpri elevilor fie de evaluare. conversaia. fie de


(Anexa ). Elevii se vor concentra i vor explicaia
evaluare
rezolva exerciiile.
munca
independenta

individual

evaluare
sumativa

Se precizeaz tema elevilor pentru acas. Elevii


noteaz tema n caiete.
Se fac aprecieri generale i individuale asupra
comportamentului i asupra participrii elevilor
la lecie.
Sunt notai elevii care au participat activ la
lecie.

ANEXA 1
Elev:

13.05.2011
FI DE LUCRU
- ciorchinele -

ANEXA 2

Rebus :
A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

1. Parte de vorbire care ine locul unui substantiv.


2. Parte de vorbire care exprim starea, aciunea sau existena .
3. Partea de vorbire care arat nsusirea unui substantiv.
4. Propoziie care, pe langa subiect si predicat, mai are i pri secundare de propozitie.
5. Propoziie format numai din subiect i predicat.
6. Partea de propoziie care arat ce face subiectul.
7. Subiectul propoziiei: Atacantul a marcat un gol.
8. Despre el se vorbete n propoziie.
9. Subiectul propoziiei : Zvoiul a nfrunzit. .
10.Denumete lucruri, fiine, obiecte, fenomene ale naturii .
11.Arat numrul sau ordinea.
12.Comunicare spus sau scris cu un singur predicat

METODA CUBULUI

ANEXA 3
1.DESCRIE

Descrie fiecare parte principal de propoziie (definiie , ntrebri, pari de vorbire prin care
pot fi exprimate).
2. COMPAR

Compar SUBIECTUL cu PREDICATUL.


3. ASOCIAZ

Asociaz cuvintele din coloane pentru a obine propoziii. Subliniaz cu o linie subiectele
i cu dou predicatele.
circul
nva
rsare
zboar
ele

fluturaul
elevul
pietonii
vorbesc
soarele

4.ANALIZEAZ

Analizai prile principale de propoziie din textul urmtor:


A rsarit soarele.
Natura se trezete la viaa..
Pe firele crude de iarb strlucete roua.

5.APLIC

Aplic pe spaiile punctate cuvintele care se potrivesc. Subliniai subiectele i predicatele.


1)Masina..
2)..miaun.
3)Fetele......
4)Ninsoarea..........

6.ARGUMENTEAZ

Argumenteaz de ce subiectul i predicatul sunt pri principale de propoziie.

Anexa 4

13.05.2011
Numele i prenumele:..................................................................
Fi de evaluare

1.Subliniai cu o linie subiectele i cu dou linii predicatele din enunurile urmtoare:


Ghioceii au rsrit prin toat pdurea.
Rndunelele au revenit la cuiburile lor.
Pdurea rsun de glasurile i cntecele vesele ale psrelelor.
Mielueii i ieziorii zburd veseli pe cmpie.
Noi vom face coronie din flori multicolore.
2.Completai propoziiile cu predicatele potrivite:
................................au nflorit n grdin.
Psrile ......................................... din rile calde.
....................... vei merge n excursie.
Privighetoarea .......................................... n zvoiul nfrunzit.

3. Alctuii enunuri n care:


a) predicatul s fie un verb la persoana a II-a, nr. plural, timp viitor.
.........................................................................................................................
b) subiectul s fie exprimat prin pronume, persoana I, nr. plural.
.........................................................................................................................
4. Analizai subiectul i predicatul din enunul urmtor:
Rndunica zboar ctre cuibul su.

S-ar putea să vă placă și