Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII Nr3 Doicesti


Profesor: Ionescu Aurelia
Disciplina: Consiliere si orientare
Clasa: a VIII-a
Titlul leciei: Bunele maniere
Obiective:
-

formarea deprinderilor de comportare civilizat

buna-cuviin i amabilitatea n coal, familie, societate

exprimarea civilizat n limbaj, gesturi, atitudine fa de colegi, cadre didactice,


prini, societate

formarea i consolidarea deprinderilor de a avea o inut corect, curat, ordonat

Sistem metodologic: conversaia, exemplul, explicaia, demonstraia


Bibliografie:
Marinescu, Aurelia Codul bunelor maniere astzi, Ed. Humanitas, Bucureti, 1995
Izdril, Vasile, Ghihor, Anca Bun-cuviin.. Politee. Comportament, Ed. De Vest,
Timioara, 1997
*** - Dirigintele.Ora de dirigenie, Tribuna nvmntului, Bucureti
Desfurarea activitii
1. Moment organizatoric
Elevii prezint evenimentele petrecute n colectivul clasei, n ultima sptmn,
cu privire la nvtur i disciplin. Se discut evenimentele prezentate.
2. Anunarea subiectului i a obiectivelor
Astzi vom dezbate tema Bunele maniere. Ne-am propus ca n urma desfurrii
leciei, s aflm ce se nelege prin bune maniere, cum trebuie s ne comportm n diferite
mprejurri, cum trebuie s ne mbrcm, cum trebuie s ne exprimm fa de colegi,
cadre didactice, prini, societate.

3. Dezbaterea temei se va preciza noiunea de bune maniere; comportarea n diferite


mprejurri (n vizite, la o petrecere, n familie, la coal, n societate n general) ;
salutul i cerinele acestuia; inuta vestimentar; conversaia n societate; convorbirea la
telefon; concluzii.
Cu ajutorul elevilor, dirigintele precizeaz: Codul bunelor maniere este alctuit
dintr-o mulime de legi, de convenii, avnd, toate, un numitor comun: de a nu-l deranja
pe semenul tu, ci a-l face s se simt bine n preajma ta. Bunele maniere contribuie la
formarea noastr ca oameni, la bucuria de a tri printre semeni civilizai.
Se poart apoi discuii cu ntreaga clas pe marginea temei propuse. Elevii i
exprim punctele de vedere aducnd argumente i exemple n sprijinul celor afirmate. Un
elev prezint modul n care trebuie s ne comportm cnd suntem invitai la mas, la o
petrecere. Un alt elev abordeaz problema inutei vestimentare a tinerilor n diferite
ocazii, dar i la coal.
n momentele urmtoare este abordat problema salutului. n urma discuiilor
purtate cu elevii, se vor evidenia cteva cerine ale salutului.
Un alt aspect al conduitei civilizate care este discutat, este cel al conversaiei n
societate.
Se mai supune dezbaterii cu clasa modul n care vorbim la telefon, modul de
comportare fa de cei vrstnici, de aceiai vrst sau cei mai mici dect elevii clasei,
modul de comportare n familie (unde nu suntem scutii de politee) n coal, n timpul
dansului, n mijloace de transport n comun.
n ncheierea leciei se trag concluziile asupra celor discutate.
Bunele maniere sunt apanajul omului care i cunoate exact locul n lumea n
care triete, iar acestea (bunele maniere) caracterizeaz o fiin civilizat.

S-ar putea să vă placă și