Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea colar : Colegiul Naional "Mihai Eminescu" Iai


Cadru didactic: Abalaei Elisa
Data: 2.04.2015
Clasa: a VIII- a
Obiectul:Chimie
Tema: Identificarea cationilor
Tipul leciei: mixt
Competene specifice:
1.3. Clasificarea cationilor analitici dup unul sau mai multe criterii.
2.3. Utilizarea aparaturii i a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reacii chimice.
2.4. Interpretarea informaiilor obinute datele experimentale
4.3. Folosirea terminologiei specifice chimiei referitoare la reaciile chimice.
5.3. Evaluarea factorilor de risc rezultai n urma aplicrii n practic a unor reacii chimice i recunoaterea importanei acestora.
Obiective operaionale:
Dup parcurgerea noiunilor referitoare la lecia Reacia de descompunere ,elevii vor fi capabili:
O1 S defineasc cationii analitici
O2 S prezinte forma general a reaciilor ce le dau cationii
O3 S clasifice cationii dup gruprile analitice
O4 S dea exemple de reacii ale cationilor
O5 S redea corect ecuaii chimice ale reaciilor cationilor cu reactivul grupei
O6 S manevreze cu grij reactivii i aparatura de laborator;
O7 S aplice noiunile nvate n rezolvarea de aplicaii teoretice i practice
Metode de predare - nvare: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, algoritmizarea, experimentul, problematizarea, descoperirea dirijat

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic

Page 1

Mijloace didactice folosite: manualul, fia de lucru, reactivi i ustensile de laborator, videoproiector
Bibliografie:
1. Stnescu, S., Constantinescu, R. Chimie manual pentru clasa a VII-a , Editura Sigma, 2000
2. Ftu, S., Stroe, F., Stroe, C. Chimie manual pentru clasa a VII-a , Editura Corint, Bucureti, 2000
Desfurarea leciei:
1. Momentul organizatoric
2. Verificarea i evaluarea cunotinelor
3. Trecerea la lecia nou
4. Comunicarea noilor cunotine
5. Fixarea noilor cunotine
6. Evaluarea activitii
7. Anunarea temei pentru acas

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic

Page 2

Desfurarea leciei

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic

Page 3

Etapa leciei

Activitatea profesorului
Noteaz absenele;
Momentul
Stabilete atmosfera propice desfurrii
organizatoric activitii didactice.
Adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:
1.Ce lecie am avut de pregtit pentru astzi?
2.Ce sunt proprietiile fizice i chimice ale
Verificarea i srurilor?
evaluarea
3.Ce form general au srurile?
cunotinelor 4.Care sunt produii de reactie dintre un acid i
o baz?
5.Descriei reacia acizilor cu bazele i scriei
ecuaia reaciei.
Trecerea la
lecia nou

Anun titlul leciei noi i l scrie pe tabl;


Anun punctele leciei i explic elevilor c ei
le au pe fiele de lucru pe care le vor primi;
mparte fiele de lucru.

Comunicarea Explic elevilor c pe fiele primite vor nota noile


cunotine plecnd de la studierea experimental a
noilor
unor reacii ale cationilor
cunotine

Pe baza experimentului de laborator cere elevilor s


explice noiunile nvate i s noteze la observaie,
s defineasc cationii, s formuleze ecuaia

general, s precizeze importana reaciei i


cunoaterea ei.

Fixarea
noilor
cunotine

Cere elevilor s rezolve exerciiile din manual


i din culegere

Face aprecieri asupra modului n care s-a


Evaluarea
desfurat ora i asupra nivelului de pregtire al
activitii
elevilor;
Gavriliuc Elisa- Proiect
didactic
Controleaz ca elevii s lase ordine la locul
unde au lucrat.
Indic pagina la care se afl lecia n manual;

Activitatea elevului
Se pregtesc pentru
activitatea la clas.

Metode de predare - nvare

Resurse temporale
caiete i instrumente de
scris

conversaia
Rspund ntrebrilor
adresate
conversaia
problematizarea

Sunt ateni la explicaiile


primite de la profesor.

Elevul efectueaz
experimentele indicate.
Modeleaz ecuaiile reaciilor
chimice i face observaii
asupra fenomenelor studiate;
Precizeaz pe baza
observaiilor fcute,
clasificarea cationilor,
ecuaia reaciilor , importana
identificrii cationilor.

Formuleaz ntebri pentru


unele neclariti;
Rezolv exerciiile primite.

Realizeaz autoevaluarea
i las ordine la locul unde
a lucrat.
Elevul este atent la

conversaia
explicaia

Tabla, creta,
caiete, fie de activitate
experimental instrumente
de scris
Reactivi, eprubete, clete,
spirtier

conversaia
algoritmizarea
modelarea
problematizarea
descoperirea dirijat
explicaia
observaia
conversaia
problematizarea

conversaia

Manualele i culegerile

Catalogul
Page 4

Fi de lucru
Reacia de descompunere
Exemple de reacii de descompunere:
Activ.
experim.

Subst. i
ustensile de
laborator
necesare

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic

Modul de lucru

Observaii
experimentale

Ecuaia reaciei chimice

Concluzii

Page 5

1.
Reacia
HCl cu
AgNO3

-acid clorhidric
-azotat de argint
-eprubet

2.
Reacia
dintre
CuSO4 i
H2S

-eprubet
-sulfat de cupru
-hidrogen sulfurat
-ap distilat
-spatul

O spatul de sulfat de cupru se va


solubiliza n ap distilat.Dup
solubilizare se va introduce hidrogen
sulfurat.Ce se petrece?

n urma reaciei
dintre CuSO4 i H2S
va rezulta un
precipitat...................
..................................

3Reacia
dintre
CuSO4 i
NaOH

-sulfat de cupru
-hidroxid de sodiu
-eprubet
-flacr
-clete

ntr-o eprubet se pune soluia de sulfat


de cupru peste care se adaug hidroxid
de potasiu ,dup obinerea unui
precipitat albastru eprubeta va fi supus
la temperatur.Ce observai?

Cu hidroxidul de
potasiu, srurile
solubile ale cationului
de cupru (II), precipita
hidroxidul de cupru de
culoare ., care se
descompune la
incalzire, cu formarea
oxidului de...de
culoare...

ntr-o eprubet curat se introduce


azotat de argint peste care se va aduga
acid clorhidric .Observai reacia.

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic

Prin reacia HCl cu


AgNO3 rezult
..

Page 6

4.Reacia
dintre Al3+
i (NH4)2S

-sulfur de
amoniu
-clorur de
amoniu
-hidroxid de
amoniu
-cationul de Al3+

Sulfura de amoniu se introduce intr-o


eprubet apoi se aduce mediul de
clorur de amoniu i hidroxid de
amoniu .Dup ce s-a realizat mediul de
reacie se adaug cationul de Al 3+ .

Gavriliuc Elisa- Proiect didactic

n urma acestei
reacii va rezulta
cationul sub form
de hidroxid care are
o coloraie ......i o
consisten
...........Hidroxidul de
aluminiu are un
caracter amfoter
,este solubil att
n .......ct i n ........

Page 7