Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

GRDINIA PROGR. PREL. NR.12


TG.MURE
PROF. NV. PREPRIMAR Lucia FODOR
GRUPA: Mare
TEMA ANUAL DE STUDIU : Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA SPTMNAL : Prin pdure i prin ploaie ca o colri vine, fata soarelui blaie,

fr snii i patine
TEMA INTEGRATOARE: Surprizele primverii
TIPUL ACTIVITII: verificare,consolidare i evaluare de cunotine
TIPOLOGIA ACTIVITILOR EDUCAIONALE: activitate integrat cu durata de o zi
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

INVENTAR DE ACTIVITI:
ETAPA I : Activiti de dezvoltare personal (ADP):

ntlnirea de diminea: Bun dimineaa cer frumos / bun dimineaa soare luminos /
bun dimineaa micuule vnt, care alergi pe pmnt!!
Rutine: mi atept rndul deprinderea de a anuna prin ridicarea minii cnd solicit
un anumit lucru;
Tranziii: Cunoti copile drag al florilor miros / vine primvara;

ETAPA II:
1.Activiti pe domenii experieniale (ADE)
Activitate integrat: Surprizele primverii (D /DOS)
2.Activiti liber alese (ALA 1)

CENTRUL ART: Semne de primvar (desen)


CENTRUL MANIPULATIVE: Tablou de primvar
CENTRUL TIIN: Matematica n coresponden cu primvara
JOC DE ROL : De-a reporterii: Cercearea mea reportaj - ,,O zi de primvar
1

ETAPA III a:

Activiti liber alese ( ALA 2)


Jocuri la castel : Covorul primverii / Couleul rupt ,
SCOPUL ACTIVITII: reactualizarea, consolidarea i evaluarea cunotinelor copiilor despre

anotimpul primvara, respectiv: simbolurile, legumele, florile, psrile cltoare.


OBIECTIVE OPERAIONALE:

Pe baza exemplelor oferite, s descopere notele comune, elementele difereniatoare dintre


simbolurile primverii.
Avnd la dispoziie ntrebrile de pe stelue, s identifice soluii de rezolvare, ca urmare a
refleciei personale, ntr-un interval de 2, 3 minute.
S identifice modalitatea de rezolvare a problemei matematice, valorificnd coninutul
ghicitorilor.
S creeze tabloul primverii, utiliznd informaiile vehiculate la ntlnirea de diminea.
Valorificnd momentele zilei, s ilustreze sentimentul, starea, trirea avut pe parcursul
zilei ( joc de rol ,, de-a reporterii / steluele aprecierii).

SARCINA DIDACTIC: s rspund cerinelor formulate pe cub, s formuleze ntrebrile


corect (ce, cum, unde, cnd, de ce ?), s formuleze titlu potrivitrivit pentru jocul didactic.
alegerea unui cartona, crearea unei propoziii corecte din punct de vedere gramatical,
formularea corect a pluralului substantivelor i a diminutivelor cuvintelor date;
REGULILE JOCULUI: copilul la care a ajuns cubul - descrie, analizeaz, compar,
asociaz, aplic, argumenteaz imaginea dat; liderii de grup, formuleaz ntrebrile vizate pe
stelue, mesaje socio emoionale i i exprim strile de moment; Colegii aplaud rspunsurile
corecte, reformuleaz dac este cazul.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza, ascultare / acceptarea, ghicitul;

STRATEGII DIDACTICE:
SISTEMUL METODOLOGIC: jocul didactic, conversaia, explicaia, cubul, explozia stelar,
RAI, activitatea de grup i n perechi, puzzle, scaunul autorului (steluele aprecierii), reportajul /
cercetarea mea, harta proiectului;
SISTEMUL RESURSELOR CURRICULARE: biburuza, piesele de puzzle, cubul, stelue,
jetoane, fie de lucru, tabla magnetic, lipici, creioane colorate, micul meter, jocul creativ;
FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITII: frontal, individual, pe grup.

RESURSE TEMPORALE: o zi
2

STRATEGII, METODE SI INSTRUMENTE DE EVALUARE: evaluare frontal


realizat pe parcursul activitilor, individual, final prin analiza produselor activitii i a
deprinderilor formate.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani 2008

Metode interactive de grup ghid metodic Editura ARVES

Revista nvmntului precolar i primar 1-2/ 2014

Internet: www.didactic.ro

Scenariul zilei
NTLNIREA DE DIMINEA - Bun dimineaa Curioilor!
Copiii intr n sala de grup i cnt cntecul Ursuleii s-au trezit, timp n care redau
miocrile de nviorare sugerate de textul cntecului. Dup intonarea cntecului recit
versurile:
Bun dimineaa cer frumos / bun dimineaa soare luminos / bun dimineaa micuule vnt,
care alergi pe pmnt / bun dimineaa copaci nflorii / bun dimineaa psrele mari i mici/
bun dimineaa pietre tari/ bun dimineaa animale mici i mari !
n continuare prin metoda RAI, copiii i spun numele i i asociaz personalitatea cu un
element aparintor mediului nconjurtor ( primvara), motivnd alegerea fcut.
Calendarul naturii: se amintete ziua, data, anul. Educatoarea adreseaz urmtoarele
ntrebri:

De ce e soare-afar i mieii zburd iari?


De albina zboar i greieraul cnt, tii sau nu?
De ce copacii-mbrac veminte de mireas i ciripit de psri se-aude n livad?
De ce copiii-s veseli cnd soarele-i mngie?
E PRIMVAR!!!!!!!!
Venii prieteni s ne bucurm / e primvar haidei s cntm / s ne dm mna
cu toi la un loc / s pornim cu toi la joc !

Noutatea zilei: dup completarea calendarului naturii, copiii spun ce au observat nou n drumul
lor spre grdini? ( fa de ziua anterioar)
Educatoarea aduce completri despre noutatea zilei: am ascultat cucul care i strig numele i
am gsit lng un tufi o mulime de buline negre; ce credei de ce erau acolo?
Bate cineva la u, se deschide i intr un musafir; este buburuza trist i furioas
deoarece vntul a purtat-o peste tot iar bulinele le-a pierdut.
Ea recit urmtoarele versuri:
Sunt o mic buburuz / Necjit i confuz / Vntul mare cltor
M-a luat cu el n zbor / M-a-nvrtit i m-a sucit / Fr buline m-am trezit.
Buburuza este ntrebat:

Cum te-ai simit cnd aveai buline i zburai de pe-un fir de iarb pe cellalt?
Cum te simi acum?
4

Ce crezi ....eti la locul potrivit pentru a fi fericit?

Buburuza rspunde la ntrebri i mparte o serie de materiale pentru jocul didactic.


1.Un CUB pe care sun imagini iar precolarii vor rezolava sarcinile referitoare la:
DESCRIE:

trire (astzi, 8 martie) / ghiocelul

COMPAR:

barza i rndunica / ghiocelul i laleaua; narcisa i zambila ( asemnri i


deosebiri);

ASOCIAZA:

cuvntul floare cu alte cuvinte


poveti;

/comportamentul tu cu al unui personaj din

ANALIZEAZA:

factorii de mediu / rolul lor n viaa plantelor / comportamentul berzei

APLIC:

construiete relaia floare om / formuleaz un mesaj eco!

ARGUMENTEAZ:

proverbul: unde nu intr soarele intr doctorul / de ce este ghiocelul vestitorul


primverii?

2.Explozia stelar: copiii formuleaz ntrebri care ncep astfel:

de ce rsar nti ghioceii? de ce consumm legume ?de ce danseaz albinele?


cine ajut plantele s se dezvolte? cine este primul vestitor al primverii?cine se mai
numete vestitorul primverii?
cnd suntem prietenii florilor? cnd se ntorc psrile cltoare?
Unde cresc lalele? Unde se ntorc berzele? Unde i construiesc rndunicile cuibul?
Ce legume de primvar cunoti? Ce flori rsar primvara? Ce simboluri are primvara

3.Harta proiectului: Surprizele primverii:


5

Ca o sintez a cunotinelor vehiculate astzi, precolarii vor finaliza Harta proiectuluui


,,Surprizele primverii. Ei vor descoperi ce cunotine urmeaz s adauge, referitoare la
anotimpul primvara.
4.Piese de puzzle acesta va fi completat pe msur ce sarcinile de lucru sunt rezolvate, iar
Buburuza recompensat cu cte o bulin. n final puzzl-ul va fi complet iar Buburuza va avea
toate bulinele.
Pin cntecul ,,Cunoti copile drag, al florilor miros , precolarii se ndreapt spre
centrele de ineres.

EVENIMENT
DIDACTIC
1.Moment
organizatoric

2.Captarea
ateniei

3.Anunarea
temei

4.Desfurarea
activitii

CONINUT TIINIFIC

STRATEGII
DIDACTICE
Asigurarea mediului i climatului conversaia,
instructiv-educativ optim nvrii. explicaia
- amenajarea spaiului de lucru,
pregtirea materialului
Joc de autocunoatere
RAI
Se
realizeaz
prin
intrarea Conversaia,
Buburuzei care aduce materiale explicaia,
pentru precolari i le spune
povestea ei. Ea este ntrebat despre
strile prin care atrecut, pn s
ajung la grupa Curioilor.
n discuia cu precolarii se vor expunerea
adresa mai multe ntrebri care au
ca rspuns: ,,e primvar, dar voi
ateniona copiii c n funcie de
informaiile vehiculate, ei vor
hotr cum se numete jocul
didactic.

EVALUARE
Forme, metode
Observarea
comportamentului
iniial , interesul
pentru activitate.

Buburuza scoate din coul ei un Puzzle


puzzle i atrage atenia asupra

-aprecierea
rspunsurilor

Observarea
comportamentului
verbal i nonverbal
al copiilor

faptului cci
copiii
vor fi
recompensai rnd pe rnd cu cte o
pies de puzzle, pe msura
rezolvrii sarcinilor.
1.Explicarea i demonstrarea Explicaia
jocului:
Precolarii afl c astzi vom face
apel
la
cunotinele
despre
primvar. Copilul care dorete s
rspund se anun la rspuns prin
ridicarea minii. Cel care care i
aude numele rspunde, Rspunsul
lui va fi rspltit cu aplauze.
2.joc de prob
Se numete un copil pentru a se
desfura un joc de prob i pentru
a vedea dac regulile jocului au fost
nelese.
3. desfurarea propiu-zis
Buburuza scoate din co un cub,
copilul care i aude numele
rostogolete cubul i formuleaz
rspunsul pentru cerina de pe faa
de sus a cubului. Dac ceilali
copiii doresc s reformuleze
rspunsul , pot face acest lucru.
Rspunsul este ncurajat cu cuvinte
precum bravo, foarte bine,
aplauze.
Dup parcurgerea tuturor cerinelor
de pe cub, precolarii vor fi
recompensai cu o pies de
puzzle.
4.complicarea jocului:
Buburuza scoate din co cinci
stelue, pe care se afl cinci
ntrebri.
Copiii formeaz cinci echipe, i
aleg un lider, discut i formuleaz
ct mai multe ntrebri.Buburuza
marcheaz rspunsurile i spune
care ecip a fost ctigtoare. Ea
adaug n acest moment nc o
pies de puzzle.
Copiii revin n formaie iniial,

corecte
-evaluare
oral,
individual
-Obseravrea
comportamentului
verbal i nonverbal
al copiilor

Cubul

Explozia stelar

Puzzle
Lucru n perechi

formeaz perechi i dau via hrii


proiectului, ca o sintez a
cunotinelor
vehiculate
n
activitate
La acest moment recompensa este
a treia pies de puzzle.
La acest moment precolarii dau
un nume potrivit acestui joc , sunt
apreiai cu trei piese de puzzle i
interpreteaz
cntecul
Vine
primvara.
Pentru
sinteza
cunotinelor Harta
vehiculate, precolarii vor realiza conceptual
o hart conceptual cu ajutorul
imaginilor: flori, legume, psri
cltoare, pomi nflorii, iar
extensia temei este cea referitoare
la insecte.
5.
Obinerea Pe cntecul Mirosul florilor, ne
performanei
ndreptm spre centrele de intere..

Frontal
-Individual
-colectiv

La Centrul Art: Semne de Tehnica 6/ 3/5


primvar - copiii vor fi n numr
de ase. Fiecare membru deseneaz
trei semne de primvar, n cinci
minute.n acest moment, foile trec
de la stnga spre dreapta i se
continu prin adugarea altor trei
elemente, timp de 5 minute......n
final se ajunge n poziia iniial. Se
adug noi elemente dac se dorete
sau se finalizeaz cele existente.
La Centrul Manipulative: Lucru n perechi
precolarii vor lucra n echip. Ei
vor realiza cu ajutorul pieselor
geometrice i trusei Micul meter
,,Un tablou de primvar;
deseneaz
conturul
pieselor
geometrice, le decupeaz, le lipesc
n aa fel nct s rezulte elemente
precum: cas, minge, feti, biat,
copac, floare....
La Centrul tiin: ,,Matematica Problematizarea
n coreponden cu primvara! nvarea prin
8

precolarii
rezolv
probleme descoperire
ilustrate, caut descoper soluii
pentru numr par /impar.
Educatoarea
supravegheaz
activitatea tuturor centrelor, dnd
indicaiile necesare. Dup ce toi
copiii au realizat sarcinile de la
centre, acetia i prezint lucrrile,
le
expun, iar prin steluele
autoaprecierii i exprim satrea. Steluele
Reporterii vor ilustra datele autoaprecierii
cercetrii.
copiii vor rezolva fiele matematice
cu
tema:
Matematica
n
coresponden cu primvara.
Educatoarea
supravegheaz
activitatea
centrelor,
dnd
indicaiile necesare
La Centrul Joc de rol
La centrul JOC DE ROL de-a Interviul
reporterii: precolarii vor efectua Reportajul
o mic tem de cercetare
( dobndesc competene, nu rezolv
probleme), cu tema ,,O zi de
primvar. Echipa este format
din doi membri, care elaboreaz un
plan de cercetare, adun informaii.
Cum vei rezolva problema?
metoda interviul, joc de rol ,,de-a
reporterul, sondaje de opinie;
Cine v poate ajuta?
Adunarea
datelor:
adresarea
ntrebrilor, fotografii;
ntrebri:
Ce ai tiut?
Ce ai dorit s afli?
Ce ai descoperit.......
Ce ai simit cnd.........
Ce ai nvat din........
Cum ar fi copiii fr jocuri ?
Cum ar fi dac nu ar exiasta
pimvara?
n acest moment puzzl-ul are 7
piese.
puzzle
9

6.Evaluarea
performanelor

La finalul muncii, lucrrile realizate conversaia


vor fi apreciate i aezate la
Expoziia primverii.
Analizm parcursul activitii de
astzi, reflectm, numrm piesele
de puzzle cucerite, bulinele
buburuzei.

7.ncheierea
activitii

n ncheierea activitii copiii sunt Steluele


apreciai verbal. Apoi se vor juca la aprecierii
palat:
Covorul primverii / Couleul
rupt ,

10

S-ar putea să vă placă și