Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt:
Data:
Modul: AUTOCUNOATERE I DEZVOLTARE PERSONAL
Tema: Scara timpului: Eu-acum, eu-mine!
Clasa: a V-a A
Profesor-diriginte:
Loc de desfurare: sala de clas
Scopul leciei: dezvoltarea abilitilor de autocunoatere i intercunoatere; analizarea componentelor
dezvoltrii personale
Obiective operaionale:
O1 s-i recunoasc caliti/trsturi pozitive care le aparin numai lor;
O2 s exprime prin limbaj propriu conceptele de imagine de sine, stim de sine;
O3 s identifice modaliti de dezvoltare a imaginii de sine i implicit, de cretere a stimei de
sine;
O4 s se implice activ n rezolvarea sarcinilor propuse.
Concepte cheie: cunoaterea de sine, imaginea de sine, autocunoatere i intercunoatere, stim de sine.
Strategii de realizare:
Metode i procedee: exerciiu de spargere a gheii, conversaia euristic, explicaia, demonstraia prin desen
i prin compoziie aplicativ, povestirea, dezbaterea, jocul didactic, brainstorming-ul.
Resurse materiale: Flipchart/foi, marker(e), fie de lucru, creioane colorate, carioca, lipici, petale i frunze
decupate, panouri, foi de desen, plicuri.
Bibliografie:
Hunter, M. C. & Carlson, P. (1993). Improving Your Childs Behavior.
Theory Into Practice Publications.McKay, M. & Fanning, P. (2000).
Self-Esteem. New Harbinger Publications.
Forme de evaluare: activitate de munc independent, n grup, observare sistematic, analiza rspunsurilor
Modaliti de organizare a activitii: frontal, individual, pe grupe.

Motto: ndrznete s devii ceea ce eti.


Exist posibiliti minunate n fiecare fiin.
Convinge-te de fora ta.
S tii s spui mereu fr ncetare: Nu depinde dect de mine!
Andre Gide
1. Spargerea gheii
Floarea fiecare elev primete o frunz de floare pe care trebuie s noteze o calitate pozitiv a sa,
prezent acum, cnd e elev in clasa a V-a. Se asambleaz frunzele pe tulpin.
fiecare elev primete o petal de floare pe care trebuie s noteze o calitate pozitiv a
sa, imaginndu-se om matur, salariat undeva. Se asambleaz corola; apoi ntreaga floare.
2. Evocarea
Se analizeaz floarea n ntregime, elevii admind c reprezint astzi doar o prticic din ceea ce
vor nsemna mine. Pentru a susine visele de azi e nevoie de mai multe caliti i asumare de
responsabiliti mai mari. Foarte important este s ne cunoatem ct mai bine calitile i defectele i
s inem cont de ceea ce putem realiza dac avem ncredere n noi nine.
Anunarea temei i a obiectivelor: Scara timpului: Eu-acum, eu- mine!
3. Realizarea sensului
Definirea conceptelor de imagine de sine, stim de sine
a. Se citete lectura Povestea vulturului de James Aggrey, o povestire despre descoperirea si
manifestarea potentialului personal.
Cndva, n timpul unei plimbri prin pdure, un brbat gsi un pui de vultur. Il duse acas i l
nchise n curtea ginilor. Micul vultur nv curnd s se hrneasc i s se poarte aidoma lor.
Intr-o zi, un naturalist ce avea drum prin partea locului l ntreb pe stpnul vulturului cum se face
c regele tuturor psrilor se limiteaz la a tri o via de gina. De vreme ce l-am hrnit i l-am tratat ca pe
o gina, nu a nvat s zboare i rspunse el. Are comportament de gina, aa c nu mai este
vultur.Totui insista naturalistul are inima de vultur, deci poate nva s zboare.
Dup ce au mai discutat o vreme, cei doi czur de acord s ncerce s afle dac vulturul putea zbura.
Cu blndee, naturalistul lua n brate vulturul i-i spuse: Aparii cerului, nu pamntului. Intinde-i aripile i
zboar. Vulturul era derutat cci nu tia ce este. Vznd ginile care ciuguleau nite boabe pe jos, sri din
bratele naturalistului i li se altur.
In ziua urmtoare naturalistul lua vulturul n brae, urc pe acoperiul casei i l ndemn din nou:
Eti vultur. Intinde-i aripile i zboar. Vulturului i era ns fric de lume i de ceea ce nu tia despre sine,
aa c sri din nou ntre ginile care ciuguleau.
In cea de-a treia zi naturalistul se trezi diminea devreme, lu vulturul, l duse pe un vrf de munte
i-l ncuraj din nou spunndu-i: Eti vultur. Aparii cerului aa cum aparii i pmntului. Acum ntinde-i
aripile i zboar. Vulturul privi n jur, privi napoi spre curtea ginilor i privi spre cer nsa nu zbur.
Atunci naturalistul l ridic n direcia soarelui iar vulturul tremurnd i ntinse ncet aripile. In cele din
urm scoase un strigt triumfator i-i lu zborul spre naltul cerului.
E posibil ca vulturul s-i aminteasc cu nostalgie de curtea ginilor i chiar s-o viziteze uneori ns,
din cte se tie, nu s-a mai ntors s triasc acolo. Era vultur chiar dac fusese domesticit i crescut ca o
gin.
b.

Sunt invitai elevii la dezbatere pe urmtoarele ntrebri:


Cum a fost nvat vulturul s se comporte? (s se comporte ca o gin)
Care este diferena dintre vultur i gin ? (vulturul zboar)
Ce a fcut vulturul atunci cnd tnrul l-a dus pe acoperiul casei i vrful muntelui?
(s-a ntors n curtea cu psri)
De ce credei c a procedat vulturul aa? (pentru c nu tia dect s se comporte ca o gin)
Ce a fcut vulturul cnd tnrul l-a ridicat spre soare? (s-a ntors n curtea cu psri)
Voi ce credei, un om poate s-i schimbe comportamentul, s devin un nvingtor?
Ce credei c a simit vulturul cnd tnrul i-a spus desf-i aripile i zboar!
Ce l-a determinat pe vultur s zboare? (susinerea i insistena tnrului)

De ce are nevoie un om pentru a avea ncredere n el? (susinerea prietenilor, nelegerea prietenilor)
c. Analiza conceptelor pe baza textului:
Cu toii ne formm o imagine despre propria noastr persoan. Acest imagine rezult ca urmare a
faptului c ne comparm cu ceilali. Contient sau nu, de fiecare dat stabilim dac cellalt este mai puternic,
mai detept, mai bun, mai instruit, mai scund sau la fel de nalt ca noi.
Vulturul s-a comparat cu ginile din curte pentru c a trit printre ele. Comportamentul de gin era
modelul lui de via. Cu siguran vulturul zbura cel mult pn pe un gard dac ar fi rmas cu ele i cu
siguran admira zborul vulturilor n naltul cerului ca fiind ceva nemaipomenit, dar de neatins.
n aciunile noastre ne bazm pe aceast imagine de sine, care nu este altceva dect modul n care
fiecare dintre noi se vede pe sine.
Dac apreciem c interlocutorul nostru ne este superior, ne comportm cu totul diferit dect n
situaia n care l considerm ca fiind un partener egal.
ntr-adevr, vulturii tiu s zboare, dar trebuie s tii c eti vultur pentru a putea zbura, trebuie s
simi actul de a zbura ca pe ceva firesc, normal. tiindu-te gin, n-ai ndrzni s zbori! Te simi bine printre
gini i poate chiar te pzeti de vulturi.
Imaginea despre sine nu coincide ntotdeauna cu realitatea. Atunci cnd exist o mare discrepan
ntre imaginea despre sine i realitate, comunicarea are de suferit.
Aadar, cnd i se spune c e vultur, iar nu gin este derutat. N-a acceptat de la nceput realitatea. Nare ncredere n el; nu discut despre temerea lui; se ntoarce la curtea cu gini.
Atunci cnd comuncarea are de suferit, este lezat sentimentul stimei de sine.
Stima de sine se refer la modul n care ne evalum pe noi nine, ct de buni ne considerm
comparativ cu propriile expectane sau cu alii. Stima de sine reprezint dimensiunea evaluativ i afectiv a
imaginii de sine. O stim de sine pozitiv i realist dezvolt capacitatea de a lua decizii responsabile i
abilitatea de a face fa presiunii grupului.
Dac elevii vor reui s transforme anumite gnduri negative n unele pozitive, ei vor fi n stare s-i
mbunteasc propria imagine de sine. Elevii cu o imagine de sine mai bun vor fi n stare s abordeze n
mod constructiv problemele cu care sunt confruntai acas, la coal sau n alt parte.
La fel i vulturul din lectur. Cu ajutor ncepe s aib ncredere n forele sale; contientizeaz
sentimentul c e vultur i poate face lucruri precum ceilali vulturi. Zboar, iar stima de sine i crete. Se
simte bine. S-a regsit pe el nvingndu-i frica de necunoscut.
Precum vulturul, e necesar ca noi toi s ne descoperim pe noi nine, s ne nvingem acel Eu nu
pot; nu sunt aa ca alii i s ne urmm visele. S urcm Scara timpului innd cont de abilitile noastre,
dar i de sfatul prietenilor care au ncredere n noi.
Asemenea unui vultur, i un om, chiar dac a fost nvat s se considere altceva dect este realitate,
poate renva cine este cu adevrat, poate lua decizii conforme cu natura sa, poate deveni un nvingtor.
4. Reflecia
a. Exerciiu de reflecie: se propune elevilor s se supun din cnd n cnd unei analize asupra
stimei lor de sine, pentru ca fiecare elev s dobndeasc mai mare ncredere n sine, s fie sigur
pe sine, s-i formeze o imagine de sine adecvat, s fie multumit de sine.
Se citesc ntrebrile de pe fie apoi se prind la panoul clasei, ca tem zilnic de reflecie.
- Cine sunt eu? Care sunt calitile i defectele mele? De ce sunt capabil? Care sunt reuitele i eecurile
mele, competenele i limitele? Care este valoarea mea n ochii mei, ai apropiailor mei, ai persoanelor care
m cunosc?
- M consider o persoan care merit simpatia, afeciunea, iubirea celorlali sau, din contr, m ndoiesc
adesea de capacitile mele de a fi apreciat i iubit? mi conduc viaa aa cum mi doresc? Faptele mele sunt
n acord cu dorinele mele sau, dimpotriva sufr din cauza discrepanei dintre ceea ce vreau s fiu i ceea ce
sunt? Sunt mpacat cu mine nsumi sau adesea nemulumit?
- Ce m-a fcut s m simt mndru de mine, satisfacut, fericit? Ce m-a fcut s m simt ultima oar
decepionat de mine nsumi, nemulumit, trist?
Se precizeaz elevilor c este important s devenim ceea ce suntem cu adevrat i pentru asta s
contientizm ntregul nostru - ceea ce nseamn acceptarea responsabilitii pentru alegerile fcute,
autocunoaterea, autoacceptarea i nu n ultimul rnd, motivaia pentru schimbare.

Dat fiind faptul c stima de sine nu ne este dat pentru totdeauna, este mai mult sau mai puin stabil,
ea are nevoie s fie stimulat mereu cu sentimentul de a fi apreciai aa cum suntem i cu sentimentul c
suntem competeni.
b. Joc lingvistic (E-ul puzzle - exerciiu metaforic):
Gsii pentru fiecare liter a numelui vostru corespondentul unei trsturi pozitive specifice unei
personaliti echilibrate.
Elevii i aleg trsturi corespunztoare citindu-le de pe flipchart n ordine alfabetic, dar regsindule decupate i n plicurile primite. Pe foi albe elevii i scriu numele lor mic pe vertical, cu litere de tipar.
Acetia i lipesc apoi, n dreptul literelor, trsturile care-i reprezint.
Exemplu: A amabilitate
B bucurie
C creativitate
D druire
E entuziasm
F fermitate ...

ANDREEA: A amabil
N nerutcios
D druitor
R responsabil
E entuziast
E echilibrat
A alintor

FLORIN: F ferm
L linitit
O ordonat
R respectuos
I inimos
N neludros