Sunteți pe pagina 1din 29

PROIECT DE LECTIE

Profesor : PARDAU DORIN


Unitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI
Clasa : a VI-a
Disciplina : EDUCATIE MUZICALA
Aria curriculara : ARTE
Tema : MODUL MIXOLIDIAN.
CANTECUL POPULAR Trandafir de la Moldova
Tipul de lectie : mixta
Timp alocat lectiei : 50 min
Scopul : Familiarizarea copiilor cu cerintele unei organizari modale si
imbogatirea repertoriului de cantece populare.
Obiective operationale:
Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a modului mixolidian si structura
acestuia (T-tonuri si ST-semitonuri);
Oo2.-sa intoneze correct modul mixolidian in urcare si in coborare;
Oo3.-sa fie capabil sa deosebeasca un mod popular de o gama (tonalitate);
Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Trandafir de la Moldova);
Oo5.-sa recunoasca modul mixolidian dintr-un cantec audiat sau intonat de catre
profesor;
Descriptori de performanta :
a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;
b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3, Oo5 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;
c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .
Metode si procedee didactice:
-expunerea
-explicatia
-conversatia
-observarea dirijata
-problematizarea
-dezbaterea in grup
-prelegerea
-interpretarea model
Mijloace didactice:
-caietul de muzica
-manualul de muzica

-instrumentul (orga)

Material bibliografic:
1. Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie muzicala,Editura
SIGMA,Bucuresti, 1999.
2. Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA ,
Bucuresti, 2000.
Premise :
-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :
*notiunea de scara sonora ;
*notiunea de mod popular, gama, tonalitate ;
*trasaturi generale ale cantecului popular romanesc .
SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :
I.ACTIVITATI INTRODUCTIVE :
-salutul
-efectuarea prezentei
-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei
-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei
II. CAPTAREA ATENTIEI
-prezentarea temei
Scriu pe tabla urmatorul citat:
Teoretic,orice elev poate deveni academician.Cu deosebirea ca unuia I-ar
trebui pentru aceasta 30 de ani,iar altuia 3000.Mai mult ca sigur,cel din urma va
face o afacere buna(Platonov).
Ce inseamna a te cunoaste?
A face lumina in viata ta sufleteasca,a deveni constient de calitati si lipsuri,a sti
ce si cat sa ceri de la tine.Autocunoasterea e necesara,fiindca ea reprezinta
primul
pas
spre
autoeducatie.Cai
de
autocunoastere:viata
insasi,activitatea,lecturile,discutiile cu adultii,cu cei de o varsta cu tine.
Nimic nu e mai rau decat refuzul de a recunoaste superioritatea altora si
tendinta de a te supraaprecia.
III.DESFASURAREA LECTIEI:
-diferenta intre orientarea profesionala si orientarea carierei

Orientarea profesionala-activitate in cadrul careia o persoana este ajutata sa se


dezvolte si sa accepte o imagine completa despre sine,despre rolul sau in
societate.
Orientarea carierei-activitati si programe prin care indivizii sunt ajutati in
integrarea si asimilarea cunostintelor,a experientei in corelatie cu:
-autointelegerea
-intelegerea mecanismelor de functionare a societatii
-intelegerea necesitatii informatiilor si abilitatilor in obtinerea succesului
-invatarea procesului de luare a deciziilor in alegerea si dezvoltarea
carierei
-fiecare elev isi va expune punctul lui de vedere legat de aptitudinile
si aspiratiile sale,argumentand cele exprimate;
-in continuare,ceilalti colegi isi vor exprima punctul de vedere vizavi de
aspiratiile colegului respectiv,astfel se va intenta un gen de proces,in care
fiecare va sustine cele afirmate,reusind sa se scoata in evidenta adevaratele
calitati,aptitudini ale fiecarui elev;
-urmeaza discutiile legate de aspiratiile fiecarui elev.
In acest stadiu de dezvoltare,copilul isi constientizeaza individualitatea si
realizeaza partial care sunt interesele si capacitatile sale.De multe ori isi
proiecteaza viitorul in mod fantezist,gandindu-se la ce i-ar placea sa fie.Aceasta
perioada se caracterizeaza prin explorarea de catre elevi a propriilor interese
profesionale,pot fi explorate mai multe activitati cu prilejul carora se observa
necesitatea luarii in calcul a raportului care exista intre interese si
aptitudini.Aceste alegeri educationale(orientarea spre domeniul educational
realist sau umanist) sunt de fapt componente ale deciziilor de cariera viitoare.
In urma discutiilor purtate intre elevi impart elevii in cele sase tipuri de
personalitate carora le corespund sase tipuri de mediu ocupational:
-tipul realist sau motor
-tipul investigativ sau intelectual
-tipul artistic sau estetic
-tipul social sau de sustinere
-tipul intreprinzator sau persuasive
-tipul conventional sau conformist
Explic elevilor care sunt caracteristicile definitorii ale orientarii in etapa
actuala:
-imaginea de sine(autocunoasterea)
-constientizarea relatiei dintre nivelul educational si realizarea profesionala
-intelegerea implicatiilor economice ale alegerii unei cariere
-orientarea elevului nu catre o profesiune ci catre un grup de profesiuni(care pe
baza unor atribute comune alcatuiescfamilii de profesiuni ce permit o usoara
reconversie profesionala atunci cand este cazul)
-deplasarea accentului de la aptitudini la atitudini in procesul orientarii(succesul
intr-o profesiune nu este determinat doar de aptitudinile pe care le are un

individ ci si de interesul pe care il manifesta fata de aceasta si de caracterul


persoanei respective).Aptitudinile deficitare pentru o profesiune sau alta pot fi
compensate printr-un interes puternic,printr-o motivatie intrinseca si o atractie
deosebita catre domeniul respectiv.
IV.ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI:
Orientarea vocationala poate fi considerata o activitate de educatie pentru
cariera.Educatia pentru cariera urmareste dezvoltarea individuala pe mai multe
aspecte care,relationate in timp,pregatesc individul pentru realizarea unei
optiuni scolare si profesionale potrivite.
Pentru a obtine acea satisfactie profesionala in viitor,trebuie ca acum sa te
autocunosti,sa-ti cunosti identitatea educationala,vocationala si economica,sa iei
decizia corecta privind cariera si sa ai abilitati de munca.
Ca un adevarat<judecator> in <procesul> de orientare vocationala a clasei
dau sentinta:desi au inca o varsta frageda,marea majoritate a elevilor sunt
constienti de valoarea lor,de aptitudinile de care dispun,faptul ca si-au ales o
viitoare cariera in concordanta cu aptitudine lor,ma determina sa cred ca noile
mijloace de informare,maturizarea lor timpurie face ca alegerile lor sa fie
apropiate de cele reale,ceea ce va determina o performanta scolara,o eficienta
scolara si nu in ultimul rand beneficii economice si sociale.
La sfarsitul lectiei dau un scurt test elevilor ,cu o sin gura intrebare:
Ce cariera profesionala voi urma?
Rezultatele testului le vom comenta la intalnirea de zece ani de la absolvirea
clasei a VIII-a,astfel vom vedea cati din cei prezenti astazi si-au realizat
visele,daca aceste ore de consilier si-au atins scopul.
V.ANUNTAREA TEMEI VIITOARE.

PROIECT DE LECTIE
Profesor : PARDAU DORIN
Unitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI
Clasa : a VI-a
Disciplina : EDUCATIE MUZICALA
Aria curriculara : ARTE
Tema : MODUL MIXOLIDIAN.
CANTECUL POPULAR Trandafir de la Moldova
Tipul de lectie : mixta
Timp alocat lectiei : 50 min
Scopul : Familiarizarea copiilor cu cerintele unei organizari modale si
imbogatirea repertoriului de cantece populare.
Obiective operationale:
Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a modului mixolidian si
structura acestuia (T-tonuri si ST-semitonuri);
Oo2.-sa intoneze corect modul mixolidian in urcare si in coborare;
Oo3.-sa fie capabil sa deosebeasca un mod popular de o gama
(tonalitate);
Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Trandafir de la
Moldova);
Oo5.-sa recunoasca modul mixolidian dintr-un cantec audiat sau
intonat de catre profesor;
Descriptori de performanta :
a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;
b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3, Oo5 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;
c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .
Metode si procedee didactice:
-expunerea
-explicatia
-conversatia
-observarea dirijata
-problematizarea

-dezbaterea in grup
-prelegerea
-interpretarea model
Mijloace didactice:
-caietul de muzica
-manualul de muzica
-instrumentul (orga)
Organizarea clasei :
-frontal
-pe grupe
-individual
Material bibliografic:
3. Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie
muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.
4. Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA
Bucuresti, 2000.
Premise :
-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :
*notiunea de scara sonora ;
*notiunea de mod popular, gama, tonalitate ;
*trasaturi generale ale cantecului popular romanesc .
SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :
I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :
-salutul
-efectuarea prezentei
-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei
-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei
II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI
ANTERIOARE :

Moduri populare diatonice ( ionian, eolian ) si cantecele


insusite, prin obiectivele propuse.
Se va insista pe intonarea scarii sonore a modurilor si a
cantecelor, nu inainte de a se face o scurta incalzire a vocilor copiilor
(vocalize).
III. PREDARE .DIRIJAREA INTELEGERII .
Prezentarea exemplelor spre analiza :
-profesorul intoneaza cantecul Trandafir de la Moldova , iar elevii
trebuie sa raspunda analizand exemplele :
*cu ce nota s-a sfarsit cantecul ;
*cate sunete diferite a intonat profesorul ;
*scrierea sunetelor componente in succesiune ;
*terta de pe primul sunet (mare sau mica).
Profesorul anunta titlul lectiei MODUL MIXOLIDIAN si
prezinta cateva caracteristici generale ale acestuia :
-este un mod major (terta mare de pe primul sunet ) ;
-semitonurile se afla intre treptele III-IV , VI-VII ;
-trasatura principala a modului este septima mica ;
-este intalnit frecvent in cantecele din toate zonele tarii .
IV . INVATAREA . DOBANDIREA PERFORMANTELOR .
Profesorul intoneaza scara sonora a modului mixolidian
urmand ca acesta sa fie intonat de catre toata clasa , pe grupe ,
individual pana la insusirea corecta acestuia .
Se va intona de catre profesor cantecul popular Trandafir de
la Moldova dupa care se va repeta cu toata clasa .
Pentru a-i da o interpretare mai artistica , profesorul va
acompania la orga cantecul . In momentul in care melodia a fost
insusita corect de catre elevi
se va canta pe grupe , in duet sau individual .
V. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI :
Profesorul propune elevilor, spre dezbatere, o paralela intre
mixolidian si gama SOL major (asemanari si deosebiri ).

modul

PROIECT DE LECTIE
Profesor : PARDAU DORIN
Unitatea : Scoala gimnaziala nr.4 VATRA DORNEI
Clasa : a VI-a
Disciplina : EDUCATIE MUZICALA
Aria curriculara : ARTE
Tema : Game majore si minore cu diezi si bemoli.Colinde.
Tipul de lectie : de consolidare
Timp alocat lectiei : 50 min
Scopul : Consolidarea cunostintelor privind gamele majore si minore
precum si imbogatirea repertoriului de colinde.
Obiective operationale:
Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a unei game majore sau
minore si sa cunoasca structura acestora. (T-tonuri si STsemitonuri,alteratii musicale,arpegii)
Oo2.-sa intoneze corect gamele invatate, in urcare si in coborare;
Oo3.-sa
fie
capabil
sa
deosebeasca
gamele
dupa
tonica,alteratii,structura acestora.
Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) colindele propuse(in special cele
din manual)
Descriptori de performanta :
a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 .
b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;
c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .
Metode si procedee didactice:
-explicatia
-conversatia
-observarea dirijata
-problematizarea
-dezbaterea in grup
-interpretarea model

Mijloace didactice:
-caietul de muzica
-manualul de muzica
-instrumentul (orga)
Organizarea clasei :
-frontal
-pe grupe
-individual
Material bibliografic:
5. Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie
muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.
6. Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA
Bucuresti, 2000.
Premise :
-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :
*notiunea gama, tonalitate ,arpegiu,intervale musicale,ton-semiton.
*trasaturi generale ale colindului traditional romanesc.
SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :
I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :
-salutul
-efectuarea prezentei
-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei
-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei
II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI :
-profesorul imparte clasa in patru grupe;
-profesorul pune in dezbatere o tema pentru fiecare grupa din
capitolul Game majore si minore
-fiecare grupa va primi o foaie cu un anumit subiect iar timp de 10
minute elevii trebuie sa rezolve acel subiect;

-un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta tema dezbatuta,apoi


ceilalti elevi impreuna cu profesorul vor discuta, completa,compara,
temele fiecarei grupe;
-profesorul va face aprecieri in legatura cu cele prezentate, anuntand
totodata ca elevii din grupa castigatoare vor primi la urmatorul test
doua puncte in plus(fata de nota din test ,daca este cazul);
- se vor repeta colindele insusite anterior (dupa o scurta incalzire a
vocilor) apoi se va incerca imbogatirea repertoriului si cu alte
colinde;
Colindele vor fi analizate si din punct de vedere teoretic:
-gama in care este scrisa colinda;
-forma arhitectonica;
-zona folclorica de provenienta;
Cantece se vor repeta pana la insusirea corecta a acestora,frontal,pe
grupe si individual;se va tine cont de pozitia corespunzatoare a
corpului,respiratia corecta,dictie,interpretare.Profesorul va acompania
elevii la instrument (orga).
V. INCHEIEREA LECTIEI :
Profesorul anunta elevii ca la urmatoarea ora se va pune accent
pe cantarea individuala, iar cei mai talentati elevi vor selectati in
grupul vocal al scolii

Profesor : PARDAU DORIN


Unitatea : Scoala gimnaziala nr.4 VATRA DORNEI
Clasa : a VI-a
Disciplina : EDUCATIE MUZICALA
Aria curriculara : ARTE
Tema : Game majore si minore cu diezi si bemoli.Colinde.
Tipul de lectie : de consolidare
Timp alocat lectiei : 50 min
Scopul : Consolidarea cunostintelor privind gamele majore si minore
precum si imbogatirea repertoriului de colinde.
Obiective operationale:
Oo1.-sa scrie pe portativ scara muzicala a unei game majore sau
minore si sa cunoasca structura acestora. (T-tonuri si STsemitonuri,alteratii musicale,arpegii)
Oo2.-sa intoneze corect gamele invatate, in urcare si in coborare;
Oo3.-sa
fie
capabil
sa
deosebeasca
gamele
dupa
tonica,alteratii,structura acestora.
Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) colindele propuse(in special cele
din manual)
Descriptori de performanta :
a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 .
b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;
c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .
Metode si procedee didactice:
-explicatia
-conversatia
-observarea dirijata
-problematizarea
-dezbaterea in grup

-interpretarea model
Mijloace didactice:
-caietul de muzica
-manualul de muzica
-instrumentul (orga)
Organizarea clasei :
-frontal
-pe grupe
-individual
Material bibliografic:
7. Gabriela Munteanu-Ghidul profesorului de educatie
muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.
8. Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA
Bucuresti, 2000.
Premise :
-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :
*notiunea gama, tonalitate ,arpegiu,intervale musicale,ton-semiton.
*trasaturi generale ale colindului traditional romanesc.
SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :
I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :
-salutul
-efectuarea prezentei
-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei
-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei
II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI :
-profesorul imparte clasa in patru grupe;
-profesorul pune in dezbatere o tema pentru fiecare grupa din
capitolul Game majore si minore

-fiecare grupa va primi o foaie cu un anumit subiect iar timp de 10


minute elevii trebuie sa rezolve acel subiect;
-un reprezentant al fiecarei grupe va prezenta tema dezbatuta,apoi
ceilalti elevi impreuna cu profesorul vor discuta, completa,compara,
temele fiecarei grupe;
-profesorul va face aprecieri in legatura cu cele prezentate, anuntand
totodata ca elevii din grupa castigatoare vor primi la urmatorul test
doua puncte in plus(fata de nota din test ,daca este cazul);
- se vor repeta colindele insusite anterior (dupa o scurta incalzire a
vocilor) apoi se va incerca imbogatirea repertoriului si cu alte
colinde;
Colindele vor fi analizate si din punct de vedere teoretic:
-gama in care este scrisa colinda;
-forma arhitectonica;
-zona folclorica de provenienta;
Cantece se vor repeta pana la insusirea corecta a acestora,frontal,pe
grupe si individual;se va tine cont de pozitia corespunzatoare a
corpului,respiratia corecta,dictie,interpretare.Profesorul va acompania
elevii la instrument (orga).
V. INCHEIEREA LECTIEI :
Profesorul anunta elevii ca la urmatoarea ora se va pune accent
pe cantarea individuala, iar cei mai talentati elevi vor selectati in
grupul vocal al scolii

PROIECT DE LECTIE
Profesor : PARDAU DORIN
Unitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI
Clasa : a V-a
Disciplina : EDUCATIE MUZICALA
Aria curriculara : ARTE
Tema : MASURA DE 2/4.CANTEC APLICATIV CANTA
Tipul de lectie : mixta
Timp alocat lectiei : 50 min
Scopul : Familiarizarea elevilor cu timpii accentuati si neaccentuati si
incadrarea acestora in masuri.
Obiective operationale:
Oo1.-sa constientizeze modul de formare al masurii de 2/4;
Oo2.-sa cunoasca notatia masurii de 2/4 si definitia masurii;
Oo3.-sa fie capabil sa tacteze (prin miscarea bratului) masura de 2/4;
Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Canta);
Oo5.-sa fie capabil sa formeze masuri de 2/4 cu valori de note si pause
invatate;
Descriptori de performanta :
a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;
b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3, Oo5 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;
c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .
Metode si procedee didactice:
-expunerea
-explicatia
-conversatia
-observarea dirijata
-problematizarea
-dezbaterea in grup
-prelegerea
-interpretarea model

Mijloace didactice:
-caietul de muzica
-manualul de muzica
-instrumentul (orga)
Organizarea clasei :
-frontal
-pe grupe
-individual
Material bibliografic:
1.Manual pentru clasa a V-a Educatie muzicala,Editura Niculescu
Bucuresti, 2000.
2.Gabriela
Munteanu-Ghidul
profesorului
de
educatie
muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.
Premise :
-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :
*valorile si duratele notelor muzicale;
*pauzele muzicale;
*locul notelor pe portativ.
SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :
I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :
-salutul
-efectuarea prezentei
-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei
-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei
II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI
ANTERIOARE :
Profesorul verifica insusirea corecta a notiunilor din lectia
anterioara Gama DO major prin intrebari teoretice si prin intonarea

cantecului aplicativHora din Banat; in prealabil se va face o scurta


incalzire a vocilor.
III. PREDARE .DIRIJAREA INTELEGERII .
Prezentarea exemplelor spre analiza :
-profesorul propane spre analiza unul sau doua exemple din care sa
reiese periodicitatea timpilor accentuate din doi in doi;
Ex. Se grupeaza cateva cuvinte bisilabice (prima silaba accentuate, a
doua silaba neaccentuata) ; profesorul intoneaza Gama DO major cu
accente din doi in doi timpi.
Elevii trebuie sa raspunda analizand exemplele :
*cum apar timpii accentuati in exemplele date;
*daca timpii accentuati apar periodic;
*daca elevii fac deosebirea intre timpii accentuati si cei neaccentuati.
Profesorul anunta titlul lectiei Masura de 2/4 si prezinta
cateva caracteristici generale ale acesteia :
-definitia masurii in general si a celei de 2/4;
-notatia masurii si semnificatia fiecarei cifre;
-modul de formare al masurii si tactarea masurii.
IV . INVATAREA . DOBANDIREA PERFORMANTELOR .
Profesorul scrie un exercitiu ritmic pe tabla in masura de 2/4,il
citeste ritmic tactand masura, exercitiu pe care il vor face si elevii.
Profesorul supune spre analiza cantecul Canta prin cateva
intrebari legate de masura in care este scris acesta,forma cantecului,
genul, dupa care se trece la intonarea cantecului.
Cantecul va fi intonat de catre profesor,vocal sau la
instrument,apoi va fi intonate de catre toata clasa dupa auz,elevii
tactand doar masura de 2/4.
Se va incerca cu elevii mai talentati solfegierea catorva masuri.
Pentru a-i da o interpretare mai artistica , profesorul va
acompania la orga cantecul . In momentul in care melodia a fost
insusita corect de catre elevi se va canta pe grupe , in duet sau
individual .
V. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI :
Profesorul propune elevilor, spre dezbatere un exercitiu ritmic: va scrie
pe portativul de pe tabla o insiruire de valori de note si pauze; elevii vor trebui

sa delimiteze prin bare de masura valorile si pauzele astfel incat sa rezulte


masuri de 2/4.
Elev :
Clasa: a V-a
TEST PREDICTIV

1.Scrieti pe portative cheia Sol .


1 punct
2.Ce este un portativ ?
1 punct
3.Ce reprezinta urmatoarea notatie :2/4 ?
1 punct
4.Scrieti in urcare notele : DO,RE, MI, FA, SOL .
2 puncte
5.Faceti pe portative pauza de doi timpi.
1 punct
6.Cati timpi dureaza o patrime ?
1 punct

Nota : Toate intrebarile sunt obligatorii. Se acorda din oficiu 3 puncte.

Elev :
Clasa: a VI-a
TEST PREDICTIV

1.Scrieti urmatoarele valori de note : nota intreaga, doimea, patrimea, optimea


si pauzele corespunzatoare .
2 puncte
2.Gama Do major, in urcare (tonuri si semitonuri)-pe portative.
2 puncte
3.Formati cate doua masuri de 2/4 si cu valori de note si pauze muzicale
diferite.
2 puncte
4.Ce reprezinta termenul : piano ?
1 punct
5. Incercuiti varianta corecta.Terta este intervalul muzical care contine :
a-doua trepte alaturate
b-patru trepte alaturate
c-trei trepte alaturate
1 punct

Nota : Toate intrebarile sunt obligatorii. Se acorda din oficiu 2 puncte.

Elev :
Clasa: a VII-a
TEST PREDICTIV

1.Incercuiti litera corecta.


Alteratia muzicala care urca inaltimea sunetului cu un semiton se numeste:
a-bemol
b-diez
c-becar
1 punct
2. Incercuiti litera corecta.
Gama FA major are la cheie:
a-un diez
b-un bemol
c-nici o alteratie
1 punct
3.Scrieti pe portative gama Sol major (scara, alteratia, modul gamei si
semitonuri).
3 puncte
4.Scara sonora a unui cantec religios se numeste
1 punct
5. Scrieti adevarat A sau fals F pentru urmatoarea afirmatie :
Dansul popular Hora este un dans local.
1 punct
6.Liedul este un gen muzical care apartine muzicii.
1 punct
7.Enumerati doua cantece populare din care s-a inspirit George Enescu in
rapsodiile sale.
1 punct

Nota : Toate intrebarile sunt obligatorii. Se acorda din oficiu 1 punct.


Elev :
Clasa: a VIII-a
TEST PREDICTIV
1.Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului corect ;
Modurile populare sunt scari sonore intalnite in ;
a-muzica usoara
b-muzica populara
c-muzica culta
1 punct
2.Scrieti pe portative un mod popular la alegere .
2 puncte
3.Enumerati doua creatii ale folclorului musical romanesc care contin forma
libera.
2 puncte
4.Ce este aria intr-o opera ?
1 punct
5.Personajele principale ale unei opera sunt:
A________________
B____________________
C________________________
2 puncte
6.George Enescu a scris opera..
1 punct

Nota : Toate intrebarile sunt obligatorii. Se acorda din oficiu 1 punct.

PROIECT DE LECTIE
Profesor : PARDAU DORIN
Unitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI
Clasa : a VI-a
Disciplina : EDUCATIE MUZICALA
Aria curriculara : ARTE
Tema : TONALITATEA SOL MAJOR
Tipul de lectie : mixta,verificare,predare-evaluare
Timp alocat lectiei : 50 min
Scopul : Sa se initieze in tehnica descifrarii unei piese musicale in
SOL major.
Obiective operationale:
Oo1.-sa explice notiunile de gama si tonalitate SOL major;
Oo2.-sa intoneze corect gama SOL major si arpegiul in urcare si in
coborare;
Oo3.-sa cunoasca modul de formare al tonalitatii SOL major si
armura acesteia;
Oo4.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Hai sa intindem
hora mare);
Oo5.-sa recunoasca gama SOL major dintr-un cantec audiat sau intonat
de catre profesor;
Descriptori de performanta :
a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;
b)-pentru B (8-7) Oo1, Oo3, Oo5 si Oo4 (cu ajutorul profesorului ) ;
c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 so Oo4 (cu ajutorul profesorului ) .
Metode si procedee didactice:
-expunerea
-explicatia
-conversatia
-observarea dirijata

-problematizarea
-dezbaterea in grup
-interpretarea model
Mijloace didactice:
-caietul de muzica
-manualul de muzica
-instrumentul (orga)
Organizarea clasei :
-frontal
-pe grupe
-individual
Material bibliografic:
1.Manual pentru clasa a VI-a ,Educatie muzicala,Editura
SIGMA ,Bucuresti,1998.
2.Gabriela
Munteanu-Ghidul
profesorului
de
educatie
muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.
3.Gheorghe Oprea -Folclorul musical romanesc , Editura SIGMA
Bucuresti, 2000.
Premise :
-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :
*notiunea de scara sonora ;
*notiunea de gama; structura unei game majore;
*alteratiile musicale;
*intervalele musicale.
SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :
I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :
-salutul
-efectuarea prezentei
-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei
-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI


ANTERIOARE :
Se verifica lectia precedenta prin cateva intrebari adresate de
catre profesor elevilor si cantecul aplicativ, nu inainte de a se face o
scurta incalzire a vocilor copiilor (vocalize).
III. PREDARE .DIRIJAREA INTELEGERII .
Prezentarea exemplelor spre analiza :
-profesorul intoneaza unul , doua fragmente muzicale, intai cu tonica
pe DO, apoi transpuse in SOL; elevii trebuie sa observe diferenta
melodia nu-si schimba tronsoanele intervalistice ci numai tonica;
-se explica elevilor de unde provine denumirea de tonalitate-tonica;
-profesorul supune spre analiza un cantec cu tonica pe SOL,incercand
sa-l analizeze impreuna cu elevii:
*sunetul final al cantecului;
*extragerea scarii sonore a cantecului;
*terta de pe tonica (mare sau mica);
*ordinea tonurilor si a semitonurilor.
Profesorul anunta titlul lectiei TONALITATEA SOL MAJOR
si prezinta cateva caracteristici generale ale acesteia :
-cantecul se sfarseste cu sunetul SOL (tonica) si incepe cu o nota din
arpegiu;
-are sapte sunete diferite;
-terta de pe tonica este mare;
-semitonurile se afla intre treptele III-IV, VII-VIII;
-deoarece nota FA diez apare permanent in cantec,face parte din
constructia acestei tonalitati si se pune la cheie constituind armura
tonalitatii.
IV . INVATAREA . DOBANDIREA PERFORMANTELOR .
Profesorul intoneaza gama si arpegiul tonalitatii SOL major
urmand ca acestea sa fie intonate de catre toata clasa , pe grupe , si
individual ,urmand sa fie scrise in caiete.

Se va intona de catre profesor cantecul popular Hai sa


intindem hora mare dupa care se va repeta cu toata clasa , pe grupe
si individual.
Pentru a-i da o interpretare mai artistica , profesorul va
acompania la orga cantecul .
V. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI :
Profesorul propune elevilor, spre dezbatere, o paralela intre gama SOL
major si DO major (asemanari si deosebiri ).

Numele si prenumele elevului..


Clasa..

FISA DE LUCRU
TONALITATEA
DO MAJOR
TONICA
(pe ce sunet din
gama)
TERTA DE PE
TONICA
(Mare sau mica )
ALTERATII
( la cheie )
SEMITONURI
(intre ce trepte )

TONALITATEA
SOL MAJOR

TONALITATEA
RE MAJOR

PROIECT DE LECTIE
Profesor : PARDAU DORIN
Unitatea : Scoala cu clasele I-VIII nr.4 VATRA DORNEI
Clasa : a VIII-a
Disciplina : EDUCATIE MUZICALA
Aria curriculara : ARTE
Tema : TONALITATEA RE MAJOR
Tipul de lectie : mixta,verificare,predare-evaluare
Timp alocat lectiei : 50 min
Scopul : Sa cunoasca expresivitatea unei noi tonalitati majore si
imbogatirea repertoriului cu noi cantece din genuri musicale diferite.
Obiective operationale:
Oo1.-sa-si fixeze notiunile de tonica, tonalitate,gama, arpegiu;
Oo2.-sa recunoasca din diferite fragmente musicale tonalitatea RE
major;
Oo3.-sa cunoasca modul de formare al tonalitatii RE major si armura
acesteia;
Oo4.-sa intoneze gama si arpegiul tonalitatii RE major;
Oo5.-sa intoneze corect(dupa auz) cantecul propus(Oda bucuriei).
Descriptori de performanta :
a)-pentru FB (10-9 ) Oo1, Oo2, Oo3,Oo4 si Oo5 ;
b)-pentru B (8-7) Oo1,Oo2, Oo3 si Oo5 (cu ajutorul profesorului ) ;
c)-pentru S ( 6-5 ) Oo1 , Oo2 si Oo5 (cu ajutorul profesorului ) .
Metode si procedee didactice:
-fisa de lucru
-expunerea
-explicatia
-conversatia
-observarea dirijata
-problematizarea

-dezbaterea in grup
-interpretarea model
Mijloace didactice:
-caietul de muzica
-manualul de musica
-fisa de lucru
-instrumentul (orga)
Organizarea clasei :
-frontal
-pe grupe
-individual
Material bibliografic:
1.Manual pentru clasa a VIII-a ,Educatie muzicala,Editura
TEORA,Bucuresti,2000.
2.Gabriela
Munteanu-Ghidul
profesorului
de
educatie
muzicala,Editura SIGMA,Bucuresti, 1999.
Premise :
-elevii trebuie sa detina urmatoarele cunostinte :
*notiunile de tonica, gama, tonalitate, arpegiu;
*structura unei game majore;
*alteratiile muzicale;
*intervalele muzicale.
SUCCESIUNEA SECVENTELOR DIDACTICE :
I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE :
-salutul
-efectuarea prezentei
-organizarea clasei pentru buna desfasurare a lectiei
-anuntarea succesiunii activitatilor si a importantei subiectului lectiei

II. VERIFICAREA SI CONSOLIDAREA LECTIEI


ANTERIOARE :
Se verifica lectia precedenta (Tonalitatile DO major si SOL
major ) prin cateva intrebari adresate de catre profesor elevilor ,
facandu-se totodata o trecere catre lectia ce urmeaza a fi predata.
III. PREDARE .DIRIJAREA INTELEGERII .
Profesorul impreuna cu elevii analizeaza cantecul Oda
bucuriei, adresandu-le acestora cateva intrebari :
-Cu ce nota se incheie cantecul ?
-Ce alteratii muzicale apar la cheie ?
-Ce rol au alteratiile care apar la cheie si ce reprezinta acestea intr-o
tonalitate ?
-In jurul carui sunet graviteaza celelalte note ? (dupa ce cantecul a
fost intonat de catre profesor )
Profesorul anunta titlul lectiei Tonalitatea RE majorsi
prezinta cateva caracteristici ale acesteia :
*cantecele care se incheie cu nota RE si au la cheie FA diez si DO
diez sunt in tonalitatea RE major;
*alteratiile apar la cheie datorita structurii gamelor majore ( ordinea
tonurilor si semitonurilor);
*deoarece terta de pe tonica este mare, tonalitatea este majora;
*semitonurile se afla intre treptele III-IV , VII-VIII si sunetele Fa
diez-SOL, DO diez-RE;
*arpegiul tonalitatii RE major este reprezentat de sunetul RE-Fa diez,
LA-RE.
IV . INVATAREA . DOBANDIREA PERFORMANTELOR .
Elevii scriu in caiete caracteristicile generale ale tonalitatii RE
major precum si gama tonalitatii si arpegiul.
Profesorul intoneaza gama si arpegiul tonalitatii RE major, apoi
le repeta cu toata clasa (cu ajutorul instrumentului).
Profesorul intoneaza cantecul Oda bucuriei ca model urmand
ca acesta sa fie intonat de catre toata clasa, apoi pe grupe si individual

pana la insusirea corecta a acestuia; cantecul este acompaniat la


instrument de catre profesor.
Se fac scurte referiri privind continutul piesei, compozitorul etc.
V. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI :
Profesorul imparte elevilor cate o fisa de lucru pentru a face o paralela
intre tonalitatile : DO major-SOL major-RE major.

Numele si prenumele elevului..


Clasa..

FISA DE LUCRU
TONALITATEA
DO MAJOR
TONICA
(pe ce sunet din
gama)
TERTA DE PE
TONICA
(Mare sau mica )
ALTERATII
( la cheie )
SEMITONURI
(intre ce trepte )

TONALITATEA
SOL MAJOR

TONALITATEA
RE MAJOR

S-ar putea să vă placă și