Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecie Nr.

1
1. Date de identificare:
Data:
Clasa: 7c
Instituia de nvmnt: Liceul Teoretic Ion Creang
Student: Mamaliga Nicolae
2. Construcia
Obiectul/ Disciplina: Istoria Universal
Tema: Europa de sud-vest n perioada 1815-1847
Tipul: mixt
Subcompetene:
-Comentarea evenimentelor din epoca moderna utilizind hartile istorice.
Obiective operaionale: Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi
capabili:
O1 s determine efectele frmirii politice i ale absolutismului n statele
italiene;
O2 s identifice cauzele micrilor revoluionare din sud-vestul Europei;
O 3 s stabileasc consecinele micrilor revoluionare din sud-vestul
Europei;
O 4 - s contientizeze importana micrilor revoluionare n sud-estul
europei.
Strategii didactice:
a) Metode i procedee:
conversaia, diagrama Venn, problematizarea, lectura ghidat, lectura
individual, explicaia, presupunere prin termeni, observaie dirijat.
b) Mijloace de nvmnt:
manualul, harta, tabla, creta.
c) Forme de organizare a activitii didactice:
Frontal, individual.
Bibliografie:
1. Istoria Universal. Romnilor, manual pentru clasa 7-a. Editura tiina,
Chiinu,2011
2. Istoria modern a Europei i Americii (II). Editura Prut Interna ional,
Chiinu, 2002

Etapele
leciei

Timp

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode
utilizate

Evocare

7
min.

Salut elevii.
Efectuarea apelului.
Pregtete cele necesare
desfurarea leciei,

Salut profesorul.
pentru Pregtesc
manualele
i
caietele pentru desfurarea
Conversaia
leciei.

Verific tema pentru acas:


Grupul de elevi care au de prezentat
posterul
pe
tema
Politica Grupul de
expansionist a Imperiului Rus, este posterul
invitat la tabl pentru al prezenta.

elevi

prezint

Ce dificulti ai ntlnit n efectuarea


posterului?
Ct timp va luat s elaborai posterul? Elevi din grup rspund la
Cine i ct a lucrat la Poster?
ntrebrilile profesorului.

Realizarea
sensului

23
min.

Tema noastr de astzi se numete: Elevii noteaz n caiete tema


Europa de Sud-Vest n perioada nou.
1815-1847
Planul de lucru al leciei:
1) Efectele frmirii politice i ale Scriu planul de lucru.
absolutismului n statele Italiene.
2). Cauzele micrilor revoluionare
din Sud-Vestul Europei.
3). Micrile sociale i de eliberare
naional din statele vecine.
Profesorul prezint situaia general a
statelor din Europa de Sud Vest,
statutul lor juridic, raportul de fore.
Amintesc elevilor despre Congresul
de la Viena, despre consecinele Elevi ascult
acestui congres pentru Europa de Vest profesorului.

explicaiile

Propune elevilor s determine, n


baza primelor trei aliniate din textul
teme, care sunt statele italiene din
acesta perioad. i stabilii efectele
frmirii
politice
i
ale
absolutismului
asupra
evoluiei Elevi
citesc
primului
Statelor italiene, din punct de vedere fragment din textul temei Lectura
ghidat
politic, economic, social?
referitor la statele italiene:
Sarcin:
n
conformitate
cu Regatul a fost dezmembrat n
prevederile Congresului de la Viena, 8 state:
Vechiul Regat al Romei creat de

Napoleon I a fost dezmembrat n mai


multe state. Care au fost ele?
Claystering

1. Regatul Sardiniei.
2. Marele
ducat
al
Toscanei.
3. Ducatul Modenei.
4. Ducatul de Parma.
5. Statul papal.
6. Regatul Neapolelui.
7. Veneia.
8. Lombardia.

Efectele frmirii politice i ale


absolutismului
asupra
evoluiei
- Efectele erau urmtoarele:
Statelor italiene?
Profesorul noteaz rspunsurile
corecte n schema de pe tabl.
Sociale , politice, economice.

1. sociale
- lipsa unor grupuri sociale de
mijloc;
- influena clerului;
2. politice
- apariia i dezvoltarea
opoziiei politice;
- controlul asupra politicii
interne i externe;
meninerea
spiritului
regionalismului.
3. economice
- agricultura nnapoiat;
- lipsa unitii economice
cauzat
de
multitudinea
barierelor vamale;
concurena
economic
direct a strinilor;
- stagnare pe plan industrial.
Sarcin:

Explicai

afirmaia

cancelarului K. Metternich: Italia Rspunsuri ateptate posibile:


este doar o noiune geografic i Aceast afirmaie dezvluie
nimic mai mult.
scopul Imperiului Austriac de
a menine cu orice pre
controlul i supremaia asupra
ntregii Europe inclusiv i
Asupra Italiei.
O1

Profesorul explic elevilor noiunile


noi:
Elevii noteaz
Frmiare politic divizare a unei noiunile.
naiuni n mai multe entiti politice
n care domin regimuri monarhice.
Politic retrograd politic
conservatoare
ce
promoveaz
stagnarea
economic,
cultural,
pstrarea vechii ornduiri sociale i
este
caracteristic
regimurilor
monarhice absolutiste.

Sarcin:
Determinai
n
baza
urmtoarelor patru aliniate de mai jos
pe care l vei citi:
scopurile
carbonarilor, stabilii unde i cnd sau
desfurat
insureciile
carbonarilor? n diferite regiuni ale
Italiei (...).statele situate n centru
italiei.

caiete

Elevii lectureaz fragmentul


de text indicat, i elaboreaz
nsrcinrile profesorului.
1.
eliberarea italienilor
de
sub
dominaia
habsburgic;
2.
instituirea
unor
regimuri parlamentare;
3.
unificarea Italiei;
4.
Reforme.
Insureciile carbonarilor sau
desfurat 1. Insurecia
celor dou Sicilii (18201821);
2.
Insurecia Piemontului
(1821);
Elevii
propun
diferite
variante de rspuns( mai
aproape de adevr sau pot fi
i total greite)

Sarcin: Presupunei, dup prerea Carbonarii ( vnztorii de


voastr cine sunt carbonarii? Ce crbune ), erau unul din cele
presupune acest cuvnt?
mai influente grupuri de

revoluionari italieni, fiind o


organizaie secret format n
sudul Italiei la nceputul sec. Presupunere
XIX. Membrii ei aparineau prin
clasei de mijloc (comerciani, termeni.
militari) i intelectualilor.

Precizare: Micarea carbonarilor s-a


rspndit n Statele Papale, Regatul Elevi
ascult
Sardiniei, Marele ducat al Toscanei, profesorului.
Ducatul Modenei, Lombardia i
Veneia.

precizarea

Sarcin:
Determinai
insureciei carbonarilor?

O2

cauzele Elevii determina cauzele


insureciei carbonarilor.
Conversaia
Rspunsuri ateptate:
1. influena
evenimentelor
din
Spania (1820);
2. dorina de a nltura
dominaia austriac i
crearea Regatului unit
al Italiei de Sus;
3. proclamarea
unei
constituii;
Elevii
stabilesc
cauzele
eecului carbonarilor italieni
Sarcin: Stabilii cauzele eecului Rspunsuri ateptate:
micrilor carbonarilor italieni?
1. lipsa unui sprijin
popular
(Regatul
Neapolelui);
2. din cauza mpririi
regionale
trupele
carbonarilor
erau
lipsite de unitate n Conversaia
aciuni;
3. ncrederea naiv a
carbonarilor
n
autoriti;

Elevii

deseneaz

diagrava

venn n caiete i o
Sarcin: Stabilii asemnrile i completeaz.
deosebirile gsii dintre micarea Rspunsuri ateptate:
carbonarilor italieni i cea a
decembritilor
rui,
comptetnd Asemnri
diahrama Venn:
1. aveau n fruntea lor
conductori din rndul
militarilor
i
intelectualilor;
2. luptau
pentru
suprimarea regimului
monarhic i pentru
reforme;
3. aveau ca punct de
plecare
ideile
revoluiei franceze;
4. nu au avut sprijinul
popular ( cel puin n
Regatul Neapolelui el
n-a existat);
5. n spatele micrilor
au
stat
societi
secrete;
6. doreau
s
obin
proclamarea
unei
constituii
i
instituirea unui regim
constituional;
Deosebiri
a) Rusia
1. micarea a fost suprimat
din interior;
2. micarea nu a fost la fel
de bine condus precum
cea din statele italiene;
3. urmrea
desfiinarea
erbiei;
b) Statele italiene
1. micrile
au
fost
suprimate din exterior;
2. aveau ca scop unificarea
Italiei;
3. eliberarea italienilor de
sub dominaie strin;

Diagrama
Venn

Sarcin: Citii ultimele dou aliniate


de la subpunctul Statele Italiene i Elevii citesc textul precizat de
numii scopul organizaiei Tnra profesor i deduc care era
Italie,
scopul Organizaiei.
Rspunsuri ateptate:
- Eliberarea i unificarea
statelor italiene
- Instaurarea Republicii.

Reflecie

12
min.

Sarcin: Citii urmtorul subpunct din


tem Spania i Italie, i identificai
cauzele rscoalei spaniole de la
nceputul anului 1820, dac sa atins
scopul revoluia spaniol, de cine a
fost nbuit ?

Elevii
lectureaz
textul
propus,
Rspunsuri ateptate:
Cauzele:
1. restaurarea regimului
absolutist care nclca
prevederile
constituiei din 1812; Lectura
2. restabilirea ordinelor individual.
religioase;
3. inchiziia;
4. instaurarea unui regim
represiv;
Revoluia spaniola avea ca
scop ca regele s semneze
Constituia i s convoace
cortesele (Parlamentul). Dar
nu i la atins din cauza
implicri lui Ludovic al
XVIII-lea al Franei.
Conversaia
Revoluia spaniola a fost
nbuit n 1823 de ctre
armata francez.

Profesorul le sugereaz elevilor s


priveasc imaginea de la pagina 79 i
s comenteze care este sensul ascuns
al ei.

Rspunsurile
ateptate
posibile.
1. Imaginea arat c ntre
statele care alctuiau Sfnta
Alian nu exista o nelegere
unanim.
2. Imaginea prezint i
cererea fcut de Frana
aliatelor ei de a interveni n
Revoluia
din
Spania.
Congresul de la Verona
Observaia
(1822) a fost de acord cu
dirijat.
cererea Franei i era
predispus s o ajute doar dac
aceasta va fi atacat de

Spania. Congresul a autorizat


doar o intervenie francez n
Spania.
3. Se mai arat n imagine i
jocurile de interese ale
marilor puteri. Ludovic al
XVIII e mpins doar de arul
rus i mpratul austriac,
deoarece Anglia a anunat
prin reprezentantul ei la
Congresul de la Verona c nu
se va implica n aciunile
Franei din Spania. Anglia s-a
detaat astfel de politica
Sfintei Aliane.
Profesorul anun noiunile noi i le
explic:
Cortese

parlamentului
portughez.

denumire
spaniol i

Elevii noteaz
dat noiunile noi.
celui

caiete

Revoluie aciune organizat i


condus de o grupare progresist
(care antreneaz n aciune i masele
populare), avnd ca rezultat o
schimbare
radical
a
vieii
economice, sociale i politice.
Extinderea 3
min

- Pentru lecia viitoare vei avea de Elevii i noteaz n agende


nvat tema: Europa de Sud-Vest n tema pentru acas.
perioada 1815- 1847.
i de la Verific-i competenele,
ultimul
punct.
Apreciaz
consecinele
transformrilor
revoluionare pentru rile din Europa
de Sud-Vest. Progres sau Regres.
Profesorul le mulumete elevilor
pentru activitatea depus pe parcursul
leciei i acord calificativele
corespunztoare elevilor n funcie de
activitatea depus n timpul leciei.