Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:
coala
Clasa a III.a
Propunator:
Obiectul: Limba i literatura romn
Tipul leciei: dobandire de noi cunostinte
Subiectul: Textul narativ. Text suport Legenda ghiocelului dup Eugen Jianu
Aria curricular: Limb i comunicare
Titlul unitii de nvare: Primvara
Scopul: Dezvoltarea priceperilor i deprinderilor de abordare a unui text prin dezvoltarea abilitilor de extragere a ideilor principale
Obiective operaionale:
O1- s defineasc prile de vorbire nvate, specificnd categoriile gramaticale pentru fiecare parte de vorbire;
O2- s completeze cadranul;
O3- s citeasc corect, contient, cursiv i expresiv lecia;
O4- s alctuiasc planul de idei;
O5- s raspunda corect la intrebarile adresate legate de continutul lectiei;
O6- sa rezolve corect fisa de lucru pe echipe.
Strategii didactice: a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea,cadranul:
b) Material didactic: fie de lucru, plan model Ghiocelul, ecusoane-recompensa, jetoane;
Material bibliografic: manual Limba i literatura romn, T. Piil, C. Mihilescu, Ed. Aramis, 2006;
Didactica limbii i literaturii romne, V. Molan, M. Bizdun, EDP, Bucureti, 2006;
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe;
d) Timp: 50 minute

DESFURAREA LECIEI
Strategia didactica
Nr
.
crt
.

Momentele
leciei

1.

Moment
organizatoric

2.

Verificarea temei

Ob
.
ref
.

Coninuturile nvrii

Evalua
re
Metode i
procedee

Stabilesc linitea.Elevii
pregtesc cele necesare pentru
or.
Verific tema cantitativ. Civa
elevi vor citi rspunsurile pe

Mijloace de
nvmnt

Conversatia

Forme
de
organiza
re
Frontal

Conversatia

Frontal

Timp

3.

Reactualizarea
cunostintelor
insusite anterior

4.

Captarea atentiei
si anunarea
scopului i
obiectivelor

5.

Prezentarea
continutului si
dirijarea
activitii

care le-au dat ntrebrilor.


Adresez elevilor intrebari legate
de continutul insusit anterior ,
subordonand acestea noului
continut ce urmeaza a fi predat.
*Captarea atentiei o voi face
prin urmatoarea ghicitoare:
Clopotel mititel
Cine suna lin din el?
Nimeni, nimeni!
Numai vantul
Clatinandu-l, leganandu-l,
Da de veste-n toata tara
Ca soseste primavara!
Dupa raspunsul elevilor le
prezint plansa cu ghiocelul.
*Astzi vom studia textul
Legenda ghiocelului dup
Eugen Jianu mai amnunit, vom
alctui planul de idei, vom
povesti i vom face o recapi
tulare a prilor de vorbire, dar
n alt form dect cea pe care
o tiai voi.
*Scriu titlul lectiei pe tabla;
elevii, de asemenea.
1. Abordarea textului
*Le voi prezenta elevilor textul
suport pe videoproiector, insotit
de imagini sugestive.
*Voi adresa intrebari legate de
lectie. ( cele din manual )
* In continuare, elevii
descifreaza textul, singuri, apoi
il citesc , pe fragmente, tare,
dupa cum sunt numiti de mine.
* Explic cuvintele necunoscute
( le scriu pe tabla si elevii in
caiete, impreuna cu explicatia)
* Solicit elevii sa utilizeze aceste
cuvinte noi in structuri noi
( pentru fiecare cuvant se

Conversatia

Frontal

Problematizare
a

Frontal

Conversatia
euristica

Plansa
Ghiocelul

Expunerea
Conversatia

Videoproiecto
r

Caietele
elevilor

Frontal

alcatuiesc cateva enunturi si cel


mai reusit este scris la tabla de
catre elevul care l-a formulat, iar
de catre ceilalti elevi, pe caiete).
*In continuare , vom lucra pe
echipe, pe fise .
Dupa ce elevii se aseaza pe
echipe,le cer sa-si denumeasca
echipa, le atrag atentia ca cei
care lucreaza corecct si
finalizeaza primii primesc din
partea mea o distinctie ( pentru
toti membrii echipei ). Le
distribui fisele de lucru si le
explic , inca de la inceput,
cerinta foarte clar ( citesc, apoi
explic sarcina de lucru)
In timp ce elevii lucreaza, ii
supraveghez, ii indrum si ii
sprijin in realizarea sarcinilor, in
mod egal pe toti; dupa ce
acestia termina sarcina de lucru
liderii echipelor prezinta
rezultatele fiselor. Cei care au
raspuns corect si au terminat
primii vor fi aplaudati si vor
primi o distinctie.

6.

Obinerea
performanei

7.

Asigurarea
reteniei i a
transferului

8.

Evaluare

In acest moment al lectiei, elevii


vor primi fisa de lucru
Cadranul . Explic foarte clar
sarcinile de lucru. Elevii lucreaza
pe un fundal muzical.
*In continuare, elevii vor lucra
individual exercitiul nr. 3 din
manual, pagina 93 si exercitiul
nr. 4 de la aceeasi pagina
La finalul lectiei elevii vor
interpreta un cantecel despre
ghiocel, primavara.
Voi face aprecieri asupra

Pe echipe
Fise de lucru

Exercitiul

Problematizare
a

Cadranul

Fise de lucru

Frontal

Exercitiul

Manual

Frontal

Conversatia

Frontal

modului n care au lucrat elevii


cadranul si pe tot parcursul
lectiei i voi nota. Le voi imparti
elevilor ghiocei pe care sa-i
daruiasca mamelor, fiind in luna
martie, luna martisorului.

Fisa de lucru pe echipe


2. Recitete textul i continu tabelul .Grupeaz pe o coloan cuvintele si expresiile care definesc iarna , iar pe cealalta cele care
exprim primvara:

...
.

..

..

..

..

.
..

..
..

..
..

Care este figura centrala a textului Legenda


ghiocelului dupa Eugen Jianu?

Identificati si notati celelalte personaje din text.

Scrieti cel putin trei insusiri ale


ghiocelului.

Realizeaza un desen care sa reprezinte vestitorul


primaverii.

S-ar putea să vă placă și