Sunteți pe pagina 1din 5

Profesor Iatan Eliza

coala Gimnazial Mgureni,


coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

PROIECT DIDACTIC
Tema : Reacii chimice
Clasa : a VII-a
Disciplina : chimie
Tipul leciei : lecie de consolidare i aprofundare a cunotinelor, cu experiment integrat
Obiective operaionale:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili :

s defineasc: reacia chimic, ecuaia reaciei chimice, reactanii i produii de reacie, pe baza cunotinelor

anterioare;
s mnuiasc corect ustensilele i reactivii chimici necesari experienelor, respectnd regulile nvate i instruciunile

din fi;
s transpun sub form de ecuaii chimice reaciile efectuate experimental i s stabileasc coeficienii acestora;
s indice si s denumeasc participanii la reacia chimic (reactanii i produii de reacie);
s interpreteze observaiile obinute pe baza experimentelor realizate;
s clasifice substanele n substante simple i compuse, pe baza definiiilor nvate.
s recunoasc tipul fiecrei reacii pe baza observaiilor experimentale i a cunotinelor anterioare;
s aplice noile cunotine n rezolvarea corect a exerciiilor i a problemelor de chimie;

Metode de nvmnt: conversatia euristica, exercitiul, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijata, algoritmizarea, observatia,
jocul didactic, experimentul de laborator.
Mijloace de nvmnt : manual, sistem periodic, fie de lucru, fie de activitate experimental, substanele chimice necesare,
ustensile de laborator laptop, videoproiector, flipchart
Scenariul activitii
Etapele leciei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Moment organizatoric

Captarea ateniei
elevilor

Enunarea
obiectivelor la nivelul
elevilor

Verificarea
cunotinelor nsuite
anterior

noteaz absenii i verific materialele necesare


desfurrii leciei
informeaz elevii cu privire la activitile ce vor fi
desfurate n cadrul orei:
- verificarea cunotinelor anterioare
- rezolvarea unei fie de lucru ce conine exerciii
teoretice i practice (experimentale) de
consolidare a cunotinelor
- evaluarea activitilor desfurate sub forma
unei scheme-ciorchine i a ctorva exerciii
Anun obiectivele:La sfritul leciei vei ti:
- s definii: reaciile chimice, reactanii,
produii,tipurile de reacii nvate;
- s transpunei sub form de ecuaii reaciile
chimice efectuate experimental
- s interpretai observaiile efectuate pe baza
experimentelor realizate;
-s indicai tipul fiecrei reacii
- s clasificai substantele chimice n substane
simple (metale, nemetale) i compuse (oxizi, baze, acizi,
sruri)
Solicit elevilor s formuleze rspunsuri la diferite
ntrebri:
- ce sunt reaciile chimice?
- cum se numesc participanii la o reacie chimic?
- din ce categorii de substane pot face parte acetia?
- ce lege st la baza scrierii ecuaiilor reaciilor chimice?
- cum se enun legea conservrii masei? Dar a conservrii
atomilor?
- ce tipuri de reacii chimice pot exista? Ce este reacia de
combinare? Dar cea de descompunere?
- ce este reacia de nlocuire? Dar cea de schimb?

Indic absenii;

Se pregtesc pentru lecie;

Ascult cu atenie
enunate de profesor;

Rspund ntrebrilor formulate de


profesor;
Solicit explicaii suplimentare
atunci cnd au nelmuriri;

obiectivele

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Anunarea temei i
precizarea scopului

n scopul mbuntirii performanelor voastre n


scrierea, recunoaterea i realizarea practic a reaciilor
chimice, vom realiza o recapitulare a tipurilor de reacii
chimice nvate
Anun i scrie pe tabl tema:
Reacii chimice recapitulare i consolidare

Dirijarea nvrii

Asigurarea
feedbackului (obinerea
performanei)
ntrirea retentiei i
asigurarea transferului

Propune rezolvarea unei fie de lucru recapitulative


mparte elevii pe grupe de lucru
Distribuie fiele elevilor, (Fia 1, Fia de activiti
experimentale, reacii chimice)
Reamintete elevilor regulile de protecie n
laboratorul de chimie
Monitorizeaz efectuarea experimentelor de ctre
elevi
Realizeaz experimentul demonstrativ (exp.3)
Solicit scrierea i egalarea reaciilor la tabl;
Fixare: propune completarea schemei-ciorchine din Fia 2

Propune rezolvarea cerinei 2 din fia 2


Ofer informaiile necesare elevilor
Informeaz elevii despre nivelul de performan
atins
Noteaz elevii care au participat activ n cadrul orei

Propune ca tem ex.1 pag.93

Fia 1

Ascult explicaiile profesorului


Noteaz n caiete titlul

Primesc fiele
Se aeaz pe grupe de cte 6 elevi
Citesc cu atenie cerinele din fi
i nsuesc regulile de protecie n
laborator
Realizeaz activitile practice
indicate n fi
Se implic n rezolvarea sarcinilor
n cadrul grupului
Vizualizeaz/extrag
informaiile/formuleaz
concluziile
Scriu reaciile chimice
Egaleaz reaciile
Rezolv exerciiile din fi
Solicit informaii suplimentare
dac este necesar
Primesc informaiile legate de
nivelul de performan atins
Prezint carnetele pentru a fi notai

i noteaz tema n caiet

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Fia de activiti experimentale

Experimentul
1.

2.

3.

4.

Substane/
ustensile utilizate

Observaii

Varul nestins reacioneaz ................. cu


CaO, H2O, FF,pahar
apa; FF se ................. indicnd un
Berzelius
mediu ............... .
Paharul se ......................... indicnd o
reacie cu .................... de cldur
(exoterm);
Sifon, pahar Berzelius Pus n pahar, sifonul ncepe s
se ............................;
Bulele care se ............... repede din pahar
sunt bule de .............................;
Dup un timp, n pahar rmne .........;
Al, HCl, chibrit,
Aluminiul reacioneaz...................... cu
eprubet, stativ, pipet acidul; se degaj un gaz care
se ..................... la gura eprubetei i arde
cu o pocnitur;
Eprubeta se ......................... (reacia este
............................ )
sol.CuSO4, sol.NaOH, La adugarea NaOH peste CuSO4 se
eprubet, stativ
formeaz un ...................... de
culoare .......................;

Ecuaia reaciei chimice


CaO + H2O = ...........
Nr reactani =........
Nr. Produi de reacie = .........
H2CO3 = ......... + .........
Nr.reactani = ...........
Nr. Produi de reacie = ..........
Al + HCl = ........... + ..........
Nr. Reactani = ..........
Nr. Produi reacie = ..........
CuSO4 + NaOH = ...........+ ...........
Nr.reactani = ...........
Nr. Produi = ............

Fia 2

Tipul
reaciei

Profesor Iatan Eliza


coala Gimnazial Mgureni,
coala Gimnazial Floreti, sat Clineti

Proba de progres
1. Completeaz schema:

Proces prin care


unele substane
se .. n
alte
cu proprieti noi.

Reacie
de
......
Reacie
de
......
Reacii
chimice

Reacie
de
......
Reacie
de
......

2.

A+B=C
Mai muli
reactani=1produs
A=B+C
1 reactant=mai muli
produi
A + BC = AC + B
s.s + s.c. = s,c + s.s.
AB + CD = AD + CB
2 s.c. i schimb ntre
ele unele elemente

Dac ai reinut informaiile, rezolv urmtoarele cerine:


a)Completeaz reaciile urmtoare cu substanele care lipsesc:
Zn + .......... = ZnCl2 + H2
NaCl + AgNO3 = .......... + ............
................ = CuO + CO2
S + .......... = SO2
b)Egaleaz reaciile i specific cum se numete legea utilizat n acest scop;
c)Denumete reactanii i produii de reacie;
d)Completeaz tabelul urmtor, realiznd clasificarea substanelor ce particip la cele 4 reacii:
Substane simple
Substane compuse
nemetale
metale
oxizi
acizi
baze
sruri

S-ar putea să vă placă și