Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECIE

UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I- VIII Dragalina


NVTOR: Stoian Ionut
CLASA : a IV-a D
DATA : 29.05.2009
OBIECTUL : Educaie fizic
EFECTIV : 15 elevi ( 5 fete i 10 biei)
LOC DE DESFURARE: sala de sport
TEME : 1. Joc dinamic pentru dezvoltarea indemanarii si aruncarea la tinta
2. Viteza de reacie i de execuie, la stimuli auditivi i vizuali, n aciuni motrice complexe
TIPUL LECIEI: intensiv.
SCOPUL: 1.-aruncare si prindere de pe loc si din deplasare ( aruncari lansate , azvarlite , la distanta , la partener )
2.-exersarea vitezei de reacie i de execuie la stimuli auditivi i vizuali.
OBIECTIVE DE REFERIN :
2.2.s execute un complex de dezvoltare fizic cu obiecte specifice;
2.3.s execute corect micrile comandate/ solicitate n ritm susinut, impus prin
semnale vizuale, auditive;
3.1.s-i perfecioneze deprinderile motrice utilitar- aplicative ;
3.3.s-i perfecioneze procedeele tehnice de baz ale probelor i ramurilor de sport
pentru a le aplica;
5.2.s adopte un comportament adecvat n relaiile cu partenerii i adversarii.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-sa execute corect principalele exercitii de dezvoltare fizica a segmentelor corpului ;
-sa aplice in intreceri deprinderile motrice corect insusite ( aruncare prindere )
specifice ramurilor de sport predate ;
-s-i perfecioneze viteza de reacie i de execuie, la stimuli auditivi i vizuali, n
aciuni motrice complexe;
-s execute cu rapiditate i corectitudine aciunile comandate sau necesare la semnale
vizuale i auditive;

-s manifeste corectitudine n desfurarea competiiilor, n relaie cu partenerii i cu


adversarii; dorina de perfecionare i de auto depire;
- s respecte deliberat regulile jocului stabilite in desfasurarea intrecerilor ;
METODE I PROCEDEE: explicaia, demonstraia, exerciiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
MATERIALE FOLOSITE: stegulee, greuti, obstacole, fluier.
DURATA 50 minute.

DESFURAREA LECIEI
NR.
CRT.
1.

2.

VERIGI
(ETAPELE LECIEI)
I DURAT
Organizarea
colectivului de elevi
(3 minute)

Pregtirea
organismului pentru
efort

CONINUT
-MIJLOACE DE REALIZARE-alinierea;
-raportul;
-salutul;
-controlul
echipamentului
i
verificarea strii de sntate;
-anunarea temelor i a obiectivelor;
-exerciii de ntoarceri de pe loc la
stnga i la dreapta.
a). Mers i variante de mers:
-mers normal;

DOZARE
-20
-20
-10
-10
-20
-40

FORMAII
DE
LUCRU

INDICAII
METODICE

EVALUARE
Receptiv
itatea i
interesul
elevilor.
-Rspunsul
adecvat
la
comenzi.

-n linie pe un -Drepi!
rnd
-La stn-ga!
-La dreap-ta!
-Cu
stngul
MAR!
-Nu
tropii!

nainte,
Spatele -Corectitudinea

(5 minute)
-mers pe vrfuri cu braele ntinse
sus;
-mers pe clcie cu braele
ncruciate la spate;
-mers ghemuit cu palmele pe
genunchi;

drept! Mic braele!


-Sus braele!
a). 2 min.

-Genunchii
apropiai!
Palmele se sprijin pe
genunchi!
-Tragei aerul pe nas i l
dai afar pe gur! La un
pas inspirm, la urmtorul
expirm!

-mers cu micri de relaxare;

b). Alergare i variante de alergare:


-alergare uoar;
-alergare de vitez;
-alergare cu genunchii sus;

b).2 min.

-alergare cu pendularea gambei


napoi;
-alergare cu schimbare de direcie;

-alergare cu pas adugat;

-exerciii de respiraie;

-mers n caden i
coloanei de gimnastic.

formarea

-n
coloan
cte unul
-ndreapt spatele!

1 min.

-Nu tropii! Pstreaz


distana!
-n
coloan -Sus genunchii! Mic
cte unul
braele! Gura nchis!
-Clciele la ezut! Gura
nchis!
-Din alergare uoar, la
semnalul
fluierului
schimbm
direcia
de
alergare. Ultimul devine
primul!
-Mic braele! Pstreaz
distana!
*Variantele de alergare se
alterneaz
cu
mersul
normal.
-Tragei aerul pe nas i l
dai afar pe gur! La un
pas inspirm, la urmtorul
expirm!
-n
coloan -Menine cadena! Spatele
cte trei
drept! Nu tropii!
-Prin centru, cte trei,
MAR!
-Atenie! Stai!

execuiei
variantelor de
mers
i
de
alergare.
-Observarea
sistematic.
-Frecvena de
execuie
a
micrilor.
-Amplitudinea
actului
respirator,
coordonarea lui
cu
micarea
braelor
i
pirea
picioarelor.
-Aprecieri
individuale i
colective.
-Rspunsul
adecvat
la
comenzi.
-Amplitudinea
actului
respirator,
coordonarea lui
cu
micarea
braelor
i
pirea
picioarelor.
-ncadrarea n
ritmul
impus.
Amplitudinea
micrii braelor

*Se ia distan n lungime i oprirea


i n adncime.
comand.
*ntoarceri pe lungimea
coloanei de gimnastic
pentru formarea formaiei
de lucru 3 x 5.
3.

Influenarea selectiv Complex de exerciii cu stegulee:


a aparatului locomotor I : P.I. -stnd deprtat, cu cte un
(8 minute)
stegule n fiecare mn:
T- aplecarea capului spre stnga;
T-revenire la P.I.;
T-aplecarea capului spre dreapta;
T-revenire la P.I.;
T-aplecarea capului napoi;
T-revenire la P.I.;
T-aplecarea capului nainte;
T-revenire la P.I.

3x 8t

3x 8 t

II: P.I. -stnd , cu cte un stegule n


fiecare mn:
T-ridicarea braelor spre nainte
sus, ridicare pe vrfuri;
T-braele sus, revenire pe toat
talpa;
T- repetare T1
T-revenire la P.I.
T-T = T- T
III: P.I.- prin saritura apropiem

la

-Prin sritur, deprtat,


-n
coloan LUAT!
cte cinci
*Tempoul de execuie este -Corectitudinea
lent.
execuiilor.
-Localizarea
micrii
la
nivelul
articulaiei, capgt,
amplitudinea
micrii.
-Prin sritur, picioarele
apropiate, LUAT!
-Privirea nainte! Braele -Coordonarea
ntinse! Vrful apsat!
micrilor
la
*Contactul cu solul pe toat ntregul colectiv
talpa.
i echilibrul.
-Observarea
sistematic.
-Prin sritur,
LUAT!

deprtat,

3x 8 t

-Aprecieri
individuale
colective.

picioarele , steagurile n mini pe


-Prin sritur, picioarele

lng corp:
T- ducerea piciorului stang in
lateral si desfacerea mainilor la
nivelul umerilor ;
T- ridicarea mainilor pe langa
urechi si a picioarelor pe varfuri ;
T-coborarea mainilor la nivelul
umerilor si revenirea pe talpa
piciorului
T-revenirea la pozitia initiala
T5 ducerea picioruli drept lateral
si desfacerea mainilor la nivelul
umerilor ;
T6- ridicarea mainilor pe langa
urechi si a picioarelor pe varfuri ;
T7- coborarea mainilor la nivelul
umerilor si revenirea pe talpa
piciorului ;
T8 revenirea la pozitia initiala ;

apropiate, LUAT!
3x 8 t
- Spatele drept

-Coordonarea
micrilor
la
ntregul
colectiv.

3x 8 t
- Palmele fata-n fata !

-Situarea
segmentelor n
planurile
indicate,
amplitudinea
micrii.

3x 8 t

IV: Stnd cu braele ndoite la


piept , steguletele in maini
T1 T2 dou arcuiri napoi cu
braele ndoite
T3 T4 dou arcuiri napoi cu
braele ntinse lateral
T5 - T6 dou arcuiri cu braul stng
ntins n sus, iar braul drept n jos
T7 - T8 dou arcuiri cu braul drept

-Localizarea
micrii
la
nivelul
taliei,
situarea
segmentelor n
planurile
indicate.

ntins n sus, iar braul stng n jos


V: P.I. -stnd , cu cte un stegule n
fiecare mn:

3x 8 t

-Desprindere
nalt, elastic,
micrile
braelor.
-Amplitudinea

T-ducerea braului drept nainte, a


braului stng lateral;
T-T-rsucire spre stnga, braele
lateral;
T-revenire , steagurile jos;
T-T (ducerea braului stng
nainte, dreptul lateral) = T -T.

actului
respirator.

3x 8 t
-Fr
zgomot!
nchisa

Gura

VI: P.I. -stnd , cu cte un stegule


n fiecare mn:
T-ducerea braelor n fa;
T2-aplecare n fa cu atingerea
vrfurilor picioarelor;
T3- ridicarea bratelor la nivelul
umerilor in fata
T4 revenirea la pozitai initiala
VII: P.I.- stnd , cu cte un stegule
n fiecare mn:
T-T-srituri cu picioarele deprtat
n lateral i apropierea lor cu
balansarea steagurilor prin lateral
sus-jos;
T-inspiraia-steagurile sus;
T-expiraie-steagurile jos.
-desfurarea coloanei de gimnastic
i depunerea obiectelor portative.

3x 8 t
- Varfurile steguletelor
ating varful picioarelor !

4.

Realizarea temelor
(20 minute)

Tema nr.1: joc : Mingea la capitan

- copii sunt impartiti in doua echipe


asezate pe siruri . La cativa metri
inaintea lor se plaseaza cate un copil
capitanul cu fata spre jucatori .
La comanda de incepere , capitanul
arunca mingea primului jucator din
sir , acesta o prinde si o arunca
inapoi la capitan , apoi se aseaza
ghemuit . Capitanul arunca mingea
urmatorului s.a.m.d.
Tema nr.2. : aruncare si prindere de
pe loc si din deplasare ( aruncari
lansate , azvarlite , la distanta , la
partener ) ;
Joc : Mingea la perete
- in fata peretelui la 3-4 metri se
traseaza o linie de aruncare pentru
fiecare echipa .
Jocul incepe la semnal , primii
elevi din fiecare echipa arunca
mingea in perete in asa fel ca acesta
sa ricoseze inpoi peste linia de
aruncare . Al doilea elev o urmareste
, o prinde si procedeaza la fel pana
cand arunca si prind toti elevi .
Stafta : Intreg colectivul de elevi
este impartit in echipe de cate 7
elevi , asezati in sir cate unul in fata

-Corectitudinea
i respectarea
regulilor

- 2 ori ;

-coloan cte
unul
*Se
explic
elevilor
tehnicile de execuie, cu -Respectarea
demonstraie, pentru fiecare tehnicii
de
etap
execuie.

- 2 ori ;

- 2 ori ;

-coloan cte
unul

-n
coloan
cate unul

-Rspuns
prompt
la
comenzi, viteza
de reacie i de

liniilor de aruncare ;
Jocul incepe la semnal : - primii
elevi din fiecare echipa trece prin
jaloane , arunca mingea in perete ,
apoi se intoarce si o preda
urmatorului elev din echipa .
5.

6.

7.

Dezvoltarea calitilor
motrice de baz
(7 minute)

Revenirea
organismului dup
efort(reducerea
marilor funciuni)
(4 minute)
Aprecieri i
recomandri
(3 minute)

Joc

dinamic
numere

Cursa

execuie.

pe

Clasa este mprit pe dou iruri


paralele la intervale de dou lungimi
de bra unul de cellalt.
Componenii echipelor vor fi
numerotai de la 1 la 7. La semnalul:
Avem curs pentru numrul,
numrul strigat din fiecare echip
iese prin dreapta irului, ocolindu-l
apoi pe ultimul i se ntorc la locul
lor, relundu-i poziia iniial.
Juctorul care ajunge primul va
acumula un punct pentru echipa lui.
Ctig echipa care a strns cele mai
multe puncte.

-Pstrarea
intervalului.
-de trei ori -n
coloan -Se
explic,
cu
pentru
cte doi
demonstraie
regulile -Respectare
fiecare
jocului.
regulilor
numr
jocului.
-Avem
curs
pentru
numrul!
-Alergare
corect,
promptitudinea
rspunsului la
semnal.

-Testarea
-mers cu micri de relaxare a
membrelor inferioare i -2-3 ture -n coloan -Inspir pe nas! Expir pe capacitii
de teren
cte unul
gur!
revenire
superioare;
-Scutur braele!

-alergare uoar;
-mers cu exerciii de respiraie;

-aprecieri asupra desfurrii


orei;
-evidenieri pozitive i deficiene;
-recomandri pentru elevii care nu
execut corect;
-aprecieri asupra comportamentului
elevilor;
-alinierea, salutul i prsirea
terenului de sport n mod disciplinat.

-n linie pe un
rnd

-n
coloan
cte unul

elevilor.

de
a