Sunteți pe pagina 1din 3

1.

Costul tinta, analiza valorii


O intreprindere fabrica si vinde mici utilaje pentru gradinarit . Dupa un studiu de piata intreprinderea
decide sa produca si sa comercializeze un mini-cultivator care este compus din 3 elemente :
Subansamblul 1 (S1) : motor
Subansamblul 2 (S2) : dispozitiv e comanda
Subansamblul 3 (S3) : carcasa si accesorii.
Pretul de piata fixat cu care produsul va fi comercializat este de 500 um., cu o marja de 25% din pret
de vanzare.
Descompunerea costului tinta in 3 elemente corespunzatoare celor 3 subansamble ale produsului se
prezinta astfel:
Subansamblul 1 (S1) : 33/3 %
Subansamblul 2 (S2) : 13/3 %
Subansamblul 3 (S3) : 53/3 %
Costul estimat, calculat conform unei metode de calculatie in contabilitatea de gestiune este structurat
astfel :
Subansamblul 1 (S1) : 125 u.m.
Subansamblul 2 (S2) : 50 u.m.
Subansamblul 3 (S3) : 250 u.m.
Total : 425 u.m.
In scopul reducerii acestui cost, se urmareste fabricarea subansamblului 3 dintr-un aliaj mai putin dur,
cu urmatoarele implicatii:
- Costul estimate al S3 este de 210 um.
- Diminuarea pretului de vanzare cu 20 um.
a. Calculati costul tinta al al produsului, precum si diferentele fata de costul tinta, atat pe subansamble
cat si pe total produs.
b. Procedati la o analiza a valorii : argumentati daca modificarea prevazuta pentru S3 va resorbi
diferentele calculate la cerinta a.

Rezolvare:
a.
1. Fixarea pretului de vanzare: Pvu = 500 u.m.
2. Fizarea marjei: 25%*500 = 125 u.m.
3. Costul int: Pvu- marja = 500-125=375 u.m., reprezint 75% din 500 um (pretul de
vanzare unitar).
Pe subansamble:
SA1 = (33 1/3)%*375 = 125 u.m.
SA2 = (13 1/3)%*375 = 50 u.m.
SA3 = (53 1/3)%*375 = 200 u.m.
TOTAL =375 u.m.
4.Abateri : Cost estimat-Cost tint

SA1 = 125-125 = 0
SA2 = 50-50 = 0
SA3 = 250-200 = 50 u.m DIFERENTA NEFAVORABILA CARE TREBUIE
RESORBITA
b. Diminuare cost estimat pentru SA3.
SA3= 250-210 = 40 u.m.
Diminuare cost int = 75%*20 u.m.= 15 u.m
Rmne de resorbit = 25 u.m.
Unde : 75% reprezint ponderea costului int n preul de vnzare
20 u.m. = cu ct se diminueaz preul de vnzare
Diminuarea cost estimat determin diminuarea preului de vnzare, care determin n
continuare diminuarea preului int.
2. Acceptare comanda suplimentara:
Intreprinderea LARA fabrica 1.000 buc. produs A pe luna, pe care-l vinde cu 800 u.m./buc..
Costurile sunt urmatoarele: cheltuieli fixe: 187.000 u.m.; cheltueli variabile 490.000 u.m..
Pentru luna mai a primit o solicitare pentru o comanda suplimentare de 700 buc. Productia lor
nu presupune cresterea CF , dar pretul lor de vanzare este de 550 euro/buc.
Se accepta sau nu comanda ?
a. Nu se accepta comanda
Beneficiul = 1000 (800-6770 = 123.000 u.m.
b. Se accepta comanda
Beneficiul = CA-Cost Total
CA = 1000*800 + 700*550 = 1.185.000 u.m.
Cost Total = (1.000+700)*490 + 187.000 = 1.020.000 u.m
Beneficiu = 1.185.000 - 1.020.000 = 165.000 u.m
Comanda se accepta: beneficial obinut daca se accepta comanda suplimentar este
mai mare.
3. Indicatori Direct costing 2
Intreprinderea MARA , care are o rata a marjei (Marja pe costuri variabile/ CA) de 20%
realizeaza un studiu asupa activitatii de exploatare si identifica 3 structuri (niveluri de
activitate):
- Nivel 1 : CA mai mica de 1.000.000 u.m. , CF = 150.000 u/m.
- Nivel 2 : CA intre 1.000.000 u.m si 3.000.000 u.m. , CF = 300.000 u.m.
- Nivel 3 : CA mai mare de 3.000.000 .u.m. , CF = 700.000 u.m.
Calculati cele 3 praguri de rentabilitate.
Determinati rezultatele pentru CA1= 700.000 u.m., CA2= 2.000.000 u.m., CA3= 3.200.000
u.m.
Rezolvare:
Prag de rentabilitate (VALORIC)= CF/ Rata Marjei
Pe1 = 150.000/20% = 750.000 u.m (cifra de afaceri la punctul de echilibru).
Pe2 = 300.000 u.m

Pe3 = 3.500.000 u.m


4. Indicatori Direct costing 1
Se cunosc: CA = 1.200.000 u.m.; Cost Variabil = 720.000 u.m.; CF = 280 000 u.m..
Calculai:
a. Pragul de rentabilitate; Intervalul de sigutan; Coeficientul de siguranta dinamic.
b. Determinati CA care trebuie realizata pentru a obine un profit de 300.000 u.m.
Rezolvare:
Rata marjei = Marja/CA = (CA-CV)*100/CA = (1.200.000-720.000)*100/1.200.000 = 4%
= 0,4
P. rentabilitate = 280.000/Rata marjei = 280.000/0,4 = 700.000 u.m.
Intervalul de siguran = 1.200.000-700.000 = 500.000 u.m. cu ct pot sa scada vanzarile
(cifra de afaceri) in valoare absoluta astfel nct ntreprinderea sa ajunga la rezultat 0).
Ks = 500.000*100/1.200.000 = 41,66% cu ct pot sa scada vanzarile (cifra de afaceri) in
valoare relativa astfel nct ntreprinderea sa ajunga la rezultat 0).
b.
R = CA- CV-CF= Marja CF
R= Marja- CF
Marja= R+CF SE CUNOASTE RATA MARJEI = Marja/CA; SE IMPARTE
RELATIA LA CA REZULTA:
R/CA = (Marja/CA) CF/CA
R/CA = 0,4 CF/CA
R/CA + CF/CA = 0,4
(R+CF)/CA = 0,4
DECI
CA = (R+CF)/0,4 = 580.000/0,4= 1.450.000 u.m.