Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

coala cu clasele I-VIII Moei


Data: 10.XI.2007
Profesor: Cprrin Daniela Livia
Clasa: a VII-a
Aria curricular: Matematica i tiinele naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de nvare: Organele de sim
Detaliu de coninut: Ochiul organ al vederii
Scopul leciei: - integrarea i transferul cunotinelor dobndite de ctre elevi
referitoare la alctuirea ochiului ca organ fotosensibil i a structurii componentelor
sale necesare pentru nelegerea relaiei structur-funcie.
Obiective operaionale: La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
s recunoasc, pe suport intuitiv, organele anexe ale ochiului i
componentele globului ocular;
s identifice, pe suport intuitiv, elementele structurale
caracteristice ale acestor componente;
s explice structura ochiului n raport cu funcia pe care o
ndeplinete;
s redea prin desen schematic seciunea prin ochi.
Tipul leciei: Transmitere de dobndire de cunotine.
Strategia didactic: inductiv
- resurse procedurale: predarea prin ntrebri, observaia, conversaia
euristic, modelarea, prezentrile elevului, hotrrihotrri, explicaia;
- resurse materiale: miniplane distributive - ochiul, atlas anatomic, calculator,
videoproiector, imagini pentru proiecii, fi de activitate,
ochi de bou, instrumentar de disecie (bisturiu, foarfece,
pensete), microscop, preparate microscopice, manualul, coli
de flichpart;
- resurse temporale: 50 minute;
- locul desfurrii leciei: sala de biologie;
- organizarea elevilor: frontal, individual, pe grupe;
- resurse psihopedagogice:
-Curriculum Naional- Programa Biologie gimnaziu,
-Iordache, I., 2004, Metodica predrii Biologiei, Solaris, Iai
-Joia E., 1998, Eficiena instruirii, E.D.P.R.A., Bucureti
-Partin, Zoe i colab., 2007, Manual Biologie clasa a VII-a,
Editura Corint
- evaluare: formativ, prin chestionare oral i obiective practice

Desfurarea leciei
Etapele leciei
Moment organizatoric

Coninututul i sarcinile de nvare Metode didactice

Profesorul verific prezena, asigurarea


material a leciei.
Elevii se pregtesc pentru desfurarea
leciei
Anunarea
temei,
a
Profesorul anun i noteaz pe tabl,
obiectivelor urmrite i a titlul leciei,
modului de lucru
Anun obiectivele leciei i modul de lucru.
Elevii noteaz titlul n caiete.
Prezentarea
optim
a
Coninutul ce trebuie nsuit
coninutului
Ochiul organ fotosensibil
Organele anexe ale ochiului
Globul ocular-structur
Pregtire discuie cu ntreaga clas
referitoare
la
cunoaterea
lumii
nconjurtoare cu ajutorul organelor de
sim. Elevii sunt ndrumai s priveasc n
jurul lor i s spun care este organul de
sim care furnizeaz cele mai multe
informaii. Pe baza observaiilor efectuate se
va preciza c simul vzului furnizeaz peste
90% din informaiile primite din mediu.
Clarificarea acestor probleme conduce elevii
la necesitatea cunoaterii alctuirii ochiului.
Profesorul precizeaz faptul c excitantul
natural al ochiului este lumina.
Dirijarea nvrii
Activitatea profesorului
P argumenteaz importana temei
studiate;
- organizeaz colectivul de elevi n 3 grupe

Mijloace de
nvmnt

Modaliti de
evaluare

Conversaia

Conversaia

Observaia

Analiza
rspunsurilor date

Conversaia euristic

Conversaia euristic
Prezentrile elevilor
Punerea de ntrebri

Plan cu diagrama Observarea


alctuirii ochiului
sistematic

eterogene a cte 4-5 elevi; mprii n Explicaia


grupuri, elevii vor pregti o prezentare cu Observaia
tema ,, Ochiul-organ al vzului, tema
principal care este studiat fiind mprit
astfel ca fiecare grup s aib o subtem
diferit. Nu se informeaz grupurile cu
privire la subtema pe care o vor primi dect
dup ce cunosc tema ca ntreg pentru a se
asigura c nu intr n prea multe amnunte.
- prezentarea sarcinilor de lucru;
- explic sarcinile de lucru elevilor;
- prezint elevilor textul din manual, se
mparte n fragmente, fiecare grup avnd
sarcini diferite i anume :
grupa A va studia organele anexe ale
ochiului,
grupa B va analiza structura globul
ocular, sclerotica i coroida
grupa C va observa retina
Se pun ntrebri diferite n cadrul aceleiai
teme.
- cere elevilor s observe i s analizeze
materialele distribuite pe mese;
- elevii lectureaz textul din manual sau alte
surse informative indicate de profesor, dup
care urmeaz expunerea care este ghidat
prin ntrebri adresate de profesor. Acestea
sunt trecute n fia de activitate.
- prezint imagini pe calculator referitoare la
structura ochiului;
- urmrete activitatea elevilor, indic ce
materiale s foloseasc acetia, d
explicaiile
necesare,
completeaz

Mulaj
decompozabil
structura ochiului
Imagini proiectate
la videoproiector
Atlas anatomic
Manualul,
Miniplane
distributive
Preparat
microscopic fix cu
seciune prin retin
Microscopic
Trus de disecie
Ochi de bou
Manualul
Fi de activitate
Coli de flichpart

elevilor
Chestionare oral
Tema de lucru n
clas

rspunsurile incomplete.
- monitorizeaz permanent activitatea
elevilor;
- explic, d informaii suplimentare;
- cere elevilor s prezinte rezultatul
activitii;
- concluzioneaz cu ajutorul elevilor
dirijndu-i spre generalizri;
- valorific observaiile elevilor i
completeaz organizatorul grafic
(sintetizeaz rspunsurile i noteaz pe
tabl).
Activitatea elevilor
- activitatea grupurilor. Pentru realizarea
expunerii elevii lucreaz pe perechi sau n
grupuri mici pentru a rspunde la ntrebare
sau la serii de ntrebri bazndu-se pe bunul
sim, experiena i cunotinele anterioare.
Fiecare grup desemneaz un scrib care
noteaz rspunsurile date de elevi, un
ceasornic care cronometreaz timpul, liderul
cel ce decide pe baza opiniilor grupului su,
este obiectiv n aprecierea rspunsurilor.
Grupa A are ca sarcin de munc principal
s analizeze organele anexe ale ochiului.
Pentru aceasta elevii sunt ndrumai s
observe pe craniu localizarea ochilor n
orbite. (elevii vor deduce rolul protector
conferit de aceste caviti cu perei osoi).
Rspunznd la ntrebrile trecute n fia de
activitate i analiznd materialele indicate
de profesor, elevii vor identifica ale organe
cu rol protector, precum i organele cu rol

Prezentrile elevului
Conversaia euristic
Punerea de ntrebri
Observaia
Modelarea
Experimentul
demonstrativ

de micare. Pe lng organele observate de


elevi sprncene, pleoape cptuite de
conjunctiv i mrginite de gene, elevii vor
identifica pe plan glandele lacrimale.
Utiliznd mulajul, plana, imaginile
proiectate pe calculator se va demonstra
prezena muchilor, modul de inserie al
acestora. Profesorul cere elevilor s explice
cum se realizeaz micrile globului ocular.
Toate constatrile fcute de elevi se
consemneaz ntr-o schem.
Grupa B continu observaia macroscopic
direct asupra globului ocular, elevii
privindu-se reciproc pentru a descoperi
sclerotica, irisul, pupila. Pe baza indicaiilor
trecute n fia de lucru, elevii efectueaz
disecia asupra globului ocular. Rezultatele
observaiei se consemneaz n fia de
activitate.
Grupa C studiaz pe mulajul ochiului,
preparatul microscopic (seciune prin
retin), plan i pe imaginea proiectat
retina i componentele ei. Cele observate i
rspunsurile la ntrebri se consemneaz n
fi.
Se realizeaz scheme logice ale coninutului.
Fiecare grup i desemneaz un
reprezentant care va prezenta celorlali
colegi schemele realizate pe baza elaborrii
rspunsurilor la ntrebrile adresate de
profesor. Elevii lucreaz pe perechi sau n
grupuri mici pentru a rspunde la serii de
ntrebri bazndu-se pe experiena i
cunotinele anterioare. Astfel de discuii n

grup pot dura realmente de la mai puin de


un minut pn la 20 de minute sau mai mult.
Fiecare grup are o persoan care noteaz
rspunsurile. Se verific ce au scris elevii
pentru a vedea dac acetia au fost ateni la
sarcina dat, lund n considerare astfel i
calitatea muncii lor. Profesorul ntreab
dac au nevoie de mai mult timp, iar n
situaia n care au terminat cere fiecrei
echipe s prezinte o idee, asigurndu-se c
fiecare grup i exprim prerea. Se permite
clasei s discute orice contradicie de idei
pn cnd ajung la un rspuns comun.
- evaluarea rspunsurilor date de elevi va
urmri : coninutul schemei s fie expus
tiinific, clar, s arate c n elaborarea
rspunsurilor elevii s-au folosit i de alte
cunotine asimilate anterior. Se permite
clasei s discute orice contradicie de idei
pn cnd ajung la un rspuns comun. n
momentul n care clasa a ajuns la un rspuns
comun, acesta se completeaz cu aspecte pe
care elevii le-au omis i se corecteaz
greelile n cazul n care ele exist. Dac
elevii au rspuns pe jumtate, munca
profesorului se reduce la 50% i n acelai
timp sunt stimulate interesul i gndirea.
n momentul n care clasa a ajuns la
un rspuns comun, acesta se completeaz cu
aspecte pe care elevii le-au omis i se
corecteaz greelile n cazul n care ele
exist.

Evaluarea

Asigurarea conexiunii inverse


Profesorul proiecteaz pe ecran desen ce
reprezint seciunea prin globul ocular. Prin
conversaie euristic
profesorul cere
elevilor s recunoasc componentele
ochiului
Elevii observ imaginile prezentate, se
organizeaz, rspund la ntrebri.
Profesorul distribuie elevilor cartonae Hotrri-hotrri
care conin enunuri diferite i a cror Conversaia euristic
rezolvare este bazat pe munca n grup a
elevilor i n care accentul cade pe lucrul pe
text, explic sarcinile de lucru.
Elevii lucreaz n perechi. Fiecare pereche
va primi :

cartonae-rezumat, care au drept


scop rezumarea punctelor-cheie ale textului,
unele fiind adevrate, altele false ;

cartonae-consecin care conin


urmri ale faptelor descrise n text. Aceste
consecine nu sunt formulate propriu zis n
cadrul textului. Din nou, unele sunt
adevrate, altele false.
Perechile vor hotr care cartonae sunt
corecte i care este greeala n cazul celor
incorecte.
Elevii rezolv sarcinile de lucru.
Profesorul verific rezolvarea testului,
apreciaz modul de desfurare a leciei,
noteaz elevii.

Imagini proiectate
la videoproiector

Test de evaluare

Autoevaluare
Chestionare scris

S-ar putea să vă placă și