Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: IONI RADU


OBIECTUL: BIOLOGIE
ARIA CURRICULAR: MATEMATIC I TIINE
CLASA: a VII a
SUBIECTUL LECIEI: Ochiul- organ de sim pentru vz(anatomie)
COMPONENTELE LECIEI
CATEGORIA DE LECIE: Comunicare i asimilare de noi cunotine(varianta: lectie
programat/asistat de calculator)
SCOPUL LECIEI: Cunoaterea de ctre elevi a particularitilor alctuirii ochiului n
vederea nelegerii, stabilirii corelaiei dintre structura i funcia
componentelor sale.
COMPETENE:
COMPETENE SPECIFICE :
1.1. Identificarea organelor si sitemelor de organe ale corpului uman.
2.1. Utilizarea metodelor i mijloacelor adecvate studierii organismului uman .
3.1. Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1. Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare .
4.2. Prezentarea informaiilor folosind diverse metode de comunicare.
COMPETENE OPERAIONALE:
La sfritul activitii, elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
C1: s localizeze ochii;
C2: s numeasc organele de protecie i de micare ale ochiului;
C3: s identifice componentele globului ocular cu ajutorul suportului informatic, al manualului i
al mulajului;
C4: s precizeze rolul pe care l are fiecare component a ochiului;
C5: s reprezinte grafic sectiunea prin globul ocular
COMPETENE TIC:
1. Prelucrarea informaiei cu ajutorul aplicaiilor software specializate.
2. Utilizarea tehnologiilor pentru colectarea, analiza datelor, precum i comunicarea rezultatelor.
STRATEGIA DIDACTIC:
METODE I PROCEDEE: nvarea prin descoperire, algoritmizarea,
conversaia euristica,observatia, problematizarea, explicaia, investigaia
MIJLOACE DE NVMNT: manual, mulaje ale ochiului, calculator, soft
Ael
TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR : frontal, individual,
pe grupe.
SURSE INFORMAIONALE I REFERENIALE:
DOCUMENTE NORMATIVE: planificarea calendaristic, orarul
DOCUMENTE : manual colar, atlas colar de anatomie
BIBLIOGRAFIE PEDAGOGIC:
1. Florica ibea, Manual de biologie, clasa aVIIa, Editura Didactic Si Pedagogic,
Bucureti, 2003
2. Mihaela Marcu- Lepdat, i colab. Manual de biologie, clasa aVIIa, Editura Teora,
Bucureti, 2007
3. Jelea, S. G., Introducere n studiul didacticii tiinelor biologice, Editura
Universitii de Nord, Baia Mare, 2010.

4. Mariana Marinescu, Didactica biologiei-teorie i aplicaii, Editura Paralela 45,


Piteti-Arge, 2010

II.

COMPONENTA DESCRIPTIV
SCENARIU DIDACTIC:

NR.
CRT
1.

2.

3.

4.

ETAPA
Moment
organi
zatori
c

TIMP

EVENIMENTELE LECIEI

METODE
DIDACTICE
conversaia

MIJLOACE DE
INVATAMANT
caiete, manuale,
calculatoare

MODALITI
DE EVALUARE

- chestionare oral

2 min.

- se asigur cadru optim desfurrii leciei,


asigurnd linitea i ordinea.
- se pregtete materialul necesar orei de biologie.

Pregatirea
3 min.
pentru
tema
nou,
captar
ea
ateni
ei

- consta n actualizarea, prin conversatie, a unor


cunostine anterioare, necesare noii nvatari
- prin cteva ntrebri, profesorul reactualizeaz
cunotinele referitoare la componentele necesare
formrii unei senzatii(receptor- organ de sim, cale
de conducere-nervi, centru nervos- aria cortical
corespunztoare)
- profesorul cere elevilor s analizeze urmtorul
aspect:
. De ce n vis putem vedea lucruri de i suntem cu
ochii nchii???
- profesorul anun tema leciei Ochiul- organ de
sim pentru vz (anatomie) i competentele ce
vor trebui ndeplinite la fritul leciei;
- profesorul noteaz titlul leciei la tabl, iar, elevii n
caiete.

observaia,
conversaia
euristic
explicaia

caiete, manual,
calculatoare

Explicaia

tabla, caiete, mulaj

- profesorul va transmite pe rnd momentele lec iei


elevilor, urmnd ca acetea s realizeze ac iunule
cerute prin softul Ael.

Observaia
Softul Ael
Explicaia
Calculatoare, caiete
Algoritmizare
a
nvarea
prin
descoperire

Anunarea
1 min.
scopu
lui i
a
comp
etente
lor
urmr
ite
Transmiterea 30 min.

cunos
tintel
or/Di
rijare
a
nv
rii

- Profesorul verific pe monitorul su dac lucreaz toi


elevii.

Succesiunea momentelor leciei este urmtoarea:


- M1-Introducere- vederea.
Elevii vor nota c vederea furnizeaz 90% din
informaiile asupra mediului fiind important n:
diferenierea luminozitii, recunoaterea formei,
perceperea culorii obiectelor, orientarea n spaiu,
meninerea ateniei i echilibrului.

- observarea
sistematic a
elevilor

OBS.

va
fi
considerat
moment de
lectur
prezentarea
de
ctre
elevi a unor
secvene din
momentele
leciei

NR.
NR.
CRT
CRT

ETAPA
ETAPA

6.

Tema
acas

5.

Fixarea

TIMP
TIMP

pentru 2 min.

12 min.
cuno
tinelo
r

EVENIMENTELE
EVENIMENTELE LECIEI
LECIEI
- se noteaz elevii care au rezolvat corect fi a i
totodat
elevii mulajelor
cei mai activi
la lecie
- Cu ajutorul
profesorul
arat localizarea,
ochiului(organele
de
- componentele-alctuirea
Realizarea de ctre elevi
a unui rebus anexe
cu tema:
protec

ie/mi

care

i
globul
ocular)
elevii
noteaz
n
Ochiul, n care s utilizeze numai noiuni asimilate n
caiete
lec
ie
-M2-3 Anexele de protecie.
Elevii vor primi informaii legate de rolul anexelor
de protecie, iar ulterior pentru fixare, vor completa
un puzzle i vor aeza corect aceste organe pe
imaginea prezentat.
- M4- Anexele de micare.
Elevii vor regsi informaii referitoare la cei 6
muchi ai globului ocular i totodat vor fixa
noiunile prezentare
- M5- Structura globului ocular-Retina.
Elevii vor nota , ndrumai de profesor,
componentele globului ocular, preciznd la fiecare
rolul caracteristic.
Profesorul compar celulele receptoare(cu conuri i
cu bastonae), iar elevii trec n caiete aceste
caracteristici
-M6 Mediile transparente ale globului
ocular(Aparatul optic)
n acest moment elevii vor vedea succesiunea
componentelor aparatului optic care reprezint
lentile capabile s refracte razele luminoase pentru a
se proiecta pe retin, unde se gsesc celulele
receptoare
- profesorul reprezint grafic seciunea transversal
prin globul ocular, iar elevii vor veni la tabl s scrie
legenda, acesta considerndu-se o fixare a
cunotinelor transmise.
- elevii vor primi fiele de autoevaluare care verific
competenele prezentate la nceputul orei
- se verific frontal aceste fie i se fac corectrile
corespunztoare

METODE
METODE
DIDACTICE
DIDACTICE

MIJLOACE DE
DE MODALITI
MODALITI
MIJLOACE
INVATAMANT DE
DEEVALUARE
EVALUARE
INVATAMANT

OBS.
OBS.

Observaia,
Softul Ael
problematizarea,
Calculatoare,
- investigaia
Caiete, manual
nvarea
prin caiete, tabla
descoperire ,
Explicaia,
Algoritmizarea

- observarea
implementarea
sistematic
Prin fie dea lucru competenelor
elevilor
pentru portofoliu TIC la biologie

- exerciiul,
problematizarea

- evalaure scris

- fie de
autoevaluare

Matricea de evaluare
INSTRUMENTE DE

PROBA
ORALA

FISA DE
AUTOEVALUARE

EVALUARE

TEMA
DE
CASA

OBSERVAREA
SISTEMATICA A
ELEVILOR

TEMA
N CLASA

COMPETENE

C1: s localizeze ochii


C2: s numeasc organele
de protecie i de micare
ale ochiului;
C3:
s
identifice
componentele
globului
ocular cu ajutorul al
manualului i al mulajului;
C4: s precizeze rolul pe
care
l
are
fiecare
component a ochiului;
C5: s reprezinte grafic
sectiunea prin globul ocular

X
X

X
X

Schia tablei
Ochiul- organ de sim pentru vz(anatomie)
- furnizeaz 90% din informaiile asupra mediului referitoare la forma, mrimea, culoarea, micarea,
aspectul obiectelor
- este organ pereche

OCHIUL
GLOB OCULAR
ORGANE ANEXE
3 straturi(tunici) concentrice
o cavitate
de protecie
de micare
sclerotica la exterior, alb, rol conine
mediile Sprncenele
6
protector - partea anterioar este transparente
sau Genele cu
muchi(drept
trasparenta, sensibil: corneea
aparatul optic
superior/inferior,
pleoapele
coroida la mijloc, brun nchis, bogat corneea,
umoarea Conjunctiva
doi laterali i doi
vascularizat,
rol
de
hrnire; apoas, cristalinul(lentil
oblici);
Glandele
-irisul(d culoare ochilor) conine fibre biconvex, convergent),
lacrimale
musculare netede circulare i radiare, umoarea sticloas.
regleaz diametrul pupilei
aparatul
optic:
retina la interior;
reprezinta determin
refracia
segmentul receptor; contine 2 tipuri de razelor luminoase i
celule
receptoare
fotosensibile; concentrearea lor , pentru
- prezint dou zone: pata galben ca imaginea privit s se
(macula luteea)- cu acuitate vizual proiecteze pe retin
maxim n foveea centralis; pata oarbfr celule vizuale, de unde pleac nervul
optic.
Localizare: - n caviti osoase numite orbite
Alctuire:

Celule cu con
- Asigur vederea diurn, n culori
- Sunt sensibile la lumin intens
- Conin pigmentul fotosensibil
iodopsina
- Sunt de trei tipuri:
- sensibile la lumina roie
- sensibile la lumina verde
- sensibile la lumina albastr

Celule cu bastona
- Asigur vederea nocturn i crepuscular, n alb-negru
- Sunt sensibile la lumin slab
- Conin pigmentul fotosensibil -rodopsina
- Sunt mai numeroase

Seciune
transversal prin
globul ocular

Fi de autoevaluare

Nume prenume elev: _______________________

1. Anexele globului ocular cu rol de protecie sunt:


a) cei 6 muchi extrinseci;
b) genele, sprncenele, pleoapele, glandele lacrimale, conjunctiva;
c) sclerotica, coroida, retina.
2. Globul ocular este alctuit din:
a) cornee, umoarea apoas, cristalinul i umoarea sticloas;
b) cele trei straturi i mediile transparente;
c) cornee, iris, pupil.
3. Fotoreceptorii se gsesc la nivelul:
a) cristalinului;
b) retinei;
c) corneei.
4. Sclerotica are rol n:
a) hrnirea ochiului;
b) protejarea globului ocular;
c) receptarea stimulilor luminoi.
5. Urmtoarea component a ochiului se mrete sau se micoreaz cnd privim obiectele la
distan sau de aproape:
a) cristalinul;
b) retina;
c) pupila.
6. Pata oarb din retin:
a) reprezint locul de ieire a nervului optic din ochi;

b) conine numai celule cu conuri;


c) conine numai celule cu bastonae;
7. Celulele fotoreceptoare cu bastonae:
a) sunt responsabile de vederea nocturn
b) sunt mai puine
c) sunt responsabile de vederea diurn
8. Precizai 4 componente
ale ochiului din imagine:

SUCCES!
Barem de notare
fiecare rspuns corect pentru itemii 1-7 valoreaz 1 pct; iemul cu nr 8=2pct(0,5*4).
1 pct din oficiu.