Sunteți pe pagina 1din 17

Mergi cu ncredere n direcia visurilor tale! Triete viaa pe care ai visat-o.

Thoreau

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATARE: C.S.E.I. Fagaras


COALA ITNTEGRATOARE : Colegiul National Radu NegruFagaras
DATA:27 .03.2015
CLASA: IV + V+VIII , grupa de elevi cu cerinte educative speciale
ACTIVITATE IN CABINETUL DE RESURSE
PROFESOR ITINERANT/ DE SPRIJIN: Nan Anca Elena
ARIA CURRICULARA : Consiliere si orientare
MODULUL TEMATIC : Autocunoastere si devoltare personala
TIPUL LECIEI: activitate terapeutica
OBIECTIV CADRU :
Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii positive fata de sine
OBIECTIVE DE REFERINTA:

Sa identifice situatii n care se manifesta stima de sine


Sa dovedeasca ncredere n sine, n diferite situatii
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) COGNITIVE
O1-S-i obiectiveze prerea despre sine
O2-S-i identifice punctele tari i punctele slabe ale propriei persoane
O3-S -i dezvolte abilitile de autocunoatere i intercunoatere
O4- S identifice caracteristicile copiilor cu stim de sine pozitiv, respectiv sczut
O5-S recunoasc experiene care dezvolt o imagine de sine pozitiv,respectiv negativ
O6-S prezinte implicaiile stimei de sine negative
O7-S descopere modaliti de dezvoltare a respectului de sine
b) AFECTIVE
A1-Optimizarea ncrederii n sine
A2-S aib o atitudine participativ n dialogul cu clasa i dirigintele

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode i procedee: conversaia, jocul didactic, povestirea, explicatia, jocul de rol, demonstratia, povestea terapeutica

b) Mijloace de invatamant : pliante, colaj,


c) Forme de realizare: frontal, individual, de grup

BIBLIOGRAFIE:
o
o
o
o
o
o

Terapie educaional integrat(2000), C-tin Punescu, Ligia Matiana Ene, Editura Pro Humanitas, Bucuresti
Programa Consiliere si orientare clasele I IV si V-VIII ,Nr. 5286/09.10.2006
Ungureanu, D. Copii cu dificultati de nvatare(1999.) Bucuresti, EDP,
Curs Pecican M. Instrumentele Psihodramei (2011-2012)
Ghergut A. Sinteze de Psihopedagogie speciala(2013), Ed. Polriom , Bucuresti
Holdevici, Irina (2004), Psihoterapie de scurta durata, Editura Dual Tech , Bucuresti

SCENARIU DIDACTIC

N
r
.
c
r
t

Etapele
lectiei

Moment
organizatoric
1
.
2
.

3
.

Captarea
ateniei

Anuntarea
temei si a
aobiectvelor

Ti
m
p

Obi
ectiv
e

CONTINUTURI
Activitatea profesorului

- Se stabilete prezena elevilor


- Verific existena resurselor
materiale

Activitatea elevilor

- Rspund la ntrebri.
- Prezint aspectele de
disciplin colar.

Profesoare ofera elevilor realizeze un i reamintesc regulile.


colaj din biletele pe care se afla in cos,
apoi sa identifice ce transmita cel Realizeaza colajul.
colaj.

Se anunta tema si obiectvele lectiei


Imaginea de sine

Elevii sunt atenti

STRATEGIA
DIDACTIC
Metode i
procedee

Conversaia

EVALUARE
Mijloace
de
invatamant
Frontal

Conevrsatie
Colajul

Conversatia

Frontal

Joc de rol
O1

Profesoara explica elevilor


reprezinta imaginea de sine .

de Elevii asculta cu atentie

A1

O2
Desfurarea
4
Invatarii
.
O3

Rezolva fisa de lucru


Elevii vor lucra independet si vor
alege cate un plic pe care este scrisa
sarcina pe care o au de rezolvat.
Elevul 1: I se cere sa identifice Asculta indicatiile
experiene ce dezvolt o imagine de profesoarei
sine pozitiv.
Elevul 2: I se cere sa identifice Rezolva sarcinile date
experientele ce devolta o imagine de
sine negativa.

A2
Elevul 3: I se cere sa identifice
consecintele inaginii de sine negative.
O4

Profesoara enumer modalitile de


manifestare a imaginii de sine
negative i implicaiile acestora.
Se va imparti elevilor o fisa cu o
poveste , iar acestia va trebui sa Rezolva fisa
raspunda la cerintele date.

O5

5
.

6
.

Obtinerea
performantei

Incheierea
activitatii

A1

Profesoara cere elevilor:


Acum va ganditi la copii cu stima de Participa la joc, raspund la
sine pozitiva si scazuta la tot ce cerintele profesoarei.
inseamna stima de sine si va gandtiti
la cum sunteti voi, care sunt
caracteristicile si defectele voastre
apoi identificati o situatie in care nu vati simtit in largul vostru, apreciati,
singuri.
Se fac apreceri privind modul
desfasurarii activitatii.

Noteaz tema.

Activitate de
grup

Conversaia
Joc de rol
Explicatia

Explicaia

Frontal

Anexa 1

Experiene ce dezvolt o stim de sine pozitiv

laude, ncurajri;
consolrile n situaii de eec;
ncurajarea iniiativei;
acordarea ncrederii;
implicarea n luarea unor decizii;
relaii bune cu colegii ;

Experiene ce determin o stim de sine sczut


criticile;
ignorarea de ctre prini;

abuzul emoional i fizic;


standarde exagerate ale prinilor privind performanele
copiilor;
eecurile n activitile colare sau extracolare;
comparaii frecvente ntre frai
Consecine ale imaginii de sine negative
Relaii nearmonioase n cadrul familiei
Relaii deficitare cu cei de aceeai vrst

-Probleme emoionale depresie, anxietate, iritabilitate


-Probleme de comportament agresivitate
-Scderea performaelor colare eec colar, abandon colar
n adolescen pot aprea:
-Creterea riscului consumuli de acool, tutun, droguri
-Implicarea n relaii sexuale de risc
-Imagine corporal negativ
-Suicid

. Muzicanii din Bremen


UN BASM DE JACOB I WILHELM GRIMM
A fost odat un om tare srman, care avea un mgar ce de ani de zile i tot cra la moar saci plini cu grune. Dar, de la o vreme, bietului animal i se
mpuinaser puterile i nu mai era bun de nicio isprav. De aceea, stpnul lui se hotr s nu mai strice buntate de nutre pe dnsul
Mgarul pricepu de ndat c nu l ateapt vremuri prea bune, i fr s mai stea mult pe gnduri, i lu copitele la spinare i plec spre oraul
Bremen. Nu tiu ce i venise lui n gnd c acolo s-ar putea face muzicantul oraului. Dup ce merse el o bucat de vreme, iat c ddu peste un ogar
care zcea ntins la marginea drumului, rsuflnd din greu.
Ce gfi aa? l ntreb mgarul.
Vai de mine, rspunse cinele. Pentru c sunt btrn i slbesc pe zi ce trece, iar la vntoare nu m mai dovedesc bun de nicio isprav, mi-am luat
tlpia de acas. Dar vorba e, cu ce am s-mi ctig eu pine de acum nainte?
tii ceva, i zise mgarul, eu m duc la Bremen s m fac muzician. Hai cu mine, c s-o mai gsi i pentru tine un loc n taraf! Eu am s cnt din
lut, iar tu ai s bai la toba cea mare.
Cinelui i plcu propunerea, cum era s nu-i plac!
i plecar amndoi mai departe. Merser ei aa, pn ntlnir n drum o pisic. O artare jalnic, nu alta!
Ei, de ce eti att de trist? o ntreb mgaru Cui i mai arde de veselie, cnd i ajunge funia la par? zise ma. Pentru c anii btrneii m-au cam
ajuns de ale i mi s-au tocit colii, iar acum tot ce mi place cel mai mult e s dorm pe cuptorul ncins, stpna m-a alungat de acas. Aa c stau i
m socot: ncotro s-o apuc eu acum?
Hai cu noi la Bremen, c la serenade nu te ntrece nimeni. Cu siguran o s-i gseti i tu un loc n taraful oraului

Anexa 2
up up
( poveste terapeutic)

Vreau s-i spun o poveste despre un iepura. M asculi?


Tria odat, ntr-un lumini al unei pduri de la marginea satului, o familie de iepurai. Tatl,
Iepuril, umbla toat ziua prin pdure dup treburile lui. Mama, Iepurica, sttea acas i avea grij
de cei trei ieurai pe care i aveau. Erau tare drglai cei trei copii numai c, unul dintre ei,
mezinul, un iepura cu blana pufoas, cu nite ochiori tot timpul iscoditori, cu urechiuele mereu
ciulite pentru a auzi cel mai mic zgomot, era tare neastmprat. Nu sttea locului o clip. Alerga,
srea, zburda tot timpul. i necjea pe fraii lui, se lega de toate animluele din poian. Din
aceast cauz up up, c aa l chema, era tare singuratic, nimeni nu voia s se joace cu el, s-i
fie prieten. (Tu ce prere ai despre acest lucru? Cum crezi c se simea up up?)
Cnd l vedea pe Spiridu, un pui de cerb cu blana ptat i cu un cpor pe care se citea
mereu zmbetul i pe Scofil, puiul de raton, blnd i mereu vesel, jucndu-se mpreun, le striga

din fug Salut!, srea la ei, i ciupea, le punea piedic i apoi se distra de nzdrvnia lui. Acest
lucru enerva tare celelalte animlue aa c toate fugeu numai cnd l vedeau aprnd pe up
up. (De ce crezi c nimeni nu voia s se joace cu up up?
up up era foarte trist c nimeni nu voia s se joace cu el i nu voiau s-i fie prieteni i se
ntreba mereu de ce oare toat lume l ocolete. Aa c, de la un timp ncoace se tot gndea ce s
fac, cum s fac s nu-l mai ocoleasc ceilali. (Tu ce ai face n locul lui up-up ?)
ntr-o zi, n timp ce sttea la umbra unei frunze de brustur s se adposteasc de razele
soarelui i se gndea la ce s fac, cum s fac, i apru pe neateptate n fa Sltreaa, o
broscu verde i mereu umed. Aceasta i zmbi cu un zmbet uria (tii doar ct de mari sunt
buzele broscuelor) i i spuse vesel: Salut! M bucur s te vd azi!. Surprins, up up i
zmbi i el i i rspunse: Salut! i mie mi pare bine c te vd!, apoi avur o scurt conversaie
despre cldura de afar i despre noul eleteu n care locuia Sltreaa.
Dup ce plec broscua, up up rmase iar pe gnduri. (La ce crezi c se gndea
iepuraul?) Tocmai atunci trecea pe acolo Mlieul, un pui de castor i vzndu-l pe up up l
salut i l ntreb dac nu vrea s-l ajute s trag din ap o crengu pe care tocmai o scpase
din lbue. Sigur, cum s nu te ajut! rspunse iepuraul i traser mpreun crengua pn la
stvilarul castorului. Dup ce Mlieul i mulumi, se desprir i up up se ntoarse acas.
Toat noaptea i-a visat pe Saltreaa i pe Mlieul. (De ce crezi c i-a visat?)
Ziua urmtoare, up up, opind prin lumini, se apropie de Scofil, ratonul, i zmbi cu
un zmbet ct putu el de mare i i zise: Slaut! M bucur s te vd astzi! Scofil se uit la el,
parc surprins, dar i zmbi i el i-l ntreb ce mai face, apoi avur o convorbire plcut despre
vara asta clduroas. (De ce crezi c a fost surprins Scofil?) Mai trziu, n aceeai zi, se

apropie de casa Spriduului, puiul de cerb i l ntreb dac nu vrea s-l ajute s caute nite frunze
fragede pentru cin. Spiriduul tia exact unde s gseasc acel locor aa c au plecat mpreun
ntr-acolo. Au luat cina mpreun i pentru c ziua era pe sfrite, s-au desprit prietenete i s-au
ndrepatat spre casele lor. Pe dum, up up se gndea mereu la ct de bine i-a fost astzi. ( Ce
crezi, de ce i-a plcut lui up up ziua de astzi?)
La cteva zile dup aceasta era ziua de natere a lui Spiridu. A fot invitat i up up. Au
venit i Scofil, ratonul i castorul, Mlieul i Sltreaa, broscua i muli alii. S-au jucat i au
petrecut mpreun pn seara trziu. Nimeni nu s-a suprat i nu s-au icanat unii pe alii. Lui up
up i venea din cnd n cnd s mping, s ciupeasc, s icaneze pe unul sau pe altul, dar
mereu se oprea i se gndea c nu vrea s mai fie singur i trist.
De atunci up up i-a fcut muli prieteni. Nu mai este singur i nici trist. Se stduiete s
se poarte frumos ca s fie acceptat de ceilali. (Ce crezi, e uor pentru up up s se
stpneasc? De ce face totui acest lucru?)

ntrebri finale:
i-a plcut povestea?
Ce i-a plcut cel mai mult? De ce?
Ce nu i-a plcut n poveste? De ce?
Cu care iepura i-ar plcea s semeni, cu cel de la nceputul

povetii sau cu cel de la sfritul ei?


Ce trebuie s fac cineva pentru a avea prieteni i s nu se simt singur?

Anexa 3 -Planse

Stima de sine
Imaginea de sine este modul n care o persoan i percepe
propriile caracteristici fizice, cognitive, emoionale, sociale i
spirituale.

In limbaj curent, imaginea de sine este prerea pe care o avem


despre noi, despre "cine suntem noi" i "ce putem face ".
Stima de sine reprezint dimensiunea evaluativ a imaginii de sine
i se refer la modul n care ne considerm ca persoane n raport
cu propriile ateptri i cu ceilaii (de exemplu, mai buni sau mai
puin buni)

Copiii cu o stim de sine pozitiv...

i asum responsabiliti ("Pot s fac acest lucru")

se comport independent ("M descurc singur.")

sunt
c ..." "Sunt important.")

realizeaz fr probleme sarcini noi ("Sunt convins c


pot s fac acest lucru.")

i exprim att emoiile pozitive ct i pe cele


negative ("mi place de mine aa cum sunt. ", "Sunt suprat cnd vorbeti aa
cu mine. ")

ofer ajutor i sprijin celorlali colegi ("Am nevoie de

mndri de

ajutorul tu.')

se apreciaz obiectiv
se nelege bine cu ceilali
are multe ocupaii
este calm
are performae colare

realizrile lor ("Sunt mndru pentru

Copiii cu o stim de sine sczut

sunt nemulumii de felul lor de a fi ( "Nu sunt bun de


nimic.", "Nu sunt n stare s fac asta. ", "Nu am nici o calitate. ");

evit s realizeze sau s se implice n sarcini noi ("Nu


voi ii n stare s iau examenul.");

se simt neiubii i nevaloroi ("Sunt antipatic". "Nu m


place nimeni.", "Sunt plictisitor.");

i blameaz pe ceilali pentru nerealizrile lor


("Profesorul a fost nedrept cu mine.");

pretind c sunt indifereni emoional ("Nu m


intereseaz c am luat nota 4 la...."):

nu pot tolera un nivel mediu de frustrare ("Nu tiu


cum s rezolv problema. ", "Nu pot s nv.');

sunt uor influenabili ("Prietenii mei cred c este bine s


fumezi"):
nu ii asum responsabiliti;
are sentimentul c nu face ceea ce trebuie;
nu are ncredere n forele proprii;

i exprim sentimentele la extreme, ori n mod agresiv, ori se izoleaz


i nu comunic cu cei din jur;
nu are prieteni.