Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect Didactic

CSEI Fagaras
Jud. Brasov
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatare: Colegiul National Radu Negru Fagaras


Data: 27.03.2015
Profesor itinerant /de sprijin: Nan Anca Elena
Clasa VI G, grupa de elevi cu cerinte educative speciale
Unitatea de invatare: Dialogul
Lectia : Numeralul
Tipul lectiei: fixare, sistematizare a cunotintelor
Competenta cheie : Competenta a nva se inveti
1. Competente generale:
o

Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje orale in situatii de comunicare

monologata si dialogata
Receptarea mesjului scris . din texte literare si nonliterare in scopuri diverse

Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in producerea de mesaje scrise, in diferite context de realizare,cu
scopuri diverse

2. Competena specific:

o
o

Alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical


Sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate

Obiective generale:
1. S cunosac conceptele specifice limbii romne
2. S utilizeze conceptele specifice limbii romne
Obiective operationale:
Cognitive:
OC1 S numeralul
OC2 S recunoasc numeralul cardinal i numeralul ordinal;
OC3 S introduc n enunuri diferite numerale n funcie de cerine;
OC4 S ilustreze,prin exemple proprii, funciile sintactice pe care le poate avea

numeralul;

OC5 S utilizeze corect numeralul cardinal i numeralul ordinal ,respectnd genul;

OC6 S exemplifice valoarea substantival i adjectival a numeralului;

Afective
S stimuleze curiozitatea elevilor, dezvoltnd simul critic
S dezvolte spiritul de observaie i concentrarea n rezolvare
S fie ateni i s participe afectiv i activ la lecie
Psihomotorii
S scrie lizibil pe caiete
S lucreze ordonat

Strategii didactice:

Metode si procedee:
Mijloace de realizare:
Forme de organizare:
Durata:
Locul desfasurari: Cabinetul de resurse
Bibliografie:

DESFURAREA LECIEI

Etapele Leciei

Tim
p

Obiect
ive

Coninuturi

Actvitatea Profesorului

Activitatea
Elevului

Moment
organizatoric

Se creeaz condiiile optime


necesare desfurrii eficiente a
leciei de matematic.

Elevii i vor pregti


crtile i caietele de
matematic.

Captarea
ateniei

Joc didactic : Salata de fructe


- Elevii au de realizat o reet cu
titlul :
Salata de fructe n care vor folosi
ct
mai multe numerale
Profesorul anunta titlul
lectiei noi si competentele
urmarite Numeralul
- Profesorul le spune elevilor
c astzi vor
actualiza
noiunile legate de numeral.
-Pn la sfritul orei va
trebui ca toi elevii s
defineasc numeralul, s
indice tipul numeralului
identificat , s alctuiasc

Anuntarea
temei
i
obiectivelor

Strategii didactice

Metod
e i
proce
dee

Mijloace
de
nvm
nt

Metode
de
Evaluare

enunuri cu numeralele
date , s identifice cazul
si funciile sintactice ale
numeralului cardinal , ct
i valorile numeralului.

Reactualizarea
,
si
stematizarea,
fixarea
cunstintelor

Joc cu mingea
Se verifica
cunostintele
asimilate

anterior

despre

numeral prin metoda R.A.ICe fel de numeral este zece ?


Exemple

Ce

este

feluri

este

pot

avea

numeralul ?
-

De

cte

numeralul?
-

Ce

valori

numeralele

comunicare?
-

Ce

funcie

au

sintactic

numeralele

cu

valoare

adjectival?

Dar

cu

cele

valoare

substantival?
Cu

ajutorul

actualizeaz

metodei

se

noiunile

de

baz privind definiia, valorile

funciile

sintactice

ale

numeralelor. Elevii rspund la


ntrebri , adreseaz ntrebri
altor colegi i se implic activ
n desfurarea leciei.

Obtinere
performanei
Incheierea
activitii
Tema
pentru
acasa

S-ar putea să vă placă și