Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Sectia 2
CI=7.000
B
C
Manop.
Directa
2.400lei
Manop.
Directa
2.000lei
Manop.
Directa
1.100lei
A
-
Sectia 3
CI=8.000
B
C
CI=5.000
B
C
Manop.
Directa
4.000lei
Manop.
Directa
2.300lei
Manop.
Directa
2.100lei
Manop.
Directa
2.500lei
Metoda clasica:
a) Alegerea unei baze (chei) de repartizare pentru fiecare sectie
SECTIA 1
SECTIA 2
SECTIA 3
BR(A)S1 = 2.400 lei
BR(A)S2 =
0 lei
BR(A)S3 = 2.300 lei
BR(B)S1 = 2.000 lei
BR(B)S2 = 4.000 lei
BR(B)S3 = 2.100 lei
BR(C)S1 = 1.100 lei
BR(C)S2 = 2.500 lei
BR(C)S3 =
0 lei
b) Determinarea coeficientului de suplimentare pentru fiecare sectie:
Ks(S1) = Chelt. indirecte de sectie 1 / = 7.000 lei / (2.400 + 2.000 + 1.100) = 1.27
Ks(S2) = Chelt. indirecte de sectie 2 / = 8.000 lei / (4.000 + 2.500) = 1.23
SECTIA 2
CI(A)S2 + CI(B)S2 =
4.920+3.075 = 8.000 lei
SECTIA 3
CI(A)S3 = 2.300 * 1.14 =
2.622 lei
CI(B)S3 = 2.100 * 1.14 =
2.394 lei
CI(A)S2 + CI(B)S2 =
2.622+2.394 = 5.000 lei
CI S1 + CI S2 + CI S3 = 20.000 lei
Metoda cifrelor relative de structura:
a) Alegerea unei baze (chei) de repartizare pentru fiecare sectie
SECTIA 1
BR(A)S1 = 2.400 lei
BR(B)S1 = 2.000 lei
BR(C)S1 = 1.100 lei
SECTIA 2
BR(A)S2 =
0 lei
BR(B)S2 = 4.000 lei
BR(C)S2 = 2.500 lei
SECTIA 3
BR(A)S3 = 2.300 lei
BR(B)S3 = 2.100 lei
BR(C)S3 =
0 lei
S 1:
SECTIA 1
CI(A)S1=7.000 * 0.44 = 3.080 lei
SECTIA 2
SECTIA 3
CI(A)S3 = 5.000 * 0.52 =
2.600 lei
CI(B)S3 = 5.000 * 0.48 =
2.400 lei
CI(A)S3 + CI(B)S3 =
3.080+2.520+1.400=7.000 lei