Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Practica pedagogica
Intlnirea de diminea
Data:
Profesor nvmntul precolar: Rca Gabriela
Propuntor: Simion Alina - Alexandra
Unitatea de nvmnt: Grdinia cu Program prelungit ABC
Suceava
Nivelul de vrst/grupa: nvel I, grupa mic
Tema anual de nvare:Cand, cum si de ce se intampla?
Tema sptmniii:Natura in floare
Categoria activitii de nvare: activitate de dezvoltare personala
Denumirea activitii: ntlnirea de diminea
Elemente componente ale activitii:

Salutul
Prezena
Calendarul naturii
Regulile grupei, responsabilitile
Noutatea zilei: Vizita neasteptata a Zanei florilor
Activitatea de grup: Intalnirea cu Zana florilor
Mesajul zilei : Astazi ne plimbam in poenita cu flori
Tema activitii: Infrumusetarea campului cu flori de
primavara

Scopul activitii: stimularea comunicrii, a interrelaionrii n vederea


realizrii coeziunii grupului aprofundnd cunotine despre florile primavera
iidentificnd triri legate de musafirul surpriz.
Obiective operaionale:
O1: s utilizeze formule de salut, rspunznd adecvat la acesta
O2: s descrie caracteristici ale vremii specifice zilei; temperatur, fenomene
ale naturii etc, asociindu-le cu simboluri asemntoare
O3: s respecte regulile stabilite de comun acord

O4: s coopereze n cadrul grupului, manifestnd prietenie, toleran i


disponibilitate
O5: -s alctuiasc enunuri corecte i expresive despre florile primverii
O6: -s exprime triri afective pozitive legate de frumuseea florilor de primvar

Strategii didactice:
a). Metode i procedee: explicaia, observaia, conversaia, exerciiul,
demonstratia.
b).Resurse materiale : panoul cu ntlnirea de diminea , fotografii pentru
prezen, imagini cu florile primaverii, plansa cu vaza,
c). Forme de organizare: frontal, individual
Bibliografie:
MECT : Curriculum pentru nvmntul precolar (3- 6/7 ani), 2008

Scenariul activitii
Dup ce copiii vor intra n sal i se vor aeza n semicerc, i va face
apariia musafirul surpriz, Zana florilor. Aceasta i va ntmpina pe copii cu
salutul: Bun dimineaa!urmnd ca fiecare dintre ei, ncepnd din dreapta, s se
salute la fel.
Zana florilor vine din tara florilor i ar dori s-i cunoasc pe copii. Prin
urmare fiecare copil se va prezenta aeznd pe panoul cu ntlnirea de
diminea propria fotografie. La final se va realiza o comparaie global a
copiilor prezeni i a celor abseni. n acest fel prezena va fi efectuat.
Taramul florilor de unde vine Zana a fost invadat de o furtuna puternica,
iar datorita acestui lucru Zana a uitat in ce anotimp si in ce data se afla, ea ii
roaga pe copii sa ii spuna data, ziua, annul, luna, starea vremii, aspecte ale
anotimpului curent, care este mbrcmintea potrivit, realizndu-se astfel
calendarul naturii.
Zana florilor este surprinsa de isteimea i comportamentul copiilor i i
ntreab cum au reuit s devin nite copiii att de cumini. Prin urmare copiii
i vor spune regulile grupei: s fim prieteni, s vorbim pe rnd, ascultnd pn
la capt pe cel care vorbete, s facem ordine n locul unde ne-am jucat sau am
lucrat.
Zna Primvara i va rsplti pe copii cu un minunat buchet de flori.
Copiii vor descrie florile , vorbind despre frumuseea lor i despre rolul lor n
viaa oamnenilor, exprimnd triri legate de prezena florilor n grupa noastr.
Vom alege din acestea pe cea mai frumoas ca mesaj al zilei.
Zana florilor le mulumete copiilor istei pentru ajutor i le spune c
mai are pentru ei cteva surprzse, ns trebuie s se pregteasc i s se
antreneze (gimnastica de nviorare).

Copiii se ridic n picioare i execut micrile sugerate de povestea


educatoarei: urmrim ploaia (aplecri i lsri ale capului n fa-spate), ne
uitam sa vedem daca vin nori de ploaie (rotiri ale capului), tiem buruienile cu
foarfeca (forfecri ale braelor), ne prefacem n flori care se leagn n
btaia vntului ( ndoiri ale braelor, rsuciri ale trunchiului), i zrim pe
piticii din pdurea fermecat i ne prefacem c suntem i noi pitici
(genuflexiuni), apoi ne trasformm n iepurai care sar bucuroi.
Vom ptrunde apoi n rnd, unul dup altul, si vom pasi usor prin iarba pentru
a nu calca florile (mers pe vrfuri, alergare uoar), observam ca vine ploaia
si ne grabim spre casa (alergare cu joc de glezn, alergare cu genunchii la
piept). Ploaia s-a oprit iar noi incetinim si rasuflam usurati (mers uor cu
exerciii de respiraie). Privind n zare, casuta, ne ndreptm cu pai uori spre
ea, ieind din sala de grup.

Proiect didactic
Practica pedagogica
Activitate integrat
Data:
Profesor nvmnt precolar: RC GABRIELA
Propuntor: Simion Alina - Alexandra
Unitatea de nmnt: nivel I, G.P.P. ABC, Suceava
Grupa: mic/nivelul I
Tema anual:Cum este/a fost i va fi aici pe Pmnt?
Tema sptmnii:Natura in floare
Activitate integrat: n mpria florilor
Elemente componente ale activitii integrate:
ADE: DOS- Florile primverii mototolire, lipire
D- Vaza cu flori joc exerciiu
ALA1: Campul cu flori
Nisip i ap:Plantare semintelor de flori
Bibliotec: Cartea florilor-puzzlle
Joc de mas:Cmpul cu flori-asamblare rotodiscuri
Tranziie: mersul piticului, trenuleul.
ALA2: Joc de micare:
Scop: Dezvoltarea operaiilor intelectuale prematematice i a
deprinderilor practic-aplicative, exersnd cunotine despre florile de primavara
i modaliti de ngrijire a lor

Obiective:
O1- s confecioneze, prin mototolire i lipire, flori de primavara, respectnd
tehnica de lucru, utiliznd correct materialele puse la dispoziie
O2: s grupeze florile in vaza respectnd criteriul dat: marime si culoare, form
O3: s alctuiasc grupe cu un numr dat de elemente (1-4), asociind cifra
corespunztoare
O4- s raporteze correct numrul la cantitate i invers
O3: sa planteze semintele de flori dupa indicatiile primite;
O4: s reconstituie imaginile florilor, asamblnd piesele puzzle-urilor date ;
O5:s construiasc cmpul cu flori prin asamblarea creativ a rotodiscurilor
O6: s parcurg traseul respectnd regulile jocului;
O7: s participle activ i creativ la joc.

Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
jocul didactic, lucrul individual
b) Resurse materiale: imagini cu flori de primavara, lipici, pamant, seminte
de flori, ghiveci pentru plantarea florilor, plansa cu vaza, jetoane cu
cifrele 1-4
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Bibliografie:
Curriculum pentru nvmntul precolar , Bucureti 2009
www.didactic.ro

Scenariul didactic
Zna primavera a salvat din furtun multe floricele care i-au pierdut
culoarea i frumuseea din cauza vntului puternic i a ploii. Copiii sunt rugai
s ajute florile s prind via din nou. Se vor intuit materialele, se va explica
tehnica de lucru, apoi copiii vor mototoli i lipi hrtia creponat pentru a
nfrumusea florile primverii.
Zana ii roaga pe copii sa decoreze vaza trimisa de ea cu flori. Ca urmare a
acestei rugaminti copiii vor avea de asezat n vaz flori de primavara de diferite
culori i mrimi. Fiecare copil va veni in fata va alege o floare i o va a eza n
vaz n funce de mrime i culoare, apoi vor numara fiecare grupa de fori din
cte elemente este format, ce culoare i ce mrime au florile.
Copii vor ptrunde apoi n mpria florilor:
la centrul Nisip i ap, vor planta seminte de flori;
la centrul Biblotec, copiii vor avea de realizat cartea florilor,
fiecare copil va primi de rezolvat un puzzle care reprezint
imaginea unei flori de primavar;
la centrului Joc de mas, vor avea de construit un cmp cu flori.
Dup ce copiii vor termina de realizat sarcinile din fiecare centru, ne vom
continua cltoria plecnd la cules de floricele.
Tranziie: trenuleul, mersul piticului.
Titlul joclui: Concursul florilor
Nivelul de vrst: 3-5 ani
Tipul de joc: joc de micare
Regulile jocului:
Fiecare copil parcurge o singur dat traseul.

Fieare copil va culege o singur floare.


Depirea obstacolelor se face dup indicaiile primite.
Ctig echipa care are cele mai multe flori n coule, dup ce au parcurs
toi membrii echipei o dat traseul.
Nerespectarea unei reguli duce la pierderea unei flori.
Descrierea jocului:
Copiii sunt mprii n dou echipe, echipa lalelelor i echipa narciselor, fiecare
copil va primi un ecuson specific echipei din care face parte. Copiii vor fi
aezai n coloan de cte unul, acetia vor avea de parcurs un traseu pentru a
culege flori de primvar. n parcurgerea traseului vor avea de depit anumite
obstacole.
Primul obstacol este reprezenta de un butean, copiii vor trebui s sar peste
aceta utiliznd sritura n lungime de pe loc, nvat n orele anterioare. Dup
ce vorsrii peste butean copiii vor avea de mes n echilibru pe potec, apoi vor
ajunge n poenia cu flori. Fiecare copil va culege o singur floare cnd vor
ajunge n poeni, apoi se vor ntoarce alergnd prin lateral la echipa lor
aezndu-se n spatele coloanei.
Copiii din ambele echipe vor pornii n acelai timp. Ctig echipa care a adunat
cele mai mute flori n coule.
Zna Primvara le mulumete copiilor pentru ziua frumoas petrecut n
mpria florilor. Cntnd cntecelul nfloresc grdinile copiii vor ie i din sala
de grup.

Nr.
crt.

Secvenele
activitii

Ob.

Coninut instructiv-educativ

Strat

Metode i
procedee
1.

Moment
organizatoric

2.
Captarea ateniei
3.
Enunarea temei i a
obiectivelor
4.
Prezentarea
coninutului i
dirijarea nvrii

Obinerea
performanei

Se asigur prezena, atenia i concentrarea .

conversaia

Se va realiza prin prezentarea unei imagini


cu Zana florilor i a florilor pe care ea le-a
salvat din furtuna puternic.

conversaia
explicaia

Se va anuna tema i obiectivele ntr-un


limbaj accesibil copiilor, n scopul
declanrii motivaiei.
DOS: Se vor intuit materialele, se va explica
i demonstra tehnica de lucru, apoi copiii vor
mototoli i lipi hrtia creponat pentru a
nfrumusea florile primverii.
Se urmrete respectarea tehnicii de lucru i
utilizarea corect a materialelelor puse la
dispoziie, dar i stimularea creativitii,
realizarea de lucrri originale.
D: Se vor prezenta i explica sarcinile
jocului exerciiu:
-gruparea florilor dup un criteriu dat
-alctuirea de grupe cu nu numr dat de
elemente i asocierea cifrei corespunztoare
-compararea grupelor de flori
Dup aranjarea corect a florilor n vaz
copii vor continua cltoria n mpria
florilor, la centrele de activitate:

Nisip i ap: Plantare semintelor de


flori

Bibliotec: Cartea florilor-puzzle

Joc de mas: Cmpul cu flori


Tranziie: trenuleul, mersul piticului

M
n

expunerea
conversaia
expunerea

pla
im

explicaia

hr
conversaia
demonstratia

jet

ghi

im
r

5.

ALA2:
Se va realiza printr-un un joc de micare,
numit Concursul florilor.

explicaia
conversaia
jocul de prob

Evaluare

6.
ncheierea activitii

Se apreciaz activitatea n integralitatea sa:


confecionarea florilor, gruparea acestora,
recunoaterea cifrelor 1-4, rezolvarea corect
a sarcinilor la centrele de activitate.
Se vor face aprecieri asupra ntregii
activiti.

conversaia

ima
bu