Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

PROPUNATOR:inv. MARIA
BEJAN
SC. CU CLS. I-VIII ,,D. MARTINAS-BUTEA
DATA:03.12.2005
CLASA: a III a A
OBIECTUL: Ed. muzicala
TIPUL LECTIEI: mixta
UNITATEA DE INVATARE: Elemente de limbaj muzical
CONTINUTUL: Durata de o jumatate de timp(optimea)
SCOPUL: constientizarea unei respiratii potrivite, a unei intonatii cat mai corecte,
a unei frazari si nuantari sensibile; dezvoltarea vocii, a auzului muzical;
OBIECTIVE OPERATIONALE SAU COMPORTAMENTALE:
a) cognitive Pe parcursul desfasurarii activitatii si la sfarsitul lectiei elevii
vor fi capabili:
- sa recunoasca in orice cantec durata de jumatate de timp
numita optime( );
- sa stie s-o scrie corect;
- s-o incadreze pe timp;
- sa retina ca pe un timp intreg se vor incadra doua optimi carora
le corespund intotdeauna doua silabe, fiecare pe cate o jumatate de
timp;
- sa stie ca optimile se scriu : cu stegulete( ) sau( ); unite
printr-o bara( ) sau( );
- sa redea corect linia melodica a cantecului ,,Optimea
obiectivul va fi atins daca elevii vor intona corect si expresiv cantecul
fara ajutorul invatatorului;
b) afective cultivarea interesului si a placerii de a canta, participarea activa
la ora de muzica; determinarea elevului sa fie atent si prezent la activitatea
didactica, sa fie dornic de a se afirma;
c) psihomotorii pastrarea de catre elevi a unei pozitii corecte in timpul
cantatului; determinarea elevului sa utilizeze corect organul fono articular
in cant, fara respiratii zgomotoase si voci guturale;
ACTIVITATI DE INVATARE
- exercitii de citire ritmica a optimilor;
- exercitii de intonare a unui fragment muzical cu ajutorul
silabelor ,,me-re;
- exercitii de tactare a duratelor de optime;
- reprezentarea grafica a duratei de optime;

- exercitii de recunoastere, intuire si redare a duratei de optime;


RESURSE MATERIALE manualul, fise de completat, cantecul ,,Optimea;
RESURSE PROCEDURALE demonstratia, exercitiul, explicatia;
FORME DE ORGANIZARE A COLECTIVULUI activitate frontala,
individuala;
EVALUARE observare sistematica (probe orale, probe practice);
BIBLIOGRAFIE manualul de educatie muzicala pentru clasa a III a, autor Sofica
Maftei; ghidul invatatorului , educatie muzicala pentru clasa a III a, autor Sofica
Maftei;

DESFASURAREA LECTIEI
1 Moment organizatoric (captarea si mentinerea atentiei): aerisirea clasei, asezarea
elevilor in banci, tinuta, pozitia corecta pentru cant;
2 Exercitii de incalzire si omogenizare a vocii
a) exercitii de respiratie:
- se inspira pe nas adanc, fara zgomot, apoi la expirare se dozeaza
aerul pronuntand ,,A venit iarna geroasa! acest exercitiu se va
executa de doua/ trei ori:;
- se inspira usor dar adanc pe nari, fara zgomot, la expirare se
elimina aerul treptat, imitand umflarea unui balon. Copii deschid
palmele pana cand balonul se umfla atat de tare incat pocneste si
palmele ajung sa se loveasca unele de altele, imitand spargerea
balonului;
- cu mana intinsa copiii isi imagineaza ca au un fulg in palma
desfacuta. Inspira usor si profund, apoi pe expiratie sufla usor si
treptat facand astfel sa zboare fulgul din palma lor;
b) vocalize se selecteaza vocalize usoare si simple si se executa fara
stridente si emisii guturale;
-se va incepe prin vocalize cu gura inchisa (murmurand sunetul ..m),
incepand cu nota Do din octava centrala pana se va ajunge la nota Sol
(cu durata de doi timpi), in urcare si in coborare;

-pe aceleasi note se fac exercitii cu vocalele I, o, u, e, a;


-pe durate de un timp(patrimi) se fac vocalize pe note cu aceeasi
inaltime, folosind silabele:ma me mi mo mu;

Toate vocalizele se exerseaza cu gura rotunjita ca atunci cand se


pronunta vocala ,,o.
Cantec din repertoriul clasei: ,, Daca vrei sa canti corect, de Sofica Maftei.
3. Reactualizarea si stimularea elementelor si capacitatilor insusite anterior
Se verifica cunostintele din lectiile precedente prin intrebari: Ce durate
muzicale cunoasteti? Dar pauze? Intonati cantecul ,,Misca vantul frunzele, tactand
usor. Intonati cantecul ,,Broscuta si bateti usor cu piciorul in podea cand intalniti
pauza de patrime. Cate silabe corespund unei patrimi? Ce inlocuieste semnul?
4. Crearea starii aperceptive pentru noua lectie
Ii anunt pe elevi ca vor invata o noua durata muzicala care da cantecelor
stralucire, viata si frumusete.
5. Anuntarea lectiei noi Aceasta noua durata muzicala este ,, Durata de jumatate
de timp numita ,,optime. Scriu titlul pe tabla . Elevii deschid manualele si citesc
titlul de la pagina 20.
6. Dobandirea noilor cunostinte
Explic desenele din manual; cuvantul me-re are doua silabe care pot fi
executate pe un timp
, astfel timpul este impartit in doua jumatati; fiecarei
jumatati ii corespunde o optime. Durata de jumatate de timp se numeste ,, optime.
Execut model, elevii executa si ei, silabisind cuvantul ,, me-re. O optime se
noteaza astfel: un oval innegrit( ), cu o liniuta verticala in dreapta sus sau stanga
jos, careia I se adauga un stegulet
sau note unite printr-o bara, astfel:
. Scriu la tabla model semnul de optime, 2-3 elevi vor exersa si ei la tabla, apoi vor
scrie pe portativul de pe fisa de lucru:

Recunosc in cantecul ,,Optimea durata de optime. Se recita versurile cantecului,


tactand . Din versuri elevii afla ca dintr-o patrime impartita-n doua se obtin doua
optimi. Astfel, pe un timp se incadreaza intotdeauna doua optimi
, carora le
corespund doua silabe
. Elevii exerseaza , tactand ritmul odata cu pronuntarea
silabelor date pe pagina 20, jos.

7. Audierea practica a cantecului ,, Optimea


Intonez in intregime cantecul, frazand, nuantand expresiv.
8. Predarea cantecului (dupa auz)
Cant primul vers si elevii repeta; se continua cu al doilea vers; cant cele doua
versuri iar elevii repeta dupa mine; la fel voi proceda si cu celelalte doua versuri,
tactand ritmul; intonez patru versuri, elevii repeta; urmatoarele patru versuri se
invata la fel; cant cantecul in intregime , impreuna cu toata clasa, corectez , daca
este cazul; dau tonul, elevii canta singuri; dupa memorarea corecta a versurilor si a
liniei melodice, elevii vor canta frontal, pe randuri de banci, individual si din nou
frontal. Fac aprecieri, notez elevii.
9. Fixarea cunostintelor se face prin completarea fisei de lucru. Ora se incheie prin
intonarea cantecului invatat ,,Optimea.

S-ar putea să vă placă și