Sunteți pe pagina 1din 7

coala Gimnazial Zau de Cmpie

Judetul:Mure

PROIECT DE LECIE
Data:
Clasa: a V a
Aria curricular:Matematic i tiinele naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de nvare: Regnul Plantae
Tema: Angiosperme dicotiledonate - Fasolea i alte leguminoase
Scopul leciei: Cunoaterea de ctre elevi a principalelor caracteristici
structurale ale leguminoaselor n vederea nelegerii evoluiei lumii
vegetale.
Competene specifice:

S identifice plante i grupe de plante;


S stabileasc relaii ntre factorii de mediu i diversitatea plantelor;
S utilizeze metode i mijloace adecvate explorrii/investigrii lumii
vegetale;
Competene derivate:

S descrie alctuirea plantei, cu particularitile specifice fiecrui


organ ;
S indice caracterele specifice ale plantei ;
S evidenieze caracterele de asemnare dintre fasole i pantele
nrudite;
S explice importana plantei n raport cu particularitile alctuirii
ei;
Tipul leciei: dobndire i nsuire de noi cunotine
Demersul didactic:
a. Resurse procedurale:observatia, modelarea, conversaia euristic,
nvarea prin descoperire;
b. Resurse materiale: manualul colar, atlasul botanic, plane, material
proaspt(semine de fasole), fie de lucru.
c. Forma de activitate: frontal i individual
Anticiparea dificultilor:
- Deteriorarea materialului reorganizarea grupelor
-ntrebri suplimentare asigurarea unui fond de documentare
Locul de desfurare: sala de clas
Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala i fie de evaluare
Bibilografie:
- Floarea Dobran, Biologie manual pentru clasa a V-a , Ed. Teora, Bucureti,

2000.
- Lazar Viorel,Nicolae Mariana, Lecia - forma de
baz a organizrii procesului de predare nvare - evaluare la disciplina
biologie, Ed. Arves, Bucureti, 2007.
Gheorghe Mohan- Atlas de biologie, Editura Corint, 2003;
DESFURAREA LECIEI
ETAPELE
LECIEI
Organizar
ea
clasei

Verificare
a
cunotin
elor

ACTIVITATEA
PROFESORULUI
-pregtete materialul
didactic.
Noteaz
n catalog elevii abseni i
verific dac sunt condiii
optime pentru desfurarea
leciei.
Prin chestionare oral:
Ce sunt angiospermele?
Cum se clasific
angiospermele?
Cum este rdcina mrului?
Cum este tulpina mrului?
Cum sunt frunzele?
Care este alctuirea florii de
mr?

Cum se face polenizarea?


Cum se numete fructul
mrului?
Care este importana
economic a pomilor
fructiferi?
Ce plante nrudite cu mrul
cunoatei?

ACTIVITATEA ELEVILOR

- i pregtesc crile i
caietele

-Plantele care au seminele


nchise n fruct.
-Dicotiledonate i
monocotiledonate.
-Lemnoas, rmuroas.
-Lemnoas, de tipul arbore,
prezint trunchi i coroan.
-Ovale, dinate pe margini,
lucioase pe partea
superioar.
-Pedicel, receptaculul, 5
sepale verzi, 5 petale alberoz, mai multe stamine i
mai multe pistile;
-Cu ajutorul insectelor;
-O poam.
- Fructele lor conin vitamine
si zaharuri;
- pomi fructiferi:
- cu fructul o poam: prul,
gutuiul.
- cu fructul o drup: prunul,
cireul, caisul, visinul,
piersicul.
- arbuti:
mceul,trandafirul,

zmeurul.
-plante ierboase: fragul,
cpunul

Captarea
ateniei i
reactualiz
area
cunotin
elor
Anuntarea
temei i a
competen
elor

Cu ajutorul planei prezint


elevilor imagini cu alctuirea
extern a plantei de fasole i
i ncurajez s spun ce
observ.

Urmresc imaginile i
identific n ele alctuirea
plantei de fasole.

Anun i scriu pe tabl tema


leciei i prezint
competenele pe care elevii
trebuie dobndeasc la
terminarea leciei.

Noteaz n caiete titlul leciei


i urmresc competenele.

Dirijarea
nvrii

Solicit elevilor s urmreasc


planele i s descopere care
este alctuirea unei plante
leguminoase;

Cum este rdcina?


Cum este tulpina?
Cum sunt frunzele?
Cere elevilor s observe la o
floare: culoarea, forma
sepalelor i a petalelor,
forma i alctuirea
staminelor i pistilului i s
spun ce observ.

Explic modul de polenizare


direct.
Cere elevilor s observe o
pstaie i s spun n cte
pri se desface i ce au n
interior.
Prezint importana
leguminoaselor, fcnd apel
i la cunotinele elevilor.
Se realizeaz la tabl
schema leciei.

Urmresc planele i
descoper c fasolea este
alctuit din: rdcin,
tulpin, frunze si floare.
Pivotant, bine ramifacte n
pmnt.
Pe ele se gsesc nodoziti
care conin bacterii fixatoare
de azot care triesc n
simbioz cu planta.
Ierboas, volubil.
Penat compuse.
Elevii comunic observaiile
fcute pe baza
materialului.Floarea are o
alctuire deosebit dect a
celor nvate pn acum .
Florile albe, roii, violete, au
form de fluture.
Sunt formate din:codi,
receptacul mic, 5 sepale
verzi unite, 5 petale diferite
ca form i mrime:
- Steag(petala de sus)
- Aripioare(cele 2
laterale)
- Carena(cele 2 de jos,
mici i unite).
10 stamine(9 au filamentele
unite i una liber, gineceul
cu ovar alungit, stil ndoit,
stigmat pros.
Ascult explicaiile .
O pstaie este alctuit din 2
pri pe care se afl prinse
seminele.
Urmresc explicaiile i emit
ipoteze cu privire la
importana leguminoaselor.

Completeaz n caiete
schema leciei.

Obinerea
performan
ei

Evaluarea
performan
ei

Inventariaz principalele
informaii i observaii
cernd elevilor s dea
rspunsuri rapide, clare,
concrete.
Prin fi de evaluarea.

Rspund la ntrebri
observnd planele, atlasele
botanice, imaginile din
manual i materialul biologic
natural.
Se gndesc i rezolv fia
de evaluare.

SCHEMA LECIEI
ANGIOSPERME DICOTILEDONATE FASOLEA I ALTE LEGUMINOASE

Mediul de via: grdina de legume (plant cultivat anual);


Alctuirea plantei:
Rdcina: pivotant, prezint nodoziti;
Tulpina: ierboas, volubil;
Frunzele: penat compuse;
Florile: - o codi
- receptacul mic
- 5 sepale verzi unite caliciul
- 5 petale divers colorate si diferite ca form:
- cea de sus este mai mare steag.
- cele 2 laterale aripioare
- cele 2 de jos sunt lipite carena.
- 10 stamine, dintre care 9 sunt unite.
- 1 gineceu cu stilul ndoit n sus i stigmatul pros.
Polenizarea: direct
Fructul: o pstaie(legum);
Importanta leguminoaselor:
Fertilizeaza solul;
Este un aliment energetic;
Semintele sunt bogate in substante dulci, proteine, grsimi;
Plantele furajere (trifoiul, lucerna) constituie hrana pentru animale.

FI DE EVALUARE
1. Argumentai de ce plantele studiate astzi fac parte din
familia

leguminoase .
........................................................................
.............................................................................................................
.............................................................................................
2.

Rezolvai careul:
L

1
2

E
G
3
U
M
I

6
N
8

O
A

9
S
10
E

1. Au petale de diferite forme.


2. Polenizarea este..
3. Mazrea are tulpina .
4. Fructul este o .
5. Sunt n numr de 10.
6. Petalele laterale se numesc
7. Petalele mici unite formeaz
8. Pe rdcin se afl umflturi numite
9. Fructul se mai numete i.
10.
Petal mare de sus.
11.
Plant furajer.