Sunteți pe pagina 1din 4

MINISTERUL EDUCAIEI I CERCETRII TIINIFICE

INSPECTORATUL COLAR AL JUDEULUI ALBA

CENTRUL COLAR DE EDUCAIE INCLUZIV ALBA IULIA


Str. T. Vladimirescu, nr. 39 cod. 510207, tel. 0258819383, fax 0258819383
e-mail: scspec.alba@mail.albanet.ro

PROIECT DIDACTIC

DATA: 02.03.2015
COALA: CENTRUL COLAR DE EDUCAIE INCLUZIV, ALBA IULIA
CLASA: a VII-a deficiene grave
PROFESOR PSIHOPEDAGOGIE SPECIAL: Zdrenghea Ioana Cristina
OBIECTUL: Consiliere i orientare
SUBIECTUL: Meserii i ocupaii Joc de rol
TIPUL LECIEI: mixt
SCOP: Cunoaterea tipurilor de meserii i a importanei lor.
OBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea capacitii de valorizare maxim a potenialului elevilor.
OBIECTIVE DE REFERIN:
Exersarea comunicrii verbale i nonverbale cu caracter aplicativ joc de rol
Exersarea vocabularului, utiliznd corect cuvintele sau expresiile nsuite
Formarea i educarea capacitii de autocunoatere i a cunoaterii celorlali
Identificarea i afirmarea preferinelor, a intereselor pentru diferite profile ocupaionale

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Obiectve cognitive:
-

s neleag semnificaia global a unui mesaj audiat/ transmis

s recunoasc o meserie dup obiectele/instrumentele folosite i dup imagini;

s formuleze rspunsuri legate de situaii de via, ntmplri, texte citite

s argumenteze de ce i-ar plcea s fac o anume meserie atunci cnd va fi mare;

Obiective psihomotorii:
-

s-i dezvolte aptitudinea de coordonare oculo-manual

s antreneze musculatura fin a minilor/degetelor

s adopte o poziie corect n banc

Obiective afective:
-

s se implice, cu plcere i interes, la toate etapele leciei;

s se bucure de rezultatele muncii depuse;

s i cultive ncrederea n forele proprii;

Durata: 25-30 minute


Strategii didactice:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, aprecierea verbal.
FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual.
MIJLOACE DIDACTICE: imagini, fie de lucru, joc didactic Potrivete meseria

Etapele leciei
1.Moment
organizatoric

2.Captarea ateniei

3.Anunarea temei

4.Desfurarea
activitii

5.Evaluarea

Strategia didactic

Activitatea elevilor

Metode i procedee

Mijloace didactice

Se pregtesc materialele pentru


Se pregtesc pentru lecie.
nceperea activitii.
Se asigur un climat propice pentru
buna desfurare a activitii.

Conversaia

Prezint elevilor jocul Potrivete


meseria. Fiecare elev va primi
cteva meserii pe care vor trebui s
le potriveasc cu instrumentele/
uneltele potrivite.

Ascult i sunt ateni

Conversaia
Explicaia

Jocul didactic
Potrivete
mesesria

Se anun subiectul leciei i


obiectivele nvrii.
Astzi vom afla mai multe despre
meserii i importana lor. i solicit
pe elevi s m ajute s potrivim pe
o plan imagini cu aciuni
potrivite meseriilor indicate.
Elevii vor juca roluri potrivite unor
meserii Ghicete meseria.
Elevii vor extrage cte un jeton i
vor trebui s indice prin gesturi sau
expresii meseria din imaginea de
pe jeton la nevoie, elevii vor fi
ndrumai. Ceilali elevi vor trebui
s ghiceasc meseria. Vom discuta
despre importana meseriilor.
La final, elevii vor discuta despre
meseriile pe care ar dori s le aib

Sunt ateni la cele


prezentate

Conversaia

Imagini

Observaia

Lipici

Conversaia

Imagini

Potrivesc meseriile.

Lipesc imaginile potrivite


Ascult instruciunile.
Urmresc gesturile
colegilor i ghicesc
meseria.

Discut despre importana


meseriilor.
Discut liber.

Explicaia

Conversaia

performanei.

cnd vor deveni aduli.

Observaia
Aprecierea verbal

6.ncheierea activitii

Se fac aprecieri finale asupra


modului n care au participat elevii
la activitatea desfurat. Vor fi
oferite recompense.

Ascult aprecierile.
Primesc recompense.

Aprecierea verbal