Sunteți pe pagina 1din 22

Proiect didactic

Data:
coala: General Nr.1 Rnov
Clasa: a III- a
Propuntor: prof. nv. primar Brsan Corina
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Tipul de curriculum: aprofundare
Unitatea de nvare: Ce mai faci, bunico?- Exprimarea acordului/dezacordului n comunicare
Subiectul: Textul narativ: ,,Ce mai faci , bunico?-Mircea Sntimbreanu
Tipul leciei: mixt
Obiective de referin:
O.3.3.- s citeasc n mod contient, corect, *fluent i expresiv un text cunoscut
O.3.5.- s recunoasc secvenele narative i dialogate dintr-un text
O.4.4.- s realizeze acordurile gramaticale n enunurile redactate.
O.4.5.- s aeze corect n pagin textele scrise, respectnd scrierea cu alineate i spaiul liber ntre
cuvinte, scrierea caligrafic / lizibil.
Obiective operaionale:
Cognitive:
O.1. -s identifice cuvinte potrivite pentru cuvntul bunica, prin tehnica ciorchinelui
O.2. -s completeze harta textului Ce mai faci, bunico? de M. Sntimbreanu
O.3. -s citeasc n ritm propriu, contient, corect, *fluent i expresiv textul literar
O.4. -s alctuiasc enunuri cu cuvinte date;
O.5. s exprime n cuvinte proprii acordul sau dezacordul fa de atitudinea personajelor din
textul citit
O.6. -s interpreteze rolul bunicii sau al nepotului/nepoatei
O.7. -s descrie chipul bunicii
O.8. -s compare cele dou fiine dragi: mama i bunica;
O.9. -s asocieze cuvintele cu sens asemntor i cuvintele cu sens opus;
O.10. -s identifice variante corecte de scriere a unor cuvinte;
O.11. -s formuleze cu propriile cuvinte nelesul proverbului;
O.12 -s creeze textul unei cri potale adresate bunicii
Afectiv-atitudinale:
O.13. -s participe cu spirit de colaborare n rezolvarea sarcinilor;

Psihomotrice:
O.14. -s adopte poziia corect a corpului n timpul rezolvrii sarcinilor;
Strategia didactic:

Metode i procedee: explicaia, conversaia, exerciiul, tehnica ciorchinelui, cubul, joc de rol

Forme de organizare: frontal, individual, n perechi;

Forme de evaluare: oral, scris.

Managementul resurselor i al timpului:

Resurse umane: 13 elevi i profesorul;

Resurse materiale: fie, cub confecionat din carton colorat, tablouri, cartea Recreaia mare,
flip chart, manual

Resurse temporale: 100 de minute

Bibliografie:

Planificare calendaristic; proiectarea unitilor de nvare;

Didactica Limbii i literaturii romne n nvmntul primar, Ioan erdean, Editura Corint,
2008;

Instruirea n sprijinul strategiei dezvoltrii gndirii critice, Panuru, S., Editura Psihomedia,
2003.

Recreaia mare, Mircea Sntimbreanu, editura Corint.

www.didactic.ro

ORGANIGRAMA DE INSTRUIRE
Etapele

Ob.

leciei/

op.

Coninutul nvrii

didactic

durata
1.
Evocarea

Activitatea
cadrului
elevilor

2.

3.
solicit

4.
ascult

I or

5.
Ghicitoare

didactice

procedee
6.
Conversaia

7.
Ghicitoare

i ne iart cnd greim,

organizatoric

Uneori o suprm tare,

a) Spargerea

Dar ea tie c o iubim...

gheii
O.1. solicit

selecteaz

Ciorchinele
-Spune tot ce i trece prin minte

5 min.

performan

organizare
8.
9.
Frontal
oral

10.
-d rspunsul
corect

argumentea

cnd auzi cuvntul bunica!

-Argumenteaz de ce ai ales

alegerea

aceste cuvinte!

Conversaia
Tehnica

Cret

Frontal

colorat

Informeaz

subiectului i

- alege cuvinte

ciorchinelui

asociate cu
Individual

bunica
- argumenteaz
alegerea fcut

-recepionea

Textul narativ: Ce mai faci,

bunico? de Mircea Sntimbreanu

a ob.

Scrie titlul

-scriu pe

Titlul i autorul n caiete i la

operaionale

i autorul

caiete

tabl

pe tabl

oral

ce pot fi

fcut

2 min.

Indici de

de

( Bunica)

ateniei

c) Anunarea

Evaluare

Este un munte de rbdare

Moment

5 min.
b) Captarea

Strategii didactice
Metode
Mijloace
Forme

Conversaia

Fragment
din
volumul
Recreaia
mare
Caiete

Frontal

Realizarea

O.2. solicit

-citesc harta

Verificarea temei

sensului I

textului

ANEXA 1- Harta textului

d) Dirijarea

artnd:

nvrii

titlul, tip de

5 min.

Conversaia

tabl
Fi:

Frontal

Harta

Individual

corect harta

textului

Perechi

textului

Textul

Frontal

Oral

- citesc

Individual

Scris

contient,

oral

-completeaz

text, autorul,
personaje,
nr. de
alineate,
ideile
principale,
nsuirile
bunicilor,
cuvinte cu
mp sau mb.
-se verific
solicit

n perechi

Exerciii de citire a textului

citirea

-citesc n

narativ ANEXA 6

literar

textului de

lan, pe

Tratare difereniat

Fi de

corect, *fluent

fragmente,

-citire n lan, selectiv, pe

lucru

i expresiv

-ndrum

cu intonaie

fragmente, pe roluri

-alctuiesc

e) Obinerea

ptr.

potrivit,

-n acest timp elevii cu C.E.S.

propoziii clare,

performanei

rezolvarea

selectiv, pe

realizeaz transcriere pe caiete

corecte

roluri

-citire n ritm propriu ptr. elevii

O.3. ctre elevi

O.4. fiei
15 min.

cu C.E.S.

Exerciiul

-n acest timp elevii care au


parcurs etapa de citire a textului
5 min.

5 min.

O.5.

citesc

alctuiesc propoziii cu cuvintele

propoziiile

din text ce cuprind mp i mb pe

ntreab

alctuite

caiete (ANEXA 2)

solicit

rspund

ntrebri i rspunsuri legate de

Individual
Conversaia

Oral

-rspund clar,
complet, corect

text:

la ntrebri

-De ce se bucur bunicii cnd i

-comunic clar,

ntlnesc nepoii ?

cu intonaia

-Ce bucurii facei voi bunicilor ?

necesar, idei,

-Credei

sentimente

vorbele

adresate

bunicilor trebuie s fie numai din


politee ?
-Cum ne putem ajuta bunicii ?
-Cum am putea explica nelesul
enunului : ,,iar primvara s-a
ndeprtat pentru o clip
(Atunci cnd bunicii sunt vizitai
de ctre nepoi, este primvar n
sufletul lor ).
-Ce nelegei prin proverbul :
Cine

nu

are

btrni

s-i

cumpere ! ?
(Btrnii sunt foarte folositori Joc de rol

-comunic clar,

ntr-o familie).

cu intonaia

5 min.

Exprimarea

acordului/

necesar, idei,

dezacordului fa de atitudinea
O.6.

personajelor din textul citit

3 min.

interpretea
apreciaz
prestaia

3
Realizarea

elevilor
-scrie titlul

-scriu titlul

sensului II

leciei i

leciei n

O.1

autorul la

caiete

tabl

-citesc

-solicit

sarcina

d) Dirijarea
nvrii

Dramatizare Bunica i nepotul

z roluri

O.1

ora a II-a

sentimente

-compar

O.8.

-asociaz

O.9
15 min.

Aprecieri i recomandri
ANEXA 3 Cubul

Metoda

fie

cubului

cub

i selecteaz

Oral

ANEXA 7

- precizeaz

COMPAR dou fiine

nsuirile
tablouri

dragi ie: bunica i mama

Perechi

DESCRIE chipul bunicii

bunicii
- compar

ASOCIAZ

mama cu bunica

-cuvintele cu sens opus:


a se bucura

a veni

a se ndeprta

a se ntrista

a pleca

scurt

lung

a se apropia

prin ceea ce se
aseamn i
prin ceea ce se
deodebesc
- asociaz

-cuvintele cu sens asemntor:

-analizeaz

perechi

batic

- descriu
O.7.

ochelari,

rost

nerecunoscut

a se rsuci

sens

altminteri

a se ntoarce

nemrturisit

altfel

ANALIZEAZ i ncercuiete

corect toate
cuvintele cu
sens opus/
Conversaia

asemntor
-selecteaz

-aplic

varianta corect

variantele

plimb

plinb

corecte i

ntro

ntr-o

explic

inima ei

inima iei

- formuleaz

O.1
0

APLIC informaiile pe care

rspunsuri

le ai i rspunde la ntrebri:

corecte,
complete,

1. De ce bunicii i iubesc

pentru toate

nepoii?

ntrebrile

2. De ce nepoii i iubesc

- explic

bunicii?

nelesul

3. Cum poi arta bunicii c o


-argumen
O.1

teaz

1
10 min.

solicit
O.7.

e) Obinerea

O.1

performanei
15 min.

Explicaia

proverbului i
argumenteaz

ARGUMENTEAZ:

Explicai nelesul proverbului :

-exprim ideile

,, Cine nu are btrni s-i

n propoziii

completeaz

cumpere !

clare, concise,

pe caiete

Enumerai nsuirile bunicilor aa

respect reguli

cum reies din textele citite.

de scriere

-citesc

ANEXA 4

Explicaia

Fie de

sarcina

Fia de evaluare

Lucrul

evaluare

O.4.

-rspund

ANEXA 5

independent

solicitrilor

Carte potal adresat

Cri

bunicii/alctuire de propoziii cu

potale

5 min.
O.1

solicit

iubeti?

suport (imagini)-oral ptr. elevii cu

Individual

Scris

corect
Rezolv

Oral

individual itemii
probei de
evaluare

2
Reflecia
f) Retenia i
transferul

C.E.S.
-explic

Noteaz

Tema: Transcrie din text cele

tem

tema

dou dialoguri i observ cum a

pentru

fost scris cuvntul bunico din

acas

punct de vedere al punctuaiei.

Conversaia

Frontal

Conversaia

Frontal

Semnele de punctuaie ntlnite se


vor scrie cu o culoare-carioca.
2 min.
g)

-apreciaz

ncheierea

activitatea

activitii

elevilor

-ascult

Aprecieri i recomandri pentru


activitatea viitoare

3 min.

ANEXA 1

HARTA TEXTULUI
Titlul textului
..........................................................................
..........................................................................
..

Tipul de text
..............................................
..............................................
..

Autorul
................................................
................................................
...

Desen
Chipul bunicilor

Alctuii propoziii cu cuvintele din text

Alctuii propoziii cu cuvintele din text

ce cuprind mp i mb.

ce cuprind mp i mb.

mbujorai

mbujorai

mpreun

mpreun

umbr

umbr

plimbare

plimbare

Alctuii propoziii cu cuvintele din text

Alctuii propoziii cu cuvintele din text

ce cuprind mp i mb.

ce cuprind mp i mb.

mbujorai

mbujorai

mpreun

mpreun

umbr

umbr

plimbare

plimbare

Personaje
...................................................
...................................................
...................................................
...

Cuvinte cu mp sau
Numr
mb de alineate
..............................................
.........................................
..............................................
.........................................
..
.........................................
.........................................
.........................................
.....
Idei principale
....................................................................................
nsuirile bunicilor ti
....................................................................................
..................................................
....................................................................................
..................................................
....................................................................................
..................................................
....................................................................................
..................................................
....................................................................................
.............................................................. ....
ANEXA 2

ANEXA 3

Cubul
Ce mai faci , bunico?
Mircea Sntimbreanu

DESCRIE
Chipul bunicii (privete tablourile)

COMPAR
Dou fiine dragi ie: bunica i mama

ASOCIAZ

cuvintele cu sens opus:

a se bucura

a veni

a se ndeprta

a se ntrista

a pleca

scurt

lung

a se apropia

cuvintele cu sens asemntor:

rost

nerecunoscut

a se rsuci

sens

altminteri

a se ntoarce

nemrturisit
ANALIZEAZ

APLIC

altfel
ARGUMENTEAZ

informaiile pe care le ai i rspunde la


ncercuiete varianta corect

ntrebri:
1. De ce bunicii i iubesc nepoii?

plimb

plinb

___________________________________

ntro

ntr-o

___________________________________

inima ei

inima iei

___________________________________
2. De ce nepoii i iubesc bunicii?
___________________________________
___________________________________
___________________________________
3.

Cum poi arta bunicii c o iubeti?

___________________________________
___________________________________

Explicai nelesul proverbului :


,, Cine nu are btrni s-i cumpere !

___________________________________

ANEXA 4
Data
Elev.
Fia de evaluare (B)

1. Scriei dou propoziii despre bunici :


...................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................
2. Gsii adjective potrivite pentru substantivele urmtoare:
___________
bunica

___________

_____________
nepot

_____________

___________

___________

OBIECTIVE OPERAIONALE
O.o.1 s alctuiasc propoziii despre bunici
O.o.2 s gseasc adjective potrivite pentru substantivele date;
DESCRIPTORI DE PERFORMAN
O.o.
1
2

FOARTE BINE
Alctuiete dou enunuri corecte.
Gsete 6 adjective potrivite subst. date

BINE
Alctuiete dou enunuri cu unele erori.
Gsete 4-5 adjective potrivite subst. date

Data
Elev.
Fia de evaluare (A)
1. Unii printr-o linie imaginea i cuvntul potrivit:

carte

SUFICIENT
Alctuiete cel puin un enun.
Gsete 2-3 adjective potrivite subst. date

cadou
plic
bunica
2. Transcriei propoziia:

Cu vocea ei blnd, bunica mi spunea poveti minunate.


__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________

OBIECTIVE OPERAIONALE
O.o.1 s citeasc contient cuvintele date
O.o.2 s transcrie o propoziie;

DESCRIPTORI DE PERFORMAN

O.o.
1
2

FOARTE BINE

BINE

SUFICIENT

Asociaz 4 cuvinte cu imaginile

Asociaz 2-3 cuvinte cu imaginile

Asociaz cel puin un cuvnt cu imaginea

corespunztoare
Transcrie corect propoziia

corespunztoare
Transcrie corect cuvintele dar fr iniiala

corespunztoare
Transcrie cu unele erori

ANEXA 5
CARTE POTAL

mare i semn de punctuaie

Destinatar .............................
.............................................
Strada ..................................
.............................................
Nr. .........Bloc......................
Scara...........Ap....................
Ora ....................................
Jude....................................
Cod .....................................

Despre bunici...

___________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
_______________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________

ANEXA 6- TEXTUL SUPORT

ANEXA 7- TABLOURI