Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea colar:
Disciplina: Teoria educaiei i managementul clasei de elevi
Clasa: a XI- a
Unitatea de nvare: Raportul cetean- stat.
Subiectul leciei: Educaia pentru cetenie democratic caracteristici, obiective
Tipul leciei: Dobndirea de noi cunotine
Scopul leciei: contientizarea elevilor asupra aspectelor ceteniei democratice
Obiective operaionale:
O 1- s neleag conceptul de educaie pentru cetenia democratic
O 2- s defineasc conceptul de educaie pentru cetenia democratic
O 3- s identifice caracteristici ale conceptului de educaie pentru cetenia democratic
O 4- s cunoasc obiectivele educaiei pentru cetenia democratic
O 5- s realizeze corect sarcinile propuse
Resurse:
a) Materiale: laptop, fie, suport informaional pentru elevi, articole media
b) Umane: elevii claselor experimentale
c) De timp: 50
Metode i procedee utilizate: metoda modelrii, procedee didactice: conversaia euristic, explicaia, munca
individual
Forme de organizare a clasei: mixt
Evaluare: frontal, individual, oral, scris

Etapele leciei

Ob.

Desfurarea activitii

Evaluarea

operaionale
1.Momentul

-Verificarea prezenei.

organizatoric

-Crearea unui climat propice desfurrii activitii

2
2. Captarea ateniei

O1

O2

Se discut cu elevii despre:


- Cum ai defini un bun cetean?
- Ce legtur putei stabili ntre ceteni i
democraie?

Frontal
Prin discuii
colective

- Cum percep cetenii democraia?

3.Anunarea
subiectului

Se noteaz subiectul leciei pe tabla: Educaia pentru


i

cetenie democratic caracteristici, obiective.

obiectivelor

Se anun obiectivele operaionale.

operaionale
3
4.Dirijarea nvrii
18

Lecia se desfoar n laboratorul de informatic.


O2

Se prezint o carte despre educaia pentru cetenie


democratic, la care elevii au acces on line pe internet.
Astfel se vor analiza definiia conceptului, trsturile i
obiectivele educaiei pentru cetenie democratic.
ntrebri pentru discuii:

O3

A.Suntei de acord cu obiectivele propuse?


B.Ce alte obiective ai mai aduga?
Educaia pentru cetenie democratic se refer att la
dezvoltarea cognitiv a individului, ct i la dezvoltarea

O4

-Oral

atitudinilor. Care dintre acestea credei c este mai


important dezvoltarea atitudinilor sau a cunotinelor?

-Scris

5.Obinerea

Sarcina de lucru:

performanei
10

Ar trebui educaia pentru cetenie democratic s


fie o disciplin de sine stttoare sau ar trebui s fie o
O5

prioritate educaional - transversal i o abordare?

-Verific

Motivai rspunsul i realizai un model de program timp

n
ce

n care s promovai acest lucru, consultnd i revistele de lucreaz


specialitate oferite n prealabil, dar i internetul.

-Scris
-Individual

6.Asigurarea
feedback-ului
10

O5

Se dau urmtoarele sarcini de lucru:


a.Realizai un model de portret al ceteanului democrat.
b.Elevii se mpart n cinci grupe. Fiecare grup trebuie s

-Scris
-Individual

gseasc ct mai multe ntrebri referitoare la educaia


pentru cetenie democratic folosind ntrebarea de pe
relaie (explozia stelar).

-Observaii
-Sugestii

Fig. I. Schema de lucru


Echipa nr. 1 Ce?
Echipa nr. 2 Cine?
Echipa nr. 3 Unde?
Echipa nr. 4 Cnd?
Echipa nr. 5 De ce?
Echipa nr. 6 Cum?

-Aprecieri

verbale
Exemplu: Echipa nr 6: Cum funcioneaz sistemul nostru
democratic?
Cum pot schimba eu ceva ca cetean?
Cum ne afecteaz viaa democraia?
Cum putem realiza educaia pentru cetenie democratic n
coal?

7.ncheierea

Se d tema pentru acas: S aleag cte dou ntrebri de la -Sugestii

activitii

fiecare echip i s rspund la ele.


2

Se fac aprecieri generale.

-Aprecieri
generale