Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Inst .
Data:
Clasa: a IV-a
Unitatea de nvmnt:
Aria curricular: OM I SOCIETATE
Disciplina: Geografie
Unitatea de nvare: Marile uniti geografice ale rii
Subiectul: Marile uniti de relief
Tipul leciei: recapitularea i sistematizarea cunotinelor
Obiective operaionale:
O1- s observe dirijat sau nedirijat elemente ale reliefului;
O2 - s construiasc enunuri simple i dezvoltate despre fenomene i fapte observate;
O3 - s descrie n enunuri simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice;
O4 - s elaboreze enunuri explicative referitoare la fenomene din lumea nconjurtoare;
O5 - s nregistreze date specifice geografiei, observate sau deja prelucrate;
O6 - s demonstreze cunotinele nsuite prin completarea cu ntrebri i rspunsuri, conform
jocului didactic;
O7 - s manifeste un comportament adecvat n activitatea de grup.
RESURSE:
A) Metodologice:
a) metode i procedee: ~ de comunicare oral: conversaia, explicaia,
exerciiul, problematizarea, nvarea prin cooperare;
b) mijloace didactice: fie de lucru, aritmogrif , fia -tiu - vreau s tiu
am nvat, explozia stelar
c) forme de organizare: frontal, individual , pe grupe .
B) Temporale: ~ durata leciei: 50 minute;
C) Umane: colectiv ~ 23 elevi, cadrul didactic;
Mediul de instruire: ~ organizat n instituie colar;
~ sala de clas.

D) Bibliografice:
-Manuela Popescu, tefan Pacearc, ,,Geografie, manual pentru clasa a IV-a, Ed.
Aramis, 2006;
-Emanoil Nicoar, Marcela Pene ndrumtor pentru utilizarea manualului
Editura Aramis 2005
-Curriculum naional Programe colare pentru nvmantul primar, Bucureti 2006
-Vasile S. Cucu, Ionica Soare Ghid de predare-nvare a cunotinelor geografice la
cls. a IV-a Editura N Ergo Galai 2001 Ioan Nicola
-Nicolae Ilinca , ,,Didactica geografiei, Ed.Corint, Bucureti,2008;

www.didactic.ro

DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei/
durata

Ob
op.

Activitatea nvtoarei

Activitatea elevilor

I. Moment
organizatoric
(1 min.)

Asigur condiiile optime


pentru buna desfurare a leciei,
cernd elevilor s-i pregteasc
materialele necesare orei.

Elevii se pregtesc
pentru nceperea leciei.

IICaptarea
ateniei
( 7 min.)

Voi folosi un aritmogrif cu


diverse ntrebri, iar pe coloana
A B va rezulta tipul leciei pe
care o vom parcurge: Forme de
relief .Recapitulare
(Anexa 1).

Elevii vor rspunde la


ntrebrile pe care le
adresez.

III. Anunarea
temei i a
obiectivelor
(2 min.)

Metode i
procedee
Conversaia

O6
O7

Evaluare
Observare
sistematic

Manual
Exerciiul

O1
O2

Strategii didactice
Mijloace
Forme de
didactice
organizare
Caiete
Frontal

Aritmogrif

Frontal

Observare
sistematic

Frontal
Le voi spune copiilor c astzi
vom recapitula Formele de
relief.
Pn la sfritul orei, voi vei
reui s alctuii enunuri simple
i dezvoltate despre fenomene i
fapte observate i ce este cel mai
important: s colaborai cu cei
din jur.

Elevii ascult.
Conversaia

Desfurat de
cadrul didactic

Observare
sistematic

IV. Dirijarea
recapitulrii
(25 min.)

O1

O2

Lecia se desfoar pe 4 grupe


a cte 5 copii.

Elevii copiaz pe
caietele lor tabelul
fcut de mine.

Explicaia
Caiete

Individual

Observare
sistematic

Voi desena pe patru foi A4


diferite urmtorul tabel:
Conversaia
TIU

VREAU
S
TIU

AM
NVAT
Fia de lucru

O3

O4

O5

Fiecare grup i alege un


reprezentant.
Fiecare reprezentant va extrage
cte un bilet pe care este scris
una dintre cele patru lecii pe
care elevii le-au avut de nvat
(Munii Carpai; Dealuri i
podiuri; Depresiunea Colinar
a Transilvaniei ; Cmpiile).

Dup ce au extras
subiectul, fiecare grup
va sintetiza tot ceea ce
tie n legtur cu
subiectul extras.
Vor scrie ideile listate
n prima coloan, la
rubrica tiu.

Urmtorul pas este formularea


de ntrebri despre lucrurile pe
care ar dori s le afle n legtur
cu informaiile de care nu sunt

Dup formulare,
Exerciiul
reprezentantul fiecrui
grup va scrie ntrebrile
pe foaia A4 ,

O6

O7

Exerciiul

Dup ce au terminat
de sintetizat, fiecare
reprezentant va scrie pe
foaia A4 ideile listate.

Pe grupe

Bileele

Observare
sistematic

suficient de siguri.

O5

completnd coloana din


mijloc (Vreau s
tiu).

Pentru ultima rubric, fiecare


Timp de cteva
grup va primi informaii diferite minute, copiii
dect ceea ce deja dein, n
lectureaz noul
funcie de cerine.
material primit.
Cu noile idei
descoperite n material,
se revine la tabel,
completndu-se ultima
rubric :Am nvat.
Dup ce s-a revenit la tabel i
fiecare a descoperit ceea ce
dorea, fiecare grup analizeaz
ceea ce au lucrat celelalte grupe.

Dup ce tot tabelul a


fost completat de ctre
fiecare grup, elevii se
rentorc la tabel i
decid asupra a ceea ce
au nvat.

Individual

Observare
sistematic

Pe grupe

Observare
sistematic

Fia de lucru

Exerciiul

V. Obinerea
performanelor
(10 min.)
O6

Explozia stelar
Elevii sunt mprii n grupe de
5 elevi. Se prezint elevilor cele
patru stelue, de culori diferite, i
se citete ntrebarea scris pe
fiecare.

CE?

Timp de lucru: 5
minute.
Se verific apoi oral
care grup a gsit mai
multe ntrebri i le-a
formulat corect.

Explicaia

CAR
E?

Explozia
stelar
O7

CU
M?

Pe echipe

UND
E?

Se aleg patru elevi, care vor fi


reprezentanii grupelor
respective i li se distribuie
steluele prin tragere la sori.
Se precizeaz faptul c fiecare
grup va formula numai ntrebri
(din lecie) care s conin
ntrebarea scris pe stelua lor.
Jocul ntrebrilor
Dup ce elevii au formulat
ntrebrile se iniiaz un joc, prin
care copiii adreseaz celorlali
ntrebrile formulate n grupul
lor.

Exerciiul

Adreseaz ntrebrile
gsite copiilor din
celelalte
grupe
i
rspund la ntrebrile
solicitate de ceilali.

Aprecierea
verbal

VI. Aprecierea
(2 min.)
VII. Tema pentru
acas
( 2 min )

Fac aprecieri cu privire la


rspunsurile i comportamentul
elevilor .
Acord calificative elevilor.
Exerciiile 1,2,3 / 76 din
manual.
Dau indicaii pentru tema de
acas.

Frontal
Desfurat de
cadrul didactic
Elevii i noteaz tema
pentru acas.

explicaia

caiete

Frontal
Desfurat de
cadrul didactic

Observare
sistematic

ANEXA NR. 1
Rezolvnd rebusul corect, vei obine tipul leciei.

A
1.

E A

L U R I
G E T
C
E R A N
D E P R
R E I
E N T A
8.
U R

2.
4.

3.
S U B T
5.
6 T
O R I

M E R I D

O N
10.
S U B C
12. M U

A
S
A
R

I C
M P

U N E A

L I
S U L

L I
A R E
R P A T
E S U L

1.Zona n care se cultiv via de vie i pomii fructiferi (pl.) .


2. n sudul Subcarpailor se afl Podiul ..... .
3.Cea mai joas form de relief.
4.Apa ce izvorte de sub pmnt se numete izvor................
5.Este situat n interiorul Carpailor. ..................Colinar a Transilvaniei .
6.Numrul grupelor n care se mpart Munii Carpai este............
7.Grupa de est a Carpailor este...............
8.Animal ce spunemor, dar nu moare .
9.Grupa de mijloc a Carpailor .
10.Se extrage din subsolul Carpailor (sau din mare) i este foarte bun n bucate .
11.Dealuri la poalele Carpailor .
12.Cel mai important fluviu ce strbate Depresiunea Colinar a Transilvaniei .

ANEXA NR. 2

Munii Carpai

Munii Carpai reprezint un lan muntos o niruire de muni.


Ei se ntind pe teritoriul mai multor ri europene, dar mai mult de
jumtate din lungimea lor se afl n Romnia.
Cea mai mare parte a Munilor Carpai s-a format prin ncreirea i
ridicarea stratelor de roci care alctuiesc suprafaa Pmntului. Ali muni din
acest lan (vulcanii) au aprut n urma ntririi lavei care a nit din interiorul
Pmntului. Lava este o materie fierbinte i vscoas situat sub stratele de roci
de la suprafaa planetei.
Carpaii sunt muni tineri, care s-au format acum 250 de milioane de
ani. Ei sunt alctuii din roci tari.
Cele mai importante resurse sunt pdurile ntinse de fagi i conifere,
crbunii, metalele, apele minerale, deoarece acestea asigur buna vieuire a
animalelor i a omului.
Munii din irul de vest al Carpailor Orientali formeaz cel mai lung
lan vulcanic din Europa.
Cel mai nalt vrf se afl n Munii Tatra din Slovacia i are 2655 m.

Dealurile i podiurile
Dealurile au pante mai nclinate i culmi mai rotunjite, n timp ce
podiurile sunt mai netede.
Dealurile s-au format prin ncreirea scoarei terestre, dar mai tarziu
dect munii,
Vegetaia este alctuit din pduri de foioase, mai ales stejari i fagi.
Principalele ocupaii ale locuitorilor sunt : cultura viei-de-vie i a
pomilor fructiferi, creterea animalelor, exploatarea i prelucrarea zcmintelor
de petrol, gaze naturale, crbuni, sare.
Subcarpaii sunt dealuri nalte separate prin depresiuni ntinse i vi
largi. Ei mrginesc spre exterior Carpaii Orientali i Carpaii Meridionali,
formnd o treapt ntre muni i regiunile mai joase din est i sud..
Subcarpaii sunt alctuii din trei grupe : Subcarpaii Moldovei,
Subcarpaii de Curbur , Subcarpaii Getici.
n Subcarpaii de Curbur se produc cele mai multe cutremure.
Dealurile de Vest sunt dealuri domoale, puin nalte, separate ntre ele
de vile largi ale rurilor. Sunt situate n vestul rii, fac trecerea de la Carpaii
Occidentali la Cmpia de Vest.
Prile principale ale Dealurilor de Vest sunt :Dealurile Banatului,
Dealurile Criurilor, Dealurile Silvaniei.

Depresiunea Colinar a
Transilvaniei
Depresiunea Transilvaniei este un podi mrginit de muni, ceea ce
explic i denumirea de depresiune.
nlimile sunt cuprinse ntre 500 i 700 m, i chiar mai mult n
apropierea Carpailor Orientali
Are aspect de podi; se mai numete i Podiul Transilvaniei. Nu este
neted, ci vlurit, avnd nfiare de dealuri.
Depresiunea Transilvaniei este traversat de ruri mari: Olt, Mure,
Some, ntre care se afl prile care o alctuiesc . Acestea sunt :
-Podiul Somean , n nord ;
-Cmpia Transilvaniei , n centru ;
-Podiul Trnavelor, n sud.
Depresiunea este singura regiune din ar de unde se extrage gazul
metan.

Cmpiile
Cmpiile prezint o clim mai blnd, cu temperaturi ale aerului
mai ridicate.
Cmpia de Vest este o cmpie lung i ngust. Prezint relief foarte
neted, astfel nct la ploi mari, apele rurilor ies cu uurin din albii, producnd
inundaii.
Cmpia de Vest este, dup Cmpia Romn, a doua mare regiune
agricol a rii. Oraele sunt importante centre industriale.
Delta Dunrii este o cmpie n formare, acoperit n cea mai mare
parte de ape. Peisajul unic al Deltei este protejat.
Delta Dunrii prezint o vegetaie deosebit de bogat , format n
special din plante iubitoare de ap : stuf, slcii, nuferi.
n acest minunat paradis triesc sute de specii de psri, peti i
animale de ap.
n Delta Dunrii se afl cea mai mare colonie de pelicani din Europa.
Cmpia Romn este nclinat dinspre nord spre sud, dar i dinspre
vest spre est. Prezint nlimi pn la 300 m.
Cmpia Romn prezint o vegetaie de step i silvostep. Spre
nord, se ntind pduri de stejari. Pentru c solurile sunt foarte fertile , vegetaia
natural a fost nlocuit n mare parte cu plante cultivate.
Cmpia Romn reprezint cea mai important regiune agricol a
rii. Aici se cultiv cereale, floarea-soarelui, sfecl de zahr i nutre pentru
creterea animalelor.
n Cmpia Romn se exploateaz i se prelucreaz petrolul i
gazele naturale.

Fi de evaluare

1.Stabilii valoarea de adevr a enunurilor :


a)Principalele forme de relief sunt munii, dealurile, podiurile , cmpiile.
b)Dealurile au nlimi cuprinse ntre 250m si 2 000m.
c)Munii sunt formele de relief cele mai nalte.
d)Cmpiile sunt forme de relief netede i joase.
2.ncercuii rspunsul corect:
I n ara noastr suprafaa pmntului:
a) este aproape neted;
b) este variabil;
c) are aspect variat.
II. La cmpie exist, n special:
a) cereale;
b) podgorii;
c) puni.
III. Munii sunt acoperii cu pduri de:
a) brad;
b) tei;
c) stejar.

S-ar putea să vă placă și