Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT:Grdinia cu program normal Nr.1 otnga


EDUCATOARE:Bobeic Loredana Nicoleta
GRUPA:Mica Iepuraiiveseli
DATA:30.03.2015
TEMA ANUAL:Cum este/a fostiva fi pePmnt?
TEMA PROIECTULUI:Din lumea celor care nu cuvnt
TEMA ZILEI:Csua din oal
TIPUL DE ACTIVITATE:Mixt(predare-consolidare)
FORMA DE ORGANIZARE:Frontal,pe grupuri,individual
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrat
CATEGORII DE ACTIVITI
ADP:
RUTINE:ntlnirea de diminea-Ghici,ghicitoarea mea
- Salutul,prezena,calendarul naturii;
TRANZIII:Cntece-La pdure,Cte unul pe crare,La ospee

ADE:
DLC-Povestirea educatoarei:Csua din oalbasm popular
DOS-Activitate practic:Csua din oal-colaj(lucrarecolectiv)
ALA1-TIIN: Animale slbatice i domesticerecunoaterea animalelor slbatice i domestice,ncercuirea animalelor domestice
i colorarea animalelor slbatice din poveste
-JOC DE ROL:De-a buctarii-hran pentru animale
-JOC DE MAS:Animale slbatice-mbinarea unor piese puzzle
ALA2:-Jocuri de micare:Veverie la alune!,Vntorul i iepuraii!
SCOP:DLC-Dezvoltarea deprinderii de a audia un text cu atenie,de a reine ideile acestuia i de a demonstra faptul c l-a neles;
DOS-Consolidarea deprinderii de a efectua operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice;
ALA Consolidarea cunotinelor despre animalele slbatice,consolidarea deprinderii de a colora dup contur,de a ncercui,de a
mbina piesele puzzle pentru a obine o imagine,consolidarea capacitii de a-i nsui rolul de buctar pentru a realiza hrana
animalelor;
OBIECTIVE DE REFERIN:
-s audieze cu atenie un text,s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles;
-s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice;
-s manifeste n timpul activitilor atitudini de cooperare,spirit de echip ,de competiie,fair-play.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADE:

1.DLC:
O1-s audieze cu atenie povestirea educatoarei;
O2-s demonstreze nelegerea textului rspunznd la ntrebrile puse;
O3-s utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical;
2.DOS:
O1-s denumeasc materialele puse la dispoziie;
O2-s lipeasc elementele decupate;
O3-s realizeze un colaj cu tem dat,prin combinarea elementelor puse la dispoziie;
ALA1:
TIIN:
O1-s recunoasc animalele prezentate n fi;
O2-s ncercuiasc animalele domestice;
O2-s coloreze animalele slbatice din poveste;
O3-s respecte poziia corect a corpului n timpul colorrii;
JOC DE ROL:
O1-s interacioneze cu partenerii de joc i cu adultul din preajm;
O2-s umple paharele cu boabe de: gru,orez,porumb,fasole,cafea pentru a obine hrana pentru animale;
O3-s respecte normele de igien i protecie personal;

JOC DE MAS:
O1-s mbine piesele puzzle pentru a realiza imaginea animalelor slbatice din poveste;
ALA2:
O1-s exprime prin micare i mimic starea sufleteasc creat de jocuri;
O2-s-i formeze deprinderea de a-i controla inuta i postura pe parcursul jocurilor de micare;
STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE I PROCEDEE: povestirea,observaia,conversaia,explicaia,demostraia,exerciiul,brainstormingul,problematizarea.
2.MIJLOACE DE NVMNT: laptop,videoproiector,imagini ppt cu ghicitori despre animale i cntece,oal de pmnt,animale
din plu,medalioane,jetoane cu poza copiilor,,fie,lipici,culori,orulee,erveele,pahare de sticl,lingurie,boabe de gru,de orez,de
porumb,de fasole,de cafea,lipici,material sintetic,plan,imagini din poveste.
3.MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-Curriculum pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani),M.E.C.T.2008;
-Laura Bahis,Carmen Ilifie,Poveti terapeutice,Editura Didactica,Cluj.
-Laurenia Culea,Angela Sesovici,Filofteia Grasna,Mioara Pletea,Daniela Ionescu,Nicoleta Anghel-Activitatea integrat din
grdini-Didactica Publishing House-2008.
-Ileana Hanganu,Cireica Rclanu-Educaie pentru societate-ndrumtor pentru educatoare-Bucureti,2005.

SCENARIUL ZILEI

ntlnirea de diminea debuteaz cu salutul ntre copii care se va realiza prin tehnica comunicrii rotative:porneste de la educatoare
i este continuat de toi copiii,de la stnga la dreapta,folosind apelativ numele animalului de pe medalion.
Prezena:un copil i va striga pe ceilali copii folosindu-se de pozele de la panoul mare,iar pozele copiilor abseni vor fi puse la panoul
mic.
Calendarul naturii:n ce anotimp suntem?,n ce luna,zi,an suntem?Cum este vremea astzi?.Se completeaz calendarul naturii.
Noutatea zilei:Le voi spune copiilor ghicitori despre animale slbatice,iar ei vor vizualiza la videoproiector imaginile animalelor
rspunsurilor corecte.ntre timp,n sala de grup i face apariia un iepura(un biat costumat n iepura)care aduce o cutie cu surprize
de la animalele pdurii.n cutie se afl o oal de pmnt,animale de plu,puzzle,ecusoane,.a.
Tranziia ntre ntlnirea de diminea i nceperea povetii se realizeaza prin cntecul La pdure
Activitateacontinu cu DLC Csua din oal-povestireaeducatoarei se realizeaza cu ajutorulmaterialului didactic:oala de pmnt i
animale din plu.Adresez apoi ntrebri referitoare la coninutul povetii,la personaje,prezint imagini cu aspecte din poveste n scopul
consolidrii acesteia.Dup ncheierea acestei activiti copiii vor avea pauza de mas.
Se face tranziia pentru nceperea activittilor pe centre:Iepurai pornim up up/Centrele s vizitm/i cu mult spor s lucrm.
La sectorul ART se varealizaDOS-activitatea practic:copiii vor realiza colajul cu tema Csua din
oal(lucrarecolectiv).TIIN:copiiivorrecunoateivordenumianimalele,vorncercuianimalele domestic i le
vorcoloradoarpeceleslbatice din poveste.JOC DE ROL:copiiivor fi buctariivorumplepahare cu boabe de

porumb,gru,fasole,orez,cafeapentru a realize hranaanimalelor.JOC DE MAS:copiiivortrebuismbinepieselepentrurealizarea puzzlelui.


La final se analizeazrezultateleactivitilor din fiecaresector,copiiifiindfelicitai.
Se face tranziia la activitatea de recreereprincntecul Cteunulpecrare.Activitatea de recreere se realizeazprinjocurile de
micare :Veverie la alune!i Vntoruliiepuraii.
Dupterminareaactivitilorcopiiivor fi recompensai cu bomboane de ciocolat.

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE
DIDACTICE
MOMENT
ORGANIZATO
RIC

CAPTAREA I
ORIENTAREA
ATENIEI

CONINUTUL TIINIFIC

METODE I
PROCEDEE
CONVERSAIA

Se vor asigura condiiile necesare pentru


desfurarea optim a activitii;
ntlnirea de diminea:
-Copiii intr n sala de grup i se aaz pe
scunelele n form de semicerc.
- Prezentarea musafirilor.
Salutul se realizeaz prin tehnica comunicrii
rotative.
Prezena:ce iepurai sunt prezeni astzi?
Calendarul naturii:
-n ce anotimp suntem?
-n ce lun suntem?
-Ce zi este astzi?
-n ce an suntem?
-Cum este vremea astzi?
Se completeaz calendarul naturii.
Noutatea zilei:imagini power point cu
rspunsurile la ghicitori.
Tranziie:La pdure
n sala de grup i face apariia un iepura(un EXPLICAIA
biat costumat)care
PROBLEMATIZA
spune:Eusuntiepuraulup/Prinpduresarzdupz REA

MIJLOACE DE
NVMNT
-Panou prezen
-Pozele copiilor
-Calendarul
naturii
-Videoproiector
-Laptop
-Imagini n
power point cu
ghicitori

EVALUARE

Costum de
iepura
Cutie cu surprize

OBSERVAREA
COMPORTAMENTU
LUI COPIILOR

OBSERVAREA
COMPORTAMENTU
LUI COPIILOR
NAINTE DE
ACTIVITATEINTERESUL
RSPUNSURILE
COPIILOR

COPIILOR

ANUNAREA
TEMEI I A
OBIECTIVELO
R
PREZENTARE
A OPTIM A
CONINUTUL
UI
ADE(DLC)
OBINEREA I
EVALUARE
PERFORMAN
EI

ADP

dup/Sunt un iepura de soi/Celmai mare


iepuroi!i are nmn o cutie cu surprize de la
animalele pdurii.n cutie se afl o oal de
pmnt,animale de plu,puzzle,ecusoane,.a.
Se prezint copiilor tema zileiCsua din
oal.
Se vor anuna obiectivele i modul de
desfurare a activitii.
ADE:DLC
Povestirea educatoarei:Csua din oal
Voi prezenta coninutul povetii expresiv i
nuanat pentru a strni copiilor interesul i
curiozitatea.
Explic sensul cuvintelor necunoscute.
Pentru a reine momentele principale
aledesfurrii aciunii povetii adresez
copiilor ntrebri.
-Cum s-a numit povestea?
-Care sunt personajele din poveste?
-Ce fel de animale sunt ele?
-Unde doreau s locuiasc animalele?
-Care este primul animal care s-a adpostit n
csua din oal?
-Cine a stricat csua animalelor?
-i-a dorit ursul acest lucru?
-V-a plcut povestea?

TRANZIIE:Cntec La ospee

CONVERSAIA

EXPLICAIA
CONVERSAIA

POVESTIREA
EXPLICAIA

Oala de pmnt
Animale de plu

OBSERVAREA
COMPORTAMENTU
LUI COPIILOR

CONVERSAIA
EXPLICAIA
EXERCIIUL
BRAINSTORMIN
GUL
PROBLEMATIZA
REA

Imagini din
poveste

EVALUAREA
ORAL

EVALUAREA

PREZENTARE
A OPTIM A
CONINUTUL
UI
ADE(DOS)

ALA I

Copiii vor interpreta cntecul,apoi se va face


intuirea materialelor,mprirea copiilor pe
sectoare(n funcie de medalion) i prezentarea
sarcinilor de lucru.
Iepurai pornim up up/Centrele s vizitm/i
cu mult spor s lucrm.
La sectorul ART-copiii vor desfura
activitatea practic i vor avea ca sarcin s
realizeze un colaj reprezentnd imaginea din
povestea Csua din oal
Voravea de lipitelementele component
pesuport(demicarton)respectndetapele de
lucru,acurateealucrrii.

TIIN:copiii vor trebui s recunoasc


animalele domestice i slbatice din fia de
lucru, s ncercuiasc animalele domestice i s
coloreze animalele slbatice din poveste
respectnd coloristica i conturul.
JOC DE ROL:copiii vor interpreta rolul de
buctari i vor
gtihranpentruanimalelepdurii;vorumplepa
hare cu diverse boabe(de
gru,deporumb,deorez,defasole,decafea),cantit
ateafiind 2-3 lingurie din fiecare.
JOC DE MAS:copiiivorrezolva un puzzle cu
oricel/broscu/urs/lup/iepure/

ORAL
CNTATUL VOCAL

CONVERSAIA
EXPLICAIA
DEMONSTRAIA
LUCRUL N
GRUP

CONVERSAIA
EXPLICAIA
LUCRUL
INDIVIDUAL

OBSERVAIA
CONVERSAIA
EXPLICAIA
DEMONSTRAIA
LUCRUL
INDIVIDUAL

Demicarton
Lipici
Elemente ale
colajului:csua
din
oal,animalele
din
poveste,copaci,ia
rb,
flori,nori .a.
Culori
Fi de lucru

Pahare de plastic
Lingurie
Boluri cu boabe
orulee

COLABORAREA
DINTRE COPII
PENTRU
REALIZAREA
COLAJULUI
PROB PRACTIC
OBSERVAREA
COMPORTAMENTU
LUI COPIILOR
OBSERVAREA
COMPORTAMENTU
LUI COPIILOR

vulpe.

OBINEREA
PERFORMAN
EI ADE(DOS)
ALA I

EVALUAREA
PERFORMAN
EI
ADE(DOS)
ALA I
ADP
PREZENTARE
A OPTIM A
CONINUTUL
UI
ALA II
OBINEREA
PERFORMAN
EI
ALA II
EVALUAREA
PERFORMANT
EI ALA II

Copiii se aaz la centrul unde se afl animalul


de pe medalionul lor,dup care se pot orienta
spre orice alt centru,avnd posibilitatea s
treac prin toate sectoarele deschise.Copiii
lucreaz,respectnd sarcinile
cerute.Educatoarea va supraveghea activitatea
copiilor n centre i i va ajuta pe copii acolo
unde este cazul.
Copiii trec pe la fiecare centru i evalueaz
lucrrile colegilor.Se vor face aprecieri i
autoaprecieri care vor viza respectarea
sarcinilor de lucru,finalizarea lucrrilor i
gradul de implicare n activitate.
Tranziie:Cte unul pe crare
Voi anuna copiii c vom desfura dou jocuri
de micare: :Veverie la alune!,Vntorul i
iepuraii!

LUCRUL
INDIVIDUAL
LUCRUL
INDIVIDUAL
LUCRUL N
GRUP

Puzzle

CONVERSAIA

Lucrrile copiilor APRECIERI


VERBALE

OBSERVAREA
COMPORTAMENTU
LUI
COPIILOR

CONVERSAIA
EXPLICAIA

OBSERVAREA
COMPORTAMENTU
LUI COPIILOR

Jocurile se vor repeta dup preferinele


copiilor.

EXERCIIUL

OBSERVAREA
COMPORTAMENTU
LUI COPIILOR

Sunt emise aprecieri asupra desfurrii


activitii,asupra comportamentului individual
i colectiv al precolarilor.

CONVERSAIA

APRECIERI
VERBALE
ANTRENAREA
COPIILOR N

NCHEIEREA
ACTIVITII

Copiii vor fi adunai i aplaudai.


Se vor face aprecieri referitoare la
comportamentul copiilor n timpul activitii.

CONVERSAIA

APRECIERI I
AUTOAPRECIERI
APRECIERI
VERBALE

S-ar putea să vă placă și