Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

1. Date generale
Unitatea de nvtmnt LICEUL ADMINISTRATIV SI DE SERVICII VICTOR
SLAVESCUPLOIESTI
Profesor BOBOESCU FLORENTINA
Data 25 .05.2015
Clasa - a X-a
Disciplina-EDUCATIE ANTREPRENORIALA
Unitate de nvare RISC SI REUSITA IN AFACERI
Tema RISCUL IN AFACERI
Tipul leciei - mixt, de verificare, transmitere de cunotine
Timp alocat 45 min.
2.Obiectivele instruirii:
a) Competene generale:
- Utilizarea conceptelor specifice educaiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte,
evenimente, procese din viaa real.
- Aplicarea cunotinelor n rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea
posibilitilor personale de dezvoltare.
- Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice.
- Manifestarea unui comportament social activ i responsabil, adecvat unei lumi n
schimbare.
- Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunitii, privind iniierea i
derularea afacerilor.
- Utilizarea adecvata si eficienta a resurselor, n funcie de caracteristicile mediului
economico-social
- Formarea de atitudini si exersarea de comportamente democratice si antreprenoriale.
- Evaluarea schimbrilor si a tendinelor care intervin n mediul de afaceri
b) Competene specifice:
C1 - Utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenoriatului
C2 Definirea riscului si moduri de abordare a riscului
C3 - Enumerarea principalelor tipuri de riscuri intr-o firma
C4 Identificarea celor mai importante riscuri
C5 Definirea riscului pur si a riscului speculativ
C6 - Aprecierea modului n care ntreprinzatorul estimeaza posibilitatile de esec
3. Strategia didactic
a) Metode i procedee didactice: expunerea, dezbaterea, prezentare power-point,
conversaia euristic,explicaia, problematizarea,brainstorming.

b) Mijloace de nvmnt: manual, fie de lucru, fia de feed-back, videoproiector


Locul de desfurare: sala de clasa
Forme de desfurare a instruirii : frontal, individual, pe grupe
Bibliografia
-Educaie antreprenorial cls. a X-a, ed. Corvin
-Programa colar pt. Educaie antreprenorial cls. a X-a, nr. 4598 / 31.08.2004
-Economia ntreprinderii i elemente de legislaie-manual pt. cls a XI-a, ed. Economic
Preuniversitaria

SCENARIUL LECIEI
Secvena
didactic
I.Organizarea colectivului de elevi
(3 minute)

Activitatea profesorului
Obiective operaionale
Se asigur materialele necesare bunei
desfurri a leciei.

II. Verificarea
cunostinelor
(3 min.)

Se cere elevilor s defineasc riscul in


afaceri,sa enumere principalele riscuri cu
care se confrunta un intreprinzator

Activitatea elevilor
Elevii
i
asigur
materialele
necesare
bunei desfurri a
leciei.

Elevii rspund oral


cerinelor formulate de
profesor.

Strategii
didactice
Frontal

Evaluare

Conversaia
exploratorie

Aprecieri
verbale,
ncurajri,
stimulri
n
toate
momentele leciei.

Frontal
Conversaia

Frontal
Conversaia
exploratorie

III. Anunarea
temei i a
obiectivelor
leciei
(2 minute)

Profesorul anuna tema: RISCUL IN


AFACERI.
Lucrul
cu
manualul.
Frontal
Elevii urmaresc materialul power point i
rspund intrebarilor puse de profesor.
Face aprecieri frontale i individuale
referitoare la lecie. Se noteaz elevii
conform criteriilor de notare . Se motiveaz
nota.

Elevii sunt ateni la


prezentarea materialului
power point,,raspund la
intrebarile puse de catre
profesor.

Braimstorming.

Evaluare
pozitiv
frontal i
individual.

III.Fixarea
cunotinelor
(20 min.)
IV. Realizarea
feedbackului
(4 min.)

Profesorul impreuna cu elevii recapituleaza


pricipalele tipuri de risc,modurile de
abordare si atitudini fata de risc

Elevii
raspund
la
intrebari si vin cu alte
completari.

Grupe
Pe grupe de
cate2

Profesorul imparte elevii in grupe de cate 2


pentru a rezolva fiele de lucru pe care le da

Elevii rezolva fiele de


lucru.

Frontal
Conversaia

Aprecierea
rspunsurilor
elevilor se
va realiza
pe
tot
parcursul
leciei.

V. Evaluare
(6 min.)
Profesorul noteaza elevii,motivand notele
VI. Asigurarea reteniei
i a transferului
(2 min.)

Le da ca tema pentru acasa fia de lucru din


manual

i noteaz tema pentru


acas.

Notarea
elevilor