Sunteți pe pagina 1din 5

DOMNII DIN MOLDOVA PÂNA IN 1859

• Dragos, c. 1351 - 1353


• Sas (fiul lui Dragos), c. 1354 - c. 1358
• Balc (fiul lui Sas), 1359
• Bogdan I, c. 1359 - 1365
• Latcu (fiul lui Bogdan), c. 1365 - c. 1374
• Petru I (fiul Musatei (Margareta), sotia lui Latcu), c. 1374 - 1392
• Roman I (fiul Musatei) 1392 - martie 1394
• Stefan I (filiatie incerta) c. 1394 - 1399
• Iuga Ologul (filiatie incerta) august 1399 - februarie 1400
• Alexandru cel Bun (fiul lui Roman) februarie 1400 - ianuarie 1432
• Ilias (fiul lui Alexandru cel Bun) ianuarie 1432 - noiembrie 1433
• Stefan al II-lea (fiul lui Alexandru cel Bun) noiembrie 1433 - august 1435
• Ilias si Stefan al II-lea (asociati la domnie) august 1435 - decembrie 1442
• Stefan al II-lea decembrie 1442 - aprilie 1444
• Stefan al II-lea si Petru al II-lea (asociati la domnie) aprilie 1444 - 1445
• Stefan al II-lea 1445 - iulie 1447
• Petru al II-lea si Roman al II-lea (asociati la domnie) iulie - septembrie 1447
• Roman al II-lea (fiul lui Ilias) septembrie 1447 - februarie 1448
• Petru al II-lea februarie 1448 - martie 1449
• Ciubar (Csupor) iarna 1448 - 1449 (domnie incerta)
• Alexandrel (fiul lui Ilias) februarie - octombrie 1449
• Bogdan al II-lea (fiul lui Alexandru cel Bun) octombrie 1449 - octombrie 1451
• Petru Aron (fiul lui Alexandru cel bun) octombrie 1451 - februarie 1452
• Alexandrel, februarie 1452 - 1454
• Petru Aron, 1454 - februarie 1455
• Alexandrel, februarie – mai 1455
• Petru Aron, mai 1455 - aprilie 1457
• Stefan cel Mare (fiul lui Bogdan al II-lea) 14 aprilie 1457 - 2 iulie 1504
• Bogdan al III-lea (cel "orb") (fiul lui Stefan cel Mare) 2 iulie 1504 - aprilie 1517
• Stefanita (fiul lui Bogdan al III-lea) aprilie 1517 - ianuarie 1527
• Petru Rares (fiul lui Stefan cel Mare) ianuarie 1427 - septembrie 1538
• Stefan Lacusta (fiul lui Stefan cel Mare) septembrie 1538 - decembrie 1540
• Alexandru Cornea (fiul lui Bogdan al III-lea) decembrie 1540 - februarie 1541
• Petru Rares februarie 1541 - septembrie 1546
• Ilias (fiul lui Petru Rares) septembrie 1546 - iunie 1551
• Stefan (fiul lui Petru Rares) iunie 1551 - septembrie 1552
• Ioan Joldea, septembrie 1552
• Alexandru Lapusneanu (fiul lui Bogdan al III-lea), septembrie 1552 - noiembrie
1561
• Despot-Voda (Ioan Iacob Eraclid), noiembrie 1561 - noiembrie 1563
• Stefan Tomsa august 1563 - martie 1564
• Alexandru Lapusneanu, martie 1564 - martie 1568
• Bogdan (fiul lui Alexandru Lapusneanu) martie1568 - februarie 1572
• Ioan Voda (cel "Cumplit"), (fiul lui Stefanita) februarie 1572 - iunie 1574
• Petru Schiopul (fratele lui Alexandru al II-lea, domnul Tarii Rominesti) iunie
1574 - noiembrie 1577
• Ioan Potcova (pretins frate a lui Ioan Voda) noiembrie - decembrie 1577
• Petru Schiopul, ianuarie 1578 - noiembrie 1579
• Iancu Sasul (fiul lui Petru Rares), noiembrie 1579 - septembrie 1582
• Petru Schiopul, septembrie 1582 - august 1591; a asociat la domnie pe fiul sau
nevirstnic Stefan (1589 - 1591)
• Aron Tiranul ("cel cumplit") (fiul lui Alexandru Lapusneanu), septembrie 1591 -
iunie 1592
• Alexandru cel Rau (nepotul lui Alexandru Lapusneanu), iunie - iulie 1592; n-a
ocupat scaunul domnesc, fiind mutat in Tara Romineasca
• Petru Cazacul (fiul lui Alexandru Lapusneanu), august - octombrie 1592
• Aron Tiranul, septembrie 1592 - aprilie 1595
• Stefan Razvan (filiatie necunoscuta), aprilie - august 1595
• Ieremia Movila, august 1595 - mai 1600
• Mihai Viteazul, mai - septembrie 1600
• Ieremia Movila, septembrie 1600 - iunie 1606
• Simion Movila (fratele lui Ieremia Movila), iunie 1606 - septembrie 1607
• Mihail Movila (fiul lui Simion), septembrie - noiembrie si decembrie 1607
• Constantin Movila (fiul lui Ieremia), noiembrie 1607 si decembrie 1607 -
decembrie 1611
• Stefan al II-lea Tomsa (se dadea fiu al lui Stefan Tomsa), decembrie 1611 -
noiembrie 1615
• Alexandru Movila, noiembrie 1615 - iulie 1616
• Radu Mihnea, iulie 1616 - februarie 1619
• Gaspar Gratiani, februarie 1619 - septembrie 1620
• Alexandru Ilias, septembrie 1620 - octombrie 1621
• Stefan al II-lea Tomsa, octombrie 1621 - august 1623
• Radu Mihnea, august 1623 - ianuarie 1626
• Miron Barnovschi-Movila, ianuarie 1626 - august 1629
• Alexandru Coconul, august 1629 - aprilie 1630
• Moise Movila (fiul lui Simion Movila), aprilie 1630 - decembrie 1631
• Alexandru Ilias, decembrie 1631 - aprilie 1633
• Miron Barnovschi-Movila, aprilie - iunie 1633
• Moise Movila, iunie 1633 - aprilie 1634
• Vasile Lupu, aprilie 1634 - aprilie 1653
• Gheorghe Stefan, aprilie 1653
• Vasile Lupu, aprilie - iulie 1653
• Gheorghe Stefan, iulie 1653 - martie 1658
• Gheorghe Ghica, aprilie 1658 - noiembrie 1659
• Constantin Serban (fostul domn al Tarii Rominesti), noiembrie 1659
• Stefanita Lupu (fiul lui Vasile Lupu), noiembrie 1659 - ianuarie 1661
• Constantin Serban, ianuarie - februarie 1661
• Stefanita Lupu, februarie - septembrie 1661
• Eustratie Dabija, septembrie 1661 - septembrie 1665
• Gheorghe Duca, septembrie 1665 - mai 1666
• Ilias Alexandru (fiul lui Alexandru Ilias), mai 1666 - noiembrie 1668
• Gheorghe Duca, noiembrie 1668 - august 1672
• Stefan Petriceicu, august 1672 - noiembrie 1673
• Dumitrascu Cantacuzino (se trage din Cantacuzinii de la Anhialos), noiembrie
1673
• Stefan Petriceicu, decembrie 1673 - februarie 1674
• Dumitrascu Cantacuzino, februarie 1674 - noiembrie 1675
• Antonie Ruset (Rosetti), noiembrie 1675 - noiembrie 1678
• Gheorghe Duca, noiembrie 1678 - decembrie 1683
• Stefan Petriceicu, decembrie 1683 - martie 1684
• Dumitrascu Cantacuzino, ianuarie 1684 - iunie 1685
• Constantin Cantemir, iunie 1685 - martie 1693
• Dimitrie Cantemir (fiul lui Constantin Cantemir), martie - aprilie 1693
• Constantin Duca (fiul lui Gheorghe Duca), aprilie 1693 - decembrie 1695
• Antioh Cantemir (fiul lui Constantin Cantemir), decembrie 1695 - septembrie
1700
• Constantin Duca, septembrie 1700 - iunie 1703
• Caimacam: Ioan Buhus (mare logofat), iunie - septembrie 1703
• Mihai Racovita (nepot de vara a lui Serban Cantacuzino), septembrie 1703 -
februarie 1705
• Antioh Cantemir, februarie 1705 - iunie 1707
• Mihai Racovita, iulie 1707 - octombrie 1709
• Nicolaie Mavrocordat (stranepot de sora al lui Al. Ilias), noiembrie 1709 -
octombrie 1710
• Dimitrie Cantemir, noiembrie 1710 - iulie 1711
• Caimacami: Lupu Costachi (mare vornic), Maxut (mare postelnic), Antioh Jora
(mare hatman), august - septembrie 1711
• Caimacam: Ioan Mavrocordat (dragoman), septembrie - noiembrie 1711
• Nicolaie Mavrocordat, noiembrie 1711 - decembrie 1715
• Mihai Racovita, decembrie 1715 - septembrie 1726
• Grigore al II-lea Ghica (nepot de fiu al lui Grigore Ghica), septembrie 1726 -
aprilie 1733
• Constantin Mavrocordat (fost domn al Tarii Rominesti), aprilie 1733 -
noiembrie 1735
• Grigore al II-lea Ghica, noiembrie 1735 - septembrie 1739
• Aministratie militara rusa: septembrie - octombrie 1739
• Grigore al II-lea Ghica, octombrie 1739 - septembrie 1741
• Constantin Mavrocordat, septembrie 1741 - iulie 1743
• Ioan Mavrocordat (fiul lui Nicolaie Mavrocordat), iulie 1743 - mai 1747
• Grigore al II-lea Ghica, mai 1747 - aprilie 1748
• Constantin Mavrocordat, aprilie 1748 - august 1749
• Constantin Racovita, august 1749 - iunie 1753
• Matei Ghica (fiul lui Grigore al II-lea Ghica), iunie 1753 - februarie 1756
• Constantin Racovita, februarie 1756 - martie 1757
• Scarlat Ghica (fiul lui Grigore al II-lea Ghica), martie 1757 - august 1758
• Ioan Teodor Callimachi (Calmasul), august 1758 - mai 1761
• Grigore Calimachi (fiul lui Ioan Teodor Callimachi), mai 1761 - martie 1764
• Grigore al III-lea Ghica (nepot de frate al lui Grigore al II-lea Ghica), martie
1764 - ianuarie 1767
• Grigore Callimachi, ianuarie 1767 - iunie 1769
• Constantin Mavrocordat, iunie - decembrie 1769
• Administratie militara rusa: septembrie 1769 - septembrie 1774
• Grigore al III-lea Ghica, septembrie 1774 - septembrie 1777
• Constantin Moruzi, septembrie 1777 - mai 1782
• Alexandru Mavrocordat (Deli-bei, adica Printul nebun) (fiul lui Constantin
Mavrocordat), mai 1782 - ianuarie 1785
• Alexandru Mavrocordat (Firaris, adica Fugarul) (fiul lui Ioan Mavrocordat),
ianuarie 1785 - decembrie 1786
• Alexandru Ipsilanti (fostul domn al Tarii Rominesti), decembrie 1786 - aprilie
1788
• Administratie militara austriaca: noiembrie 1787 - iulie 1788
• Manole (Emanuel) Giani Ruset, mai 1788 - martie 1789
• Administratie militara rusa: septembrie 1788 - noiembrie 1789
• Administratie militara austrica: noiembrie 1789 - iulie 1791
• Alexandru Moruzi (fiul lui C. Moruzi), martie 1792 - decembrie 1792
• Mihai Sutu, decembrie 1792 - aprilie 1795
• Alexandru Callimachi, aprilie 1795 - martie 1795
• Constantin Ipsilanti (fiul lui Alexandru Ipsilanti), martie 1799 - iunie 1801
• Alexandru Sutu, iunie 1801 - septembrie 1802
• Alexandru Moruzi, septembrie 1802 - august 1806
• Scarlat Callimachi (fiul lui Alexandru Callimachi), august - octombrie 1806
• Alexandru Moruzi, octombrie 1806 - martie 1807
• Administratie militara rusa: noiembrie 1806 - mai 1812
• Alexandru Hangerli, martie - iulie 1807
• Scarlat Callimachi, iulie 1807 - iunie 1810 (nu a ocupat efectiv domnia)
• Caimacami: Iordache Ruset-Roznovanu, decembrie 1806, apoi Veniamin
Costache, ianuarie 1807 - iulie 1812
• Scarlat Callimachi, august 1812 - iunie 1819
• Mihai Sutu (nepot de fiu al lui Mihai Sutu), iunie 1819 - martie 1821
• Caimacam: mitropolitul Veniamin Costache, martie - mai 1821
• Eteria lui Alexandru Ipsilanti: aprilie 1821
• Caimacam: Stefan Vogoride (numit in februarie), efectiv toamna 1821 - iulie 1822
• Administratie militara turca: mai 1821 - iulie 1822
• Ionita Sandu Sturza, iunie 1822 - aprilie 1828
• Aministratie militara rusa: aprilie 1828 - aprilie 1834
• Mihai Sturza, aprilie 1834 - iunie 1849
• Grigore Alexandru Ghica, mai 1849 - octombrie 1853
• Administratie militara rusa: octombrie 1853 - septembrie 1854
• Grigore Alexandru Ghica, octombrie 1854 - iunie 1856
• Consiliul administrativ extraordinar: iulie 1856
• Caimacamia lui Teodor Bals: iulie 1856 - februarie 1857
• Caimacamia lui Nicolaie Vogoride: februarie 1857 - octombrie 1858
• Caimacamia de trei: Stefan Catargiu (la 20 octombrie 1858 se retrage si in locul
lui e numit I. A. Cantacuzino), V. Sturza si A. Panu, octombrie 1858 - ianuarie
1859
• Alexandru Ioan Cuza ales domn al Moldovei la 5 ianuarie 1859