Sunteți pe pagina 1din 7

UNIVERISTATEA DIMITRIE CANTEMIR

STIINTE ALE EDUCATIEI


ANUL SCOLAR 2014-2015

PRACTICA PEDAGOGICA

Prof coordonator: Lect.Univ.Dr. Chites Costel

Studenta: Colesnicenco (Serbu) Ilona


Anul III
Grupa 3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


Educatoare: Serbu Ilona
Unitatea de nvmnt: Gradinita Alice
Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare - buburuzele
Tema anual de nvare: Cnd/cum i de ce se ntmpl?
Tema sptmnal: In gradina de legume
Tema activitii: Legume timpurii
Domeniile implicate:ADP+ ALA+ ADE( DS+DOS)
- A.D.P.- ntlnirea de diminea Ce stim despre legume.. brainstorming
- Ne pregtim de activitate derpinderi de ordine
Tranziii: - elemente euritmice :Suntem fluturi zburtori
- recitare-numrtoare;
- elemente ludice corespunztoare temei
- Clinchetul clopoelului
Rutine: - Imi place sa fiu ingrijit exersarea unor deprinderi igienice
- Suntem harnici si curati - exersarea unor deprinderi de ordine i curenie
-ALA1- Legumele primaverii colorare n contur;
- ALA2 Stiati ca? curiozitati despre legume
- A.D.E. D.. - Legume timpurii observare + prezentare PPT
- D.O.S Salata de legume
Scopul activitii: Dezvoltarea capacitii de investigare i cunoatere a mediului nconjurtor,
precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia, comunicnd idei ,impresii pe baza
observrilor efectuate; consolidarea deprinderii de a realiza activitati practic gospodaresti n
grup .

Obiective operaionale:
s identifice legumele preciznd prile componente,funciile acestora;
s participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de
vorbitor ct i ca auditor;
s coloreze o suprafa dat far a depii conturul;
s manifeste interes pentru realizarea salatei si pentru utilizarea corecta a
ustensilelor;
S utilizeze corect instrumentele de scris, respectand pozitia corecta a corpului si a
mainii;
S foloseasca conform cerintelor jocurile de masa prezentate;
s recunoasc legumele de primavar denumindu-le;
s realizeze corect exerciiile de nclzire a muschilor mainii;
s valorifice informaiile nou-primite coopernd pentru realizarea unui proiectcomun;
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, brainstorming, explicaia, demonstraia, exerciiul,
nvarea prin descoperire, munca independent, observaia;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mnuirea materialelor, stimularea, micarea
c) Resurse materiale: - centrul tiin

planele de la centrul tematic; jetoane cu

anotimpurile si legume de primavar, laptop, prezentare PPT,;


- centrul Arta: creioane colorate, foi A4 cu conturul legumelor de
primavara( ridicchea);
-centrul Biblioteca carti cu legume , atlas botanic;
- alte materiale folosite pe parcursul activitii cos cu legume, plic
cu scrisoare, farfurii din plastic, lingurite, servetele.
d) Forme de organizare:frontal, individual, pe grupe.
Durata: 2 ore
Bibliografie:

- Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, ED. a II-a revizuit i


adugit, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\
- Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009
- Activitatea integrat din grdini(ghid pentru cadrele didactice din nvmntul
preuniversitar), Laurenia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela
Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- Elemente de Pedagogie Precolar aplicat, Ed. Universitii din Oradea, 2006
- Totul....pentru copil ghid pentru educatoare i directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora,
Ed. Diana, 2008, Piteti- Revista nvmntului precolar, Nr 1-2, 2009

Scenariul activitii
Prescolarii din grupa mare intra ordonati in sala de grupa unde se asaza pe pernute si
raman mirati de toate surprizele pregatite. Clasa este frumos aranjata cu diferite simboluri ale
legumelor de primavara.
Activitatea debuteaza cu sosirea in grupa a Zanei Legumelor care ne aduce un cos cu
legume si alte surprize, dar pana a afla despre ce este vorba, copiii vor trebui sa o saluteBuna
dimineata, Frumoasa Zana! ,iar copiii care o saluta cel mai frumos vor fi responsabilii grupei. Se
completeaza Catalogul grupei, apoi Calendarul naturii va fi completat de meteorologul din ziua
aceasta care stabileste vremea de afara. Zana Legumelor este foarte bucuroasa ca a revenit cu
bine, ca prescolarii sunt fericiti de sosirea ei in grupa si de aceea a adus cu ea o bagheta magica
cu care ii va transforma pe copii in diferite legume de primavara : in ridichi, ceapa si salata verde.
Foarte incantati de suprizele primite, copiii se vor indrepta spre central Stiinta unde vor
observa legumele din cosul adus de Zana, apoi vor se vor uita alaturi de educatoare la prezentarea
power-point cu legume timpurii.Curiosi ei doresc sa afle ce le-a mai adus Zana Legumelor si de
aceea se va prezenta oferta zilei. Zana Legumelor vine cu o idee pentru copii si le propune, ca
simbolurile pe care le reprezinta sa se grupeze si sa indeplineasca niste sarcini. Ridichile se vor
indrepta spre centrul arta, unde vor avea de colorat in contur ridichea folosind culorile specifice;

ceapa se vor indrepta spre centrul biblioteca unde vor :citilegumele de primavara pornind de la
imaginile prezentates si vor rasfoi atlasul botanic;
, iar salatele verzi vor merge la centrul stiinta unde vor observa legume si vor viziona un powarpoint, apoi vor identifica numele si caracteristicile fiecarei legume, vor sorta in functie de diferite
criterii legumele de primavera, vor separa jetoane cu legume de primavera. Zburand ca fluturasii,
copiii se indreapta spre centrele deschise unde vor lucra, iar Zana Legumelor va trece pe la
fiecare centru sa vada cum se descurca. In pas numaratoare 1-10, copiii se vor indrepta spre
iesire- rutina Imi place sa fiu ingrijit- exersarea unor deprinderi de igiena. La intoarcere, tot in
pas numaratoare, copiii se intorc la centrele la care au lucrat si fac ordine- rutina Suntem harnici
si curati - exersarea unor deprinderi de ordine. In continuare, prescolarii se asaza in semicerc si
intoneaza cantecelul Primavara si cantecele despre legumele primaverii, pentru a-I multumii
Zanei ca le-a adus atat de multe surprise si ca au aflat atat de multe lucruri. Zana Legumulelor
apreciaza mult cantecele interpretate de ei .
Foarte incantata Zana Legumelor ii raplateste pe copii si le spune difetie curiozitati din lumea ei,
a legumelor. Activitatea se va incheia cu aprecierile facute de Zana legumelor asupra intregii
activitati, dar si cu unele aprecieri individuale, si cu impartirea de stimulente pentru copiii care au
raspuns foarte frumos.
De asemenea copiii vor servi salata de legume de primavara pe care au facut-o in cadrul
activitatii gospodaresti.

Nr.
crt

Etapele
activitii

Coninutul tiinific

1.

Captarea ateniei

Se realizeaza prin surprizele din sala de grupa,aduse de


Zana Legumelor si bagheta ei magica.

- conversaia,
brainstorming

2.

Enunarea
scopului i a
obiectivelor
activitii
Prezentarea
optim a
coninutului i
dirijarea nvrii

Se vor enuna scopul i obiectivele activitii


trezindu-le interesul copiilor pentru activitate.
Copiii sunt invitai s desfoare activitatea
Darurile primveriii
. D..
Se vor aduna copiii la centrul tiin unde vor
observa legumele de primavara si vor vizualiza
un power-point.
Vor identifica numele i caracteristicile fiecrei
legume.
Tranziie clinchetul clopoelului

- explicaia,
conversaia

3.

Metode i
procedee

A.L.A. 1-Legumele primaverii


-colorare in contur a legumelor timpurii la
centrul Arta
- citim despre legume in atlasul botanic,
jucam diferite jocuri diferite cu legume de
primavara la centrul Biblioteca
Rutin Imi pace sa fiu ingrijit
Tranzitie pas de nuratoare 1-10
Rutin Suntem harnici si curati
A.D.E. DS +DOS.
Legume Timpurii- observarea legumelor,
partilor componente si functiile acestora;
Copiii vor fi ateni la explicaiile date de

- conversaia,
observaia,
explicaia

- conversaia,
explicaia,
demonstraia,
-munca
independenta

- conversaia,
explicaia,
demonstraia,
exerciiul
conversaia,

Strategii didactice
Mijloace de
nvmnt
- ppu,
scrisoare

Evaluare /
Metode i
indicatori
- prob oral
- precizarea
scopului
trimiterii
scrisorii

Tipul de
inteligen
activat
- inteligen
interpersonal

- inteligente
lingvistic

- planele de la
centrul tematic
-cos cu legume
- laptop
Foi A4,
creioane
colorate,
Jetoane cu
legume

prob oral
- identificare
legumelor
- observarea
caracteristicilor
unei flori,
alctuire
Proba practica:
-finalizarea
sarcinilor de la
cntrele
deschise

- carte cu
cntece

- carte cu
curiozotati

- prob practic
Recunoasterea
legumelor
timpurii

- spaialvizual,
lingvistic
intrapersonal

- spaialvizual,
lingvistic

educatoare
A.L.A.2

expalicaia,
observai

- prob oral

- lingvistic,
natural

Stiati ca- curiozitati din lumea legumelor


Recunoaterea elementelor caracteristice ale
legumelor, denumirea corect a lor, observarea
caracteristicilor.
Recunoaterea legumelor de primavara si
realizarea salatei de legume.-DOS

4.

Obinerea
performanei

- observaia,
exerciiul

5.

Asigurarea
reteniei i a
transferului de
cunotine

Activitatea se va ncheia cu aprecierea asupra


modului de rspuns al copiilor i al
comportamentului acestora.

- conversaia,
explicaia,

6.

Evaluare

Se vor face aprecieri asupra modului de


desfurare a activitii.

- conversaia

- planele de la
centrul tematic,
cos cu legume
de primavra

- prob practic
gospodareascarealizarea
salatei de
legume
- finalizarea
lucarilor
- prob oral
- conversaia
examinatorie

- lingvistic,
spaial-vizual

- lingvistic

S-ar putea să vă placă și