Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 12.02.2010
Liceul: M.Berezovschi
Clasa: a XI a D
Profesor: Berestean Larisa
Durata: 45 min.
Subiectul leciei: Componentele modului de via sntos
Obiectivele operaionale:
O1 s cunoasc componentele modului de via sntos;
O2 s identifice comportamentele sntoase i comportamentele de risc pentru
sntatea uman;
O3 s defineasc comportamentele sntoase i cele de risc;
O4 s identifice urmrile comportamentelor de risc;
O5 s elaboreze un mini proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societi sntoase.
Metode i procedee:
1.Brainstorming-ul
2.Conversaia
3.Explicaia
4.Comparaia
5.Observaia
6.Descoperire individual
7.Metoda proiectelor
8.Scriere pe poster
9. Asocierea
10. Dialogul
11. Creativitatea
12. Problematizarea

Forme de activitate

Frontal
n grup
Individual

Mijloace de nvmnt:
Fie, tabl, poster, desene, maxime, scheme, filme, chestionare.

Bibliografia:
1. Invitaie la educaie, editura Carminis, autori: Silvia Marinescu, Rodica Dinescu.
2. Ghid pentru profesionitii care lucreaz cu copiii migranilor, Radda Barnen etc...
Resurse web utilizate:
http://www.parinti.com
http://www.edu.gov.on.ca
http://www.didactic.ro

Scenariul leciei
Etapele
leciei

Obiec
tivele
vizale

1. Moment
organi
zatoric

2.Prezenta
rea temei .
Anunarea
obiectivelor

Activitatea profesorului
-Salut elevii.
- Stabilesc linitea i atmosfera
proprie a activitii didactice.
-Citesc maxima: .Sntatea nu este
totul, dar fr sntate, totul este
nimic.
(Arthur Schopenhauer)

O1

-Anun tema leciei:


Componetele modului de via
sntos
-Propun elevilor s defineasc
modul de via sntos. (Anexa 1)

O2

O3
O4

3.Conso
lidarea

O5

4.Concl
uzii.Rea
lizarea
feedbac
k-ului

Activitatea elevului

Metode,
forme,
procedee

Rspund la salut
Ascult.

Timp
2 min

2min
un elev citete
obiectivele
Rspund la
ntrebri
dau diferite ideile

brainstormi
ng-ul
lucru la
tabl

Elevii analizeaz
desenele i noteaz
pe schema de pe
tabl.

comparaia
observaia
descoperire
individual

5min

-propun eleviilor s activeze n patru


grupuri ce au urmtoarele sarcini:
-definii comportamentele sntoase
i de risc. (Anexa 3)

Elevii lucreaz pe
postere cu fiile
primite
se consult ntre ei
Coordonatorul
grupului prezint
posrerul

lucru n
grup

13min

-Propun elevilor s se imagineze c


sunt n urmtoarele roluri: (Anexa 4)

secretarul-noteaz
ideile membrelor
grupului
moderatorul
faciliteaz
participarea tuduror
membrilor la
discuie
timer-ul urmrete
ncadrarea n timp
raportorul-prezint
concluzile
grupului.

-Propun elevilor vizionarea unor


secvene video
-Prezint elevilor desene i i rog s
noteze pe schemele de pe tabl
comportamentele sntoase i de
risc, privind modul sntos de via
(Anexa 2)

Prini
Tineri
Director de instituii
Cabinet de minitrii
-Elaborai un mini -proect ce ar duce
la dezvoltarea unei societi
sntoase, reieind din rolului pe
care l ocupai.
-fac concluzi, n urma prezentri
mini-proiectelor de ctre elevi.
-Fiecare elev primete cte un desen
i li se propune s prezinte nite
recomandri pentru ca copiii proprii
s aib un mod de via sntos .
(Anexa 5)

noteaz pe desen

scriere pe
poster

15min
metoda
proectelor

lucrul n
grup
creativitatea
limitatea
temporal
conversaia
problematiz
area.
lucrul
individual
frontal

2min

-Le mpart elevilor materialele cu


recomandri.

Elevii primesc
materiale, ce
cuprind
recomandri,
privind formarea
unui mod de via
sntos (Anexa 6)

individual
explicaia

2min
-Le propun i s rspund la un
chestionar. (Anexa 7)
-Am asociat comportamentele
sntoase cu un soare Deci, cu ce le
mai putem asocia?
4. Te
ma pen
tru
acas

noteaz pe desene
la dorin citesc
cele notate
elevii rspund

asocierea
dialogul

2 min

2min
-S nvm a ne proteja propria
sntate i a celor din jur. Sntatea
este cea mai mare bogie pe care o
are omul. De propria sntate sntem
responsabili n primul rnd noi
nine
-scriei un eseu la tema Sntatea
nu este totul, dar fr sntate, totul
este nimic.
(Arthur Schopenhauer)

Noteaz tema
pentru acas.

(Anexa 1)

Modul de via sntos.

1. O alimentaie sntoas bogat n vitamine i minerale.


2. Respectarea igienei personale
3. Practicarea sportului
4. Pstrarea unui regim de via care s previn mbolnvirile
5. Reacia rapid i adecvat n caz de accident sau boal
6. Asigurarea unei mbrcminte decente, curate, adecvate vremii i ocaziei
7. ntreinirea locuinei(curenie, reparaii simple, controlul comportamentului oaspeilor. .)
8. Comportamentul sexual protejat
9. Interzisa consumarea substanelor duntoare
10. Vizite medicale regulate
11. Utilizarea centurii de siguran
12. Utilizarea cremelor de protecie solar etc..

(Anexa 2)
Sntatea este ntreinut print-o serie de comportamente, numite comportamente sntoase.
Comportamentele sntoase sunt nvate de copii n cadrul procesului de socializare prin
observarea i imitarea adulilor.
Ex. Din familie comportamentul unei alimentai sntoase.
Comportamentele de risc pentru sntate sunt aciunile care cresc probabilitatea de mbolnvire
sau deces.
Consecinele care pot surveni n urma acestora nu sunt doar medicale, dar i psihologice i
sociale.
Comportamente sntoase
exerciiul fizic(practicat de minim trei
ori pe sptmn)
alimentaie sntoas
echilibru somn-veghe
comportament sexual protejat
comportamente preventive(vizite
medicale regulate, utilizarea centurii de
siguran, utilizarea cremelor de
protecie solar etc..)

comportamente de ris
sedentarizmul
alimentaie nesntoas
fumat, consum de alcool, droguri
comportament sexual neprotejat
Neutilizarea centurii de siguran, a
echipamentelor de protecie, a cremelor
de protecie solar
Nerespectarea unui program de
controale medicale periodice

Este necesar ca sntatea s fie perceput de tineri drept o valoare, n absena creia
succesele, talentul, banii, persoane nu mai conteaz.

Anexa (3)

Grupul 1: Alimentaia . Igiena

Ce reprezint alimentaia, igiena ?


R/s :Alimentaia este o component de baz a sntii, deoarice alimentele consumate i
obiceiurile alimentare au consecine directe asupra acesteia.
Care este rolul alimentaiei?
R/s:Alimentaia asigur resursele de cretere i de dezvoltare, sportul energetic necesar
desfurrii activitilor fizice i intelectuale. Ea previne apariia anumitor boli, avnd
capacitatea de a contribui la vindecarea unora dintre ele.
Igiena: Provine transmiterea bolilor.
Ce nelegei prin alimentaie sntoas?

Igien Sntoas

R/s: Respectarea orelor de mas;

Micul dejun obligatoriu;

Realizarea aportului conform piramidei alimentaiei; -dezvoltarea armonioas

-Aspect plcut
-Prietenii

Enumerai riscurile alimentaiei incorecte?


R/s Alimentaia incorect se manifest prin :

cantitatea i calitatea alimentelor;

frecvena consumului i preferinele pentru anumite tipuri de alimente

regimul alimentar dezichilibrat provoac apariea carilor dentare, a diabetului, a


obezitii, a unor boli ale stomacului, inimii i vaselor sangvine.

Expresia Eti ceea ce mnnci nseamn c dac te hrneti sntos, vei fi mai rezistent i
te vei descurca mai bine n situaii stresante.
Grupul 2: Exerciiul fizic. Somnul
Ce reprezint exerciiul fizic, Somnul ?
R/s:Dezvoltare fizic a corpului. Relaxarea psihic i fizic a organizmului.
Care este rolul exerciiului fizic? R/s

reduce riscul atacului de corp cu aproape 50%;

Menine greutatea sub control i regleaz nivelul colesterolului;

Aduce un aspect plcut i crete stima de sine;

Previne i reduce tulburrile presiunii arteriale

Previne slbirea oaselor;

Ofer energie i putere;

Contribue la eliberarea de stres i ncordare;

mbuntete somnul;

nlocuiete strile de nelinite i depresie prin entuziazm i optimizm;

Ajut la pstrarea relailor i formarea de relaii noi;

mbuntete reuita, performanele;

Crete rezistena sistemului imun.

SOMN
Enumerai riscurile ne practicrii exerciiului fizic?
Creterea n greutate;
Apariia diferitor boli;
Lipsa de energie i putere;
Apariia strilor de stres, depresie, dereglarea somnului;
Slbirea sistemului imun.
Somn:
Sucese reduse la nvtur i activiti sportive;
Depresia ;

Grupul 3: Substane duntoare :fumat, alcool, droguri etc...


Ce reprezint substanele duntoare ?
R/s: Este un drog a crei consum modific funcionarea organizmului, a contiinei, schimb tot
odat i comportamentul persoanei. Afecteaz buna funcionare a organizmului pe termen scurt
i are consecine devastatoare asupra sntii pe termen lung.
Motivele care duc la consumul de substane nocive ?
R/s:

Curiozitatea;

Dorina de aprea neobinuit, extravagant;

Presiunea grupului;

Dificultatea de a face fa problemelor din familie, la coal cu prietenii, srcie,


ateptri prea nalte din partea altor persoane, absena unui printe din diverse
motive, stresul, evenimente traumatice, violena...;

Izolarea;

Accesibilitatea procurrii igrilor i a buturilor alcoolice;

Reclamarea substanelor nocive n mass-media.

Relaxarea, de tensiunea aprut.

Enumerai riscurile consumului de substane duntoare?


Fumat: - fumatul pasiv este foarte periculos, mai ales pentru copii.
-formeaz dependena, datorit nicotinei;
-crete riscul accidentelor ;
-cancer pulmonar i alte boli ale cilor respiratorii;
Alcool: -producerea accidentelor rutiere;
- stop cardiac;
- mbolnvirea ficatului;
- intoxicaie;
-agresivitate;
- relaii sexuale neprotejat sau impuse;
-divor, omaj, violen domestic etc..
Grupul 4: Comportament sexual neprotejat
Ce nelegei prin sex?
R/s :Relaia dintre dou persoane ce se iubesc.
Motivele care duc sexului neprotejat ?
Lipsa de informare;
Curiozitatea;
Aflarea sub influena substanelor duntoare;
Enumerai riscurile sexului neprotejat ?
Bolii sexual transmisible (sida etc..)
Sarcin nedorit;
Decese
Abuzuri;

(Anexa 4)
Venind diminea la liceu am primit o scrisoare. n care sunt inviai: tinerii,
directorii de institui, cabinetul de minitri, prinii s elaboreze un mini-proect pentru a
primi susinere finciar de la fondul monitar ce ar duce la dezvoltarea unei societi
sntoase n Republica Moldova.
Grupul 1: Tineri
Elaborai un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societi sntoase, reieind din rolului
pe care l ocupai.
secretarul-noteaz ideile membrelor grupului
moderatorul faciliteaz participarea tuduror membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluzile grupului.

Grupul 2: Cabinet de minitrii


Elaborai un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societi sntoase, reieind din rolului
pe care l ocupai.
secretarul-noteaz ideile membrelor grupului
moderatorul faciliteaz participarea tuduror membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluzile grupului.

Grupul 3: Prini
Elaborai un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societi sntoase, reieind din rolului
pe care l ocupai.
secretarul-noteaz ideile membrelor grupului
moderatorul faciliteaz participarea tuduror membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluzile grupului.

Grupul 4: Director de instituii


Elaborai un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societi sntoase, reieind din rolului
pe care l ocupai.

secretarul-noteaz ideile membrelor grupului


moderatorul faciliteaz participarea tuduror membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluzile grupului.

Anexa(5)
Recomandri n calitate de viitor prini pentru copii votrii privind formarea unor
comportamente sntoase:
Alimentare sntoas;
Igiena personal;
Igiena locuinei;
Practicarea sportului
Respectarea orelor de somn la vrsta respectiv
Legarea de preteni

Anexa(6)
Vei s fii sntos i la mod, atunci respect urmtoarele reguli:
1. Consumai alimente sntoase conform piramidei i normei de o
zi(pentru adolesceni 13-19 ani cu o activitate fizic obinuit, necesarul
caloric este de 2400 n cazul fetelor i 3000 n cazul bieilor.);
2. Facei exercii fizice (cel puin trei ori pe sptmn)
3. Dormii 8-10 ore de somn n fiecare noapte.
4. nainte de a merge la culcare, citii ceva relaxant, ascultai muzic
linitit.
5. Spune ferm-NU consumului de substane duntoare.
Deseori, oamenii gsesc justificri penru comportanentele lor, pentru c
nu au puterea de a spune nu la momentul potrivit.
6. Pstreaz o relaie bun cu prinii ti, ascult-le sfaturile, ajutaii.
7. Pstreaz vechii preteni, dar nu ezita s-i faci noi prieteni.
8. Ajutai-v prieteni, dac au nevoie.
9. Iubete viaa i persoanele din jurul tu.
10. ndrgostete-te. Este cel mai frumos sentiment.
11. Gndete pozitiv.

(Anexa7)
Chestionar
1. Ce i-a plcut la lecia de astzi
_____________________________________________________________________________________
2. Ce greuti ai ntlnit n timpul leciei ?

____________________________________________________________________________________
3. La ce momente ai vrea s ne oprim la lecia viitoare?
_____________________________________________________________________________________

Tema de acas
Curioziti <i mai tiai c : >

Fumnd o igar, omul inhaleaz pn la 4000 substane chimice toxice.

Exist 15 substane cancerigene diferite n fiecare igar;

Un om care fumeaz un pachet de igri pe zi tim de un an, va avea un litru de gudron

depozitat n plmni;

Fiecare igar fumat poate scurta cu 8 minute viaa celui care o fumeaz;

Fumatul poate determina dependen fizic i psihic.;

Exerciiul fizic nu elimin efectele negative ale fumatului;

90% din oamenii care fumeaz, spun c ar vrea s se lase de fumat;

igrile sunt cauza principal a incendiilor mortale;

Peste 30 milioane de fumtori s-au lsat de fumat

adolescenii au nevoie de 8-10 ore de somn n fiecare noapte.

S-ar putea să vă placă și